valentis 1.0 - en to id translation catalogue (1446 entries)

en: %1$s Font
id: %1$s Jenis Huruf

en: %1$s Font Size
id: %1$s Ukuran Huruf

en: %1$s Text Color
id: %1$s Warna Teks

en: %1$s Letter Spacing
id: %1$s Jarak Antarhuruf

en: %1$s Line Height
id: %1$s Tinggi Baris

en: %1$s All Caps
id: %1$s Semua Kapital

en: Off
id: Mati

en: On
id: Nyala

en: Background Color
id: Warna Latar

en: Background Image
id: Gambar Latar Belakang:

en: Upload an image
id: Unggah gambar

en: Choose a Background Image
id: Pilih Gambar Latar Belakang

en: Set As Background
id: Atur sebagai Latar Belakang

en: Use Border
id: Gunakan Garis Tepi

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

en: Border Color
id: Warna Garis Tepi

en: Border Width
id: Lebar Garis Tepi

en: Border Style
id: Jenis Garis Tepi

en: Custom Margin
id: Margin Kustom

en: Custom Padding
id: Padding Kustom

en: Use Custom Styles for %1$s
id: Menggunakan Custom Gaya untuk %1$s

en: %1$s Text Size
id: %1$s Ukuran Teks

en: %1$s Background Color
id: %1$s Latar belakang Warna

en: %1$s Border Width
id: %1$s Perbatasan Lebar

en: %1$s Border Color
id: %1$s Perbatasan Warna

en: %1$s Border Radius
id: %1$s Perbatasan Radius

en: Add %1$s Icon
id: Tambahkan %1$s Ikon

en: %1$s Icon
id: %1$s Ikon

en: %1$s Icon Color
id: %1$s Ikon Warna

en: %1$s Icon Placement
id: %1$s Ikon Penempatan

en: Right
id: Kanan

en: Left
id: Kiri

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
id: Hanya Menunjukkan Ikon Di Hover untuk %1$s

en: %1$s Hover Text Color
id: %1$s Hover Teks Warna

en: %1$s Hover Background Color
id: %1$s Hover Latar belakang Warna

en: %1$s Hover Border Color
id: %1$s Hover Perbatasan Warna

en: %1$s Hover Border Radius
id: %1$s Hover Perbatasan Radius

en: %1$s Hover Letter Spacing
id: %1$s Hover Surat Spacing

en: Before
id: Sebelum

en: Main Element
id: Elemen Utama

en: After
id: Sesudah

en: Hex Value
id: Nilai Warna

en: Choose Custom Color
id: Pilih Warna Kustom

en: Upload
id: Unggah

en: Choose image
id: Pilih gambar

en: Set image
id: Atur gambar

en: Top
id: Atas

en: Bottom
id: Bawah

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Advanced Design Settings
id: Pengaturan Desain Lanjutan

en: Custom CSS
id: CSS Kustom

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
id: Anda tidak memiliki cukup permissions untuk mengakses pengaturan

en: Content
id: Konten

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
id: Di sini Anda dapat menentukan konten yang akan ditempatkan di dalam tab ini

en: Add New Item
id: Tambah Item Baru

en: Add New %s
id: Tambah %s Baru

en: %1$s %2$s Settings
id: %1$s %2$s Pengaturan

en: Module
id: Modul

en: Column
id: Kolom

en: Parallax Effect
id: Efek Paralaks

en: Parallax Method
id: Metode Parallax

en: CSS ID
id: ID CSS

en: CSS Class
id: Kelas CSS

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
id: Pos ini dilindungi dengan kata sandi. Masukkan kata sandi untuk melihat komentar.

en: 0 Comments
id: 0 Komentar

en: 1 Comment
id: 1 Komentar

en: Comments
id: Komentar

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Komentar Lama

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Komentar Baru <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Submit Comment
id: Kirim Komentar

en: Submit a Comment
id: Kirim Komentar

en: Leave a Reply to %s
id: Tinggalkan Balasan ke %s

en: Add New Layout
id: Tambah Tata Letak baru

en: Edit Layout
id: Sunting Tata Letak

en: New Layout
id: Tata Letak Baru

en: All Layouts
id: Semua Tata Letak

en: View Layout
id: Lihat Tata Letak

en: Search Layouts
id: Cari Tata Letak

en: Nothing found
id: Tak Ditemukan apapun

en: Nothing found in Trash
id: Tak ditemukan apapun dalam Sampah

en: Scope
id: Ruang Lingkup

en: Layout Type
id: Tipe Layout

en: Module Width
id: Lebar Modul

en: Category
id: Kategori

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
id: Area widget <strong>%1$s</strong>  telah dibuat. Anda dapat membuat lebih banyak area setelah Anda selesai memperbarui halaman untuk melihat semua area.

en: Replace the existing content with loaded layout
id: Ganti konten yang ada dengan tata letak baru

en: Load
id: Muat

en: Delete
id: Hapus

en: You have not saved any items to your valentis Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
id: Anda belum menyimpan item apa pun ke Pustaka valentis Anda. Setelah item disimpan ke pustaka, item akan tampil di sini agar mudah digunakan.

en: Configuration error
id: Konfigurasi error

en: Please enter first name
id: Silahkan masukkan nama depan

en: Incorrect email
id: Salah email

en: Configuration error: List is not defined
id: Konfigurasi error: Daftar ini tidak didefinisikan

en: Subscribed - look for the confirmation email!
id: Berlangganan - carilah email konfirmasi!

en: Configuration error: api key is not defined
id: Konfigurasi error: api key tidak didefinisikan

en: Aweber: Wrong configuration data
id: Aweber: Salah konfigurasi data

en: Nonce failed.
id: Nonce gagal.

en: Authorization code is empty.
id: Otorisasi kode ini kosong.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
id: Otorisasi kode yang tidak valid. Coba regenerating dan paste di baru kode.

en: Aweber API Exception
id: Aweber API Pengecualian

en: Type
id: Jenis

en: Message
id: Pesan

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Nonce failed
id: Nonce gagal

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Add New
id: Tambah baru

en: Add New Project
id: Menambahkan Proyek Baru

en: Edit Project
id: Edit Proyek

en: New Project
id: Proyek Baru

en: All Projects
id: Semua Proyek

en: View Project
id: Pandangan Proyek

en: Search Projects
id: Pencarian Proyek

en: Project Categories
id: Proyek Kategori

en: Project Category
id: Proyek Kategori

en: Search Categories
id: Pencarian Kategori

en: All Categories
id: Semua Kategori

en: Parent Category
id: Orangtua Kategori

en: Parent Category:
id: Induk Kategori:

en: Edit Category
id: Edit Kategori

en: Update Category
id: Terbaru Kategori

en: Add New Category
id: Menambahkan Kategori Baru

en: New Category Name
id: Baru Kategori Nama

en: Categories
id: Kategori

en: Project Tags
id: Tags Proyek

en: Project Tag
id: Proyek Ini Tag

en: Search Tags
id: Pencarian Tag

en: All Tags
id: Semua Tag

en: Parent Tag
id: Orangtua Tag

en: Parent Tag:
id: Orangtua Tag:

en: Edit Tag
id: Sunting Tag

en: Update Tag
id: Perbarui Tag

en: Add New Tag
id: Tambah Tag Baru

en: New Tag Name
id: New Tag Nama

en: Tags
id: Tag

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
id: Anda sedang menggunakan plugin %1$s. Kami sarankan mengosongkan cache plugin setelah memperbarui tema Anda.

en: Clear Plugin Cache
id: Kosongkan Cache Plugin

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
id: Berkas builder juga mungkin disimpan dalam cache peramban Anda. Harap kosongkan cache peramban.

en: Clear Browser Cache
id: Kosongkan Cache Peramban

en: Builder Cache Warning
id: Peringatan Cache Builder

en: The valentis Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
id: valentis Builder telah diperbarui, namun peramban Anda masih memuat versi cache usang dari builder. Memuat berkas-berkas lama dapat mengakibatkan malfungsi builder.

en: Reload The Builder
id: Muat Ulang Builder

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
id: Jika Anda sudah mengosongkan cache plugin dan peramban namun masih melihat peringatan ini, maka berkas Anda mungkin disimpan dalam cache pada DNS atau tingkat server. Hubungi host atau CDN Anda untuk bantuan.

en: Save & Exit
id: Simpan & Keluar

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
id: Anda telah mengaktifkan WP_DEBUG. Harap nonaktifkan setelan ini dalam wp-config.php

en: Disable Debug Mode
id: Nonaktifkan Modus Debug

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
id: Anda menggunakan plugin pihak ketiga. Cobalah menonaktifkan setiap plugin untuk mengetahui apakah salah satunya menyebabkan konflik.

en: Manage Your Plugins
id: Kelola Plugin Anda

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
id: Anda menggunakan versi WordPress usang. Harap upgrade.

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the valentis Theme Options in the future
id: Harap tingkatkan Limit Memori PHP ke 128M. Anda dapat mengembalikannya ke default lewat Opsi Tema valentis di masa mendatang

en: Increase Your Memory Limit Now
id: Tingkatkan Limit Memori Anda Sekarang

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
id: Anda menggunakan versi tema usang. Versi terbaru adalah %1$s

en: Disable Memory Limit Increase
id: Nonaktifkan Peningkatan Limit Memori

en: valentis Role Editor Settings
id: Setelan valentis Role Editor

en: valentis Builder Layout
id: Tata Letak valentis Builder

en: valentis Builder Layouts
id: Tata Letak valentis Builder

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
id: Silakan, periksa ladang di bawah ini untuk memastikan anda memasukkan informasi yang benar.

en: Please, fill in the following fields:
id: Silahkan, isi kolom berikut:

en: Please, fix the following errors:
id: Perbaiki kesalahan-kesalahan berikut:

en: Invalid email
id: Tidak valid email

en: Prev
id: Sebelum

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Berikutnya

en: You entered the wrong number in captcha.
id: Anda memasukkan angka yang salah pada captcha.

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
id: Sah akses. Pratinjau tidak dapat diakses di luar %1$s.

en: Clear
id: Bersihkan

en: Select Color
id: Pilih Warna

en: Current Color
id: Warna Sekarang

en: Your memory limit has been increased
id: Limit memori Anda telah ditingkatkan

en: Your memory limit can't be changed automatically
id: Limit memori Anda tak dapat diubah otomatis

en: Name
id: Nama

en: Email Address
id: Alamat Surel

en: Column %s Background Image
id: Gambar Latar Belakang Kolom %s

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
id: Jika dipilih, maka gambar ini akan digunakan sebagai latar belakang untuk modul ini. Untuk menghapus gambar latar belakang, hapus URL dari bidang pengaturan.

en: Column %s Parallax Effect
id: Efek Paralaks Kolom %s

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menggunakan atau tidak menggunakan efek parallax pada gambar utama

en: Column %s Parallax Method
id: Metode Paralaks Kolom %s

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
id: Di sini Anda dapat memilih metode parallax yang akan digunakan pada gambar utama

en: Column %s Background Color
id: Warna Latar Belakang Kolom %s

en: Column %s Custom Padding
id: Pelapis Pilihan Kolom %s

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
id: Atur nilai tertentu untuk padding, atau biarkan kosong untuk menggunakan padding default.

en: Column %s CSS ID
id: ID CSS Kolom %s

en: Column %s CSS Class
id: Kelas CSS Kolom %s

en: Column %s before
id: Kolom %s sebelumnya

en: Column %s Main Element
id: Elemen Utama Kolom %s

en: Column %s After
id: Kolom %s setelahnya

en: Thanks for contacting us
id: Terima kasih telah menghubungi kami

en: Submit
id: Kirim

en: Day(s)
id: Hari(s)

en: Day
id: Hari

en: Hour(s)
id: Jam(s)

en: Hrs
id: Jam

en: Minute(s)
id: Menit(s)

en: Min
id: Mnt

en: Second(s)
id: Kedua(s)

en: Sec
id: Dtk

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Email
id: Surel

en: All
id: Semua

en: Login as %s
id: Masuk sebagai %s

en: Login
id: Masuk

en: Log out
id: Keluar

en: Forgot your password?
id: Lupa kata sandi?

