valentis 1.0 - en to fr translation catalogue (1474 entries)

en: %1$s Font
fr: Police %1$s

en: %1$s Font Size
fr: Taille de la police %1$s

en: %1$s Text Color
fr: Couleur du texte %1$s

en: %1$s Letter Spacing
fr: Espacement des lettres %1$s

en: %1$s Line Height
fr: Hauteur de la ligne %1$s

en: %1$s All Caps
fr: Tout en majuscule %1$s

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image de fond :

en: Upload an image
fr: Charger une image

en: Choose a Background Image
fr: Choisir une image de fond

en: Set As Background
fr: Définir comme papier peint

en: Use Border
fr: Utiliser la bordure

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Border Style
fr: Style de la bordure

en: Custom Margin
fr: Personnaliser la marge

en: Custom Padding
fr: Personnaliser la marge interne

en: Use Custom Styles for %1$s
fr: Utiliser des Styles Personnalisés pour %1$s

en: %1$s Text Size
fr: %1$s Taille du Texte

en: %1$s Background Color
fr: %1$s Couleur d'arrière-plan

en: %1$s Border Width
fr: %1$s Largeur de la Bordure

en: %1$s Border Color
fr: %1$s Couleur de la Bordure

en: %1$s Border Radius
fr: %1$s Rayon des Frontières

en: Add %1$s Icon
fr: Ajouter %1$s Icône

en: Default
fr: Défaut

en: %1$s Icon
fr: %1$s Icône

en: %1$s Icon Color
fr: %1$s Couleur de l'Icône

en: %1$s Icon Placement
fr: %1$s le Placement de l'Icône

en: Right
fr: Droite

en: Left
fr: Gauche

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
fr: Seulement Afficher l'Icône Sur le vol Stationnaire pour %1$s

en: %1$s Hover Text Color
fr: %1$s Hover Couleur du Texte

en: %1$s Hover Background Color
fr: %1$s Hover Couleur d'arrière-plan

en: %1$s Hover Border Color
fr: %1$s Hover Couleur de la Bordure

en: %1$s Hover Border Radius
fr: %1$s Hover Rayon des Frontières

en: %1$s Hover Letter Spacing
fr: %1$s Hover l'Espacement des lettres

en: Before
fr: Avant

en: Main Element
fr: Élément principal

en: After
fr: Après

en: Hex Value
fr: Valeur Hex

en: Choose Custom Color
fr: Choisir la couleur personnalisée

en: Upload
fr: Mettre en ligne

en: Choose image
fr: Choisir une image

en: Set image
fr: Sélectionner cette image

en: Top
fr: Sommet

en: Bottom
fr: Bas

en: General Settings
fr: Paramètres Généraux

en: Advanced Design Settings
fr: Paramètres avancés de conception

en: Custom CSS
fr: Personnaliser CSS

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
fr: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour accéder aux paramètres

en: Content
fr: Contenu

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
fr: Ici, vous pouvez définir le contenu qui sera utilisé dans l'onglet actuel.

en: Add New Item
fr: Ajouter un nouvel article

en: Add New %s
fr: Ajouter nouveau %s

en: %1$s %2$s Settings
fr: Paramétrages de %1$s %2$s

en: Item
fr: Élément

en: Column
fr: Colonne

en: Padding
fr: Marge interne

en: Parallax Effect
fr: Effet de parallaxe

en: Parallax Method
fr: Méthode parallaxe

en: True Parallax
fr: Parallaxe réelle

en: CSS ID
fr: ID CSS

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protégé par mot de passe. Entrez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: 0 Comments
fr: 0 commentaires

en: 1 Comment
fr: 1 Commentaire

en: Comments
fr: Commentaires

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commentaires plus anciens

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Nouveaux commentaires <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Submit Comment
fr: Soumettre le commentaire

en: Submit a Comment
fr: Soumettre un commentaire

en: Leave a Reply to %s
fr: Laissez une réponse à %s

en: Add New Layout
fr: Ajouter un nouveau modèle

en: Edit Layout
fr: Modifier modèle

en: New Layout
fr: Nouvelle mise en page

en: All Layouts
fr: Toutes les mises en page

en: View Layout
fr: Voir le modèle

en: Search Layouts
fr: Rechercher dans les modèles

en: Nothing found
fr: Aucun Résultat

en: Nothing found in Trash
fr: Aucun résultat dans la corbeille

en: Scope
fr: Portée

en: Layout Type
fr: Type de mise en page

en: Module Width
fr: Largeur du module

en: Category
fr: Catégorie

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
fr: <strong>%1$s</strong> zone widget créée. Vous pouvez créer plus de zones, dès que vous terminez, actualisez la page pour voir toutes les zones.

en: Replace the existing content with loaded layout
fr: Remplacer le contenu existant par la nouvelle mise en page

en: Load
fr: Charger

en: Delete
fr: Effacer

en: You have not saved any items to your valentis Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
fr: Vous n'avez sauvegardé aucun élément dans votre bibliothèque valentis pour le moment. Une fois qu'un élément sera sauvegardé dans votre bibliothèque, il apparaîtra ici pour être facilement utilisable.

en: Configuration error
fr: Erreur de Configuration

en: Please enter first name
fr: Veuillez saisir le prénom

en: Incorrect email
fr: E-mail incorrecte

en: Configuration error: List is not defined
fr: Erreur de Configuration: Liste n'est pas défini

en: Subscribed - look for the confirmation email!
fr: Abonné - cherchez l’-email de confirmation !

en: Configuration error: api key is not defined
fr: Erreur de Configuration: clé de l'api n'est pas défini

en: Aweber: Wrong configuration data
fr: Aweber: Mauvaise configuration de données

en: Nonce failed.
fr: Pour l'instant échoué.

en: Authorization code is empty.
fr: Le code d'autorisation est vide.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
fr: Le code d'autorisation est pas valide. Essayez de le régénérer et le coller dans le nouveau code.

en: Aweber API Exception
fr: Weber API Exception

en: Documentation
fr: La Documentation

en: Nonce failed
fr: Le Nonce a échoué

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Add New Project
fr: Ajouter Un Nouveau Projet

en: Edit Project
fr: Édition D'Un Projet

en: New Project
fr: Nouveau Projet

en: All Projects
fr: Tous Les Projets

en: View Project
fr: Visualiser Le Projet

en: Search Projects
fr: Projets De Recherche

en: Project Categories
fr: Catégories De Projets

en: Project Category
fr: Catégorie De Projet

en: Search Categories
fr: Les Catégories De Recherche

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: Parent Category
fr: Catégorie Parente

en: Parent Category:
fr: Catégorie Parente:

en: Edit Category
fr: Modifier La Catégorie

en: Update Category
fr: Catégorie De Mise À Jour

en: Add New Category
fr: Ajouter Une Nouvelle Catégorie

en: New Category Name
fr: Nouveau Nom De Catégorie

en: Categories
fr: Catégories

en: Project Tags
fr: Projet Tags

en: Project Tag
fr: Balise Projet

en: Search Tags
fr: La Recherche Des Balises

en: All Tags
fr: Tous Les Tags

en: Parent Tag
fr: Balise Parent

en: Parent Tag:
fr: Balise Parent:

en: Edit Tag
fr: Modifier La Balise

en: Update Tag
fr: Mise À Jour De La Balise

en: Add New Tag
fr: Ajouter Un Nouveau Tag

en: New Tag Name
fr: Nouveau Nom De La Balise

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
fr: Vous utilisez le plugin %1$s. Nous recommandons de vider le cache du plugin après avoir actualisé votre thème.

en: Clear Plugin Cache
fr: Vider le cache du plugin

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
fr: Des fichiers Builder peuvent également être mis en cache dans votre navigateur. Veuillez vider le cache de votre navigateur.

en: Clear Browser Cache
fr: Vider le cache du navigateur

en: Builder Cache Warning
fr: Alerte de cache Builder

en: The valentis Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
fr: Le valentis Builder a été actualisé, cependant votre navigateur est en train de charger une ancienne version mise en cache du constructeur. Le chargement d’anciens fichiers peut engendrer un mauvais fonctionnement du constructeur.

en: Reload The Builder
fr: Recharger le constructeur

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
fr: Si vous avez vidé le cache de votre plugin mais obtenez toujours cette alerte, alors fichiers sont peut-être mis en cache au niveau DNS ou Serveur. Contactez votre hôte ou CDN pour de l’aide.

en: valentis Builder Timeout
fr: Expiration du constructeur valentis

en: Save & Exit
fr: Sauvegarder et quitter

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
fr: Vous avez WP_DEBUG activé. Veuillez désactiver cette configuration dans wp-config.php

en: Disable Debug Mode
fr: Désactiver le mode de débug

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
fr: Vous utilisez des plugins de tierces parties. Essayez de désactiver chaque plugin pour voir si l’un d’entre eux est en train de générer un conflit.

en: Manage Your Plugins
fr: Gerer vos plugins

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
fr: Vous utlisez une version dépassée de WordPress. Veuillez l’actualiser.

en: Upgrade WordPress
fr: Actualiser WordPress

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the valentis Theme Options in the future
fr: Veuillez augmenter votre limite de mémoire PHP à 128M.

en: Increase Your Memory Limit Now
fr: Augmenter votre limite de mémoire maintenant

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
fr: Vous utilisez une version dépassée du thème. La dernière version est %1$s

en: Upgrade
fr: Actualiser

en: Disable Memory Limit Increase
fr: Désactiver l’augmentation de la limite de mémoire

en: valentis Role Editor Settings
fr: Configurations de l’éditeur de rôle valentis

en: valentis Builder Layout
fr: Mise en page de constructeur valentis

en: valentis Builder Layouts
fr: Mises en page de constructeur valentis

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
fr: Veuillez vérifier les champs ci-dessous pour vous assurer que vous avez entré les informations correctes.

en: Please, fill in the following fields:
fr: S'il vous plaît, remplissez les champs suivants:

en: Please, fix the following errors:
fr: Veuillez corriger les erreurs suivantes :

en: Invalid email
fr: E-mail non valide

en: Prev
fr: Précédent

en: Previous
fr: Précédente

en: Next
fr: Prochaine

en: You entered the wrong number in captcha.
fr: Vous avez entré le mauvais numéro dans le captcha.

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
fr: L'accès non autorisé. L'aperçu ne sont pas accessibles à l'extérieur de %1$s.

en: Clear
fr: Effacer

en: Select Color
fr: Sélectionner la couleur

en: Current Color
fr: Couleur actuelle

en: Your memory limit has been increased
fr: Votre limite de mémoire a été augmentée

en: Your memory limit can't be changed automatically
fr: Votre limite de mémoire ne peut pas être modifié automatiquement

en: Name
fr: Nom

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Column %s Background Image
fr: Colonne %s Image de fond d’écran

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
fr: Si vous la sélectionnez, cette image sera utilisée comme arrière-plan pour ce module. Pour supprimer une image de fond, simplement effacez l'URL du champ paramètres.

en: Column %s Parallax Effect
fr: Colonne %s Effet parallaxe

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'utiliser l'effet parallaxe sur l'image associée

en: Column %s Parallax Method
fr: Colonne %s Méthode parallaxe

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
fr: Ici, vous pouvez choisir quelle méthode parallaxe utiliser pour l'image associée

en: Column %s Background Color
fr: Colonne %s Couleur d’arrière plan

en: Column %s Custom Padding
fr: Colonne %s Remplissage personnalisé

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
fr: Ajustez la marge internet selon des valeurs spécifiques, ou laissez en blanc pour utiliser la marge interne par défaut.

en: Column %s CSS ID
fr: Colonne %s CSS ID

en: Column %s CSS Class
fr: Colonne %s Classe CSS

en: Column %s before
fr: Colonne %s avant

en: Column %s Main Element
fr: Colonne %s Élément principal

en: Column %s After
fr: Colonne %s Après

en: Thanks for contacting us
fr: Merci de votre message

en: Submit
fr: Envoi

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Day
fr: Jour

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Hrs
fr: H

en: Second(s)
fr: Seconde(s)

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: Email
fr: E-mail

en: All
fr: Tout

en: Login as %s
fr: Connectez-vous en tant que %s

en: Login
fr: Se connecter

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Search
fr: Chercher

en: Search for:
fr: Rechercher:

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Publish
fr: Publier

en: Visual
fr: Illustration

en: Text
fr: Texte

en: Add Media
fr: Ajouter média

en: Insert Media
fr: Insérez média

en: Update Gallery
fr: Mise à jour de la galerie

en: Find
fr: Trouver

en: Geocode was not successful for the following reason
fr: Le géocode n'a pas abouti pour la raison suivante

en: Geocoder failed due to
fr: Le géocodage a échoué à cause de

en: No results found
fr: Aucun résultat

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
fr: Donnée Pin et adresse invalides. Veuillez recommencer.

