valentis 1.0 - en to it translation catalogue (1464 entries)

en: %1$s Font Size
it: %1$s Dimensione Font

en: %1$s Text Color
it: %1$s Colore Testo

en: %1$s Letter Spacing
it: %1$s Spaziatura Lettere

en: %1$s Line Height
it: %1$s Interlinea

en: %1$s All Caps
it: %1$s Maiuscolo

en: Off
it: Disattiva

en: On
it: Attiva

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Upload an image
it: Carica un'immagine

en: Choose a Background Image
it: Scegli un'immagine di Sfondo

en: Set As Background
it: Imposta come Sfondo

en: Use Border
it: Applica Bordo

en: Yes
it: Sì

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Width
it: Spessore Bordo

en: Border Style
it: Stile Bordo

en: Custom Margin
it: Margine a piacere

en: Custom Padding
it: Padding a piacere

en: Use Custom Styles for %1$s
it: Utilizzare gli Stili Personalizzati per %1$s

en: %1$s Text Size
it: %1$s, di Dimensioni del Testo

en: %1$s Background Color
it: %1$s, Colore di Sfondo

en: %1$s Border Width
it: %1$s, Larghezza del Bordo

en: %1$s Border Color
it: %1$s Colore del Bordo

en: Add %1$s Icon
it: Aggiungi %1$s Icona

en: Default
it: Predefinito

en: %1$s Icon
it: %1$s Icona

en: %1$s Icon Color
it: %1$s, di Colore dell'Icona

en: %1$s Icon Placement
it: %1$s, la posizione dell'Icona

en: Right
it: Destro

en: Left
it: Sinistra

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
it: Mostra solo l'Icona Su Hover per %1$s

en: %1$s Hover Text Color
it: %1$s Hover Colore del Testo

en: %1$s Hover Background Color
it: %1$s Passa il Colore di Sfondo

en: %1$s Hover Border Color
it: %1$s Hover Colore del Bordo

en: %1$s Hover Letter Spacing
it: %1$s Hover Spaziatura

en: Before
it: Prima

en: Main Element
it: Elemento Principale

en: After
it: Dopo

en: Hex Value
it: Valore Hex

en: Choose Custom Color
it: Scegli Colore

en: Upload
it: Carica

en: Choose image
it: Scegli immagine

en: Set image
it: Conferma immagine

en: Top
it: In Cima

en: Bottom
it: In Fondo

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Advanced Design Settings
it: Opzioni Avanzate di Design

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
it: Non si dispone di autorizzazioni sufficienti per accedere alle impostazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
it: Qui puoi scegliere il contenuto da inserire all'interno dell'attuale scheda

en: Add New Item
it: Aggiungi Nuova Voce

en: Add New %s
it: Aggiungi Nuovo Elemento %s

en: %1$s %2$s Settings
it: %1$s %2$s Opzioni

en: Item
it: Elemento

en: Module
it: Modulo

en: Column
it: Colonna

en: Parallax Effect
it: Effetto parallasse

en: Parallax Method
it: Effetto Parallasse

en: True Parallax
it: Parallasse reale

en: CSS ID
it: ID CSS

en: CSS Class
it: Categoria CSS

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserisci la password per visualizzare i commenti.

en: 0 Comments
it: 0 commenti

en: 1 Comment
it: 1 commento

en: Comments
it: Commenti

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commenti più vecchi

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Commenti più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Submit Comment
it: Invia commento

en: Submit a Comment
it: Invia un commento

en: Leave a Reply to %s
it: Rispondi a %s

en: Add New Layout
it: Aggiungi nuovo layout

en: Edit Layout
it: Modifica layout

en: New Layout
it: Nuovo layout

en: All Layouts
it: Tutti i layout

en: View Layout
it: Visualizza layout

en: Search Layouts
it: Cerca layout

en: Nothing found
it: Nessun risultato

en: Nothing found in Trash
it: Il Cestino è vuoto

en: Layout Type
it: Tipo di Layout

en: Module Width
it: Larghezza Modulo

en: Category
it: Categoria

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
it: <strong>%1$s</strong> l'area widget è stata creata. Puoi creare più aree, una volta terminato aggiorna la pagina per visualizzare tutte le aree.