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Password
id: Kata Sandi

en: Search
id: Pencarian

en: Search for:
id: Mencari:

en: Save
id: Simpan

en: Save Draft
id: Simpan Draf

en: Publish
id: Terbitkan

en: Text
id: Teks

en: Add Media
id: Tambahkan Media

en: Insert Media
id: Sisipkan Media

en: Update Gallery
id: Perbarui Galeri

en: Find
id: Cari

en: Geocode was not successful for the following reason
id: Geocode tidak berhasil disebabkan oleh hal-hal berikut ini

en: Geocoder failed due to
id: Geocoder gagal disebabkan oleh

en: No results found
id: Tak Ditemukan HasilHasil tidak ditemukan

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
id: Pin dan data alamat tidak valid. Coba lagi.

en: General
id: Umum

en: Design
id: Desain

en: Change API Key
id: Ubah Kunci API

en: Generate From Video
id: Buat dari Video

en: Undo
id: Batalkan

en: Redo
id: Mengulang

en: Lock
id: Kunci

en: Unlock
id: Buka

en: Paste
id: Pasta

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Enable
id: Memungkinkan

en: Save to Library
id: Simpan ke Pustaka

en: Row
id: Baris

en: Disable Global
id: Nonaktifkan Global

en: Insert Module
id: Sisipkan Modul

en: Insert Columns
id: Sisipkan Kolom

en: Insert Section
id: Sisipkan Bagian

en: Insert Row
id: Sisipkan Baris

en: New Module
id: Modul Baru

en: New Row
id: Baris Baru

en: New Section
id: Bagian Baru

en: Add From Library
id: Tambah dari Pustaka

en: Add to Library
id: Tambahkan ke Pustaka

en: loading...
id: memuat...

en: Regular
id: Reguler

en: Fullwidth
id: Lebar Penuh

en: Specialty
id: Spesialisasi

en: Choose Layout
id: Pilih Tata Letak

en: Clear Layout
id: Hapus Layout

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
id: Seluruh isi halaman Anda saat ini akan hilang. Anda ingin melanjutkan?

en: Load From Library
id: Muat dari Pustaka

en: Predefined Layouts
id: Layout Praatur

en: Replace existing content.
id: Ganti isi yang ada.

en: Portability
id: Portabilitas

en: Export
id: Ekspor

en: Import
id: Impor

en: Exporting your valentis Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
id: Mengekspor Tata Letak valentis Builder Anda akan membentuk sebuah file JSON yang dapat diimpor ke situs web yang lain.

en: Export File Name
id: Nama Berkas Ekspor

en: Export valentis Builder Layout
id: Ekspor Tata Letak valentis Builder

en: Importing a previously-exported valentis Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
id: Mengimpor file Tata Letak valentis Builder yang sebelumnya merupakan hasil ekspor akan menimpa semua isi yang ada di halaman ini.

en: Select File To Import
id: Pilih Berkas Untuk Diimpor

en: Download backup before importing
id: Unduh cadangan sebelum mengimpor

en: Import valentis Builder Layout
id: Impor Tata Letak valentis Builder

en: No File Selected
id: Tidak Ada Berkas Dipilih

en: Choose File
id: Pilih Berkas

en: Include General Settings
id: Sertakan Pengaturan Umum

en: Include Advanced Design Settings
id: Sertakan Pengaturan Desain Lanjutan

en: Include Custom CSS
id: Sertakan CSS Kustom

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
id: Pilih kategori untuk template baru atau ketikkan nama baru (opsional)

en: Template Name
id: Nama Template

en: Selective Sync
id: Sinkronisasi Selektif

en: Please select at least 1 tab to save
id: Silakan pilih setidaknya 1 tab untuk disimpan

en: Save as Global
id: Simpan sebagai Global

en: Make this a global item
id: Jadikan sebagai item global

en: Create New Category
id: Buat Kategori Baru

en: Add To Categories
id: Tambah ke Kategori

en: Here you can add the current item to your valentis Library for later use.
id: Di sini Anda dapat menambahkan item yang ada saat ini ke Pustaka valentis untuk digunakan di saat selanjutnya.

en: Save your current page to the valentis Library for later use.
id: Simpan laman Anda saat ini ke Library valentis untuk pemakaian mendatang.

en: Page Settings
id: Pengaturan Halaman

en: Editing History
id: Riwayat Penyuntingan

en: History States
id: Kondisi Riwayat

en: Exit Visual Builder
id: Keluar Dari Pembangun Visual

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
id: Anda tidak memiliki izin untuk mengedit modul, baris atau bagian dalam split test ini.

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
id: Target split testing tak dapat dipindahkan ke dalam subjek split testing. Untuk melakukan aksi ini Anda harus mengakhiri split test terlebih dulu.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
id: Subjek split testing tak dapat dipindahkan ke dalam target split testing. Untuk melakukan aksi ini Anda harus mengakhiri split test terlebih dulu.

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
id: Jika sudah terpasang maka target yang telah ditempatkan dalam subjek split testing tak dapat dipindahkan ke luar subjek split testing. Anda dapat mengakhiri split test dan memulai tes baru jika ingin melakukan perubahan ini.

en: The section should have at least one row.
id: Bagian ini harus memiliki setidaknya satu baris.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
id: Anda tidak dapat menambahkan modul global ke section atau baris global

en: 3 column row can't be used in this column.
id: 3 kolom baris tak dapat digunakan di kolom ini

en: Zoom Out
id: Melihat Lebih Kecil

en: Desktop View
id: Pandangan Desktop

en: Tablet View
id: Pandangan Tablet

en: Phone View
id: Pandangan Ponsel

en: Save To Library
id: Simpan ke Pustaka

en: Expand Settings
id: Perluas Pengaturan

en: Collapse Settings
id: Persempit Pengaturan

en: Save as Draft
id: Simpan sebagai Draf

en: Expand Modal
id: Perluas Modalitas

en: Contract Modal
id: Perkecil Modalitas

en: Resize Modal
id: Ubah ukuran Modalitas

en: Snap to Left
id: Lengketkan ke Kiri

en: Separate Modal
id: Pisahkan Modalitas

en: Discard All Changes
id: Buang Semua Perubahan

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Move Section
id: Pindahkan Bagian

en: Section Settings
id: Pengaturan Bagian

en: Duplicate Section
id: Gandakan Bagian

en: Save Section To Library
id: Simpan Bagian Ke Pustaka

en: Delete Section
id: Hapus Section

en: Add New Section
id: Tambahkan Bagian Baru

en: Move Row
id: Pindahkan Baris

en: Row Settings
id: Pengaturan Baris

en: Duplicate Row
id: Gandakan Baris

en: Save Row To Library
id: Simpan Baris Ke Pustaka

en: Delete Row
id:  Hapus Baris

en: Change Column Structure
id: Ubah Struktur Kolom

en: Add New Row
id: Tambahkan Baris Baru

en: Move Module
id: Pindahkan Modul

en: Module Settings
id: Pengaturan Modul

en: Duplicate Module
id: Gandakan Modul

en: Save Module To Library
id: Simpan Modul Ke Pustaka

en: Delete Module
id: Hapus Modul

en: Add New Module
id: Tambahkan Modul Baru

en: Unsaved changes will be lost if you leave the valentis Builder at this time.
id: Perubahan yang belum disimpan akan hilang apabila Anda keluar dari valentis Builder pada saat ini.

en: Modules
id: Modul

en: Rows
id: Baris

en: Sections
id: Section

en: Layouts
id: Tata Letak

en: Global/not Global
id: Global/tidak Global

en: not Global
id: tidak Global

en: you don't have sufficient permissions to access this page
id: anda tidak memiliki cukup permissions untuk mengakses halaman ini

en: Mine
id: Milik Saya

en: Center
id: Tengah

en: Justified
id: Rata Kiri-Kanan

en: Select a menu
id: Pilih menu

en: No Comments
id: Tak Ada Komentar

en: %d Comments
id: %d Komentar

en: Posts by %s
id: Postingan oleh %s

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
id: Anda saat ini tidak memiliki proyek yang ditetapkan ke sebuah kategori.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
id: Anda tak memiliki cukup izin untuk mengekspor konten dari situs ini.

en: Manage Categories
id: Kelola Kategori

en: Use Default Editor
id: Gunakan Editor Default

en: Use The valentis Builder
id: Gunakan valentis Builder

en: Use Visual Builder
id: Gunakan Pembangun Visual

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
id: Di sini Anda dapat membuat area widget baru untuk digunakan dalam modul Bar Sisi

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
id: Catatan: Menamai area widget Anda dengan "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" atau "sidebar 5" akan mengakibatkan konflik dengan tema ini.

en: Widget Name
id: Nama Widget

en: Create
id: Buat

en: Fullwidth Module
id: Modul Lebar Penuh

en: Fullwidth Section
id: Section Lebar Penuh

en: Specialty Section
id: Section Khusus

en: Layout
id: Tata Letak

en: Template Type
id: Jenis Templat

en: New Template Settings
id: Pengaturan Template Baru

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
id: Modul lebar penuh tak dapat digunakan di luar Bagian Lebar Penuh.

en: Preview
id: Pratinjau

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
id: Gambar diam tak dapat dihasilkan dari layanan video ini dan/atau format video ini

en: No available options for this configuration.
id: Tidak tersedia opsi untuk konfigurasi ini.

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
id: Anda akan memperbarui modul global. Perubahan ini akan diterapkan ke semua halaman di mana Anda menggunakan modul ini. Tekan OK jika Anda ingin memperbarui modul ini

en: You cannot add global rows into global sections
id: Anda tidak dapat menambahkan baris global ke section global

en: Map Pin Address cannot be empty
id: Alamat Pin Peta tidak boleh kosong

en: You do not have permission to unlock this section.
id: Anda tidak memiliki izin untuk membuka bagian ini.

en: You do not have permission to unlock this row.
id: Anda tidak memiliki izin untuk membuka berturut-turut.

en: You do not have permission to unlock this module.
id: Anda tidak memiliki izin untuk membuka modul.

en: You do not have permission to perform this task.
id: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan tugas ini.

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
id: Tidak dapat melakukan copy/paste proses karena inavailability dari localStorage fitur di browser. Silahkan gunakan terbaru modern browser (Krom, Firefox, atau Safari) untuk melakukan copy/paste proses

en: Invalid Color
id: Tidak Valid Warna

en: Sales
id: Penjualan

en: Unauthorized Action
id: Aksi Tidak Sah

en: Select Split Testing Subject
id: Pilih Subjek Split Testing

en: You have activated the valentis Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
id: Anda telah mengaktivasi valentis Leads Split Testing System. Dengan split testing, Anda dapat menciptakan berbagai variasi elemen di laman Anda untuk mencari tahu variasi manakah yang memiliki efek positif terbesar bagi tingkat konversi untuk target yang Anda inginkan. Setelah menutup jendela ini harap klik pada bagian, baris atau modul yang ingin Anda masukkan dalam split test.

en: Select Your Goal
id: Pilih Target Anda

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, valentis will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then valentis will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
id: Selamat, Anda telah memilih subjek split testing! Selanjutnya Anda perlu memilih target Anda. Setelah menutup jendela ini harap klik bagian, baris atau modul yang ingin Anda gunakan sebagai target. Tergantung pada elemen yang Anda pilih, valentis akan melacak tingkat konversi yang relevan untuk klik, baca atau penjualan. Sebagai contoh, jika Anda memilih modul Call To Action sebagai target, maka valentis akan melacak bagaimana variasi dalam subjek tes Anda memengaruhi seberapa sering pengunjung membaca dan mengklik tombol dalam modul Call To Action. Subjek tes itu sendiri juga dapat dipilih sebagai target Anda.

en: Configure Subject Variations
id: Atur Variasi Subjek

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
id: Selamat, split test Anda siap dimulai! Anda akan melihat subjek split testing Anda telah diduplikasi. Setiap variasi split testing akan ditampilkan kepada para pengunjung Anda dan statistik akan dikumpulkan guna mengetahui manakah variasi yang menghasilkan tingkat konversi target tertinggi. Tes Anda akan dimulai saat Anda menyimpan laman ini.

en: Select Split Testing Winner
id: Piih Pemenang Split Testing

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
id: Sebelum mengakhiri split test, Anda harus memilih manakah variasi split testing yang ingin disimpan. Harap pilih subjek favorit atau subjek dengan tingkat konversi tertinggi. Subjek split testing lainnya akan dihapus.

en: You need to select a split testing subject first.
id: Anda harus memilih subjek split testing terlebih dulu.

en: Select Split Testing Goal
id: Pilih Target Split Testing

en: You need to select a split testing goal first.
id: Anda harus memilih target split testing terlebih dulu.

en: Select A Different Goal
id: Pilih Target Lainnya

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
id: Elemen ini tak dapat digunakan sebagai target split testing. Harap pilih modul atau bagian lainnya.

en: Can't Save Layout
id: Tak Dapat Menyimpan Tata Letak

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
id: Anda tak dapat menyimpan tata letak selagi split testing berjalan. Harap akhiri split test lalu cobalah kembali.

en: Can't Save Section
id: Tak Dapat Menyimpan Bagian

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
id: Anda tak dapat menyimpan bagian ini selagi split testing berjalan. Harap akhiri split test lalu cobalah kembali.

en: Can't Save Row
id: Tak Dapat Menyimpan Baris

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
id: Anda tak dapat menyimpan baris ini selagi split testing berjalan. Harap akhiri split test lalu cobalah kembali.