en: General
fr: Général

en: Change API Key
fr: Changer la clé API

en: Generate From Video
fr: Générer à partir de la vidéo

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Lock
fr: Verrouillage

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Copy
fr: Copie

en: Paste
fr: Coller

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable
fr: Activer

en: Save to Library
fr: Sauvegarder dans la bibliothèque

en: Row
fr: Ligne

en: Disable Global
fr: Désactiver global

en: Insert Module
fr: Insérer un module

en: Insert Columns
fr: Insérer des colonnes

en: Insert Section
fr: Insérer la sélection

en: Insert Row
fr: Insérer la rangée

en: New Module
fr: Nouveau module

en: New Row
fr: Nouvelle ligne

en: New Section
fr: Nouvelle section

en: Add From Library
fr: Ajouter de la bibliothèque

en: Add to Library
fr: Ajouter à la librairie

en: loading...
fr: chargement…

en: Regular
fr: Normal

en: Fullwidth
fr: Plein écran

en: Specialty
fr: Spécialité

en: Choose Layout
fr: Choisir la mise en page

en: Clear Layout
fr: Effacer le modèle

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
fr: Tout le contenu de votre page actuelle sera perdu. Souhaitez-vous continuer ?

en: Load From Library
fr: Charger à partir de la bibliothèque

en: Predefined Layouts
fr: Mises en pages prédéfinies

en: Replace existing content.
fr: Remplacez le contenu existant.

en: Portability
fr: Portabilité

en: Export
fr: Exporter

en: Import
fr: Importer

en: Exporting your valentis Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
fr: Exporter votre mise en page valentis Builder va créer un fichier JSON qui peut être importé dans un site internet différent.

en: Export File Name
fr: Nom du fichier d’exportation

en: Export valentis Builder Layout
fr: Exportez la mise en page valentis Builder

en: Importing a previously-exported valentis Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
fr: Importer un fichier de mise en page valentis Builder précédemment exporté va écraser tout le contenu actuel de cette page.

en: Select File To Import
fr: Sélectionnez un fichier à importer

en: Download backup before importing
fr: Télécharger la sauvegarde avant d’importer

en: Import valentis Builder Layout
fr: Importer la mise en page valentis Builder

en: No File Selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: Choose File
fr: Choisissez un fichier

en: Include General Settings
fr: Inclure les paramétrages généraux

en: Include Advanced Design Settings
fr: Inclure les paramétrages avancés de conception

en: Include Custom CSS
fr: Inclure les CSS personnalisés

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
fr: Sélectionnez la/les catégorie(s) pour le nouveau modèle ou tapez un nouveau nom (optionnel)

en: Template Name
fr: Nom du modèle

en: Selective Sync
fr: Synchronisation sélective

en: Please select at least 1 tab to save
fr: Veuillez sélectionner au moins un onglet à sauvegarder

en: Save as Global
fr: Sauvegarder en tant que Global

en: Make this a global item
fr: En faire un élément global

en: Create New Category
fr: Créer une nouvelle catégorie

en: Add To Categories
fr: Ajouter aux catégories

en: Here you can add the current item to your valentis Library for later use.
fr: Vous pouvez ajouter ici l’élément actuel à votre librairie valentis pour un utilisation ultérieure.

en: Save your current page to the valentis Library for later use.
fr: Sauvegarder votre page actuelle dans la bibliothèque valentis pour une utilisation ultérieure.

en: Page Settings
fr: Réglages de la page

en: Editing History
fr: Modification de l’historique

en: History States
fr: États de l’historique

en: Exit Visual Builder
fr: Quitter le Visual Builder

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à modifier le module, la rangée ou la section dans ce test A/B.

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
fr: Un objectif de test A/B ne peut pas être déplacé dans un sujet de test A/B. Afin d’effectuer cette action, vous devez d’abord terminer votre test A/B.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
fr: Un sujet de test A/B ne peut pas être déplacé dans un objectif de test A/B. Afin d’effectuer cette action, vous devez d’abord terminer votre test A/B.

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
fr: Une fois défini, un objectif qui a été placé dans un sujet de test A/B ne peut pas être déplacé en dehors du sujet de test A/B. Vous pouvez terminer votre test et en commencer un nouveau si vous souhaitez effectuer cette modification.

en: The section should have at least one row.
fr: Cette section doit contenir au moins une rangée.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de modules globaux dans les sections ou lignes globales

en: 3 column row can't be used in this column.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de rangée à 3 colonnes dans cette colonne.

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Desktop View
fr: Vue du bureau

en: Tablet View
fr: Vue de la tablette

en: Phone View
fr: Vue du téléphone

en: Save To Library
fr: Sauvegarder dans la bibliothèque

en: Expand Settings
fr: Étendre les réglages

en: Collapse Settings
fr: Réglages d’effondrement

en: Save as Draft
fr: Enregistrer comme brouillon

en: Expand Modal
fr: Étendre le modal

en: Contract Modal
fr: Diminuer le modal

en: Resize Modal
fr: Redimensionner le modal

en: Snap to Left
fr: Aligner sur la gauche

en: Separate Modal
fr: Séparer le modal

en: Discard All Changes
fr: Annuler toutes les modifications

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Move Section
fr: Déplacer la section

en: Section Settings
fr: Réglages de la section

en: Duplicate Section
fr: Copier la section

en: Save Section To Library
fr: Enregistrer la section dans la librairie

en: Delete Section
fr: Supprimer la section

en: Add New Section
fr: Ajouter nouvelle section

en: Move Row
fr: Déplacer la rangée

en: Row Settings
fr: Réglages de rangée

en: Duplicate Row
fr: Copier la rangée

en: Save Row To Library
fr: Enregistrez la rangée dans la librairie

en: Delete Row
fr: Supprimer la colonne

en: Change Column Structure
fr: Changer la structure de la colonne

en: Add New Row
fr: Ajouter une nouvelle rangée

en: Move Module
fr: Déplacer le module

en: Module Settings
fr: Paramètres du module

en: Duplicate Module
fr: Copier le module

en: Save Module To Library
fr: Enregistrer le module dans la librairie

en: Delete Module
fr: Supprimer le module

en: Add New Module
fr: Ajouter un nouveau module

en: Unsaved changes will be lost if you leave the valentis Builder at this time.
fr: Les modifications non enregistrées seront perdues si vous quitter le valentis Builder maintenant.

en: Rows
fr: Lignes

en: Layouts
fr: Dispositions

en: Global/not Global
fr: Global/non Global

en: not Global
fr: non Global

en: you don't have sufficient permissions to access this page
fr: vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour accéder à cette page

en: Mine
fr: Mien

en: Center
fr: Centre

en: Justified
fr: Justifié

en: Select a menu
fr: Sélectionner un menu

en: No Comments
fr: Pas de commentaires

en: %d Comments
fr: %d Commentaires

en: Posts by %s
fr: Articles de %s

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
fr: Vous n'avez pour l'instant aucun projet assigner ç une catégorie.

en: Solid
fr: Pleine

en: Dotted
fr: Pointillée

en: Dashed
fr: En tirets

en: Groove
fr: Rainure

en: Ridge
fr: Arête

en: Inset
fr: Appliquée à l'intérieur

en: Outset
fr: Appliquée à l'extérieur

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
fr: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour exporter le contenu de ce site.

en: Manage Categories
fr: Gérer les catégories

en: Use Default Editor
fr: Utiliser la mise en forme par défaut

en: Use The valentis Builder
fr: Utiliser le générateur valentis

en: Use Visual Builder
fr: Utiliser le Visual Builder

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
fr: Ici, vous pouvez créer de nouvelles zones widget à utiliser dans le module Barre latérale

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
fr: Note : Appeler votre zone widget "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" ou "sidebar 5" peut engendrer des conflits avec ces thèmes

en: Widget Name
fr: Nom du Widget

en: Create
fr: Créer

en: Fullwidth Module
fr: Module en pleine largeur

en: Fullwidth Section
fr: Section en pleine largeur

en: Specialty Section
fr: Section spéciale

en: Layout
fr: Disposition

en: Template Type
fr: Type de modèle

en: New Template Settings
fr: Paramétrages du nouveau modèle

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
fr: Le module pleine largeur ne peut être utilisé hors de la section pleine largeur.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
fr: Ce service et/ou ce format vidéo ne peut générer d'images fixes

en: No available options for this configuration.
fr: Aucune option disponible pour cette configuration.

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
fr: Vous êtes sur le point de mettre à jour le module global. Ce changement sera appliqué sur toutes les pages où vous utilisez ce module. Appuyez sur OK si vous voulez mettre à jour ce module

en: You cannot add global rows into global sections
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de lignes globales dans les sections globales

en: Map Pin Address cannot be empty
fr: L'adresse du point de repère ne peut pas être vide

en: You do not have permission to unlock this section.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de débloquer cette section.

en: You do not have permission to unlock this row.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de débloquer cette ligne.

en: You do not have permission to unlock this module.
fr: Vous n'avez pas la permission pour sortir de ce module.

en: You do not have permission to perform this task.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation pour effectuer cette tâche.

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
fr: Incapable d'effectuer des copier/coller du processus, en raison de inavailability de localStorage fonction de votre navigateur. Veuillez utiliser les dernières moderne navigateur (Chrome, Firefox, ou Safari) pour effectuer des copier/coller processus

en: Invalid Color
fr: Couleur Invalide

en: Sales
fr: Ventes

en: Unauthorized Action
fr: Action non autorisée

en: Select Split Testing Subject
fr: Sélectionnez un sujet de test A/B

en: You have activated the valentis Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
fr: Vous avez activé le système de test A/B de pistes valentis. À l’aide de tests A/B, vous pouvez créer de différentes variations d’éléments sur votre page afin de découvrir quelle variation a l’effet le plus positif sur le taux de conversion de votre but souhaité. Après fermer cette fenêtre, veuillez cliquer sur la section, ligne ou module que vous souhaitez soumettre à un test A/B.

en: Select Your Goal
fr: Sélectionnez votre but

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, valentis will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then valentis will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
fr: Félicitations, vous avez sélectionné un sujet de test A/B ! À suivre vous devez sélectionnez votre objectif. Après fermer cette fenêtre, veuillez cliquer sur la section, rangée ou module que vous souhaitez utilisez comme votre but. Selon l’élément que vous choisissez, valentis suivra les taux pertinents de clics, lectures ou ventes. Par exemple, si vous sélectionnez un module d’Appel à l’action comme votre but, alors valentis suivra comment les variations dans vos sujets de test affectent la fréquence avec laquelle les visiteurs lisent et cliquent sur le bouton dans votre module d’Appel à l’action. Le sujet de test lui-même peut aussi être sélectionné comme votre but.

en: Configure Subject Variations
fr: Configurer les variations de sujets

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
fr: Félicitations, votre test A/B est prêt à être lancé ! Vous remarquerez que votre sujet de test A/B a été dupliqué. Chaque variation de test A/B sera affichée à vos visiteurs et des statistiques seront collectées afin de comprendre quelle variation engendre le plus fort taux de conversion au but. Votre test commencera lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Select Split Testing Winner
fr: Sélectionner le gagnant du test A/B

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
fr: Avant de finir votre test A/B, vous devez choisir quelle variation du test A/B vous souhaitez garder. Veuillez sélectionner votre sujet préféré ou celui avec le plus fort taux de conversion. Les sujets de test A/B alternatifs seront supprimés.

en: You need to select a split testing subject first.
fr: Vous devez d’abord sélectionner un sujet de test A/B.

en: Select Split Testing Goal
fr: Sélectionnez l’objectif de test A/B

en: You need to select a split testing goal first.
fr: Vous devez d’abord sélectionner un objectif de test A/B.

en: Select A Different Goal
fr: Sélectionnez un objectif différent

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
fr: Cet élément ne peut pas être utilisé comme votre objectif de test A/B. Veuillez sélectionner un module ou section différent.

en: Can't Save Layout
fr: Impossible d’enregistrer la mise en page

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer la mise en page pendant qu’un test A/B est en cours. Veuillez achever votre test A/B et ensuite réessayez.

en: Can't Save Section
fr: Impossible d’enregistrer la section

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer cette section pendant qu’un test A/B est en cours. Veuillez achever votre test A/B et ensuite réessayez.

en: Can't Save Row
fr: Impossible d’enregistrer la rangée

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer cette rangée pendant qu’un test A/B est en cours. Veuillez achever votre test A/B et ensuite réessayez.