en: Replace the existing content with loaded layout
it: Sostituisce il contenuto esistente con il layout caricato

en: Load
it: Carica

en: Delete
it: Cancella

en: You have not saved any items to your valentis Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
it: Non hai ancora salvato nessun oggetto nella tua libreria valentis. Una volta che un oggetto sarÃ  salvato nella tua libreria, apparirÃ  qui per comoditÃ .

en: Configuration error
it: Errore di configurazione

en: Please enter first name
it: Si prega di inserire il nome

en: Incorrect email
it: Di posta elettronica non corretto

en: Configuration error: List is not defined
it: Errore di configurazione: Elenco non è definito

en: Subscribed - look for the confirmation email!
it: Inviato - controlla l'email di conferma!

en: Configuration error: api key is not defined
it: Errore di configurazione: api key non è definito

en: Aweber: Wrong configuration data
it: Aweber: Sbagliato i dati di configurazione

en: Nonce failed.
it: Nonce fallito.

en: Authorization code is empty.
it: Il codice di autorizzazione è vuoto.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
it: Codice di autorizzazione non è valida. Provare a rigenerare e incollare il nuovo codice.

en: Aweber API Exception
it: Aweber API Eccezione

en: Type
it: Tipo

en: Message
it: Messaggio

en: Documentation
it: Documentazione

en: Nonce failed
it: Nonce fallito

en: Projects
it: Progetti

en: Project
it: Progetto

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New Project
it: Aggiungi Un Nuovo Progetto

en: Edit Project
it: Modifica Progetto

en: New Project
it: Nuovo Progetto

en: All Projects
it: Tutti I Progetti

en: View Project
it: Vedi Progetto

en: Search Projects
it: Progetti Di Ricerca

en: Project Categories
it: Le Categorie Di Progetto

en: Project Category
it: Progetto Categoria

en: Search Categories
it: Categorie Di Ricerca

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: Parent Category
it: Categoria Principale

en: Parent Category:
it: Categoria Principale:

en: Edit Category
it: Modifica Categoria

en: Update Category
it: Update Categoria

en: Add New Category
it: Aggiungi Una Nuova Categoria

en: New Category Name
it: Nuovo Nome Della Categoria

en: Categories
it: Categorie

en: Project Tags
it: Progetto Tag

en: Project Tag
it: Progetto Tag

en: Search Tags
it: Ricerca Tag

en: All Tags
it: Tutti I Tag

en: Parent Tag
it: Tag Principale

en: Parent Tag:
it: Tag Principale:

en: Edit Tag
it: Modifica Tag

en: Update Tag
it: Aggiornamento Tag

en: Add New Tag
it: Aggiungi Nuovo Tag

en: New Tag Name
it: Nuovo Nome Del Tag

en: Tags
it: Tag

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
it: Stai usando l'estensione %1$s. Raccomandiamo di ripulire la cache dell'estensione dopo aver aggiornato il tuo tema.

en: Clear Plugin Cache
it: Ripulisci Cache estensione

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
it: Alcuni file builder possono trovarsi anche nella cache del tuo browser. Per favore, ripulisci la cache del tuo browser.

en: Clear Browser Cache
it: Ripulisci Cache browser

en: Builder Cache Warning
it: Avvertimento Cache builder

en: The valentis Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
it: valentis Builder è stato aggiornato, tuttavia il tuo browser sta caricando una vecchia versione del builder dalla cache. Il caricamento di versioni vecchie può causare malfunzionamenti del builder.