en: Can't Save Module
id: Tak Dapat Menyimpan Modul

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
id: Anda tak dapat menyimpan modul ini selagi split testing berjalan. Harap akhiri split test lalu cobalah kembali.

en: Can't Load Layout
id: Tak Dapat Memuat Tata Letak

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
id: Anda tak dapat memuat tata letak baru selagi split testing berjalan. Harap akhiri split test lalu cobalah kembali.

en: Can't Clear Layout
id: Tak Dapat Mengosongkan Tata Letak

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
id: Anda tak dapat mengosongkan tata letak selagi split testing berjalan. Harap akhiri split test sebelum mengosongkan tata letak Anda.

en: Can't Import/Export Layout
id: Tidak Dapat Melakukan Impor/Ekspor Tata Letak

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
id: Anda tak dapat melakukan impor atau ekspor tata letak saat uji belah sedang berjalan. Harap mengakhiri uji belah Anda lalu mencoba lagi.

en: Can't Move Goal
id: Tak Dapat Memindahkan Target

en: Can't Move Subject
id: Tak Dapat Memindahkan Subjek

en: Can't Clone Section
id: Tak Dapat Mengkloning Bagian

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
id: Bagian ini tak dapat diduplikasi karena mengandung target split testing. Target tak dapat diduplikasi. Anda harus mengakhiri split test terlebih dulu sebelum melakukan aksi ini.

en: Can't Clone Row
id: Tak Dapat Mengkloning Baris

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
id: Baris ini tak dapat diduplikasi karena mengandung target split testing. Target tak dapat diduplikasi. Anda harus mengakhiri split test terlebih dulu sebelum melakukan aksi ini.

en: Can't Remove Section
id: Tak Dapat Menghapus Bagian

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
id: Bagian ini tak dapat dihapus karena mengandung target split testing. Target tak dapat dihapus. Anda harus mengakhiri split test terlebih dulu sebelum melakukan aksi ini.

en: Can't Remove Row
id: Tak Dapat menghapus Baris

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
id: Baris ini tak dapat dihapus karena mengandung target split testing. Target tak dapat dihapus. Anda harus mengakhiri split test terlebih dulu sebelum melakukan aksi ini.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
id: Split testing memerlukan sedikitnya 2 variasi subjek. Variasi ini tak dapat dihapus sampai variasi lainnya ditambahkan.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
id: Split testing memerlukan sedikitnya 2 variasi subjek. Variasi ini tak dapat dihapus sampai variasi lainnya ditambahkan

en: Subject
id: Subjek

en: Impressions
id: Kesan

en: Clicks
id: Klik

en: Clickthrough Rate
id: Tingkat Clickthrough

en: Reads
id: Baca

en: Reading Rate
id: Tingkat Baca

en: Stays
id: Tinggal

en: Bounce Rate
id: Tingkat Bouncing

en: Goal Views
id: Tayang Target

en: Goal Reads
id: Baca Target

en: Engagement Rate
id: Tingkat Keterlibatan

en: Conversion Goals
id: Target Konversi

en: Conversion Rate
id: Tingkat Konversi

en: Shortcode Conversions
id: Konversi Shortcode

en: Did
id: Apakah

en: Added
id: Ditambahkan

en: Edited
id: Editor

en: Removed
id: Dihapus

en: Moved
id: Pindah

en: Expanded
id: Diperluas

en: Collapsed
id: Runtuh

en: Locked
id: Terkunci

en: Unlocked
id: Terkunci

en: Cloned
id: Kloning

en: Cleared
id: Aman

en: Enabled
id: Memungkinkan

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Copied
id: Disalin

en: Loaded
id: Dimuat

en: Turned On
id: Nyala

en: Turned Off
id: Mati

en: Saved Section
id: Menyelamatkan Seksi

en: Saved Row
id: Menyelamatkan Baris

en: Saved Module
id: Menyelamatkan Modul

en: Page
id: Halaman

en: Settings
id: Pengaturan

en: on Phone
id: di Telepon

en: on Tablet
id: di Tablet

en: on Desktop
id: di Desktop

en: The valentis Builder
id: valentis Builder

en: % Comments
id: % Komentar

en: by
id: oleh

en: Paste After
id: Setelah Pasta

en: End Split Test
id: Akhiri Split test

en: Expand
id: Melebar

en: Collapse
id: Runtuh

en: Cancel
id: Batal

en: Enter a new name for this module
id: Masukkan nama baru untuk modul ini

en: See History
id: Melihat Sejarah

en: View Stats
id: Tampilkan Statistik

en: View Split Testing Stats
id: Lihat Statistik Split Testing

en: Clone Section
id: Duplikasikan Section

en: Unlock Section
id: Membuka Bagian

en: Expand Section
id: Memperluas Seksi

en: Standard Section
id: Section Standar

en: Clone Row
id: Duplikasikan Baris

en: Change Structure
id: Ubah Struktur

en: Unlock Row
id: Membuka Baris

en: Expand Row
id: Melebarkan Baris

en: Add Row
id: Tambah Baris

en: Insert Column(s)
id: Sisipkan Kolom

en: Clone Module
id: Duplikasikan Modul

en: Remove Module
id: Hapus Modul

en: Unlock Module
id: Buka Modul

en: Save & Add To Library
id: Simpan & Tambah ke Pustaka

en: Load Layout
id: Muat Layout

en: Insert Module(s)
id: Masukkan Modul

en: Disable Builder
id: Nonaktifkan Builder

en: All content created in the valentis Builder will be lost. Previous content will be restored.
id: Semua konten yang dibuat di valentis Builder akan hilang. Konten sebelumnya akan dipulihkan.

en: Do you wish to proceed?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: All of your current page content will be lost.
id: Semua konten pada laman Anda saat ini akan dihapus.

en: All advanced module settings in will be lost.
id: Semua pengaturan modul lanjutan akan dihapus.

en: Layout Name:
id: Nama Layout:

en: Save And Add To Library
id: Simpan dan Tambah ke Pustaka

en: Add To Categories:
id: Tambah ke Kategori:

en: Include General settings
id: Sertakan Pengaturan Umum

en: Include Advanced Design settings
id: Sertakan Pengaturan Desain Lanjutan

en: Here you can save the current item and add it to your valentis Library for later use as well.
id: Di sini Anda dapat menyimpan item saat ini dan juga menambahkannya ke Pustaka valentis Anda untuk pemakaian mendatang.

en: Save as Global:
id: Simpan sebagai Global:

en: valentis Builder Settings
id: Setelan valentis Builder

en: End Split Test?
id: Akhiri Split Test?

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
id: Saat mengakhiri split test Anda akan diminta memilih variasi subjek mana yang ingin Anda simpan. Subjek lainnya akan dihapus.

en: Note: this process cannot be undone.
id: Catatan: proses ini tak dapat dibatalkan.

en: An Error Occurred
id: Terjadi Kesalahan

en: For some reason, you cannot perform this task.
id: Anda tak dapat melakukan tugas ini karena suatu alasan.

en: Proceed
id: Lanjut

en: Save as Global Item
id: Simpan sebagai Global Item

en: Set Winner Status
id: Pasang Status Pemenang

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
id: Anda menggunakan global item sebagai pemenang split testing. Sebagai hasilnya Anda harus memilih antara:

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the valentis Library)
id: Simpan pemenang sebagai global item (subjek terpilih akan disinkronkan dan global item Anda akan diperbarui dalam valentis Library)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
id: Simpan pemenang sebagai non-global item (subjek terpilih tak lagi menjadi global item dan perubahan Anda tidak akan mengubah global item)

en: Last 24 Hours
id: 24 Jam Terakhir

en: Last 7 Days
id: 7 Hari Terakhir

en: Last Month
id: Bulan Kemarin

en: All Time
id: Sepanjang Waktu

en: Summary &amp; Data
id: Rangkuman & Data

en: Statistics are still being collected for this time frame
id: Statistik masih dikumpulkan untuk bingkai waktu ini

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
id: Statistik akan ditampilkan saat pengumpulan data mencukupi

en: Split Testing Statistics
id: Statistik Split Testing

en: Bounces
id: Bouncing

en: Goal Engagement
id: Keterlibatan Target

en: Conversions
id: Konversi

en: Statistics are being collected
id: Statistik sedang dikumpulkan

en: Refresh Stats
id: Segarkan Statistik

en: End Split Test &amp; Pick Winner
id: Akhiri Uji Belah & Pilih Pemenang

en: Add Specialty Section
id: Tambah Section Khusus

en: Smartphone
id: Ponsel Pintar

en: Enable Split Testing
id: Aktifkan Split Testing

en: Bounce Rate Limit
id: Limit Tingkat Bouncing

en: Stats refresh interval
id: Jeda penyegaran statistik

en: Hourly
id: Per Jam

en: Daily
id: Harian

en: Shortcode Tracking
id: Pelacakan Shortcode

en: Shortcode for Tracking:
id: Shortcode untuk Pelacakan:

en: Color Picker Color Pallete
id: Palet Warna Color Picker

en: Gutter Width
id: Jarak Antarkolom

en: Light Text Color
id: Warna Teks Cerah

en: Dark Text Color
id: Warna Teks Gelap

en: Content Area Background Color
id: Warna Latar Area Konten

en: Section Background Color
id: Warna Latar Bagian

en: Connecting...
id: Menghubungkan...

en: Connection failed
id: Koneksi gagal

en: Removing connection...
id: Menghapus koneksi...

en: Done
id: Selesai

en: Step 1:
id: Langkah 1:

en: Generate authorization code
id: Hasilkan kode otorisasi

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
id: Langkah 2: Paste di kode otorisasi dan klik "Membuat sambungan" tombol:

en: Make a connection
id: Membuat sambungan

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
id: Aweber adalah mengatur dengan benar. Anda dapat menghapus koneksi di sini jika anda ingin.

en: Remove the connection
id: Menghapus koneksi

en: Read more
id: Baca lebih

en: Theme Customizer
id: Penyesuai Tema

en: Module Customizer
id: Penyesuai Modul

en: Page Options
id: Halaman Pilihan

en: Plugin Options
id: Plugin Pilihan

en: Theme Options
id: Tema Pilihan

en: valentis Library
id: Pustaka valentis

en: Builder Interface
id: Pembangun Antarmuka

en: Add/Delete Item
id: Menambah/Menghapus Item

en: Move Item
id: Memindahkan Item

en: Disable Item
id: Menonaktifkan Item

en: Lock Item
id: Kunci Item

en: Toggle valentis Builder
id: Toggle valentis Pembangun

en: Library Settings
id: Perpustakaan Pengaturan

en: Edit Global Items
id: Edit Global Item

en: Settings Tabs
id: Pengaturan Tab

en: Advanced Settings
id: Maju Pengaturan

en: Settings Types
id: Pengaturan Jenis

en: Edit Colors
id: Edit Warna

en: Edit Content
id: Edit Konten

en: Edit Buttons
id: Tombol Edit

en: Edit Configuration
id: Edit Konfigurasi

en: Module Use
id: Modul Menggunakan

en: Author
id: Penulis

en: valentis Role Editor
id: valentis Peran Editor

en: Save valentis Roles
id: Menyelamatkan valentis Peran

en: Using the valentis Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
id: Menggunakan valentis Peran Editor, anda dapat membatasi jenis tindakan yang dapat diambil oleh pengguna WordPress dari berbagai peran. Ini adalah cara terbaik untuk membatasi functionality tersedia untuk pelanggan anda atau tamu penulis untuk memastikan bahwa mereka hanya memiliki diperlukan pilihan yang tersedia untuk mereka.

en: Reset Roles
id: Reset Peran

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
id: Semua anda saat ini peran pengaturannya akan diatur ke default. Apakah anda ingin melanjutkan?

en: no
id: tidak

note: translators: 1: date, 2: time
en: on %1$s at %2$s
id: di %1$s pada %2$s

en: Reply
id: Balas

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda sedang menunggu moderasi.