en: Can't Save Module
fr: Impossible d’enregistrer le module

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer ce module pendant qu’un test A/B est en cours. Veuillez achever votre test A/B et ensuite réessayez.

en: Can't Load Layout
fr: Impossible de charger la mise en page

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
fr: Vous ne pouvez pas charger une nouvelle mise en page pendant qu’un test A/B est en cours. Veuillez achever votre test A/B et ensuite réessayez.

en: Can't Clear Layout
fr: Impossible de vider la mise en page

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
fr: Vous ne pouvez pas vider votre mise en page pendant qu’un test A/B est en cours. Veuillez achever votre test A/B avant de vider votre mise en page.

en: Can't Import/Export Layout
fr: Impossible d’importer/exporter la mise en page

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
fr: Impossible d’importer ou d’exporter une mise en page lorsqu’un test de scission est en cours. Veuillez-y mettre fin puis essayer à nouveau.

en: Can't Move Goal
fr: Impossible de déplacer l’objectif

en: Can't Move Subject
fr: Impossible de déplacer le sujet

en: Can't Clone Section
fr: Impossible de cloner la section

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
fr: Cette section ne peut pas être dupliquée car elle contient un objectif de test A/B. Les objectifs ne peuvent pas être dupliqués. Vous devez d’abord terminer votre test A/B avant d’effectuer cette action.

en: Can't Clone Row
fr: Impossible de cloner la rangée

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
fr: Cette rangée ne peut pas être dupliquée car elle contient un objectif de test A/B. Les objectifs ne peuvent pas être dupliqués. Vous devez d’abord terminer votre test A/B avant d’effectuer cette action.

en: Can't Remove Section
fr: Impossible de supprimer la section

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
fr: Cette section ne peut pas être supprimée car elle contient un objectif de test A/B. Les objectifs ne peuvent pas être supprimés. Vous devez d’abord terminer votre test A/B avant d’effectuer cette action.

en: Can't Remove Row
fr: Impossible de déplacer la rangée

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
fr: Cette rangée ne peut pas être supprimée car elle contient un objectif de test A/B. Les objectifs ne peuvent pas être supprimés. Vous devez d’abord terminer votre test A/B avant d’effectuer cette action.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
fr: Le test A/B requiert au moins 2 variations de sujet. Cette variation ne peut pas être supprimée avant que des variations supplémentaires aient été ajoutées.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
fr: Le test A/B requiert au moins 2 variations de sujet. Cette variation ne peut pas être supprimée avant que des variations supplémentaires aient été ajoutées

en: Subject
fr: Sujet

en: Clicks
fr: Clics

en: Clickthrough Rate
fr: Taux de clics

en: Reads
fr: Lectures

en: Reading Rate
fr: Taux de lecture

en: Stays
fr: Permanences

en: Bounce Rate
fr: Taux de rebondissement

en: Goal Views
fr: Visualisations de l’objectif

en: Goal Reads
fr: Lectures de l’objectif

en: Engagement Rate
fr: Taux d’engagement

en: Conversion Goals
fr: Objectifs de conversion

en: Conversion Rate
fr: Taux de conversion

en: Shortcode Conversions
fr: Conversions Shortcode

en: Did
fr: N'

en: Added
fr: Ajouté

en: Edited
fr: Édité

en: Removed
fr: Supprimé

en: Moved
fr: Déplacé

en: Expanded
fr: Élargi

en: Collapsed
fr: S'est effondré

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Unlocked
fr: Débloqué

en: Cloned
fr: Cloné

en: Cleared
fr: Effacé

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Copied
fr: Copié

en: Renamed
fr: Renommé

en: Loaded
fr: Chargé

en: Turned On
fr: Allumé

en: Turned Off
fr: Éteint

en: Saved Section
fr: Enregistré Section

en: Saved Row
fr: Enregistré Ligne

en: Saved Module
fr: Enregistré Module

en: Split Testing
fr: Test A/B

en: Settings
fr: Paramètres

en: on Phone
fr: Sur téléphone

en: on Tablet
fr: sur tablette

en: on Desktop
fr: sur ordinateur de bureau

en: The valentis Builder
fr: Le générateur valentis

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: by
fr: par

en: Rename
fr: Renommer

en: Paste After
fr: Coller Après

en: Split Test
fr: Test A/B

en: End Split Test
fr: Terminer le test A/B

en: Expand
fr: Étendre

en: Collapse
fr: L'effondrement

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enter a new name for this module
fr: Entrez un nouveau nom pour ce module

en: See History
fr: Voir L'Histoire

en: View Stats
fr: Afficher les statistiques

en: View Split Testing Stats
fr: Afficher les statistiques du test A/B

en: Clone Section
fr: Cloner la section

en: Unlock Section
fr: Déverrouiller La Section

en: Expand Section
fr: Développez La Section

en: Standard Section
fr: Section standard

en: Clone Row
fr: Cloner la colonne

en: Change Structure
fr: Changer la structure

en: Unlock Row
fr: Déverrouiller Ligne

en: Expand Row
fr: Agrandir La Ligne

en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

en: Insert Column(s)
fr: Insérer une/des colonne/s

en: Clone Module
fr: Cloner le module

en: Remove Module
fr: Retirer le module

en: Unlock Module
fr: Déverrouiller Le Module

en: Save & Add To Library
fr: Sauvegarder et ajouter dans la bibliothèque

en: Load Layout
fr: Télécharger le modèle

en: Insert Module(s)
fr: Insérer module/s

en: Disable Builder
fr: Désactiver le générateur

en: All content created in the valentis Builder will be lost. Previous content will be restored.
fr: Tout le contenu créé dans le générateur valentis sera perdu Le contenu précédent sera restauré

en: Do you wish to proceed?
fr: Souhaitez-vous continuer ?

en: All of your current page content will be lost.
fr: Tout le contenu de votre page actuelle sera perdu.

en: All advanced module settings in will be lost.
fr: Tous les paramétrages avancés de ce module seront perdus.

en: Layout Name:
fr: Nom de la mise en page :

en: Save And Add To Library
fr: Sauvegarder et ajouter dans la bibliothèque

en: Add To Categories:
fr: Ajouter aux catégories :

en: Include General settings
fr: Inclure les paramétrages généraux

en: Include Advanced Design settings
fr: Inclure les paramétrages avancés de conception

en: Here you can save the current item and add it to your valentis Library for later use as well.
fr: Ici vous pouvez sauvegarder l'élément actuel et également l'ajouter à votre bibliothèque valentis pour une utilisation ultérieure.

en: Save as Global:
fr: Sauvegarder en tant que Global :

en: valentis Builder Settings
fr: Configurations de constructeur valentis

en: End Split Test?
fr: Terminer le test A/B ?

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
fr: Au moment de l’achèvement de votre test A/B, il vous sera demandé de sélectionner quelle variation de sujet vous souhaiteriez garder. Les sujets restants seront supprimés.

en: Note: this process cannot be undone.
fr: Observation : ce processus ne peut pas être défait.

en: Ok
fr: OK

en: An Error Occurred
fr: Une erreur est survenue

en: For some reason, you cannot perform this task.
fr: Pour une quelconque raison, vous ne pouvez pas effectuer cette tâche.

en: Proceed
fr: Poursuivre

en: Save as Global Item
fr: Enregistrer en tant qu’élément global

en: Set Winner Status
fr: Établir statut de vainqueur

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
fr: Vous utilisiez un élément global en tant que vainqueur de test A/B. Par conséquent, vous devez choisir entre :

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the valentis Library)
fr: Enregistrer le vainqueur en tant qu’élément global (le sujet sélectionné sera synchronisé et votre élément global sera actualisé dans la Bibliothèque valentis)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
fr: Enregistrer le vainqueur comme élément non global (le sujet sélectionné ne sera plus un élément global et vos modifications ne modifieront pas l’élément global)

en: Last 24 Hours
fr: Dernières 24 heures

en: Last 7 Days
fr: 7 derniers jours

en: Last Month
fr: Dernier mois

en: All Time
fr: Tout le temps

en: Summary &amp; Data
fr: Résumé & données

en: Statistics are still being collected for this time frame
fr: Les statistiques sont encore en train d’être collectées pour ce laps de temps

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
fr: Les statistiques seront affichées une fois que la collecte de données sera suffisante

en: Split Testing Statistics
fr: Statistiques de test A/B

en: Bounces
fr: Rebondissements

en: Goal Engagement
fr: Engagement au but

en: Statistics are being collected
fr: Les statistiques sont en train d’être collectées

en: Refresh Stats
fr: Actualiser les statistiques

en: End Split Test &amp; Pick Winner
fr: Mettre fin au test de scission et choisir un gagnant

en: Add Specialty Section
fr: Ajouter une section spécialité

en: Tablet
fr: Tablette

en: Desktop
fr: Bureau

en: Enable Split Testing
fr: Activer le test A/B

en: Bounce Rate Limit
fr: Limite de taux de rebondissement

en: Stats refresh interval
fr: Intervalle d’actualisation des statistiques

en: Hourly
fr: Horaire

en: Daily
fr: Quotidien

en: Shortcode Tracking
fr: Suivi de Shortcode

en: Shortcode for Tracking:
fr: Shortcode pour suivi :

en: Color Picker Color Pallete
fr: Pallete de couleurs sélectionneur de couleurs

en: Gutter Width
fr: Espacement des colonnes

en: Light Text Color
fr: Couleur de texte claire

en: Dark Text Color
fr: Couleur de texte foncée

en: Content Area Background Color
fr: Couleur de fond de l’aire de contenu

en: Section Background Color
fr: Couleur de fond de section

en: Connecting...
fr: La connexion...

en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

en: Removing connection...
fr: Suppression de la connexion...

en: Done
fr: Fait

en: Step 1:
fr: Étape 1 :

en: Generate authorization code
fr: Générer un code d’autorisation

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
fr: Etape 2: Coller dans le code d'autorisation et cliquez sur "créer une connexion" bouton:

en: Make a connection
fr: Faire un lien

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
fr: Aweber est mis en place correctement. Vous pouvez supprimer la connexion ici si vous le souhaitez.

en: Remove the connection
fr: Supprimer la connexion

en: Read more
fr: Lire plus

en: Theme Customizer
fr: Personnaliseur de thème

en: Module Customizer
fr: Personnaliseur de module

en: Page Options
fr: Options De La Page

en: Plugin Options
fr: Les Options Du Plugin

en: Theme Options
fr: Les Options Du Thème

en: valentis Library
fr: Bibliothèque valentis

en: Builder Interface
fr: Interface Builder

en: Add/Delete Item
fr: Ajouter/Supprimer Un Élément

en: Edit Item
fr: Modifier L'Élément

en: Move Item
fr: Déplacer L'Élément

en: Disable Item
fr: Désactiver L'Élément

en: Lock Item
fr: Verrouiller L'Élément

en: Toggle valentis Builder
fr: Bascule valentis Builder

en: Library Settings
fr: Les Paramètres De La Bibliothèque

en: Edit Global Items
fr: Edit Mondial Des Articles

en: Settings Tabs
fr: Les Paramètres Des Onglets

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Settings Types
fr: Les Paramètres De Types

en: Edit Colors
fr: Modifier Les Couleurs

en: Edit Content
fr: Modifier Le Contenu

en: Edit Fonts
fr: Modifier Les Polices

en: Edit Buttons
fr: Boutons D'Édition

en: Edit Configuration
fr: Modifier La Configuration

en: Module Use
fr: Le Module

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Editor
fr: L'éditeur

en: Author
fr: Auteur

en: Contributor
fr: Contributeur

en: valentis Role Editor
fr: valentis Rôle De L'Éditeur

en: Save valentis Roles
fr: Enregistrer valentis Rôles

en: Using the valentis Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
fr: À l'aide de la valentis Rôle de l'Éditeur, vous pouvez limiter les types de mesures qui peuvent être prises par les utilisateurs de WordPress de rôles différents. C'est un excellent moyen pour limiter les fonctionnalités disponibles à vos clients ou à des auteurs invités à s'assurer qu'ils ont seulement les options nécessaires à leur disposition.

en: Reset Roles
fr: Réinitialiser Les Rôles

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
fr: Tous les paramètres de rôle sera de définir les valeurs par défaut. Voulez-vous continuer?