en: Reload The Builder
it: Ricarica il Builder

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
it: Se hai ripulito la tua cache dell'estensione e del browser, ma trovi ancora questo avviso, allora i tuoi file possono trovarsi nella cache a livello di DNS o di Server. Contatta il tuo host o la tua CDN per assitenza.

en: valentis Builder Timeout
it: Timeout di valentis Builder

en: Save & Exit
it: Salva ed esci

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
it: Hai il WP_DEBUG abilitato. Per favore, disabilita questa impostazione in wp-config.php

en: Disable Debug Mode
it: Disabilita Debug Mode

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
it: Stai usando estensioni di terze parti. Prova a disabilitare un'estensione alla volta per verificare se sta provocando conflitti.

en: Manage Your Plugins
it: Gestisci le tue estensioni

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
it: Stai usando una versione di WordPress obsoleta. Per favore, aggiornala.

en: Upgrade WordPress
it: Aggiorna WordPress

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the valentis Theme Options in the future
it: Per favore, aumenta il tuo limite di memoria PHP a 128M. Puoi ritornare al valore predefinito in futuro, attraverso le opioni di valentis Theme

en: Increase Your Memory Limit Now
it: Aumenta il tuo limite di memoria ora

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
it: Stai usando una versione obsoleta del tema. La versione più recente è %1$s

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Disable Memory Limit Increase
it: Disabilita l'aumento del limite di memoria

en: valentis Role Editor Settings
it: Impostazioni di valentis Role Editor

en: valentis Builder Layouts
it: Layout vari di valentis Builder

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
it: Si prega di verificare i campi di seguito per assicurarsi di aver inserito le informazioni corrette.

en: Please, fill in the following fields:
it: Compila i seguenti campi:

en: Please, fix the following errors:
it: Per favore, correggi i seguenti errori:

en: Invalid email
it: E-mail non valido

en: Prev
it: Indietro

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Accanto

en: You entered the wrong number in captcha.
it: Hai inserito un numero errato nei captcha.

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
it: L'accesso non autorizzato. Anteprima non può essere letta al di fuori di %1$s.

en: Clear
it: Cancella

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Current Color
it: Colore attuale

en: Your memory limit has been increased
it: Il tuo limite di memoria è stato aumentato

en: Your memory limit can't be changed automatically
it: Il tuo limite di memoria non può essere cambiato automaticamente

en: Name
it: Nome

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Column %s Background Image
it: Immagine di sfondo colonna %s

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
it: Se definita, questa immagine sarà usata come sfondo di questo modulo. Per rimuovere un'immagine di sfondo, basta eliminare l'URL dal campo delle impostazioni

en: Column %s Parallax Effect
it: Effetto parallasse colonna %s

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
it: Qui puoi scegliere se abilitare l'effetto parallasse per l'immagine in evidenza

en: Column %s Parallax Method
it: Metodo di parallasse colonna %s

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
it: Qui puoi scegliere quale effetto parallasse usare per l'immagine in evidenza

en: Column %s Background Color
it: Colore di sfondo colonna %s

en: Column %s Custom Padding
it: Padding personalizzato colonna %s

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
it: Regolare il padding ad un valore a piacere, o lasciare bianco per usare il valore predefinito.

en: Column %s CSS ID
it: ID CSS colonna %s

en: Column %s CSS Class
it: Classe CSS colonna %s

en: Column %s before
it: Colonna %s  prima

en: Column %s Main Element
it: Elemento principale colonna %s

en: Column %s After
it: Colonna %s dopo

en: Thanks for contacting us
it: Grazie per averci contattato

en: Submit
it: Invia

en: Day(s)
it: Giorno(s)

en: Day
it: Giorno

en: Hour(s)
it: Ore(s)

en: Hrs
it: H

en: Minute(s)
it: Minuto(i)

en: Min
it: Min.

en: Sec
it: Sec.