en: Enable Visual Builder
id: Aktifkan Pembangun Visual

en: Built For Any
id: Dibangun untuk Setiap

en: Built For
id: Dibangun untuk

en: Global Layout
id: Tata Letak Global

en: Standard
id: Standar

en: Homepage Basic
id: Halaman Utama Standar

en: Homepage Shop
id: Halaman Utama Toko

en: Homepage Portfolio
id: Halaman Utama Portofolio

en: Homepage Company
id: Halaman Utama Perusahaan

en: Homepage Corporate
id: Halaman Utama Korporasi

en: Homepage Extended
id: Halaman Utama Extended

en: Page Fullwidth
id: Laman Lebar Penuh

en: Page Right Sidebar
id: Laman dengan Bar Sisi Kanan

en: Page Left Sidebar
id: Laman dengan Bar Sisi Kiri

en: Page Dual Sidebars
id: Laman dengan Dua Bar Sisi

en: Portfolio Grid
id: Portofolio Grid

en: Portfolio 1 Column
id: Portofolio 1 Kolom

en: Portfolio Fullwidth Carousel
id: Portofolio dengan Carousel Lebar Penuh

en: Portfolio Fullwidth Grid
id: Portofolio dengan Grid Lebar Penuh

en: Project Extended
id: Proyek Extended

en: Project Extended 2
id: Proyek Extended 2

en: Blog Standard
id: Blog Standar

en: Shop Basic
id: Toko Standar

en: Shop Extended
id: Toko Extended

en: Splash Page
id: Halaman Splash

en: Maintenance Mode
id: Modus Pemeliharaan

en: Coming Soon
id: Segera Hadir

en: About Me
id: Tentang Saya

en: About Us
id: Tentang Kami

en: Contact Us
id: Hubungi Kami

en: Our Team
id: Tim Kami

en: Creative Agency
id: Tim Kreatif

en: Sales Page
id: Halaman Penjualan

en: Case Study
id: Kajian Kasus

en: Product Features
id: Fitur Produk

en: Image
id: Gambar

en: Left To Right
id: Kiri ke Kanan

en: Right To Left
id: Kanan ke Kiri

en: Top To Bottom
id: Atas ke Bawah

en: Bottom To Top
id: Bawah ke Atas

en: No Animation
id: Tidak Ada Animasi

en: Image URL
id: URL Gambar

en: Choose an Image
id: Pilih gambar

en: Set As Image
id: Atur sebagai Gambar

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
id: Unggah gambar yang Anda inginkan, atau masukkan URL dari gambar yang ingin Anda tampilkan.

en: Image Alternative Text
id: Teks Alternatif Gambar

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
id: Ini adalah teks alternatif Anda. Deskripsi singkat dari gambar Anda dapat dimasukkan di sini.

en: Image Title Text
id: Teks Judul Gambar

en: This defines the HTML Title text.
id: Ini adalah teks Judul HTML.

en: Open in Lightbox
id: Buka di Lightbox

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk membuka gambar di Lightbox atau tidak. Catatan: Apabila Anda memilih untuk membuka gambar di Lightbox, opsi URL di bawah akan diabaikan.

en: Link URL
id: Tautkan URL

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
id: Apabila Anda ingin gambar Anda menjadi tautan, masukkan URL tujuan Anda di sini. Tautan tidak akan dibuat apabila bidang ini dikosongkan.

en: Url Opens
id: Buka URL

en: In The Same Window
id: Di Jendela yang Sama

en: In The New Tab
id: Di Tab Baru

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
id: Di sini Anda dapat memilih untuk membuka tautan Anda di jendela baru atau tidak

en: Image Overlay
id: Lapisan Atas Gambar

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
id: Jika aktif, warna dan ikon lapisan atas akan tampil ketika pengunjung mengarahkan kursor ke atas gambar

en: Overlay Icon Color
id: Warna Ikon Lapisan Atas

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
id: Di sini Anda dapat menentukan warna untuk ikon lapisan atas

en: Hover Overlay Color
id: Warna Overlay Saat Disorot

en: Here you can define a custom color for the overlay
id: Di sini Anda dapat menentukan warna untuk lapisan atas

en: Hover Icon Picker
id: Pilihan Ikon Saat Disorot

en: Here you can define a custom icon for the overlay
id: Di sini Anda dapat menentukan ikon untuk lapisan atas

en: Animation
id: Animasi

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
id: Ini mengendalikan pengarahan animasi.

en: Remove Space Below The Image
id: Hilangkan Jarak di Bawah Gambar

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
id: Di sini Anda dapat memilih apakah gambar memiliki jarak di bawahnya atau tidak.

en: Image Alignment
id: Posisi Gambar

en: Here you can choose the image alignment.
id: Di sini Anda dapat mengatur posisi gambar.

en: Image Max Width
id: Lebar Maksimum Gambar

en: Force Fullwidth
id: Jadikan Lebar Penuh

en: Always Center Image On Mobile
id: Gambar Selalu di Tengah pada Versi Seluler

en: Disable on
id: Nonaktifkan pada

en: Phone
id: Telepon

en: This will disable the module on selected devices
id: Ini akan menonaktifkan modul pada perangkat yang dipilih

en: Admin Label
id: Label Admin

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
id: Ini akan mengubah label modul dalam builder agar mudah dikenali.

en: Gallery
id: Galeri

en: Caption
id: Keterangan

en: Title
id: Judul

en: Gallery Item
id: Item Galeri

en: Overlay Icon
id: Ikon Overlay

en: Gallery Item Title
id: Judul Item Galeri

en: Gallery Item Caption
id: Keterangan Item Galeri

en: Gallery Pagination
id: Paginasi Galeri

en: Pagination Active Page
id: Halaman Paginasi Aktif

en: Gallery Images
id: Gambar Galeri

en: Toggle between the various blog layout types.
id: Alihkan di antara bermacam-macam tipe layout blog.

en: Images Number
id: Jumlah Gambar

en: Define the number of images that should be displayed per page.
id: Menentukan jumlah gambar yang ditampilkan per halaman.

en: Show Title and Caption
id: Tampilkan Judul dan Keterangan

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan judul dan keterangan gambar apabila ada.

en: Show Pagination
id: Tampilkan Nomor Halaman

en: Enable or disable pagination for this feed.
id: Aktifkan atau nonaktifkan penomoran halaman untuk feed ini.

en: Dark
id: Gelap

en: Light
id: Terang

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
id: Di sini Anda dapat memilih warna tulisan terang atau gelap. Apabila Anda bekerja dengan latar belakang yang gelap, maka warna teks Anda sebaiknya terang. Apabila latar belakang Anda terang, maka warna teks Anda sebaiknya gelap.

en: Automatic Animation
id: Animasi Otomatis

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
id: Apabila Anda ingin slider bergeser secara otomatis, tanpa mengharuskan pengunjung untuk mengeklik tombol berikut, aktifkan opsi ini dan atur kecepatan rotasi di bawah apabila diinginkan.

en: Automatic Animation Speed (in ms)
id: Kecepatan Animasi Otomatis (dalam milidetik)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
id: Di sini Anda dapat menentukan seberapa cepat pergantian slider jika opsi 'Animasi Otomatis' di atas diaktifkan. Semakin tinggi angkanya, semakin lama jeda di antara tiap-tiap rotasi.

en: Zoom Icon Color
id: Warna Ikon Perbesar

en: Video Icon
id: Ikon Video

en: Video MP4/URL
id: URL Video .MP4

en: Upload a video
id: Unggah video

en: Choose a Video MP4 File
id: Pilih Berkas Video .MP4

en: Set As Video
id: Atur sebagai Video

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
id: Unggah video yang Anda inginkan dalam format .MP4, atau ketikkan URL video yang ingin Anda tampilkan.

en: Video Webm
id: Video .WEB

en: Choose a Video WEBM File
id: Pilih Berkas Video .WEBM

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
id: Unggah versi .WEBM video Anda di sini. Semua video yang diunggah harus dalam format .MP4 atau .WEBM untuk memastikan kompatibilitas maksimum di semua browser.

en: Image Overlay URL
id: URL Overlay Gambar

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
id: Unggah gambar yang Anda inginkan, atau ketikkan URL gambar yang ingin Anda tampilkan di atas video Anda. Anda juga dapat membuat citra diam dari video Anda.

en: Play Icon Color
id: Warna Ikon Putar

en: Video Slider
id: Slider Video

en: Play Button
id: Tombol Putar

en: Thumbnail Item
id: Item Thumbnail

en: Slider Arrows
id: Panah Panel Geser

en: Display Image Overlays on Main Video
id: Tampilkan Overlay Gambar pada Video Utama

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Show
id: Tampilkan

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by valentis.
id: Opsi ini akan menutupi antarmuka pemutar video pada video utama. Gambar ini dapat diunggah di setiap pengaturan video atau dibuat otomatis oleh valentis.

en: Arrows
id: Panah

en: Show Arrows
id: Tampilkan Panah

en: Hide Arrows
id: Sembunyikan Panah

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
id: Pengaturan ini akan mengaktifkan dan menonaktifkan panah navigasi.

en: Slider Controls
id: Kontrol Slider

en: Use Thumbnail Track
id: Gunakan Thumbnail Track

en: Use Dot Navigation
id: Gunakan Navigasi Titik

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
id: Pengaturan ini akan memberi Anda pilihan untuk menggunakan kontrol thumbnail track atau navigasi titik di bagian bawah slider.

en: Slider Controls Color
id: Kontrol Slider

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
id: Pengaturan ini akan memberi Anda pilihan untuk menggunakan kontrol thumbnail track atau navigasi titik di bagian bawah slider.

en: Thumbnail Overlay Color
id: Warna Overlay Thumbnail

en: New Video
id: 131:

en: Video Settings
id: Pengaturan Video

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
id: Ini akan mengubah label video pada builder agar mudah dikenali.

en: Slider Arrows Color
id: Warna Panah Slider

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
id: Pengaturan ini akan membuat panah slider Anda berwarna terang atau gelap.

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
id: Di sini Anda dapat memilih warna dari teks Anda. Apabila Anda bekerja dengan latar belakang gelap, maka warna teks Anda sebaiknya terang. Apabila Anda bekerja dengan latar belakang terang, maka warna teks Anda sebaiknya gelap.

en: Text Orientation
id: Orientasi Teks

en: This controls the how your text is aligned within the module.
id: Ini mengatur perataan teks Anda di dalam modul.

en: Here you can create the content that will be used within the module.
id: Di sini Anda dapat membuat konten yang akan digunakan di dalam modul.

en: Max Width
id: Lebar Maksimum

en: Blurb Image
id: Gambar Blurb

en: Blurb Title
id: Judul Blurb

en: Blurb Content
id: Konten Blurb

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
id: Judul blurb Anda akan tampak dalam cetak tebal di bawah gambar blurb Anda.

en: Url
id: URL

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
id: Apabila Anda ingin menjadikan blurb sebagai tautan, masukkan URL tujuan Anda di sini.

en: Use Icon
id: Gunakan Ikon

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menggunakan set ikon di bawah.

en: Icon
id: Ikon

en: Choose an icon to display with your blurb.
id: Pilih ikon untuk ditampilkan bersama blurb Anda.

en: Icon Color
id: Warna Ikon

en: Here you can define a custom color for your icon.
id: Di sini Anda dapat memilih warna kustom untuk ikon Anda.

en: Circle Icon
id: Ikon Lingkaran

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan set ikon di atas di dalam lingkaran.

en: Circle Color
id: Warna Lingkaran

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
id: Di sini Anda dapat memilih warna kustom untuk lingkaran ikon Anda.

en: Show Circle Border
id: Tampilkan Sempadan Lingkaran

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan sempadan pada lingkaran ikon.

en: Circle Border Color
id: Warna Sempadan Lingkaran

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
id: Di sini Anda dapat memilih warna kustom untuk sempadan lingkaran ikon Anda.