en: no
fr: pas de

note: translators: 1: date, 2: time
en: on %1$s at %2$s
fr: sur %1$s à %2$s

en: (Edit)
fr: (Éditer)

en: Reply
fr: Réponse

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Enable Visual Builder
fr: Activer le Visual Builder

en: Built For Any
fr: Conçu pour tous

en: Built For
fr: Conçu pour

en: Global Layout
fr: Mise en page générale

en: Homepage Basic
fr: Page d'accueil basique

en: Homepage Shop
fr: Page d'accueil Boutique

en: Homepage Portfolio
fr: Page d'accueil Portefeuille

en: Homepage Company
fr: Page d'accueil Société

en: Homepage Corporate
fr: Page d'accueil Compagnie

en: Homepage Extended
fr: Page d'accueil Étendue

en: Page Fullwidth
fr: Page Plein écran

en: Page Right Sidebar
fr: Page Barre latérale droite

en: Page Left Sidebar
fr: Page Barre latérale gauche

en: Page Dual Sidebars
fr: Page Barres latérales des deux côtés

en: Portfolio Grid
fr: Portefeuille Grille

en: Portfolio 1 Column
fr: Portefeuille 1 Colonne

en: Portfolio Fullwidth Carousel
fr: Portefeuille Carrousel Plein écran

en: Portfolio Fullwidth Grid
fr: Portefeuille Grille Plein écran

en: Project Extended
fr: Projet Étendu

en: Project Extended 2
fr: Projet Étendu 2

en: Shop Basic
fr: Boutique Basique

en: Shop Extended
fr: Boutique étendue

en: Splash Page
fr: Page de Démarrage

en: Maintenance Mode
fr: Mode maintenance

en: Coming Soon
fr: Bientôt

en: Landing Page
fr: Page d'accueil

en: About Me
fr: À PROPOS de moi

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Our Team
fr: Notre équipe

en: Creative Agency
fr: Agence de création

en: Sales Page
fr: Page des Ventes

en: Case Study
fr: Étude de cas

en: Product Features
fr: Caractéristiques du produit

en: Left To Right
fr: De gauche à droite

en: Right To Left
fr: De droite à gauche

en: Top To Bottom
fr: De haut en bas

en: Bottom To Top
fr: De bas en haut

en: Fade In
fr: Fondu

en: No Animation
fr: Pas d'animation

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Choose an Image
fr: Choisir une image

en: Set As Image
fr: Définir comme image

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
fr: Chargez votre image préférée, ou tapez l'URL de l'image que vous voulez afficher.

en: Image Alternative Text
fr: Texte alternatif de l'image

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
fr: Ceci définit le texte alternatif de l'image. Vous pouvez placer ici une courte description de votre image.

en: Image Title Text
fr: Texte du titre de l'image

en: This defines the HTML Title text.
fr: Ceci définit le texte HTML titre de l'image.

en: Open in Lightbox
fr: Ouvrir dans une visionneuse

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
fr: Vous pouvez choisir ici si l'image s'ouvre en forme de mosaïque ou non. Note : si vous choisissez l'ouverture de l'image en mosaïque, les options URL ci-dessous seront ignorées.

en: Link URL
fr: URL du lien

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
fr: Si vous souhaitez que votre image soit un lien, saisissez l'URL de la destination ici. Aucun lien ne sera créé si ce champ est vide.

en: Url Opens
fr: Ouverture URL

en: In The Same Window
fr: Dans la même fenêtre

en: In The New Tab
fr: Dans le même onglet

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
fr: Vous pouvez définir ici si votre lien s'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

en: Image Overlay
fr: Superposition d'image

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
fr: Si activer, une couleur et une icône superposées seront affichées quand des visiteurs passeront sur l'image

en: Overlay Icon Color
fr: Couleur de l'icône en superposition

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
fr: Vous pouvez définir ici une couleur personnalisée pour l'icône de superposition

en: Hover Overlay Color
fr: Couleur de superposition en survol

en: Here you can define a custom color for the overlay
fr: Vous pouvez définir ici une couleur personnalisée pour la superposition

en: Hover Icon Picker
fr: Sélecteur d'icône en survol

en: Here you can define a custom icon for the overlay
fr: Vous pouvez définir ici une icône personnalisée pour la superposition

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
fr: Ceci contrôle la direction de l'animation.

en: Remove Space Below The Image
fr: Supprimer l'espace sous l'image.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
fr: Vous pouvez choisir ici si l'image possède ou non un espace en-dessous.

en: Image Alignment
fr: Alignement des images

en: Here you can choose the image alignment.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'alignement de l'image

en: Image Max Width
fr: Largeur maximale de l'image

en: Force Fullwidth
fr: Passer en mode pleine largeur

en: Always Center Image On Mobile
fr: Toujours centrer l'image sur mobile

en: Disable on
fr: Désactiver actif

en: Phone
fr: Téléphone

en: This will disable the module on selected devices
fr: Cela désactivera le module sur les appareils sélectionnés

en: Admin Label
fr: Étiquette Admin

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
fr: Ceci changera l'étiquette titre du module dans la structure pour faciliter l'identification.

en: Gallery
fr: Galerie

en: Caption
fr: Légende

en: Title
fr: Titre

en: Gallery Item
fr: Élément de la galerie

en: Overlay
fr: Superposition

en: Overlay Icon
fr: Icône de superposition

en: Gallery Item Title
fr: Titre de l'élément de la galerie

en: Gallery Item Caption
fr: Sous titre de l'objet de la galerie

en: Gallery Pagination
fr: Pagination de la galerie

en: Pagination Active Page
fr: Page active pagination

en: Gallery Images
fr: Images de la galerie

en: Slider
fr: Diapo

en: Grid
fr: Grille

en: Toggle between the various blog layout types.
fr: Basculer entre les différents types de modèles de blog.

en: Images Number
fr: Nombre d'images

en: Define the number of images that should be displayed per page.
fr: Définissez le nombre d'images à afficher par page.

en: Show Title and Caption
fr: Afficher le titre et la légende

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
fr: Vous pouvez choisir ici si les images s'affichent avec leur titre et légende, le cas échéant.

en: Show Pagination
fr: Afficher la pagination

en: Enable or disable pagination for this feed.
fr: Active ou désactive la pagination pour cette publication.

en: Dark
fr: Foncé

en: Light
fr: Clair

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
fr: Vous pouvez choisir ici le texte en clair ou foncé. Si vous travaillez avec un fond foncé, vous devez choisir un texte clair. Si votre arrière-plan est clair, choisissez un texte foncé.

en: Automatic Animation
fr: Animation automatique

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
fr: Si vous souhaitez que le curseur de défilement glisse automatiquement, sans que le visiteur n'ait à cliquer sur le bouton suivant, activez cette option, ensuite réglez la vitesse de rotation ci-dessous, le cas échéant.

en: Automatic Animation Speed (in ms)
fr: Vitesse animation automatique (en millisecondes)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
fr: Ici, vous pouvez définir la vitesse de disparition du curseur de défilement entre chaque diapo, si vous avez sélectionné plus haut 'Animation Automatique' Plus le chiffre est grand plus la pause entre chaque rotation est longue.

en: Zoom Icon Color
fr: Couleur de l'icône du zoom

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Icon
fr: Icône de vidéo

en: Video MP4/URL
fr: .MP4 URL de la vidéo

en: Upload a video
fr: Charger une vidéo

en: Choose a Video MP4 File
fr: Choisir un fichier vidéo .MP4

en: Set As Video
fr: Définir comme vidéo

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
fr: Chargez la vidéo de votre choix en format .MP4 ou tapez l'URL de la vidéo que vous voulez afficher.

en: Video Webm
fr: Vidéo .WEBM

en: Choose a Video WEBM File
fr: Choisir un fichier vidéo .WEBM

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
fr: Chargez la version .WEBM de votre vidéo ici. Toutes les vidéos doivent être chargées dans les formats .MP4 et .WEBM pour garantir une compatibilité optimale avec tous les navigateurs.

en: Image Overlay URL
fr: URL superposition d'image

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
fr: Chargez l'image de votre choix, ou tapez l'URL de l'image que vous voulez afficher par-dessus la vidéo. Vous pouvez aussi générer une image fixe à partir de votre vidéo.

en: Play Icon Color
fr: Couleur de l'icône de lecture

en: Video Slider
fr: Curseur de défilement vidéo

en: Play Button
fr: Bouton lecture

en: Thumbnail Item
fr: Élément de la vignette

en: Slider Arrows
fr: Flèche de défilement

en: Display Image Overlays on Main Video
fr: Afficher les superpositions d'image sur la vidéo principale

en: Hide
fr: Masquer

en: Show
fr: Afficher

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by valentis.
fr: Cette option cache l'interface du lecteur sur la vidéo principale. Cette image peut être chargée sur chaque vidéo configurée ou auto-générée par valentis.

en: Arrows
fr: Flèches

en: Show Arrows
fr: Afficher les flèches

en: Hide Arrows
fr: Masquer les flèches

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
fr: Ce paramètre affiche ou masque les flèches de navigation.

en: Slider Controls
fr: Contrôles du curseur de défilement

en: Use Thumbnail Track
fr: Utiliser des vignettes

en: Use Dot Navigation
fr: Utiliser la navigation par points

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
fr: Ce paramètre vous permet de choisir le mode de contrôle par vignette en-dessous du curseur de défilement ou la navigation par points en bas du curseur.

en: Slider Controls Color
fr: Couleur des contrôles du curseur de défilement

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
fr: Ce paramètre a pour effet de choisir la couleur des contrôles du curseur de défilement, claire ou foncée. Les contrôles curseur de défilement peuvent être des flèches ou des vignettes ou des cercles dans la navigation par points.

en: Thumbnail Overlay Color
fr: Couleur de superposition de la vignette

en: New Video
fr: Nouvelle vidéo

en: Video Settings
fr: Paramètres de la vidéo

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
fr: Ceci changera l'étiquette de la vidéo dans la structure pour une identification plus facile.

en: Slider Arrows Color
fr: Couleur des flèches du curseur

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
fr: Ce paramètre a pour effet de régler la couleur des flèches du curseur de défilement, claire ou foncée.

en: Header
fr: En-tête

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
fr: Ici, vous pouvez choisir la valeur de votre texte. Si vous travaillez avec un fond foncé, vous devez choisir un texte clair. Si vous travaillez avec un fond clair, vous devez choisir un texte foncé.

en: Text Orientation
fr: Orientation du texte

en: This controls the how your text is aligned within the module.
fr: Ceci contrôle l'alignement de votre texte dans le module.

en: Here you can create the content that will be used within the module.
fr: Ici, vous pouvez créer le contenu qui sera utilisé dans le module.

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Blurb
fr: Résumé

en: Body
fr: Corps

en: Blurb Image
fr: Image de l'argumentaire

en: Blurb Title
fr: Titre de l'argumentaire

en: Blurb Content
fr: Contenu de l'argumentaire

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
fr: Le titre de votre résumé s'affichera en gras sous le résumé de l'image.

en: Url
fr: URL

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
fr: Si vous souhaitez faire un lien de votre résumé, saisissez l'URL de la destination ici.

en: Use Icon
fr: Utiliser les icônes

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
fr: Ici, vous pouvez choisir si les icônes configurées ci-dessous doivent être utilisées.

en: Icon
fr: Icône

en: Choose an icon to display with your blurb.
fr: Choisissez une icône qui s'affiche avec le résumé.

en: Icon Color
fr: Couleur de l'icône

en: Here you can define a custom color for your icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour votre icône.

en: Circle Icon
fr: Icône cercle

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
fr: Ici, vous pouvez choisir si les icônes configurées ci-dessous doivent s'afficher dans un cercle.

en: Circle Color
fr: Couleur du cercle

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour le cercle autour de l'icône.

en: Show Circle Border
fr: Afficher le bord du cercle

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le bord du cercle autour de l'icône s'affiche.

en: Circle Border Color
fr: Couleur bord du cercle

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour le bord du cercle de l'icône.