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Email
it: Indirizzo E-mail

en: All
it: Tutto

en: Login as %s
it: Effettua l'accesso come %s

en: Login
it: Accedi

en: Log out
it: Esci

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Username
it: Nome utente

en: Search
it: Ricerca

en: Search for:
it: Cerca:

en: Save
it: Salva

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Publish
it: Pubblica

en: Visual
it: Visuale

en: Text
it: Testo

en: Add Media
it: Aggiungi file multimediale

en: Insert Media
it: Inserisci file multimediale

en: Update Gallery
it: Carica Galleria

en: Find
it: Trova

en: Geocode was not successful for the following reason
it: Geocode non riuscito per il seguente motivo

en: Geocoder failed due to
it: Geocodificatore ha riscontrato un problema dovuto a

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
it: Pin e indirizzo non validi. Per favore, riprova.

en: General
it: Generale

en: Change API Key
it: Cambia chiave API

en: Generate From Video
it: Genera dal Video

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Rifare

en: Lock
it: Blocco

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incollare

en: Disable
it: Disattivare

en: Enable
it: Attivare

en: Save to Library
it: Salva nella Libreria

en: Row
it: Riga

en: Section
it: Sezione

en: Disable Global
it: Disabilita Globale

en: Insert Module
it: Inserisci Modulo

en: Insert Columns
it: Inserisci Colonne

en: Insert Section
it: Inserisci sezione

en: Insert Row
it: Inserisci riga

en: New Module
it: Nuovo Modulo

en: New Row
it: Nuova Riga

en: New Section
it: Nuova sezione

en: Add From Library
it: Aggiungi dalla Libreria

en: Add to Library
it: Aggiungi alla libreria

en: loading...
it: caricamento...

en: Regular
it: Standard

en: Fullwidth
it: Larghezza Piena

en: Specialty
it: Specialità

en: Choose Layout
it: Scegli layout

en: Clear Layout
it: Cancella Layout

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
it: L'attuale contenuto della pagina andrà perso. Desideri procedere?

en: Load From Library
it: Carica dalla Libreria

en: Predefined Layouts
it: Layout predefiniti

en: Replace existing content.
it: Sostituisci il contenuto esistente.

en: Portability
it: Portabilità

en: Export
it: Esporta

en: Import
it: Importa

en: Exporting your valentis Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
it: Esportare il tuo layout valentis Builder creerà un file JSON che può essere importato in un altro sito web.

en: Export File Name
it: Esporta nome del file

en: Export valentis Builder Layout
it: Esporta layout valentis Builder

en: Importing a previously-exported valentis Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
it: Importare un file di layout valentis Builder precedentemente esportato sovrascriverà l'attuale contenuto di questa pagina.

en: Select File To Import
it: Seleziona file da importare

en: Download backup before importing
it: Scarica il backup prima di importare

en: Import valentis Builder Layout
it: Importa layout valentis Builder

en: No File Selected
it: Nessun file selezionato

en: Choose File
it: Scegli file

en: Include General Settings
it: Includi Impostazioni Generali

en: Include Advanced Design Settings
it: Includi impostazioni Avanzate di Design

en: Include Custom CSS
it: Includi CSS Personalizzato

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
it: Seleziona la/e categoria/e per il nuovo template o inserisci un nuovo nome (opzionale)

en: Template Name
it: Nome Template

en: Selective Sync
it: Sincronizzazione Selettiva

en: Please select at least 1 tab to save
it: Per favore scegli almeno 1 tab da salvare

en: Save as Global
it: Salva come Globale

en: Make this a global item
it: Rendi questo elemento globale

en: Create New Category
it: Crea Nuova Categoria

en: Add To Categories
it: Aggiungi Alle Categorie

en: Here you can add the current item to your valentis Library for later use.
it: Qui puoi aggiungere l'elemento corrente alla tua libreria valentis per poterlo usare più tardi.

en: Save your current page to the valentis Library for later use.
it: Salva la tua pagina corrente nella Libreria valentis per utilizzarla in seguito.

en: Page Settings
it: Impostazioni pagina

en: Editing History
it: Modificare la cronologia

en: History States
it: Stati della cronologia

en: Exit Visual Builder
it: Esci dal builder visivo

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
it: Non hai il permesso di modificare il modulo, la riga o la sezione in questo split test.