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
id: Unggah gambar untuk ditampilkan di bagian atas blurb Anda.

en: Image Alt Text
id: Teks Alternatif Gambar

en: Define the HTML ALT text for your image here.
id: Masukkan teks alternatif untuk gambar Anda di sini

en: Image/Icon Placement
id: Penempatan Gambar/Ikon

en: Here you can choose where to place the icon.
id: Di sini Anda dapat memilih di mana untuk meletakkan ikon.

en: Image/Icon Animation
id: Animasi Gambar/Ikon

en: This will control how your blurb text is aligned.
id: Ini akan mengatur perataan teks blurb Anda.

en: Input the main text content for your module here.
id: Masukkan konten teks utama untuk modul Anda di sini.

en: Use Icon Font Size
id: Gunakan Ukuran Huruf Ikon

en: Icon Font Size
id: Ukuran Huruf Ikon

en: Tabs
id: Tab

en: Tabs Controls
id: Kontrol Tab

en: Active Tab
id: Tab Aktif

en: Tabs Content
id: Konten Tab

en: Active Tab Background Color
id: Warna Latar Belakang Tab Aktif

en: Inactive Tab Background Color
id: Warna Latar Belakang Tab Tak Aktif

en: New Tab
id: Tab Baru

en: Tab Settings
id: Pengaturan Tab

en: The title will be used within the tab button for this tab.
id: Judul ini akan digunakan pada tombol tab untuk tab ini.

en: Button
id: Tombol

en: Slide Description
id: Deskripsi Slide

en: Slide Title
id: Judul Slide

en: Slide Button
id: Tombol Slide

en: Slide Controllers
id: Kontrol Slide

en: Slide Active Controller
id: Kontrol Aktif Slide

en: Slide Image
id: Gambar Slide

en: Slide Arrows
id: Salindia Panah

en: Show Controls
id: Salindia Panah

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
id: Pengaturan ini akan mengaktifkan dan menonaktifkan tombol lingkaran pada bagian bawah slider.

en: Continue Automatic Slide on Hover
id: Terus Otomatis Slide di Hover

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
id: Jalan ini akan memungkinkan otomatis geser untuk melanjutkan mouse hover.

en: Use Parallax effect
id: Gunakan efek Parallax

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
id: Mengaktifkan opsi ini akan membuat posisi gambar latar belakang Anda tetap sama saat Anda menggulung layar.

en: Parallax method
id: Metode Paralaks

en: Define the method, used for the parallax effect.
id: Pilih metode untuk efek paralaks.

en: Remove Inner Shadow
id: Hilangkan Bayangan Dalam Objek

en: Background Image Position
id: Latar Belakang Gambar Posisi

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Center
id: Atas Pusat

en: Top Right
id: Atas Kanan

en: Center Right
id: Center Benar

en: Center Left
id: Pusat Kiri

en: Bottom Left
id: Bawah Kiri

en: Bottom Center
id: Bawah Pusat

en: Bottom Right
id: Di Kanan Bawah

en: Background Image Size
id: Latar Belakang Gambar Ukuran

en: Fit
id: Cocok

en: Actual Size
id: Sebenarnya Ukuran

en: Top Padding
id: Padding Atas

en: Bottom Padding
id: Padding Bawah

en: Hide Content On Mobile
id: Sembunyikan Konten pada Versi Seluler

en: Hide CTA On Mobile
id: Sembunyikan CTA pada Versi Seluler

en: Show Image / Video On Mobile
id: Tampilkan Gambar/Video pada Versi Seluler

en: New Slide
id: Slide Baru

en: Slide Settings
id: Pengaturan Slide

en: Slide Description Container
id: Wadah Deskripsi Slide

en: Define the title text for your slide.
id: Tentukan teks judul untuk slide Anda.

en: Button Text
id: Teks Tombol

en: Define the text for the slide button
id: Tentukan teks untuk tombol slide

en: Button URL
id: URL Tombol

en: Input a destination URL for the slide button.
id: Masukkan URL tujuan untuk tombol slide.

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
id: Gunakan pemilih warna untuk memilih warna latar belakang untuk modul ini.

en: Choose a Slide Image
id: Pilih Gambar Slide

en: Set As Slide Image
id: Tinggi Gambar

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
id: Jika dipilih, gambar slide ini akan tampil di sebelah kiri teks slide Anda. Unggah gambar, atau biarkan kosong untuk slide yang hanya berisi teks.

en: Use Background Overlay
id: Gunakan Lapisan Atas Latar Belakang

en: yes
id: ya

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
id: Ketika aktif, warna lapisan atas khusus akan ditambahkan di atas gambar latar belakang dan di belakang konten panel geser.

en: Background Overlay Color
id: Warna Overlay Latar Belakang

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
id: Gunakan pemilih warna untuk memilih warna untuk lapisan atas latar belakang.

en: Use Text Overlay
id: Gunakan Lapisan Atas Teks

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
id: Ketika aktif, warna latar belakang ditambahkan di belakang teks panel geser agar lebih mudah dibaca di atas gambar latar belakang.

en: Text Overlay Color
id: Warna Lapisan Atas Teks

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
id: Gunakan pemilih warna untuk memilih warna teks lapisan atas.

en: Slide Image Vertical Alignment
id: Perataan Vertikal Gambar Slide

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
id: Pengaturan ini menentukan perataan vertikal dari gambar slide Anda. Gambar Anda dapat dibuat rata tengah secara vertikal, atau diratakan di bagian bawah slide Anda.

en: Slide Video
id: Video Slide

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
id: Jika dipilih, video ini akan tampil di sebelah kiri teks slide Anda. Masukkan URL halaman Youtube atau Vimeo, atau biarkan kosong untuk slide yang hanya berisi teks.

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
id: Apabila Anda memiliki gambar slide yang ditentukan, masukkan teks alternatif untuk gambar Anda di sini.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
id: Di sini Anda dapat memilih warna teks yang terang atau gelap. Apabila Anda memiliki slide dengan latar belakang gelap, maka pilihlah warna teks terang. Apabila Anda memiliki latar belakang terang, gunakan warna teks gelap.

en: Background Video MP4
id: Video Latar Belakang .MP4

en: Choose a Background Video MP4 File
id: Atur sebagai Video Latar Belakang

en: Set As Background Video
id: Atur sebagai Video Latar Belakang

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
id: Semua video harus diunggah dalam format .MP4 dan .WEBM untuk memastikan kompatibilitas maksimum di semua browser. Unggah versi .MP4 di sini. Catatan Penting: Latar belakang video dinonaktifkan untuk perangkat seluler. Gambar latar belakang Anda akan digunakan. Untuk alasan ini, Anda harus memilih gambar latar belakang dan video latar belakang untuk memastikan hasil yang terbaik.

en: Background Video Webm
id: Video Latar Belakang .WEBM

en: Choose a Background Video WEBM File
id: Pilih Berkas Video  .WEBM untuk Latar Belakang

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
id: Semua video harus diunggah dalam format .MP4 dan .WEBM untuk memastikan kompatibilitas maksimum di semua browser. Unggah versi .WEBM di sini. Catatan Penting: Latar belakang video dinonaktifkan untuk perangkat seluler. Gambar latar belakang Anda akan digunakan. Untuk alasan ini, Anda harus memilih gambar latar belakang dan video latar belakang untuk memastikan hasil yang terbaik.

en: Background Video Width
id: Lebar Video Latar Belakang

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
id: Agar ukuran video benar, Anda harus memasukkan lebar video yang tepat (dalam pixel) di sini.

en: Background Video Height
id: Tinggi Video Latar Belakang

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
id: Agar ukuran video benar, Anda harus memasukkan tinggi video yang tepat (dalam pixel) di sini.

en: Pause Video
id: Tunda Video

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
id: Izinkan video ditunda saat pemutar lain mulai berjalan

en: Input your main slide text content here.
id: Masukkan konten teks slide utama Anda di sini.

en: Arrows Custom Color
id: Warna Kustom Panah

en: Dot Nav Custom Color
id: Warna Kustom Dot Nav

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
id: Ini akan mengubah label dari slide dalam pembangun untuk mudah dikenali.

en: Text Overlay Border Radius
id: Radius Tepi Lapisan Atas Teks

en: Post Slider
id: Panel Geser Pos

en: Posts Number
id: Jumlah Postingan

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
id: Pilih berapa banyak pos yang ingin ditampilkan dalam panel geser.

en: Include Categories
id: Sertakan Kategori

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
id: Pilih kategori mana yang ingin disertakan dalam panel geser.

en: Order By
id: Urut Berdasarkan

en: Date: new to old
id: Tanggal: baru ke lama

en: Date: old to new
id: Tanggal: lama ke baru

en: Title: a-z
id: Judul: a-z

en: Title: z-a
id: Judul: z-a

en: Random
id: Acak

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
id: Di sini Anda dapat menyesuaikan urutan tampilan pos.

en: Show Read More Button
id: Tampilkan Tombol Baca Selengkapnya

en: This setting will turn on and off the read more button.
id: Pengaturan ini akan mengaktifkan dan menonaktifkan tombol baca selengkapnya (read more).

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
id: Tentukan teks yang akan tampil pada tombol \"Read More\".

en: Content Display
id: Tampilan Konten

en: Show Excerpt
id: Tampilkan Kutipan

en: Show Content
id: Tampilkan Konten

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
id: Menampilkan isi penuh tidak akan memotong pos di panel geser. Menampilkan kutipan hanya akan menampilkan teks kutipan.

en: Use Post Excerpt if Defined
id: Gunakan Kutipan Pos jika Ditetapkan

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
id: Nonaktifkan opsi ini jika Anda ingin mengabaikan kutipan yang telah ditetapkan secara manual dan selalu dihasilkan secara otomatis.

en: Automatic Excerpt Length
id: Panjang Kutipan Otomatis

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
id: Tentukan panjang kutipan yang dihasilkan otomatis. Kosongkan untuk menggunakan bawaan (270)

en: Show Post Meta
id: Tampilkan Meta Pos

en: This setting will turn on and off the meta section.
id: Pengaturan ini akan mengaktifkan dan menonaktifkan bagian meta.

en: Choose a Background
id: Pilih Latar Belakang

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
id: Unggah gambar yang diinginkan, atau tulis URL gambar yang ingin digunakan sebagai latar belakang panel geser.

en: Show Featured Image
id: Tampilkan Gambar Utama

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
id: Pengaturan ini akan mengaktifkan dan menonaktifkan gambar yang tampil di panel geser.

en: Image Placement
id: Penempatan Gambar

en: Background
id: Latar Belakang

en: Select how you would like to display the featured image in slides
id: Memilih bagaimana Anda ingin menampilkan gambar di salindia

en: Show Image On Mobile
id: Tampilkan Gambar pada Ponsel

en: by %s
id: oleh %s

en: Testimonial Portrait
id: Foto pada Testimonial

en: Testimonial Description
id: Deskripsi Testimonial

en: Testimonial Author
id: Penulis Testimonial

en: Testimonial Meta
id: Meta Testimonial

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Input the name of the testimonial author.
id: Masukkan nama penulis testimonial.

en: Job Title
id: Jabatan

en: Input the job title.
id: Masukkan jabatan.

en: Company Name
id: Nama Perusahaan

en: Input the name of the company.
id: Masukkan nama perusahaan.

en: Author/Company URL
id: URL Penulis/Perusahaan

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
id: Masukkan situs web penulis atau biarkan kosong jika tak ada tautan.

en: URLs Open
id: Buka URLs

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
id: Tentukan apakah URL dibuka di jendela baru atau tidak.

en: Portrait Image URL
id: URL Gambar Profil

en: Quote Icon
id: Ikon Kutip

en: Visible
id: Tampak

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
id: Tentukan apakah ikon kutip ditampilkan atau tidak.

en: Use Background Color
id: Gunakan Warna Latar

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
id: Di sini Anda dapat menentukan apakah pengaturan warna latar belakang di bawah harus digunakan atau tidak.

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
id: Di sini Anda dapat memilih warna latar belakang kustom untuk tombol aksi Anda.

en: This will adjust the alignment of the module text.
id: Ini akan mengatur perataan untuk teks modul.

en: Quote Icon Color
id: Warna Ikon Kutipan

en: Portrait Border Radius
id: Radius Garis Tepi Foto

en: Portrait Width
id: Lebar Foto

en: Portrait Height
id: Tinggi Foto

en: Pricing Tables
id: Tabel Harga

en: Pricing Table
id: Tabel Harga

en: Pricing Heading
id: Subkepala Tabel Harga

en: Pricing Title
id: Judul Tabel Harga

en: Pricing Subtitle
id: Subjudul Harga

en: Pricing Top
id: Atas Tabel Harga

en: Price
id: Harga

en: Currency
id: Mata Uang

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Pricing Content
id: Konten Tabel Harga

en: Pricing Item
id: Harga Item

en: Excluded Item
id: Item Dikecualikan

en: Pricing Button
id: Tombol pada Tabel Harga

en: Featured Table
id: Tabel Utama

en: Subheader
id: Subkepala

en: Currency &amp; Frequency
id: Mata uang &amp; Frekuensi

en: Featured Table Background Color
id: Warna Latar Belakang Tabel Utama

en: Table Header Background Color
id: Warna Latar Belakang Kepala Tabel

en: Featured Table Header Background Color
id: Warna Latar Belakang Kepala Tabel Utama

en: Featured Table Header Text Color
id: Warna Teks pada Kepala Tabel Utama

en: Featured Table Subheader Text Color
id: Warna Teks pada Subkepala Tabel Utama

en: Featured Table Price Color
id: Warna Harga pada Tabel Utama

en: Featured Table Body Text Color
id: Warna Teks pada Body Tabel Utama

en: Show Bullet
id: Tampilkan Dot

en: Bullet Color
id: Warna Dot

en: Featured Table Bullet Color
id: Warna Dot pada Tabel Utama

en: Remove Featured Table Drop Shadow
id: Hilangkan Bayangan pada Tabel Utama

en: Center List Items
id: Rata Tengah untuk Item Daftar

en: New Pricing Table
id: Tabel Harga Baru

en: Pricing Table Settings
id: Pengaturan UmumPengaturan Tabel Harga

en: Make This Table Featured
id: Jadikan Tabel ini Unggulan

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
id: Tabel Unggulan akan ditampilkan menonjol dari yang lainnya.

en: Define a title for the pricing table.
id: Masukkan judul untuk tabel harga.