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
fr: Chargez une image à afficher au-dessus de votre résumé.

en: Image Alt Text
fr: Texte alternatif de l'image

en: Define the HTML ALT text for your image here.
fr: Définissez le texte alternatif d'image pour votre image ici.

en: Image/Icon Placement
fr: Placement image/icône

en: Here you can choose where to place the icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'emplacement de l'icône.

en: Image/Icon Animation
fr: Animation image/icône

en: This will control how your blurb text is aligned.
fr: Ceci contrôle l'alignement du texte de résumé.

en: Input the main text content for your module here.
fr: Saisissez ici le contenu du texte principal pour votre module.

en: Use Icon Font Size
fr: Utiliser la taille de la police de l'icône

en: Icon Font Size
fr: Taille de la police de l'icône

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tab
fr: Onglet

en: Tabs Controls
fr: Contrôles des onglets

en: Active Tab
fr: Onglet actif

en: Tabs Content
fr: Contenu des tables

en: Active Tab Background Color
fr: Couleur de fond de l'onglet actif

en: Inactive Tab Background Color
fr: Couleur de fond des onglets inactifs

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: Tab Settings
fr: Configuration de l'onglet

en: The title will be used within the tab button for this tab.
fr: Le titre sera utilisé dans le bouton onglet pour cet onglet.

en: Slide
fr: Diapo

en: Button
fr: Bouton

en: Slide Description
fr: Description de la diapo

en: Slide Title
fr: Titre de la diapo

en: Slide Button
fr: Bouton de la diapo

en: Slide Controllers
fr: Contrôleurs de diapo

en: Slide Active Controller
fr: Contrôleur de la diapo active

en: Slide Image
fr: Image diapo

en: Slide Arrows
fr: Flèche de défilement

en: Show Controls
fr: Montrer les contrôles

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
fr: Ce paramètre active et désactive les boutons ronds situés en bas du curseur de défilement.

en: Continue Automatic Slide on Hover
fr: Continuer Automatique de Diapositives sur le vol Stationnaire

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
fr: En activant cette option permettra coulissantes automatiques pour continuer sur la souris passe dessus.

en: Use Parallax effect
fr: Utiliser un effet parallaxe

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
fr: En activant cette option, les images de fond seront fixes pendant que vous faites défiler.

en: Parallax method
fr: Méthode de parallaxe

en: Define the method, used for the parallax effect.
fr: Définissez la méthode utilisée pour l'effet de parallaxe.

en: Remove Inner Shadow
fr: Supprimer l'ombre interne

en: Background Image Position
fr: La Position De L'Image D'Arrière-Plan

en: Top Left
fr: En Haut À Gauche

en: Top Center
fr: En Haut Au Centre

en: Top Right
fr: En Haut À Droite

en: Center Right
fr: Au Centre À Droite

en: Center Left
fr: Centre Gauche

en: Bottom Left
fr: En Bas À Gauche

en: Bottom Center
fr: En Bas Au Centre

en: Bottom Right
fr: En Bas À Droite

en: Background Image Size
fr: La Taille De L'Image D'Arrière-Plan

en: Fit
fr: Ajustement

en: Actual Size
fr: Taille Réelle

en: Top Padding
fr: Marge interne supérieure

en: Bottom Padding
fr: Marge interne inférieure

en: Hide Content On Mobile
fr: Cacher le contenu sur Mobile

en: Hide CTA On Mobile
fr: Cacher CTA sur Mobile

en: Show Image / Video On Mobile
fr: Afficher l'image/la vidéo sur Mobile

en: New Slide
fr: Nouvelle diapo

en: Slide Settings
fr: Paramètres des diapos

en: Slide Description Container
fr: Contenant de la description en diapositive

en: Heading
fr: En-tête

en: Define the title text for your slide.
fr: Définissez le texte du titre de votre diapo.

en: Button Text
fr: Texte de bouton

en: Define the text for the slide button
fr: Définissez le texte du bouton diapo

en: Button URL
fr: URL bouton

en: Input a destination URL for the slide button.
fr: Tapez un URL de destination pour le bouton diapo

en: Cover
fr: Couvrir

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
fr: Utilisez la palette de couleur pour choisir la couleur de fond pour ce module

en: Choose a Slide Image
fr: Choisir une image diapo

en: Set As Slide Image
fr: Définir comme image diapo

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
fr: Si définie, cette image diapo s'affichera à gauche du texte diapo. Chargez une image ou laissez le champ vide pour un texte diapo uniquement.

en: Use Background Overlay
fr: Utiliser le fond en superposition

en: yes
fr: oui

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
fr: Lorsque activé, une couleur personnalisée sera ajouté en superposition de l'image de fond et derrière le contenu de votre curseur de défilement.

en: Background Overlay Color
fr: Couleur de superposition du fond

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
fr: Utiliser la ponction de couleur pour choisir une couleur pour le fond.

en: Use Text Overlay
fr: Utiliser le texte superposé

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
fr: Lorsque activé, une couleur de fond est ajoutée derrière le texte du curseur de défilement pour le rendre plus lisible au dessus des images de fond.

en: Text Overlay Color
fr: Couleur du texte superposé

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
fr: Utiliser la ponction de couleur pour choisir une couleur pour le texte superposé.

en: Slide Image Vertical Alignment
fr: Alignement vertical de l'image diapo

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
fr: Ce paramètre défini l'alignement vertical de votre image diapo. Votre image peut être centrée verticalement, ou alignée en bas de votre diapo.

en: Slide Video
fr: Vidéo diapo

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
fr: Si définie, cette vidéo diapo s'affichera à gauche du texte diapo. Entrez l'URL de la page Youtube ou Vimeo, ou laissez le champ vide pour un texte diapo uniquement.

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
fr: Si vous avez défini une image diapo, tapez ici le texte alternatif de l'image pour l'image.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
fr: Ici, vous pouvez choisir le texte en clair ou foncé. Si vous avez une diapo avec un fond foncé, choisissez un texte clair. Si vous avez un fond clair, choisissez un texte foncé.

en: Background Video MP4
fr: Vidéo de fond .MP4

en: Choose a Background Video MP4 File
fr: Choisir un fichier vidéo de fond .MP4

en: Set As Background Video
fr: Définir comme vidéo de fond

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
fr: Toutes les vidéos doivent être chargées dans les formats .MP4 et .WEBM pour garantir une compatibilité optimale avec tous les navigateurs. Charger la version .MP4 ici. Note importante : Les vidéos de fond sont désactivées sur les portables. Votre image de fond sera utilisée à leur place. Pour cette raison, vous devez définir à la fois l'image de fond et la vidéo de fond pour obtenir un meilleur résultat.

en: Background Video Webm
fr: Vidéo de fond .WEBM

en: Choose a Background Video WEBM File
fr: Choisir un fichier vidéo de fond .WEBM

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
fr: Toutes les vidéos doivent être chargées dans les formats .MP4 et .WEBM pour garantir une compatibilité optimale avec tous les navigateurs. Charger la version .WEBM ici. Note importante : Les vidéos de fond sont désactivées sur les portables. Votre image de fond sera utilisée à leur place. Pour cette raison, vous devez définir à la fois l'image de fond et la vidéo de fond pour obtenir un meilleur résultat.

en: Background Video Width
fr: Largeur de la vidéo de fond

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
fr: Pour régler correctement la taille de la vidéo, vous devez saisir la largeur exacte (en pixels) de votre vidéo ici.

en: Background Video Height
fr: Hauteur de la vidéo de fond

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
fr: Pour régler correctement la taille de la vidéo, vous devez saisir la hauteur exacte (en pixels) de votre vidéo ici.

en: Pause Video
fr: Pause vidéo

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
fr: Permet d'arrêter momentanément la vidéo par les autres joueurs en cours de jeu

en: Input your main slide text content here.
fr: Tapez votre texte diapo principal ici.

en: Arrows Custom Color
fr: Couleur personnalisée des flèches

en: Dot Nav Custom Color
fr: Couleur personnalisée des points de navigation

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
fr: Cela va changer l'étiquette de la diapositive dans le constructeur pour une identification facile.

en: Text Overlay Border Radius
fr: Rayon bordure superposition de texte

en: Post Slider
fr: Curseur de défilement des posts

en: Meta
fr: Métadonnées

en: Posts Number
fr: Nombre de postes

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
fr: Choisissez combien de posts vous voulez voir dans le curseur de défilement.

en: Include Categories
fr: Inclure les catégories

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
fr: Choisissez quelles catégories vous voulez inclure dans le curseur de défilement.

en: Order By
fr: Commandé par

en: Date: new to old
fr: Date : du plus récent au plus ancien

en: Date: old to new
fr: Date : du plus ancien au plus récent

en: Title: a-z
fr: Titre : a-z

en: Title: z-a
fr: Titre : z-a

en: Random
fr: Aléatoire

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
fr: Vous pouvez ajuster ici l'ordre dans lequel sont affichés les posts.

en: Show Read More Button
fr: Montrer le bouton En Lire Plus

en: This setting will turn on and off the read more button.
fr: Cette option activera et désactivera le bouton En Lire Plus

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
fr: Définir le texte qui apparaîtra sur le bouton \"Read More\". Laissez vierge pour l'option par défaut (Lire plus à ce sujet)

en: Content Display
fr: Affichage du contenu

en: Show Excerpt
fr: Montrer un extrait

en: Show Content
fr: Montrer le contenu

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
fr: Montrer le contenu en entier ne tronquera pas vos posts dans le curseur de défilement. Montrer les extraits ne montrera que le texte d'extrait.

en: Use Post Excerpt if Defined
fr: Utiliser des extraits de post si défini

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
fr: Désactiver cette option si vous voulez ignorer les extraits définis manuellement et en générer toujours automatiquement.

en: Automatic Excerpt Length
fr: Taille des extraits automatiques

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
fr: Définir la longueur des extraits générés automatiquement. Laissez vierge pour l'option par défaut (270)

en: Show Post Meta
fr: Montrer la meta du post

en: This setting will turn on and off the meta section.
fr: Cette option activera ou désactivera la section meta.

en: Choose a Background
fr: Choisir un fond

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
fr: Téléchargez l'image désirée, ou tapez l'URL de l'image que vous souhaitez utiliser en tant que fond pour le curseur de défilement.

en: Show Featured Image
fr: Montrer l'image principale

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
fr: Cette option activera ou désactivera l'image présentée dans le curseur de défilement.

en: Image Placement
fr: Placement d'image

en: Background
fr: Fond

en: Select how you would like to display the featured image in slides
fr: Sélectionnez comment vous voulez afficher l'image dans les listes défilantes

en: Show Image On Mobile
fr: Montrer l'image sur les mobiles

en: by %s
fr: par %s

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Testimonial Portrait
fr: Portrait du témoin

en: Testimonial Description
fr: Description du témoignage

en: Testimonial Author
fr: Auteur du témoignage

en: Testimonial Meta
fr: Métadonnées du témoignage

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Input the name of the testimonial author.
fr: Saisissez le nom de l'auteur du témoignage.

en: Job Title
fr: Titre de l'emploi

en: Input the job title.
fr: Saisissez le titre de l'emploi.

en: Company Name
fr: Nom de la société

en: Input the name of the company.
fr: Saisissez le nom de la société.

en: Author/Company URL
fr: URL Auteur/Société

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
fr: Saisissez le site web de l'auteur ou laissez le champ vide s'il n'y a pas de lien.

en: URLs Open
fr: Ouverture URLs

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
fr: Choisissez si oui ou non l'URL doit s'ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

en: Portrait Image URL
fr: URL image portrait

en: Quote Icon
fr: Icône citation

en: Hidden
fr: Masquée

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
fr: Choisissez si oui ou non l'icône citation doit être visible.

en: Use Background Color
fr: Utiliser la couleur de l'arrière-plan

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si la couleur de fond configurée ci-dessous doit être utilisée.

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur de fond personnalisée pour votre appel d'action.

en: This will adjust the alignment of the module text.
fr: Ceci réglera l'alignement du texte de module.

en: Quote Icon Color
fr: Couleur de l'icône de citation

en: Portrait Border Radius
fr: Rayon de la bordure du portrait

en: Portrait Width
fr: Largeur du portrait

en: Portrait Height
fr: Hauteur du portrait

en: Pricing Tables
fr: Tableaux des tarifs

en: Pricing Table
fr: Table de détermination des prix

en: Pricing Heading
fr: Sous-titre du tableau des tarifs

en: Pricing Title
fr: Titre du tableau des tarifs

en: Pricing Subtitle
fr: Sous titres des tarifs

en: Pricing Top
fr: Sommet du tableau des tarifs

en: Price
fr: Prix

en: Currency
fr: Monnaie

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Pricing Content
fr: Contenu du tableau des tarifs

en: Pricing Item
fr: Tarif des objets

en: Excluded Item
fr: Objet exclu

en: Pricing Button
fr: Bouton d'achat du tableau

en: Featured Table
fr: Tableau associé

en: Subheader
fr: Sous-titre

en: Currency &amp; Frequency
fr: Monnaie &amp; Fréquence

en: Featured Table Background Color
fr: Couleur de fond du tableau associé

en: Table Header Background Color
fr: Couleur de fond de l'en-tête du tableau

en: Featured Table Header Background Color
fr: Couleur de fond de l'en-tête du tableau associé

en: Featured Table Header Text Color
fr: Couleur du texte de l'en-tête du tableau associé

en: Featured Table Subheader Text Color
fr: Couleur du texte du sous-titre du tableau associé

en: Featured Table Price Color
fr: Couleur du prix dans le tableau associé

en: Featured Table Body Text Color
fr: Couleur du texte du corps du tableau associé

en: Show Bullet
fr: Afficher les points

en: Bullet Color
fr: Couleur des points

en: Featured Table Bullet Color
fr: Couleur du point dans le tableau associé

en: Remove Featured Table Drop Shadow
fr: Supprimer l'effet d'ombre portée du tableau associé

en: Center List Items
fr: Centrer les éléments de la liste

en: New Pricing Table
fr: Nouvelle table de détermination des prix

en: Pricing Table Settings
fr: Paramètres de la table de détermination des prix

en: Make This Table Featured
fr: Faire cette table vedette

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
fr: Rendre une table vedette la met en évidence par rapport aux autres.

en: Define a title for the pricing table.
fr: Définissez un titre pour la table de détermination des prix.