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
it: Un obiettivo di split testing non può essere spostato all'interno di un campione di split testing. Per eseguire quest'azione, devi prima terminare il tuo split test.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
it: Un campione di split testing non può essere spostato all'interno di un obiettivo di split testing. Per eseguire quest'azione, devi prima terminare il tuo split test.

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
it: Una volta impostato, un obiettivo che è stato collocato all'interno di un campione di split testing non può essere spostato all'esterno dello stesso. Puoi terminare il tuo split test e iniziarne uno nuovo nel caso tu voglia apportare questa modifica.

en: The section should have at least one row.
it: La sezione deve avere almeno una riga.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
it: Non puoi aggiungere moduli globali in sezioni o righe globali

en: 3 column row can't be used in this column.
it: In questa colonna non possono essere utilizzate righe a 3 colonne.

en: Zoom Out
it: Ingrandisci

en: Desktop View
it: Visuale da computer

en: Tablet View
it: Visuale da tablet

en: Phone View
it: Visuale da telefono

en: Save To Library
it: Salva Nella Libreria

en: Expand Settings
it: Espandi impostazioni

en: Collapse Settings
it: Riduci impostazioni

en: Save as Draft
it: Salva come bozza

en: Expand Modal
it: Espandi modale

en: Contract Modal
it: Contrai modale

en: Resize Modal
it: Ridimensiona modale

en: Snap to Left
it: Snap a sinistra

en: Separate Modal
it: Separa modale

en: Discard All Changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Move Section
it: Sposta sezione

en: Section Settings
it: Impostazioni sezione

en: Duplicate Section
it: Duplica sezione

en: Save Section To Library
it: Salva sezione nella libreria

en: Delete Section
it: Elimina Sezione

en: Add New Section
it: Aggiungi nuova sezione

en: Move Row
it: Sposta riga

en: Row Settings
it: Impostazioni riga

en: Duplicate Row
it: Duplica riga

en: Save Row To Library
it: Salva riga nella libreria

en: Delete Row
it: Elimina Riga

en: Change Column Structure
it: Modifica struttura della colonna

en: Add New Row
it: Aggiungi nuova riga

en: Move Module
it: Sposta modulo

en: Module Settings
it: Impostazioni Modulo

en: Duplicate Module
it: Duplica modulo

en: Save Module To Library
it: Salva modulo nella libreria

en: Delete Module
it: Elimina modulo

en: Add New Module
it: Aggiungi nuovo modulo

en: Unsaved changes will be lost if you leave the valentis Builder at this time.
it: Le modifiche non salvate andranno perse se esci dal builder valentis in questo momento.

en: Modules
it: Moduli

en: Rows
it: Righe

en: Sections
it: Sezioni

en: Layouts
it: Layout

en: Global/not Global
it: Globale/non Globale

en: Global
it: Globale

en: not Global
it: non Globale

en: you don't have sufficient permissions to access this page
it: non si dispone di autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina

en: Mine
it: La mia

en: Center
it: Centro

en: Justified
it: Giustificato

en: Select a menu
it: Seleziona un menu

en: No Comments
it: Nessun commento

en: %d Comments
it: %d Commenti

en: Posts by %s
it: Post di %s

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
it: Al momento non ci sono progetti assegnati a te in questa categoria.

en: Solid
it: Pieno

en: Dotted
it: Puntinato

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Groove
it: Incavatura

en: Ridge
it: Angolo

en: Inset
it: Bordo Interno

en: Outset
it: Bordo Esterno

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
it: Non hai le autorizzazioni necessarie per esportare il contenuto di questo sito.