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Define a sub title for the table if desired.
id: Masukkan subjudul untuk tabel apabila diinginkan.

en: Input your desired currency symbol here.
id: Masukkan simbol mata uang yang Anda inginkan di sini.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
id: Apabila harga Anda didasarkan pada paket berlangganan, masukkan siklus pembayaran paket berlangganan di sini.

en: Input the value of the product here.
id: Masukkan nilai produk di sini.

en: Input the destination URL for the signup button.
id: Masukkan URL tujuan untuk tombol daftar.

en: Adjust the text used from the signup button.
id: Atur teks yang digunakan untuk tombol daftar.

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
id: Masukkan daftar fitur yang disertakan/tidak disertakan dalam produk. Pisahkan item dengan baris baru, dan mulai dengan simbol + atau -

en: Included option
id: Opsi yang disertakan

en: Excluded option
id: Opsi yang tidak disertakan

en: Excluded Item Color
id: Warna Item Yang Tidak Dimasukkan

en: Call To Action
id: Tombol Aksi

en: Promo Description
id: Deskripsi

en: Promo Button
id: Tombol

en: Promo Title
id: Judul Promo

en: Input your value to action title here.
id: Masukkan judul tombol aksi Anda di sini.

en: Input the destination URL for your CTA button.
id: Masukkan URL tujuan dari tombol aksi Anda.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
id: Masukkan teks tombol yang Anda inginkan, atau biarkan kosong untuk tak ada tombol.

en: Input the destination URL for your button.
id: Masukkan URL tujuan untuk tombol.

en: Input your desired button text.
id: Masukkan tombol teks yang diinginkan.

en: Button alignment
id: Penjajaran Tombol

en: Here you can define the alignemnt of Button
id: Di sini Anda dapat menentukan penjajaran Tombol

en: Audio Cover Art
id: Gambar Audio

en: Audio Content
id: Konten Audio

en: Audio Title
id: Judul Audio

en: Audio Meta
id: Meta Audio

en: Player Buttons
id: Tombol Pemutar

en: Player Timer
id: Pewaktu Pemutar

en: Player Sliders
id: Panel Geser Pemutar

en: Player Sliders Current
id: Pemutar Panel Geser Saat Ini

en: Upload an audio file
id: Unggah berkas audio

en: Choose an Audio file
id: Pilih berkas audio

en: Set As Audio for the module
id: Atur sebagai Audio untuk modul ini

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
id: Pilih berkas audio untuk digunakan dalam modul. Untuk menghilangkan berkas audio dari modul, hapus URL dari bidang pengaturan.

en: Define a title.
id: Tentukan judul.

en: Artist Name
id: Nama Artis

en: Define an artist name.
id: Masukkan nama artis.

en: Album name
id: Nama Album

en: Define an album name.
id: Masukkan nama album

en: Cover Art Image URL
id: URL Gambar Sampul

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
id: Pilih warna latar belakang kustom untuk modul Anda, atau biarkan kosong untuk menggunakan warna default.

en: Email Optin
id: Optin Email

en: Subscribe
id: Langgan

en: Newsletter Description
id: Deskripsi Buletin

en: Newsletter Form
id: Formulir Buletin

en: Newsletter Fields
id: Bidang Buletin

en: Newsletter Button
id: Tombol Buletin

en: Select the list
id: Pilih daftar

en: Service Provider
id: Penyedia Layanan

en: Here you can choose a service provider.
id: Di sini Anda dapat memilih penyedia layanan.

en: Feed Title
id: Judul Feed

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
id: Masukkan <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.

en: MailChimp lists
id: Daftar MailChimp

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
id: Di sini Anda dapat memilih daftar MailChimp untuk ditambahkan pelanggan ke dalamnya. Jika Anda tidak melihat daftar apa pun, pastikan MailChimp API key diatur dalam %1$s dan Anda memiliki setidaknya satu daftar pada akun MailChimp. Jika Anda menambahkan daftar baru tetapi tidak muncul di sini, aktifkan opsi 'Regenerate MailChimp Lists' di %1$s.%2$s

en: valentis Plugin Options
id: Opsi Plugin valentis

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
id: Jangan lupa untuk menonaktifkannya setelah daftar dihasilkan ulang.

en: Aweber lists
id: Daftar Aweber

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
id: Di sini Anda dapat memilih daftar Aweber untuk ditambahkan pelanggan ke dalamnya. Jika Anda tidak melihat daftar apa pun, pastikan Aweber sudah diatur dengan benar di %1$s dan Anda memiliki setidaknya satu daftar pada akun Aweber. Jika Anda menambahkan daftar baru tetapi tidak muncul di sini, aktifkan opsi 'Regenerate Aweber Lists' di %1$s.%2$s

en: Choose a title of your signup box.
id: Tentukan judul untuk kotak pendaftaran Anda.

en: Here you can change the text used for the signup button.
id: Di sini Anda dapat mengubah teks yang digunakan untuk tombol pendaftaran.

en: Here you can adjust the alignment of your text.
id: Di sini Anda dapat menyesuaikan perataan teks Anda

en: Form Field Background Color
id: Warna Latar Belakang pada Bidang Formulir

en: Form Field Text Color
id: Warna Teks pada Bidang Formulir

en: Focus Background Color
id: Warna Latar Belakang Saat Fokus

en: Focus Text Color
id: Warna Teks Saat Fokus

en: Use Focus Border Color
id: Gunakan Warna Garis Tepi Saat Fokus

en: Focus Border Color
id: Warna Garis Tepi Saat Fokus

en: Login Description
id: Keterangan Masuk

en: Login Form
id: Formulir Masuk

en: Login Fields
id: Bidang Masuk

en: Login Button
id: Tombol Masuk

en: Choose a title of your login box.
id: Tentukan judul untuk kotak login Anda

en: Redirect To The Current Page
id: Alihkan ke Halaman Ini

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
id: Di sini Anda dapat memilih apakah pengguna akan dialihkan ke halaman ini.

en: Logged in as %1$s
id: Masuk sebagai %1$s

en: Portfolio
id: Portofolio

en: Portfolio Image
id: Gambar Portofolio

en: Portfolio Title
id: Judul Portofolio

en: Portfolio Post Meta
id: Meta Portofolio

en: Choose your desired portfolio layout style.
id: Pilih gaya tampilan portofolio yang Anda inginkan.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
id: Tentukan jumlah proyek yang ditampilkan per halaman.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
id: Pilih kategori yang ingin Anda sertakan dalam feed.

en: Show Title
id: Tampilkan Judul

en: Turn project titles on or off.
id: Aktifkan/nonaktifkan judul proyek.

en: Show Categories
id: Tampilkan Kategori

en: Turn the category links on or off.
id: Aktifkan/nonaktifkan tautan kategori.

en: &laquo; Older Entries
id: &laquo; Entri Terdahulu

en: Next Entries &raquo;
id: Entri Selanjutnya &raquo;

en: Filterable Portfolio
id: Portofolio Filterable

en: Portfolio Filters
id: Filter Portofolio

en: Active Portfolio Filter
id: Filter Portofolio Aktif

en: Portfolio Pagination
id: Paginasi Portofolio

en: Bar Counters
id: Bar Counter

en: Bar Counter
id: Grafik Batang

en: Percent
id: Persen

en: Counter Title
id: Judul Penghitung

en: Counter Container
id: Boks Penghitung

en: Counter Amount
id: Bilangan pada Penghitung

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
id: Ini akan menyesuaikan warna dari ruang kosong pada bar (saat ini abu-abu).

en: Bar Background Color
id: Warna Latar Belakang Bar

en: This will change the fill color for the bar.
id: Ini akan mengubah warna isi dari bar.

en: Use Percentages
id: Gunakan Persentase

en: Bar Top Padding
id: Padding Atas Grafik Batang

en: Bar Bottom Padding
id: Padding Bawah Grafik Batang

en: Border Radius
id: Radius Garis Tepi

en: New Bar Counter
id: Bar Counter Baru

en: Bar Counter Settings
id: Pengaturan Bar Counter

en: Input a title for your bar.
id: Masukkan judul untuk bar Anda.

en: Define a percentage for this bar.
id: Tentukan persentase untuk bar ini.

en: Label Color
id: Warna Label

en: Percentage Color
id: Warna Persentase

en: Circle Counter
id: Grafik Lingkaran

en: Number
id: Nilai

en: Percent Container
id: Kontainer Persen

en: Circle Counter Title
id: Judul Grafik Lingkaran

en: Percent Text
id: Teks Persen

en: Input a title for the circle counter.
id: Masukkan judul untuk circle counter.

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
id: Masukkan nilai untuk circle counter. (Jangan sertakan simbol persen, gunakan opsi di bawah). Catatan: Anda hanya dapat menggunakan angka natural dari 0 sampai 100

en: Percent Sign
id: Simbol Persen

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
id:  Di sini Anda dapat menentukan apakah simbol persen akan ditambahkan setelah angka yang telah diatur di atas.

en: Circle Color Opacity
id: Opasitas Warna pada Grafik Lingkaran

en: Number Counter
id: Penghitung Jumlah

en: Number Counter Title
id: Judul Penghitung Jumlah

en: Input a title for the counter.
id: Masukkan judul untuk counter.

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
id: Masukkan nilai untuk counter. (Jangan sertakan simbol persen, gunakan opsi di bawah).

en: Counter Text Color
id: Warna Teks Counter

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
id: Di sini Anda dapat memilih warna teks judul yang terang atau gelap. Apabila Anda bekerja dengan latar belakang gelap, maka warna teks Anda sebaiknya terang. Apabila latar belakang Anda terang, maka warna teks Anda sebaiknya gelap.

en: Open Toggle
id: Toggle Terbuka

en: Toggle Title
id: Judul Toggle

en: Toggle Icon
id: Ikon Toggle

en: Toggle Content
id: Konten Toggle

en: Open Toggle Background Color
id: Warna Latar Belakang pada Toggle Terbuka

en: Open Toggle Text Color
id: Warna Teks pada Toggle Terbuka

en: Closed Toggle Background Color
id: Warna Latar Belakang pada Toggle Tertutup

en: Closed Toggle Text Color
id: Warna Teks pada Toggle Tertutup

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
id: Judul toggle akan tampil di atas konten dan saat toggle ditutup.

en: State
id: Status

en: Close
id: Tutup

en: Open
id: Buka

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
id: Tentukan apakah toggle ini harus dimulai dalam keadaan terbuka atau tertutup.

en: Contact Form
id: Formulir Kontak

en: Field
id: Bidang Isian

en: Form Field
id: Bidang Formulir

en: Contact Title
id: Judul Kontak

en: Contact Button
id: Tombol Kontak

en: Form Fields
id: Bidang Formulir

en: Message Field
id: Bidang Pesan

en: Captcha Field
id: Bidang Captcha

en: Captcha Text
id: Teks Captcha

en: Display Captcha
id: Tampilkan Captcha

en: Turn the captcha on or off using this option.
id: Aktifkan/nonaktifkan Captcha dengan opsi ini.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
id: Masukkan alamat email yang akan dikirimi pesan.<br /><br /> Catatan: pengiriman email dan pencegahan spam adalah proses yang kompleks. Kami sarankan menggunakan layanan pengiriman seperti <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, atau layanan serupa lainnya guna memastikan pesan yang dikirim melalui formulir ini akan terkirim tanpa masalah.

en: Define a title for your contact form.
id: Masukkan judul untuk formulir kontak Anda.

en: Message Pattern
id: Pola Pesan

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
id: Di sini Anda dapat menentukan pola tersendiri untuk Pesan surel. Semua bidang isian harus dimasukkan dalam format <strong>%%field_id%%</strong>. Sebagai contoh, jika Anda ingin memasukkan bidang dengan id = <strong>phone</strong> dan bidang dengan <strong>message</strong>, Anda dapat menggunakan format berikut:<strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Kosongkan untuk menggunakan bawaan.

en: Enable Redirect URL
id: Aktifkan URL Pengalih

en: Redirect users after successful form submission.
id: Mengarahkan pengguna setelah formulir berhasil dikirim.

en: Redirect URL
id: URL Pengalih

en: Type the Redirect URL
id: Tuliskan URL Pengalih

en: Success Message
id: Pesan Berhasil

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
id: Tulis pesan yang ingin ditampilkan setelah formulir berhasil dikirim. Kosongkan untuk menggunakan bawaan

en: Form Background Color
id: Warna Latar Belakang Formulir

en: Input Border Radius
id: Radius Garis Tepi pada Bidang Masukan

en: Make sure you entered the captcha.
id: Pastikan Anda memasukkan captcha.

en: Make sure you fill in all required fields.
id: Pastikan Anda mengisi semua bidang isian yang diperlukan.

en: Invalid Email.
id: Surel salah

en: Please refresh the page and try again.
id: Harap segarkan laman lalu cobalah kembali.