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Define a sub title for the table if desired.
fr: Définissez, si vous le souhaitez, un sous-titre pour la table.

en: Input your desired currency symbol here.
fr: Tapez ici le symbole de la monnaie que vous souhaitez.

en: Per
fr: Par

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
fr: Si votre prix est basé sur la souscription, tapez le cycle de paiement de la souscription ici.

en: Input the value of the product here.
fr: Tapez la valeur du produit ici.

en: Input the destination URL for the signup button.
fr: Tapez l'URL de destination pour le bouton inscription.

en: Adjust the text used from the signup button.
fr: Ajustez le texte utilisé pour le bouton inscription.

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
fr: Tapez une liste de caractéristiques incluses/non incluses dans le produit. Séparez-les articles par une nouvelle ligne et commencez avec le symbole + ou -

en: Included option
fr: Option inclue

en: Excluded option
fr: Option exclue

en: Excluded Item Color
fr: Couleur de l’élément exclu

en: Call To Action
fr: Appel d'action

en: Promo Description
fr: Description

en: Promo Button
fr: Bouton

en: Promo Title
fr: Titre de promo

en: Input your value to action title here.
fr: Saisissez la valeur pour le titre de l'action ici.

en: Input the destination URL for your CTA button.
fr: Saisissez l'URL destination pour le bouton appel d'action.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
fr: Saisissez le texte de bouton de votre choix, ou laissez le champs vide si vous ne souhaitez pas de bouton.

en: Input the destination URL for your button.
fr: Entrez l'URL de destination pour votre bouton.

en: Input your desired button text.
fr: Entrez le texte du bouton désiré.

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Here you can define the alignemnt of Button
fr: Ici vous pouvez définir l’alignement des boutons

en: Audio Cover Art
fr: Image du fichier audio

en: Audio Content
fr: Contenu du fichier audio

en: Audio Title
fr: Titre audio

en: Audio Meta
fr: Métadonnées du fichier audio

en: Player Buttons
fr: Boutons du lecteur

en: Player Timer
fr: Timer du lecteur

en: Player Sliders
fr: Défilements du lecteur

en: Player Sliders Current
fr: sliders du lecteur actuels

en: Upload an audio file
fr: Charger un fichier audio

en: Choose an Audio file
fr: Choisir un fichier audio

en: Set As Audio for the module
fr: Définir comme Audio pour le module

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
fr: Défini le fichier audio à utiliser dans le module. Pour supprimer un fichier audio du module, simplement effacez l'URL du champ paramètres.

en: Define a title.
fr: Définissez un titre.

en: Artist Name
fr: Nom de l'artiste

en: Define an artist name.
fr: Définissez le nom de l'artiste.

en: Album name
fr: Nom de l'album

en: Define an album name.
fr: Définissez le nom de l'album.

en: Cover Art Image URL
fr: URL Art Image de couverture

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
fr: Définissez une couleur personnalisée comme arrière-plan pour votre module, ou laissez le champ vide pour appliquer la couleur par défaut.

en: Email Optin
fr: email Optin

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Newsletter Description
fr: Description de la newsletter

en: Newsletter Form
fr: Formulaire de la newsletter

en: Newsletter Fields
fr: Champs du bulletin d'information

en: Newsletter Button
fr: Bouton de la newsletter

en: Select the list
fr: Sélectionnez la liste

en: Service Provider
fr: Fournisseur de service

en: Here you can choose a service provider.
fr: Ici, vous pouvez choisir le fournisseur de service.

en: Feed Title
fr: Titre de publication

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
fr: Saisissez <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.

en: MailChimp lists
fr: Listes MailChimp

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
fr: Vous pouvez choisir ici des listes MailChimp pour y ajouter des clients. Si vous ne voyez aucune liste ici, vous devez vous assurez que la clé API de MailChimp est paramétrée dans %1$s et que vous avez au moins une liste sur votre compte MailChimp. Si vous avez ajouter une nouvelle liste mais qu'elle n'apparaît pas ici, activez l'option « Regénérer les listes MailChimp » dans %1$s.%2$s

en: valentis Plugin Options
fr: Options des plugins valentis

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
fr: N'oubliez pas de le désactiver une fois la liste régénérée.

en: Aweber lists
fr: Listes Aweber

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
fr: Vous pouvez choisir ici des listes MailChimp pour y ajouter des clients. Si vous ne voyez aucune liste ici, vous devez vous assurez qu'Aweber est paramétré correctement dans %1$s et que vous avez au moins une liste sur votre compte Aweber. Si vous avez ajouter une nouvelle liste mais qu'elle n'apparaît pas ici, activez l'option « Regénérer les listes Aweber » dans %1$s.%2$s

en: Choose a title of your signup box.
fr: Choisissez un titre pour votre case inscription.

en: Here you can change the text used for the signup button.
fr: Ici, vous pouvez changer le texte utilisé pour le bouton inscription.

en: Here you can adjust the alignment of your text.
fr: Ici, vous pouvez ajuster l'alignement de votre texte.

en: Form Field Background Color
fr: Couleur de fond du champ du formulaire d'inscription

en: Form Field Text Color
fr: Couleur du texte du champ du formulaire d'inscription

en: Focus Background Color
fr: Couleur du fond du champ en surbrillance

en: Focus Text Color
fr: Couleur du texte du champ en surbrillance

en: Use Focus Border Color
fr: Utiliser la couleur de la bordure du champ en surbrillance

en: Focus Border Color
fr: Couleur de la bordure du champ en surbrillance

en: Login Description
fr: Description de connexion

en: Login Form
fr: Formulaire de connexion

en: Login Fields
fr: Champs de connexion

en: Login Button
fr: Bouton connexion

en: Choose a title of your login box.
fr: Choisissez un titre pour votre case connexion.

en: Redirect To The Current Page
fr: Rediriger vers la page actuelle

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
fr: Ici, vous pouvez choisir si l'utilisateur doit être redirigé vers la page actuelle.

en: Logged in as %1$s
fr: Connecté en tant que %1$s

en: Portfolio
fr: Portefeuille

en: Portfolio Image
fr: Image de l'album

en: Portfolio Title
fr: Titre du portefeuille

en: Portfolio Post Meta
fr: Métadonnées de l'album

en: Choose your desired portfolio layout style.
fr: Choisissez le style du modèle de votre portefeuille.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
fr: Définissez le nombre de projets à afficher par page.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
fr: Sélectionnez les catégories vous voulez inclure dans la publication.

en: Show Title
fr: Afficher le titre

en: Turn project titles on or off.
fr: Active ou désactive les titres des projets.

en: Show Categories
fr: Afficher les catégories

en: Turn the category links on or off.
fr: Active ou désactive les liens vers les catégories.

en: &laquo; Older Entries
fr: &laquo; Entrées précédentes

en: Next Entries &raquo;
fr: Entrées suivantes &raquo;

en: Filterable Portfolio
fr: Portefeuille filtrable

en: Filter
fr: Filtre

en: Portfolio Filters
fr: Filtres de l'album

en: Active Portfolio Filter
fr: Filtre actif de l'album

en: Portfolio Pagination
fr: Pagination du portfolio

en: Bar Counters
fr: Compteur barre

en: Bar Counter
fr: Compteur en barre

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Counter Title
fr: Titre du compteur

en: Counter Container
fr: Conteneur du compteur

en: Counter Amount
fr: Nombre du compteur

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
fr: Ceci ajustera la couleur de l'espace vide dans la barre (actuellement grise).

en: Bar Background Color
fr: Couleur de fond de la barre

en: This will change the fill color for the bar.
fr: Ceci changera la couleur de remplissage de la barre.

en: Use Percentages
fr: Utiliser des pourcentages

en: Bar Top Padding
fr: Marge interne supérieure de la barre

en: Bar Bottom Padding
fr: Marge interne inférieure de la barre

en: Border Radius
fr: Rayon de la bordure

en: New Bar Counter
fr: Nouvelle barre compteur

en: Bar Counter Settings
fr: Paramètres de la barre compteur

en: Input a title for your bar.
fr: Tapez un titre pour votre barre.

en: Define a percentage for this bar.
fr: Définissez un pourcentage pour cette barre.

en: Label Color
fr: Couleur de l'étiquette

en: Percentage Color
fr: Couleur du pourcentage

en: Circle Counter
fr: Compteur cercle

en: Number
fr: Nombre

en: Percent Container
fr: Conteneur pourcent

en: Circle Counter Title
fr: Titre du compteur circulaire

en: Percent Text
fr: Texte pourcent

en: Input a title for the circle counter.
fr: Tapez le titre du cercle compteur.

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
fr: Définissez un nombre pour le cercle compteur. (Ne pas inclure le signe pourcentage, utilisez l'option ci-dessous). Note : Vous ne pouvez utiliser que les nombres entiers uniquement de 0 à 100.

en: Percent Sign
fr: Signe de pourcentage

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le signe pourcentage doit être ajouté après le nombre défini plus haut.

en: Circle Color Opacity
fr: Opacité de la couleur du cercle

en: Number Counter
fr: Compteur nombre

en: Number Counter Title
fr: Titre du compteur

en: Input a title for the counter.
fr: Tapez le titre du compteur.

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
fr: Définissez un nombre pour le compteur. (Ne pas inclure le signe pourcentage, utilisez l'option ci-dessous).

en: Counter Text Color
fr: Couleur texte du compteur

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le texte du titre est clair ou foncé. Si vous travaillez avec un fond foncé, vous devez choisir un texte clair. Si votre arrière-plan est clair, choisissez un texte foncé.

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Toggle
fr: Bascule

en: Open Toggle
fr: Menu ouvert

en: Toggle Title
fr: Titre du menu

en: Toggle Icon
fr: Icône du menu

en: Toggle Content
fr: Contenu du menu

en: Open Toggle Background Color
fr: Couleur de fond du menu ouvert

en: Open Toggle Text Color
fr: Couleur du texte du menu ouvert

en: Closed Toggle Background Color
fr: Couleur de fond du menu fermé

en: Closed Toggle Text Color
fr: Couleur du texte du menu fermé

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
fr: Le titre basculer apparaîtra au-dessus du contenu et lorsque le mode bascule est fermé.

en: State
fr: État

en: Close
fr: Fermer

en: Open
fr: Ouvrir

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
fr: Choisir si oui ou non la bascule doit démarrer en état ouvert ou fermé.