en: Manage Categories
it: Organizza Categorie

en: Use Default Editor
it: Utilizza l'editor predefinito

en: Use The valentis Builder
it: Usa il Builder valentis

en: Use Visual Builder
it: Utilizza builder visivo

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
it: Qui puoi creare nuove aree widget da utilizzare nel modulo Barra Laterale

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
it: Nota: Chiamare la tua aree widget "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" causerà conflitti con questa tema

en: Widget Name
it: Nome Widget

en: Create
it: Crea

en: Fullwidth Module
it: Modulo a larghezza intera

en: Fullwidth Section
it: Sezione a larghezza intera

en: Specialty Section
it: Sezione Speciale

en: Template Type
it: Tipo di template

en: New Template Settings
it: Nuove Impostazioni Template

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
it: Il modulo larghezza piena non può essere utilizzato al di fuori della sezione a larghezza piena.

en: Preview
it: Anteprima

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
it: Fermi immagine non possono essere generati da questo servizio video e/o formato video.

en: No available options for this configuration.
it: Nessun'opzione disponibile per questa configurazione.

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
it: Stai per aggiornare un modulo globale. I cambiamenti verranno applicati in tutte le pagine in cui utilizzi questo modulo. Premi OK se vuoi davvero aggiornare questo modulo

en: You cannot add global rows into global sections
it: Non puoi aggiungere righe globali in sezioni globali

en: Map Pin Address cannot be empty
it: L’indirizzo del pin della mappa non può essere vuoto

en: You do not have permission to unlock this section.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per sbloccare questa sezione.

en: You do not have permission to unlock this row.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per sbloccare questa riga.

en: You do not have permission to unlock this module.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per sbloccare questo modulo.

en: You do not have permission to perform this task.
it: Non si dispone dell'autorizzazione per eseguire questa operazione.

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
it: Impossibile eseguire il copia/incolla del processo a causa di inavailability di localStorage funzionalità nel browser. Si prega di utilizzare l'ultima moderni browser (Chrome, Firefox o Safari) per eseguire il copia/incolla

en: Invalid Color
it: Colore Non Valido

en: Sales
it: Vendite

en: Total
it: Totale

en: Unauthorized Action
it: Azione non autorizzata

en: Select Split Testing Subject
it: Seleziona il campione per lo Split Testing

en: You have activated the valentis Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
it: Hai attivato il sistema di Split Testing di valentis Leads. Usando lo Split Testing, puoi creare diverse variazioni elementari nella tua pagina, per scoprire quale di esse ha più positivamente influenzato il tasso di conversione del tuo obiettivo desiderato. Dopo aver chiuso questa finestra, per favore fai click sulla sezione, riga o modulo che vorresti sottoporre a split test.

en: Select Your Goal
it: Seleziona il tuo obiettivo

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, valentis will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then valentis will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
it: Congratulazioni, hai selezionato un campione per lo Split Testing! Ora devi selezionare il tuo obiettivo. Dopo aver chiuso questa finestra, per favore fai click sulla sezione, riga o modulo che vuoi usare come obiettivo. A seconda dell'elemento che scegli, valentis traccerà i tassi di conversione rilevanti per i click, le letture o le vendite. Per esempio, se selezioni il modulo Invito all'azione come tuo obiettivo, allora valentis traccerà il modo in cui le variazioni nei tuoi campioni del test influenzano la frequenza con cui i visitatori leggono e fanno click sul pulsante nel tuo modulo Invito all'azione. Anche il campione stesso del test può essere scelto come obiettivo.

en: Configure Subject Variations
it: Configura le variazioni nel campione

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
it: Congratulazioni, il tuo split test è pronto per incominciare! Noterai che il tuo campione per lo Split Testing è stato duplicato. Ogni variazione di split testing sarà mostrata ai tuoi visitatori e verranno raccolte delle statistiche per scoprire quale variazione determina il massimo tasso di conversione desiderato. Il tuo test inizierà quando salverai questa pagina.