en: New Message From %1$s%2$s
id: Pesan Baru Dari %1$s%2$s

en: New Field
id: Bidang Baru

en: Field Settings
id: Pengaturan Bidang

en: Field ID
id: ID Bidang

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
id: Menentukan ID unik untuk bidang ini. Gunakan hanya karakter bahasa Inggris tanpa karakter khusus dan spasi.

en: Input Field
id: Bidang Masukan

en: Email Field
id: Bidang Surel

en: Choose the type of field
id: Pilih jenis bidang isian

en: Required Field
id: Bidang Isian Harus Diisi

en: Define whether the field should be required or optional
id: Menentukan apakah bidang isian harus diisi ataukah opsional

en: Make Fullwidth
id: Buat Lebar Penuh

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
id: Jika aktif, bidang isian akan mengambil 100% dari lebar area konten, jika tidak akan mengambil 50%

en: Sidebar
id: Bar Sisi

en: Orientation
id: Orientasi

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
id: Pilih sisi halaman di mana bar sisi Anda akan ditampilkan. Pengaturan ini mengatur orientasi teks dan posisi sempadan.

en: Widget Area
id: Area Widget

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
id: Pilih area widget yang ingin Anda tampilkan. Anda dapat membuat area widget baru pada Tampilan > Tab Widget.

en: Remove Border Separator
id: Hilangkan Pemisah Garis Tepi

en: Divider
id: Garis Pemisah

en: Don't Show Divider
id: Jangan Tampilkan Garis Pemisah

en: Show Divider
id: Tampilkan Pemisah

en: Color
id: Warna

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
id: Ini akan mengatur warna dari garis pemisah 1px.

en: Visibility
id: Visibilitas

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
id: Pengaturan ini mengaktifkan dan menonaktifkan garis pemisah 1px, namun tidak memengaruhi tinggi garis pemisah.

en: Height
id: Tinggi

en: Define how much space should be added below the divider.
id: Tentukan jarak yang akan ditambahkan di bawah divider.

en: Divider Style
id: Jenis Divider

en: Divider Position
id: Posisi Divider

en: Vertically Centered
id: Rata Tengah Secara Vertikal

en: Divider Weight
id: Tinggi Divider

en: Hide On Mobile
id: Sembunyikan pada Versi Seluler

en: Person
id: Perorangan

en: Member Image
id: Gambar Anggota

en: Member Description
id: Deskripsi Anggota

en: Member Position
id: Posisi Anggota

en: Member Social Links
id: Tautan Media Sosial Anggota

en: Input the name of the person
id: Masukkan nama individu

en: Position
id: Posisi

en: Input the person's position.
id: Masukkan posisi individu

en: Facebook Profile Url
id: URL Profil Facebook

en: Input Facebook Profile Url.
id: Masukkan URL Profil Facebook.

en: Twitter Profile Url
id: URL Profil Twitter

en: Input Twitter Profile Url
id: Masukkan URL Profil Twitter.

en: Google+ Profile Url
id: URL Profil Google+

en: Input Google+ Profile Url
id: Masukkan URL Profil Google+.

en: LinkedIn Profile Url
id: URL Profil LinkedIn

en: Input LinkedIn Profile Url
id: Masukkan URL Profil LinkedIn.

en: Description
id: Deskripsi

en: Icon Hover Color
id: Warna Ikon Saat Disorot

en: Post Meta
id: Meta pada Postingan

en: Pagenavi
id: Navigasi Laman

en: Featured Image
id: Gambar Fitur

en: Read More Button
id: Tombol Baca Selebihnya

en: Choose how much posts you would like to display per page.
id: Tentukan berapa banyak postingan yang ingin Anda tampilkan per halaman.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
id: Pilih kategori yang ingin Anda sertakan dalam feed.

en: Meta Date Format
id: Format tanggal

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
id: Jika Anda ingin menyesuaikan format tanggal, masukkan format tanggal dalam PHP yang benar di sini.

en: This will turn thumbnails on and off.
id: Ini akan mengaktifkan atau menonaktifkan thumbnail.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
id: Menampilkan seluruh konten tidak akan memangkas postingan Anda pada halaman indeks. Menampilkan Kutipan hanya akan menampilkan teks kutipan Anda.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan tautan baca selebihnya setelah kutipan atau tidak.

en: Show Author
id: Tampilkan Penulis

en: Turn on or off the author link.
id: Aktifkan/nonaktifkan tautan penulis.

en: Show Date
id: Tampilkan Tanggal

en: Turn the date on or off.
id: Aktifkan/nonaktifkan tanggal.

en: Show Comment Count
id: Tunjukkan Komentar Menghitung

en: Turn comment count on and off.
id: Giliran komentar count on dan off.

en: Turn pagination on and off.
id: Aktifkan/nonaktifkan penomoran halaman.

en: Offset Number
id: Nilai Offset

en: Choose how many posts you would like to offset by
id: Tentukan berapa banyak postingan untuk di-offset

en: Featured Image Overlay
id: Lapisan Atas Gambar Fitur

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
id: Jika aktif, warna lapisan atas dan ikon akan tampil ketika pengunjung pengunjung mengarahkan kursor ke atas gambar fitur pos tersebut.

en: Grid Tile Background Color
id: Warna Latar Belakang pada Grid Tile

en: Use Dropshadow
id: Gunakan Bayangan

en: read more...
id: baca lainnya...

en: read more
id: baca lainnya

en: Shop
id: Toko

en: Product
id: Produk

en: Onsale
id: Diskon

en: Rating
id: Nilai

en: Old Price
id: Harga Lama

en: Recent Products
id: Produk Terbaru

en: Featured Products
id: Produk Unggulan

en: Sale Products
id: Produk Diskon

en: Best Selling Products
id: Produk Terlaris

en: Top Rated Products
id: Produk Teratas

en: Product Category
id: Produk Kategori

en: Choose which type of products you would like to display.
id: Pilih tipe produk yang ingin Anda tampilkan.

en: Control how many products are displayed.
id: Atur berapa banyak produk yang ditampilkan.

en: Choose which categories you would like to include.
id: Memilih kategori yang anda ingin masukkan.

en: Columns Number
id: Jumlah Kolom

en: %1$s Columns
id: %1$s Kolom

en: 1 Column
id: 1 Kolom

en: Choose how many columns to display.
id: Tentukan jumlah kolom yang ditampilkan.

en: Default Sorting
id: Sortir Default

en: Sort By Popularity
id: Sortir Berdasarkan Popularitas

en: Sort By Rating
id: Sortir Berdasarkan Rating

en: Sort By Date
id: Sortir Berdasarkan Tanggal

en: Sort By Price: Low To High
id: Sortir Berdasarkan Harga: Rendah ke Tinggi

en: Sort By Price: High To Low
id: Sortir Berdasarkan Harga: Tinggi ke Rendah

en: Choose how your products should be ordered.
id: Tentukan bagaimana produk Anda diurutkan.

en: Sale Badge Color
id: Warna Logo Diskon

en: Countdown Timer
id: Penghitung Waktu Mundur

en: Numbers
id: Angka

en: Container
id: Kontainer

en: Timer Section
id: Section Penghitung Waktu Mundur

en: Countdown Timer Title
id: Judul Penghitung Waktu Mundur

en: This is the title displayed for the countdown timer.
id: Ini adalah judul yang ditampilkan untuk penghitung waktu mundur.

en: Countdown To
id: Hitung Waktu Mundur Ke

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
id: Ini adalah tanggal yang countdown timer yang menghitung mundur untuk. Hitung mundur timer adalah berdasarkan pengaturan timezone di <a href="%1$s" target="_blank" judul="WordPress Jenderal Pengaturan">WordPress Jenderal Pengaturan</a>

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
id: Di sini Anda dapat memilih warna latar belakang kustom untuk penghitung waktu mundur Anda.

en: Map
id: Peta

en: Google API Key
id: Kunci API Google

en: Add Your API Key
id: Tambahkan Kunci API Anda

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the valentis Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
id: Modul Peta menggunakan API Google Maps dan memerlukan sebuah Kunci API Google yang sahih agar dapat berfungsi. Sebelum menggunakan modul peta, pastikan Anda telah menambahkan kunci API Anda di dalam panel Opsi Tema valentis. Pelajari lebih lanjut tentang cara membuat Kunci API Google Anda <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.

en: Map Center Address
id: Alamat Pusat Peta

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
id: Masukkan alamat untuk titik pusat peta, geocoding akan mengidentifikasi alamat dan menampilkannya pada peta di bawah.

en: Mouse Wheel Zoom
id: Pembesaran Roda Mouse

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
id: Di sini Anda dapat memilih apakah tingkat pembesaran akan dikendalikan oleh roda mouse atau tidak.

en: Draggable on Mobile
id: Dapat diseret di Peranti Genggam

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
id: Di sini Anda dapat memilih apakah peta dapat diseret atau tidak pada peranti genggam.

en: Use Grayscale Filter
id: Gunakan Filter Grayscale

en: Grayscale Filter Amount (%)
id: Tingkat Filter Grayscale (%)

en: New Pin
id: Pin Baru

en: Pin Settings
id: Pengaturan Pin

en: Map Pin Address
id: Alamat Pin Peta

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
id: Masukkan alamat untuk pin peta ini, geocoding akan mengidentifikasi alamat dan menampilkannya pada peta di bawah.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
id: Di sini Anda dapat menentukan konten yang akan ditempatkan di dalam kotak info pin.

en: Social Media Follow
id: Media Sosial

en: Social Network
id: Jejaring Sosial

en: Social Follow
id: Ikuti Media Sosial

en: Social Icon
id: Ikon Media Sosial

en: Follow Button
id: Tombol Ikuti

en: Link Shape
id: Bentuk Tautan

en: Rounded Rectangle
id: Persegi Bulat

en: Circle
id: Lingkaran

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
id: Di sini Anda dapat memilih bentuk dari ikon jejaring sosial Anda.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
id: Di sini Anda dapat menentukan untuk menyertakan tombol ikuti di sebelah ikon atau tidak.

en: New Social Network
id: Jejaring Sosial Baru

en: Social Network Settings
id: Pengaturan Jejaring Sosial

en: Select a Network
id: Pilih Jejaring

en: facebook
id: Facebook

en: Choose the social network
id: Pilih jejaring sosial

en: Account URL
id: URL akun

en: The URL for this social network link.
id: URL untuk tautan jejaring sosial ini.

en: Account Name
id: Rekening Nama

en: The Skype account name.
id: Di Skype rekening nama.

en: Skype Button Action
id: Skype Tombol Aksi

en: Call
id: Telepon

en: Chat
id: Chatting

en: Here you can choose which action to execute on button click
id: Di sini anda bisa memilih mana tindakan untuk mengeksekusi pada tombol klik

en: This will change the icon color.
id: Ini akan mengubah warna ikon.

en: Follow
id: Ikuti

en: Post Title
id: Judul Postingan

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan atau menyembunyikan Judul Postingan

en: Show Meta
id: Tampilkan Meta

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan atau menyembunyikan Meta Postingan

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan atau menyembunyikan Nama Penulis pada Meta Postingan

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan atau menyembunyikan Tanggal pada Meta Postingan

en: Date Format
id: Format Tanggal

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
id: Di sini Anda dapat menentukan Format Tanggal pada Meta Postingan. Format default adalah 'M j, Y'

en: Show Post Categories
id: Tampilkan Kategori Postingan

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan atau menyembunyikan Kategori pada Meta Postingan Catatan: Opsi ini tidak berfungsi dengan tipe postingan kustom.

en: Show Comments Count
id: Tampilkan Jumlah Komentar

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan atau menyembunyikan Jumlah Komentar pada Meta Postingan

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menampilkan atau menyembunyikan Gambar Utama

en: Featured Image Placement
id: Posisi Gambar Utama

en: Below Title
id: Di Bawah Judul

en: Above Title
id: Di Atas Judul

en: Title/Meta Background Image
id: Gambar Latar Judul

en: Here you can choose where to place the Featured Image
id: Di sini Anda dapat menentukan posisi Gambar Utama

en: Use Parallax Effect
id: Gunakan Efek Paralaks

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
id: Di sini Anda dapat menentukan orientasi dari teks Judul

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
id: Di sini Anda dapat menentukan warna dari teks Judul

en: Use Text Background Color
id: Gunakan Warna Latar Belakang Teks

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
id: Di sini Anda dapat memilih untuk menggunakan atau tidak menggunakan warna latar belakang untuk teks Judul

en: Text Background Color
id: Warna Latar Belakang Teks

en: 0 comments
id: 0 Komentar

en: 1 comment
id: 1 Komentar

en: comments
id: Komentar

en: Input
id: Masukan

en: Exclude Pages
id: Kecualikan Halaman

en: Turning this on will exclude Pages from search results
id: Mengaktifkan ini akan mengecualikan Halaman dari hasil pencarian

en: Exclude Posts
id: Kecualikan Pos

en: Turning this on will exclude Posts from search results
id: Mengaktifkan ini akan mengecualikan Pos dari hasil pencarian

en: Exclude Categories
id: Kecualikan Kategori

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
id: Pilih kategori yang ingin dikecualikan dari hasil pencarian.