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Field
fr: Champ

en: Form Field
fr: Champ du formulaire

en: Contact Title
fr: Titre du formulaire de contact

en: Contact Button
fr: Bouton du formulaire de contact

en: Form Fields
fr: Champs du formulaire

en: Message Field
fr: Champ message

en: Captcha Field
fr: Champ du captcha

en: Captcha Text
fr: Texte du captcha

en: Display Captcha
fr: Afficher Captcha

en: Turn the captcha on or off using this option.
fr: Activer ou désactiver Captcha à l'aide de cette option.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
fr: Saisissez l’adresse e-mail à laquelle les messages doivent être envoyés.<br /><br /> Observation : la livraison d’e-mails et la prévention contre le spam sont des processus complexes. Nous vous recommandons d’utiliser un service de livraison tel que <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, ou autre service similaire afin de garantir que les messages envoyés à travers ce formulaire puissent bien être livrés.

en: Define a title for your contact form.
fr: Définissez un titre pour votre formulaire de contact.

en: Message Pattern
fr: Modèle de message

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
fr: Vous pouvez ici définir le modèle personnalisé pour le message email. Les champs devraient inclus dans le format suivant - <strong>%%field_id%%</strong>. Par exemple, si vous voulez inclure le champ avec l'id = <strong>phone</strong> et le champ avec l'id = <strong>message</strong>, vous pouvez alors écrire : <strong>Mon message est %%message%% et le numéro de téléphone est %%phone%%</strong>. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Enable Redirect URL
fr: Activer le redirection vers un URL

en: Redirect users after successful form submission.
fr: Rediriger les utilisateurs après une soumission réussie.

en: Redirect URL
fr: Rediriger l'URL

en: Type the Redirect URL
fr: Taper l'URL redirigé

en: Success Message
fr: Message de succès

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
fr: Taper le message que vous voulez voir apparaître après une soumission réussie de formulaire. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Form Background Color
fr: Couleur de fond du formulaire

en: Input Border Radius
fr: Rayon de la bordure du champ de saisie

en: Make sure you entered the captcha.
fr: Assurez-vous d'avoir bien rempli le captcha.

en: Make sure you fill in all required fields.
fr: Assurez vous d'avoir rempli tous les champs requis.

en: Invalid Email.
fr: E-mail invalide.

en: Please refresh the page and try again.
fr: Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: New Message From %1$s%2$s
fr: Nouveau Message De %1$s%2$s

en: New Field
fr: Nouveau champ

en: Field Settings
fr: Paramètres de champ

en: Field ID
fr: ID du champ

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
fr: Définir l'ID unique de ce champ. Vous devez utiliser des caractères anglais sans caractères spéciaux ni espaces.

en: Input Field
fr: Champ d'entrée

en: Email Field
fr: Champ email

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Choose the type of field
fr: Choisir le type de champ

en: Required Field
fr: Champ requis

en: Define whether the field should be required or optional
fr: Définir si le champ doit être obligatoire ou optionnel

en: Make Fullwidth
fr: Prendre toute la largeur

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
fr: Choisissez le côté de la page où se trouve la barre latérale. Ce paramètre contrôle l'orientation du texte et la position de la bordure.

en: Widget Area
fr: Zone widget

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
fr: Sélectionnez la zone widget que vous voulez afficher. Vous pouvez créer de nouvelles zones widget dans Apparences > Widgets tab.

en: Remove Border Separator
fr: Supprimer la bordure

en: Divider
fr: Séparateur

en: Don't Show Divider
fr: Ne pas afficher le séparateur

en: Show Divider
fr: Afficher le séparateur

en: Color
fr: Couleur

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
fr: Ceci réglera la couleur de la ligne de séparation 1px.

en: Visibility
fr: Visibilité

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
fr: Ces paramètres activent et désactivent la ligne de séparation 1px, mais n'affectent pas la hauteur du séparateur.

en: Height
fr: Hauteur

en: Define how much space should be added below the divider.
fr: Définir combien d'espace devrait être ajouté en dessous de l'élément diviseur

en: Divider Style
fr: Style de l'élément diviseur

en: Divider Position
fr: Position de l'élément diviseur

en: Vertically Centered
fr: Centré verticalement

en: Divider Weight
fr: Largeur de l'élément diviseur

en: Hide On Mobile
fr: Cacher sur Mobile

en: Person
fr: Personne

en: Member Image
fr: Image du membre

en: Member Description
fr: Description du membre

en: Member Position
fr: Poste du membre

en: Member Social Links
fr: Liens vers les réseaux sociaux du membre

en: Input the name of the person
fr: Saisissez le nom de la personne.

en: Position
fr: Poste

en: Input the person's position.
fr: Saisissez le poste de la personne.

en: Facebook Profile Url
fr: URL profil Facebook

en: Input Facebook Profile Url.
fr: Saisissez l'URL du profile sur Facebook.

en: Twitter Profile Url
fr: URL profil Twitter

en: Input Twitter Profile Url
fr: Saisissez l'URL du profile sur Twitter.

en: Google+ Profile Url
fr: URL profil Google+

en: Input Google+ Profile Url
fr: Saisissez l'URL du profile sur Google+.

en: LinkedIn Profile Url
fr: URL Profile LinkedIn

en: Input LinkedIn Profile Url
fr: Saisissez l'URL du profile sur LinkedIn.

en: Icon Hover Color
fr: Couleur de l'icône en survol

en: Post Meta
fr: Métadonnées du poste

en: Pagenavi
fr: Navigation entre les pages

en: Featured Image
fr: Image présentée

en: Read More Button
fr: Bouton Pour en savoir plus

en: Choose how much posts you would like to display per page.
fr: Choisissez le nombre de postes à afficher par page.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
fr: Choisissez quelles catégories vous voulez inclure dans la publication.

en: Meta Date Format
fr: Format de la Date

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
fr: Si vous souhaitez régler le format de la date, tapez la date PHP correcte ici.

en: This will turn thumbnails on and off.
fr: Ceci active ou désactive les vignettes.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
fr: Montrer le contenu intégral, ne tronque pas vos postes dans la page des matières. Montrer l'extrait, affiche uniquement votre texte résumé.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
fr: Ici, vous pouvez définir s'il faut afficher ou non le lien Pour en savoir plus après les résumés.

en: Show Author
fr: Afficher l'auteur

en: Turn on or off the author link.
fr: Active ou désactive le lien vers l'auteur.

en: Show Date
fr: Afficher la date

en: Turn the date on or off.
fr: Active ou désactive la date.

en: Show Comment Count
fr: Afficher Le Nombre De Commentaires

en: Turn comment count on and off.
fr: Tournez le nombre de commentaires sur et en dehors.

en: Turn pagination on and off.
fr: Active et désactive la pagination.

en: Offset Number
fr: Nombre de décalage

en: Choose how many posts you would like to offset by
fr: Choisissez le nombre de postes pour la valeur de décalage.

en: Featured Image Overlay
fr: Image superposée présentée

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
fr: Si activé, une couleur et icône apparaîtra en superposition lorsqu'un visiteur passera sur l'image d'un post.

en: Grid Tile Background Color
fr: Couleur de fond des carreaux de quadrillage de la grille

en: Use Dropshadow
fr: Utiliser l'effet d'ombre portée

en: read more...
fr: lire plus...

en: read more
fr: lire plus

en: Shop
fr: Boutique

en: Product
fr: Produit

en: Onsale
fr: Promotion

en: Rating
fr: Évaluation

en: Old Price
fr: Ancien prix

en: Recent Products
fr: Produits récents

en: Featured Products
fr: Produits vedettes

en: Sale Products
fr: Produits en solde

en: Best Selling Products
fr: Les meilleures ventes

en: Top Rated Products
fr: Produits les mieux notés

en: Product Category
fr: Catégorie De Produit

en: Choose which type of products you would like to display.
fr: Choisissez le type de produits que vous souhaitez afficher.

en: Control how many products are displayed.
fr: Contrôle le nombre de produits affichés.

en: Choose which categories you would like to include.
fr: Choisir les catégories que vous souhaitez inclure.

en: Columns Number
fr: Montant des colonnes

en: default
fr: défaut

en: %1$s Columns
fr: Colonnes %1$s

en: 1 Column
fr: 1 Colonne

en: Choose how many columns to display.
fr: Choisir combien de colonnes à afficher

en: Default Sorting
fr: Triage par défaut

en: Sort By Popularity
fr: Trier par popularité

en: Sort By Rating
fr: Trier par notation

en: Sort By Date
fr: Trier par date

en: Sort By Price: Low To High
fr: Trier par prix : Du moins cher au plus cher

en: Sort By Price: High To Low
fr: Trier par prix : Du plus cher au moins cher

en: Choose how your products should be ordered.
fr: Choisissez le mode de tri de vos produits.

en: Sale Badge Color
fr: Couleur du badge de promotion

en: Countdown Timer
fr: Compteur à rebours

en: Numbers
fr: Nombres

en: Label
fr: Étiquette

en: Container
fr: Conteneur

en: Timer Section
fr: Section du chronomètre

en: Countdown Timer Title
fr: Titre du compteur à rebours

en: This is the title displayed for the countdown timer.
fr: Ceci est le titre affiché pour le compteur à rebours.

en: Countdown To
fr: Compte à rebours pour

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
fr: C'est la date à laquelle le compte à rebours du minuteur de compte à rebours. Le compte à rebours est basé sur vos paramètres de fuseau horaire dans votre <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress Paramètres Généraux">WordPress Paramètres Généraux</a>

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur de fond personnalisée pour votre compteur à rebours.

en: Map
fr: Carte

en: Pin
fr: Épingle

en: Google API Key
fr: Clé API Google

en: Add Your API Key
fr: Ajouter votre clé API

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the valentis Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
fr: Le module de cartes utilise l’API Google Maps et nécessite une clé API Google valide pour fonctionner. Avant d’utiliser le module de carte, veuillez-vous assurer d’ajouter votre clé API à l’intérieur du panneau d’options de thème valentis. Pour en savoir plus sur la création de votre clé API Google <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.

en: Map Center Address
fr: Adresse principale de la carte

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
fr: Entrez une adresse pour le point central de la carte, l'adresse sera géo-codée et affichée sur la carte ci-dessous.

en: Mouse Wheel Zoom
fr: Zoom roulette souris

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si oui ou non le niveau d'agrandissement est contrôlé par la roulette de la souris.

en: Draggable on Mobile
fr: Peut être utilisé sur téléphone portable

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
fr: Vous pouvez choisir ici si la carte sera ou non utilisée sur les appareils portables.

en: Use Grayscale Filter
fr: Utiliser le filtre de niveaux de gris

en: Grayscale Filter Amount (%)
fr: Quantité de filtre de niveaux de gris (%)

en: New Pin
fr: Nouveau marqueur

en: Pin Settings
fr: Paramètres marqueur

en: Map Pin Address
fr: Adresse marqueur carte

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
fr: Entrez une adresse pour le marqueur sur la carte, l'adresse sera géo-codée et affichée sur la carte ci-dessous.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
fr: Ici, vous pouvez définir le contenu qui sera placé dans le cadre d'information pour le marqueur.

en: Social Media Follow
fr: Suivez-nous sur les réseaux sociaux

en: Social Network
fr: Réseau social

en: Social Follow
fr: Suivi sur les réseaux sociaux

en: Social Icon
fr: Icône des réseaux sociaux

en: Follow Button
fr: Bouton Suivez-nous

en: Link Shape
fr: Forme du lien

en: Rounded Rectangle
fr: Rectangle arrondi

en: Circle
fr: Cercle

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
fr: Ici, vous pouvez choisir la forme de vos icônes de réseau social.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'inclure ou non un bouton Suivez-nous à côté de l'icône.

en: New Social Network
fr: Nouveau réseau social

en: Social Network Settings
fr: Paramètres réseau social

en: Select a Network
fr: Sélectionner un réseau

en: facebook
fr: Facebook

en: Choose the social network
fr: Choisir un réseau social

en: Account URL
fr: URL du compte

en: The URL for this social network link.
fr: L'URL du lien de ce réseau social.

en: Account Name
fr: Nom De Compte

en: The Skype account name.
fr: Le nom de compte Skype.

en: Skype Button Action
fr: Skype Bouton D'Action

en: Call
fr: Appel

en: Here you can choose which action to execute on button click
fr: Ici, vous pouvez choisir l'action à exécuter sur le bouton cliquez sur

en: This will change the icon color.
fr: Ceci changera la couleur de l'icône.

en: Follow
fr: Suivre

en: Post Title
fr: Titre du poste

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher le titre du poste

en: Show Meta
fr: Afficher les métadonnées

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher le nom de l'auteur dans les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher la date dans les métadonnées du poste

en: Date Format
fr: Format de la date

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
fr: Ici, vous pouvez définir le format de la date dans les métadonnées du poste. Par défault, le format est M j, Y

en: Show Post Categories
fr: Afficher les catégories du poste

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher les catégories dans les métadonnées du poste Note : Cette option ne fonctionne pas avec les types de poste personnalisés

en: Show Comments Count
fr: Afficher le nombre de commentaires

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher le nombre de commentaires dans les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher l'image associée

en: Featured Image Placement
fr: Position de l'image associée

en: Below Title
fr: Titre en dessous

en: Above Title
fr: Titre au dessus

en: Title/Meta Background Image
fr: Image de fond du titre

en: Here you can choose where to place the Featured Image
fr: Ici, vous pouvez choisir où placer l'image associée

en: Use Parallax Effect
fr: Utiliser l'effet de parallaxe

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
fr: Ici, vous pouvez choisir l'orientation du texte du titre

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
fr: Ici, vous pouvez choisir la couleur du texte du titre

en: Use Text Background Color
fr: Utiliser la couleur de fond du texte

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'utiliser la couleur de fond pour le texte du titre

en: Text Background Color
fr: Couleur de fond du texte

en: 0 comments
fr: 0 commentaires

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: comments
fr: commentaires

en: Input
fr: Entrée

en: Exclude Pages
fr: Exclure les pages

en: Turning this on will exclude Pages from search results
fr: Activer cela excluera les pages du résultat des résultats de recherche.

en: Exclude Posts
fr: Exclure les posts

en: Turning this on will exclude Posts from search results
fr: Activer cela excluera les posts du résultat des résultats de recherche.

en: Exclude Categories
fr: Exclure les catégories

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
fr: Choisissez quelles catégories vous voulez exclure des résultats de recherche.

en: Hide Button
fr: Cacher le bouton

en: Turning this on will hide the Search button
fr: Activer cela cachera le bouton de recherche

en: Placeholder Text
fr: Texte du terme générique

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
fr: Taper le texte que vous souhaitez utiliser en tant que terme générique pour le champ de recherche.

en: Button and Border Color
fr: Couleur du bouton et de la bordure

en: Input Field Background Color
fr: Couleur du fond du champ d'entrée

en: Placeholder Color
fr: Couleur du terme générique

en: Comment
fr: Commentaires

en: Field border
fr: Bordure de champ

en: Comments Count
fr: Nombre de commentaires

en: Comment Body
fr: Corps de commentaire

en: Comment Meta
fr: Méta de commentaires

en: Comment Content
fr: Contenu de commentaires

en: Comment Avatar
fr: Avatar de commentaires

en: Reply Button
fr: Bouton répondre

en: New Comment Title
fr: Nouveau titre de commentaire

en: Name Field
fr: Champ de nom

en: Website Field
fr: Champ de site web

en: Submit Button
fr: Bouton envoyer

en: Show author avatar
fr: Voir l'avatar de l'auteur

en: Show reply button
fr: Montrer le bouton réponse

en: Show comments count
fr: Voir le nombre de commentaires

en: Fields Background Color
fr: Couleur de fond des champs

en: Fields Border Radius
fr: Rayon des bordures de champs

en: Post Navigation
fr: Navigation dans les posts

en: Links
fr: Liens

en: Previous Link
fr: Lien précédent

en: Previous Link Arrow
fr: Flèche de lien précédent

en: Next Link
fr: Lien suivant

en: Next Link Arrow
fr: Flèche de lien suivant

en: In the same category
fr: Dans la même catégorie

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
fr: Vous pouvez ici définir si les posts précédents et suivants doivent être dans le même terme taxonimique que le post actuel

en: Custom Taxonomy Name
fr: Nom taxonimique personnalisé

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
fr: Laissez vierge si vous utilisez ce module sur un projet ou un post. Sinon tapez le nom de la taxonomie pour que l'option « Dans la même catégorie » fonctionne correctement

en: Hide Previous Post Link
fr: Cacher le lien vers le post précédent

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
fr: Vous pouvez choisir ici de montrer ou cacher le liens vers le post précédent

en: Hide Next Post Link
fr: Cacher le lien vers le post suivant

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
fr: Vous pouvez choisir ici de montrer ou cacher le lien vers le post suivant

en: Previous Link Text
fr: Texte lien précédent

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
fr: Définir le texte personnalisé pour le lien précédent. Vous pouvez utiliser la variable <strong>%title</strong> pour inclure le titre du post. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Next Link Text
fr: Prochain texte de lien

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
fr: Définir le texte personnalisé pour le lien suivant. Vous pouvez utiliser la variable <strong>%title</strong> pour inclure le titre du post. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Fullwidth Header
fr: En-tête plein écran

en: Title Styling
fr: Options de style pour le titre

en: Subhead Styling
fr: Options de style pour le sous-titre

en: Content Styling
fr: Options de style pour le contenu

en: Subhead
fr: sur-titre

en: Button One
fr: Un Bouton

en: Button Two
fr: Bouton À Deux

en: Header Container
fr: L'En-Tête Contenant

en: Header Image
fr: Image de l'en-tête

en: Scroll Down Button
fr: Bouton défiler vers le bas

en: Enter your page title here.
fr: Tapez ici le titre de la page.

en: Subheading Text
fr: Texte sous-titre

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
fr: Si vous souhaitez ajouter un sous-titre, tapez-le ici. Votre sous-titre apparaîtra en-dessous du titre en caractères plus petits.

en: Text & Logo Orientation
fr: Orientation du texte et du logo

en: Make Fullscreen
fr: Passer en mode plein écran

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
fr: Ici, vous pouvez choisir si l'en-tête est étendu en mode plein écran.

en: Show Scroll Down Button
fr: Afficher le bouton de défilement vers le bas

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le bouton de défilement vers le bas est affiché.

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
fr: Choisissez une icône à afficher pour le bouton de défilement vers le bas.

en: Scroll Down Icon Color
fr: Couleur de l'icône de défilement vers le bas

en: Scroll Down Icon Size
fr: Taille de l'icône de défilement vers le bas

en: Title Font Color
fr: Couleur de la police du titre

en: Subhead Font Color
fr: Couleur de la police du sous-titre

en: Content Font Color
fr: Couleur de la police du contenu

en: Text Max Width
fr: Texte Largeur Max

en: Button %1$s Text
fr: Texte du bouton %1$s

en: Enter the text for the Button.
fr: Entrez le texte pour le bouton.

en: Button %1$s URL
fr: URL du bouton %1$s

en: Enter the URL for the Button.
fr: Entrez l'URL pour le bouton.

en: Background Image URL
fr: URL de l'image en fond

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
fr: Lorsqu'activée, les images de fond restent fixes lorsque vous faites défiler, créant un agréable effet de parallaxe.

en: Logo Image URL
fr: URL de l'image du logo

en: Logo Image Alternative Text
fr: L'Image Du Logo De Remplacement De Texte

en: Logo Title
fr: Logo Titre

en: Text Vertical Alignment
fr: Alignement vertical du texte

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
fr: Ce paramètre détermine l'alignement vertical de votre contenu. Votre contenu peut soit être centré verticalement, ou aligné sur la partie inférieure.

en: Header Image URL
fr: URL de l'image de l'en-tête

en: Image Vertical Alignment
fr: Alignement vertical de l'image

en: This controls the orientation of the image within the module.
fr: Cela contrôle l'orientation de l'image dans le module.

en: Fullwidth Menu
fr: Menu plein écran

en: Menu Link
fr: Lien vers le menu

en: Active Menu Link
fr: Lien menu actif

en: Dropdown Menu Container
fr: Conteneur du menu déroulant

en: Dropdown Menu Links
fr: Liens du menu déroulant

en: Select a menu that should be used in the module
fr: Sélectionnez le menu qui doit être utilisé dans le module.

en: Click here to create new menu
fr: Cliquez ici pour créer un nouveau menu

en: Sub-Menus Open
fr: Ouvre les sous-menus

en: Downwards
fr: Vers le bas

en: Upwards
fr: Vers le haut

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
fr: Ici, vous pouvez choisir la direction d'ouverture des sous-menus. Vous pouvez choisir entre une ouverture vers le bas ou vers le haut.

en: Make Menu Links Fullwidth
fr: Faire Des Liens Du Menu Fullwidth

en: Active Link Color
fr: Couleur du lien actif

en: Dropdown Menu Background Color
fr: Couleur de fond du menu déroulant

en: Dropdown Menu Line Color
fr: Couleur de la ligne du menu déroulant

en: Dropdown Menu Text Color
fr: Couleur du texte du menu déroulant

en: Dropdown Menu Animation
fr: Animation du menu déroulant

en: Fade
fr: Fondu

en: Flip
fr: Basculer

en: Mobile Menu Background Color
fr: Menu Mobile, Couleur D'Arrière-Plan

en: Mobile Menu Text Color
fr: Menu Mobile, La Couleur Du Texte

en: Home
fr: Accueil

en: Fullwidth Slider
fr: Curseur de défilement plein écran

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
fr: Ce paramètre vous permet d'activer ou de désactiver les flèches de navigation.

en: Controls
fr: Contrôles

en: Show Slider Controls
fr: Afficher les contrôles curseur de défilement

en: Hide Slider Controls
fr: Masquer les contrôles curseur de défilement

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
fr: Si vous désactivez cette option le bouton rond en bas du curseur de défilement sera supprimé.

en: Fullwidth Portfolio
fr: Portefeuille plein écran

en: Portfolio Item
fr: Objet de portfolio

en: Item Overlay
fr: Superposition d'objet

en: Item Title
fr: Titre de l'objet

en: Navigation Arrows
fr: Flèches de navigation

en: Title displayed above the portfolio.
fr: Titre affiché au-dessus du portefeuille.

en: Carousel
fr: Carrousel

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
fr: Contrôle le nombre de projets affichés. Laissez le champ vide ou tapez 0 pour un nombre illimité.

en: Turn the date display on or off.
fr: Active ou désactive l'affichage de la date.

en: Automatic Carousel Rotation
fr: Rotation automatique du carrousel

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
fr: Si vous avez choisi l'option modèle carrousel, et vous souhaitez que le carrousel glisse automatiquement, sans que le visiteur n'ait à cliquer sur le bouton suivant, activez cette option, ensuite réglez la vitesse de rotation ci-dessous, le cas échéant.

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
fr: Vitesse rotation automatique du carrousel (en millisecondes)

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
fr: Ici, vous pouvez définir la vitesse de rotation du carrousel, si vous avez sélectionné plus haut l'option 'Rotation Automatique du carrousel'. Plus le chiffre est grand plus la pause entre chaque rotation est longue. (Ex. 1000 = 1 sec)

en: Fullwidth Map
fr: Carte plein écran

en: Fullwidth Code
fr: Code en pleine largeur

en: Fullwidth Image
fr: Image en pleine largeur

en: Open In Lightbox
fr: Afficher en mosaïque

en: Fullwidth Post Title
fr: Titre du poste en pleine largeur

en: Fullwidth Post Slider
fr: Curseur de défilement de post pleine largeur

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
fr: Définir le texte qui apparaîtra sur le bouton "Read More". Laissez vierge pour l'option par défaut (Lire plus à ce sujet)

en: Transparent Background Color
fr: Couleur de fond transparente

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
fr: Activer cette option supprimera la couleur de fond de cette section, permettant la couleur du fond du site ou à l'image de fond d'apparaître.

en: Show Inner Shadow
fr: Afficher l'ombre intérieure

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
fr: Vous pouvez sélectionner ici si votre section possède ou non une ombre intérieure. L'ombre intérieure donne un plus bel aspect si vous avez des fonds en couleur ou des images en arrière-plan.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
fr: Si elle est activée, l'image de fond reste fixe lorsque vous défilez, ce qui crée un agréable effet de parallaxe.

en: Keep Custom Padding on Mobile
fr: Conserver la marge interne personnalisée sur Mobile

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
fr: Permet à la marge interne d'être maintenu sur les écrans de téléphone

en: Make This Section Fullwidth
fr: Faire De Cette Section Fullwidth

en: Use Custom Width
fr: Utiliser la largeur personnalisée.

en: Unit
fr: Unité

en: px
fr: pixels

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Equalize Column Heights
fr: Harmoniser les hauteurs des colonnes

en: Use Custom Gutter Width
fr: Utilisation Personnalisée Largeur De Gouttière

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
fr: Ceci modifiera la balise de la section dans le constructeur pour une identification facile lorsqu’il est minimisé.

en: Make This Row Fullwidth
fr: Passer cette ligne en mode pleine largeur

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
fr: Activer cette option pour étendre la largeur de cette ligne jusqu'au bord de la fenêtre de navigation.

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
fr: Changez à Oui si vous voulez ajuster la largeur de cette ligne à une largeur non standard.

en: Define custom width for this Row
fr: Définir la largeur personnalisée de cette ligne

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
fr: Activez cette option pour définir la coutume de gouttière de la largeur de cette ligne.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
fr: Ajuster l'espacement entre chaque colonne de cette ligne.

en: Keep Column Padding on Mobile
fr: Garder la Colonne de Rembourrage sur Mobile

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
fr: Cela va changer l'étiquette de la ligne dans le constructeur pour une identification facile lorsque s'est effondré.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
fr: Échec de l'authentification. Vous ne pouvez pas avoir un aperçu de ce point.

en: Authentication failed. You are not logged in.
fr: Échec de l'authentification. Vous n'êtes pas connecté.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
fr: Échec de l'authentification. Vous n'avez pas la permission d'avoir un aperçu de ce point.

en: Loading preview...
fr: Chargement aperçu...

en: Link Disabled
fr: Lien Désactivé

en: During preview, link to different page is disabled
fr: Lors de l'aperçu des liens vers les différentes page est désactivée

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
fr: Modèles

[ctx: Layout type singular name]
en: Layout
fr: Modèle

[ctx: Layout item]
en: Add New
fr: Ajouter nouveau

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
fr: par <strong>%1$s</strong>

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
fr[0]: 1 Commentaire
fr[1]: %s commentaires