en: Hide Button
id: Sembunyikan Tombol

en: Turning this on will hide the Search button
id: Mengaktifkan ini akan menyembunyikan tombol Cari

en: Placeholder Text
id: Teks Penampung

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
id: Tulis teks yang ingin Anda gunakan sebagai teks penampung di bidang isian pencarian.

en: Button and Border Color
id: Warna Tombol dan Tepi

en: Input Field Background Color
id: Warna Latar Belakang Bidang Masukan

en: Placeholder Color
id: Warna Penampung

en: Comment
id: Komentar

en: Field border
id: Tepi Bidang

en: Comments Count
id: Jumlah Komentar

en: Comment Body
id: Badan Komentar

en: Comment Meta
id: Meta Komentar

en: Comment Content
id: Konten Komentar

en: Comment Avatar
id: Avatar Komentar

en: Reply Button
id: Tombol Balas

en: New Comment Title
id: Judul Komentar Baru

en: Name Field
id: Kolom Nama

en: Website Field
id: Kolom Website

en: Submit Button
id: Tombol Kirim

en: Show author avatar
id: Tampilkan avatar penerbit

en: Show reply button
id: Tampilkan tombol balas

en: Show comments count
id: Tampilkan jumlah komentar

en: Fields Background Color
id: Warna Latar Belakang Bidang

en: Fields Border Radius
id: Radius Tepi Bidang

en: Post Navigation
id: Navigasi Pos

en: Links
id: Tautan

en: Previous Link
id: Tautan Sebelumnya

en: Previous Link Arrow
id: Panah Tautan Sebelumnya

en: Next Link
id: Tautan Berikutnya

en: Next Link Arrow
id: Panah Tautan Berikutnya

en: In the same category
id: Dalam kategori sama

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
id: Di sini Anda dapat menentukan apakah pos sebelumnya dan berikutnya harus berada dalam istilah taksonomi yang sama seperti pos saat ini

en: Custom Taxonomy Name
id: Nama Taksonomi Khusus

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
id: Biarkan kosong jika Anda menggunakan modul ini pada Proyek atau Pos. Atau, tulis nama taksonomi untuk membuat opsi 'Dalam Kategori Sama' berfungsi dengan baik

en: Hide Previous Post Link
id: Sembunyikan Tautan Pos Sebelumnya

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
id: Di sini Anda dapat memilih apakah akan menyembunyikan atau menampilkan tautan pos sebelumnya

en: Hide Next Post Link
id: Sembunyikan Tautan Pos Berikutnya

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
id: Di sini Anda dapat memilih apakah akan menyembunyikan atau menampilkan tautan pos berikutnya

en: Previous Link Text
id: Teks Tautan Sebelumnya

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
id: Tentukan teks khusus untuk tautan sebelumnya. Anda dapat menggunakan variabel <strong>%title</strong> untuk memasukkan judul pos. Kosongkan untuk menggunakan bawaan.

en: Next Link Text
id: Teks Tautan Berikutnya

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
id: Menentukan teks khusus untuk tautan sebelumnya. Anda dapat menggunakan variabel <strong>%title</strong> untuk memasukkan judul pos. Kosongkan untuk menggunakan bawaan.

en: Fullwidth Header
id: Header Lebar Penuh

en: Title Styling
id: Gaya Judul

en: Subhead Styling
id: Gaya Subkepala

en: Content Styling
id: Gaya Konten

en: Subhead
id: Anak judul

en: Button One
id: Kancing Satu

en: Button Two
id: Tombol Dua

en: Header Container
id: Bagian Atas Wadah

en: Header Image
id: Gambar Header

en: Scroll Down Button
id: Tombol Gulir ke Bawah

en: Enter your page title here.
id: Masukkan judul halaman Anda di sini.

en: Subheading Text
id: Teks Subheading

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
id: Jika Anda ingin menggunakan subhead, tambahkan di sini. Subhead Anda akan tampil di bawah judul Anda dalam huruf kecil.

en: Text & Logo Orientation
id: Orientasi Teks & Logo

en: Make Fullscreen
id: Jadikan Layar Penuh

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
id: Di sini Anda dapat menentukan apakah header diperluas ke ukuran layar penuh.

en: Show Scroll Down Button
id: Tampilkan Tombol Gulir Bawah

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
id: Di sini Anda dapat menentukan apakah tombol gulir bawah ditampilkan atau tidak.

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
id: Pilih sebuah ikon untuk ditampilkan sebagai tombol gulir bawah.

en: Scroll Down Icon Color
id: Warna Ikon Gulir Bawah

en: Scroll Down Icon Size
id: Ukuran Ikon Gulir Bawah

en: Title Font Color
id: Warna Huruf untuk Judul

en: Subhead Font Color
id: Warna Huruf untuk Subkepala

en: Content Font Color
id: Warna Huruf pada Konten

en: Text Max Width
id: Sms Max Lebar

en: Button %1$s Text
id: Teks pada Tombol %1$s

en: Enter the text for the Button.
id: Masukkan teks untuk Tombol.

en: Button %1$s URL
id: URL pada Tombol %1$s

en: Enter the URL for the Button.
id: Masukkan URL untuk Tombol.

en: Background Image URL
id: URL Gambar Latar Belakang

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
id: Jika diaktifkan, posisi gambar latar belakang Anda akan tetap sama saat Anda menggulung layar dan menciptakan efek paralaks yang menarik.

en: Logo Image URL
id: URL Gambar Logo

en: Logo Image Alternative Text
id: Logo Gambar Teks Alternatif

en: Logo Title
id: Logo Judul

en: Text Vertical Alignment
id: Perataan Vertikal Teks

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
id: Pengaturan ini menentukan perataan vertikal dari konten Anda. Konten Anda dapat diatur rata tengah atau rata bawah secara vertikal.

en: Header Image URL
id: URL Gambar Header

en: Image Vertical Alignment
id: Perataan Vertikal Gambar

en: This controls the orientation of the image within the module.
id: Ini menentukan orientasi gambar yang berada di dalam modul.

en: Fullwidth Menu
id: Menu Lebar Penuh

en: Menu Link
id: Tautan Menu

en: Active Menu Link
id: Tautan Menu Aktif

en: Dropdown Menu Container
id: Kontainer Menu Tarik-Turun

en: Dropdown Menu Links
id: Tautan Menu Tarik-Turun

en: Select a menu that should be used in the module
id: Pilih menu yang akan digunakan dalam modul.

en: Click here to create new menu
id: Klik di sini untuk membuat menu baru

en: Sub-Menus Open
id: Sub-Menu Dibuka

en: Downwards
id: Ke Bawah

en: Upwards
id: Ke Atas

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
id: Di sini Anda dapat memilih arah bukaan sub-menu Anda. Anda dapat memilih untuk membukanya ke bawah atau ke atas.

en: Make Menu Links Fullwidth
id: Membuat Menu Link Fullwidth

en: Active Link Color
id: Warna Tautan Aktif

en: Dropdown Menu Background Color
id: Warna Latar Belakang Menu Dropdown

en: Dropdown Menu Line Color
id: Warna Baris Menu Dropdown

en: Dropdown Menu Text Color
id: Warna Teks Menu Dropdown

en: Dropdown Menu Animation
id: Animasi Menu Dropdown

en: Fade
id: Pudar

en: Flip
id: Balik

en: Mobile Menu Background Color
id: Mobile Menu Latar Belakang Warna

en: Mobile Menu Text Color
id: Mobile Menu Teks Warna

en: Home
id: Beranda

en: Fullwidth Slider
id: Slider Lebar Penuh

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
id: Pengaturan ini memungkinkan Anda untuk mengaktifkan atau menonaktifkan panah navigasi.

en: Controls
id: Kontrol

en: Show Slider Controls
id: Tampilkan Kontrol Slider

en: Hide Slider Controls
id: Sembunyikan Kontrol Slider

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
id: Menonaktifkan opsi ini akan menghilangkan tombol lingkaran di bagian bawah slider.

en: Fullwidth Portfolio
id: Portofolio Lebar Penuh

en: Portfolio Item
id: Item Portofolio

en: Item Overlay
id: Lapisan Atas Item

en: Item Title
id: Judul Item

en: Navigation Arrows
id: Panah Navigasi

en: Title displayed above the portfolio.
id: Judul yang ditampilkan di atas portofolio.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
id: Atur berapa banyak proyek yang ditampilkan. Biarkan kosong atau gunakan 0 untuk tidak membatasi jumlah.

en: Turn the date display on or off.
id: Aktifkan/nonaktifkan tampilan tanggal.

en: Automatic Carousel Rotation
id: Rotasi Carousel Otomatis

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
id: Apabila opsi tampilan carousel dipilih dan Anda ingin carousel bergeser secara otomatis, tanpa mengharuskan pengunjung untuk mengeklik tombol berikut, aktifkan opsi ini dan atur kecepatan rotasi di bawah apabila diinginkan.

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
id: Kecepatan Rotasi Carousel Otomatis (dalam milidetik)

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
id: Di sini Anda dapat menentukan seberapa cepat rotasi carousel jika opsi 'Rotasi Carousel Otomatis' di atas diaktifkan. Semakin tinggi angkanya, semakin lama jeda di antara tiap-tiap rotasi. (Contoh: 1000 = 1 dtk)

en: Fullwidth Map
id: Peta Lebar Penuh

en: Code
id: Kode

en: Fullwidth Code
id: Kode Lebar Penuh

en: Fullwidth Image
id: Gambar Lebar Penuh

en: Open In Lightbox
id: Buka di Lightbox

en: Fullwidth Post Title
id: Judul Postingan Lebar Penuh

en: Fullwidth Post Slider
id: Panel Geser Pos Lebar Penuh

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
id: Tentukan teks yang akan tampil pada tombol "Read More".

en: Transparent Background Color
id: Warna Latar Belakang Transparan

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
id: Mengaktifkan opsi ini akan menghilangkan warna latar belakang dari section ini, sehingga warna latar belakang atau gambar latar belakang pada situs ditampilkan.

en: Show Inner Shadow
id: Tampilkan Inner Shadow

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
id: Di sini Anda dapat menentukan apakah section Anda memiliki inner shadow. Tampilan ini bagus untuk latar belakang berwarna atau gambar latar belakang.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
id: Jika diaktifkan, tampilan gambar latar belakang Anda tetap sama saat Anda menggulung layar, menciptakan efek paralaks yang menarik.

en: Keep Custom Padding on Mobile
id: Tetap Gunakan Padding Kustom pada Versi Seluler

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
id: Izinkan padding kustom tetap digunakan pada layar seluler

en: Make This Section Fullwidth
id: Membuat Ini Bagian Fullwidth

en: Use Custom Width
id: Gunakan Lebar Kustom

en: px
id: pixel

en: Custom Width
id: Lebar Kustom

en: Equalize Column Heights
id: Samakan Tinggi Kolom

en: Use Custom Gutter Width
id: Menggunakan Custom Selokan Lebar

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
id: Ini akan mengubah label bagian dalam builder agar mudah dikenali saat diruntuhkan.

en: Make This Row Fullwidth
id: Jadikan Baris Ini Lebar Penuh

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
id: Aktifkan opsi ini untuk menambah lebar dari baris ini sampai ke tepi jendela peramban.

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
id: Ubah ke Ya jika Anda ingin menyesuaikan lebar baris ini ke lebar non-standar.

en: Define custom width for this Row
id: Menentukan lebar kustom untuk Baris ini.

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
id: Mengaktifkan pilihan ini untuk menentukan custom selokan lebar untuk baris ini.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
id: Menentukan jarak antarkolom pada baris ini.

en: Keep Column Padding on Mobile
id: Terus Kolom bahan isian di Mobile

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
id: Ini akan mengubah label baris di pembangun untuk mudah dikenali ketika runtuh.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
id: Otentikasi gagal. Anda bisa ulasan ini item.

en: Authentication failed. You are not logged in.
id: Otentikasi gagal. Anda tidak login.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
id: Otentikasi gagal. Anda tidak memiliki izin untuk ulasan ini item.

en: Loading preview...
id: Memuat ulasan...

en: Link Disabled
id: Link Dinonaktifkan

en: During preview, link to different page is disabled
id: Selama pembukaan, link ke berbagai halaman ini dinonaktifkan

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
id: Tata Letak

[ctx: Layout type singular name]
en: Layout
id: Tata Letak

[ctx: Layout item]
en: Add New
id: Tambah Baru

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
id: oleh <strong>%1$s</strong>

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
id[0]: %s komentar