en: Select Split Testing Winner
it: Seleziona il vincitore dello Split Testing

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
it: Prima di terminare il tuo split test, devi scegliere quale variazione di split testing conservare. Per favore, seleziona il tuo campione di conversione preferito o più elevato. I campioni di split testing alternativi verranno rimossi.

en: You need to select a split testing subject first.
it: Devi prima selezionare un campione di split testing.

en: Select Split Testing Goal
it: Seleziona l'obiettivo dello split testing

en: You need to select a split testing goal first.
it: Devi prima selezionare un obiettivo di split testing.

en: Select A Different Goal
it: Seleziona un obiettivo differente

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
it: Questo elemento non può essere usato come tuo obiettivo di split testing. Per favore, seleziona un modulo o sezione diversi.

en: Can't Save Layout
it: Non è possibile salvare il layout

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare il layout mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: Can't Save Section
it: Non è possibile salvare la sezione

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare questa sezione mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: Can't Save Row
it: Non è possibile salvare la riga

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare questa riga mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: Can't Save Module
it: Non è possibile salvare il modulo

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi salvare questo modulo mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: Can't Load Layout
it: Non è possibile caricare il layout

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Non puoi caricare un nuovo layout mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test e quindi riprova.

en: Can't Clear Layout
it: Non è possibile ripulire il layout

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
it: Non puoi ripulire il tuo layout mentre uno split test è in corso. Per favore, termina il tuo split test prima di ripulire il tuo layout.

en: Can't Import/Export Layout
it: Impossibile importare/esportare il layout

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
it: Impossibile importare o esportare un layout mentre uno split test è in esecuzione. Termina lo split test e riprova.

en: Can't Move Goal
it: Non è possibile spostare l'obiettivo

en: Can't Move Subject
it: Non è possibile spostare il campione

en: Can't Clone Section
it: Non è possibile clonare la sezione

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa sezione non può essere duplicata perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere duplicati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: Can't Clone Row
it: Non è possibile clonare la riga

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa riga non può essere duplicata perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere duplicati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: Can't Remove Section
it: Non è possibile rimuovere la sezione

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa sezione non può essere rimossa perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere cancellati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: Can't Remove Row
it: Non è possibile rimuovere la riga

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
it: Questa riga non può essere rimossa perchè contiene un obiettivo di split testing. Gli obiettivi non possono essere cancellati. Devi terminare il tuo split test prima di eseguire quest'azione.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
it: Lo Split Testing richiede almeno due variazioni di campione. Queste variazioni non possono essere rimosse finchè non ne sono state aggiunte altre.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
it: Lo Split Testing richiede almeno due variazioni di campione. Queste variazioni non possono essere rimosse finchè non ne sono state aggiunte altre

en: Subject
it: Campione

en: Impressions
it: Tracce

en: Clicks
it: Click

en: Clickthrough Rate
it: Tasso di click

en: Reads
it: Letture

en: Reading Rate
it: Tasso di lettura

en: Stays
it: Pause

en: Bounce Rate
it: Tasso di rimbalzo

en: Goal Views
it: Obiettivo visualizzazioni

en: Goal Reads
it: Obiettivo letture

en: Engagement Rate
it: Tasso di coinvolgimento

en: Conversion Goals
it: Obiettivi di conversione

en: Conversion Rate
it: Tasso di conversione

en: Shortcode Conversions
it: Conversioni codici brevi

en: Did
it: Fatto

en: Added
it: Aggiunto

en: Edited
it: A cura

en: Removed
it: Rimosso

en: Moved
it: Spostato

en: Expanded
it: Espanso

en: Collapsed
it: Crollato

en: Locked
it: Bloccato

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Cloned
it: Clonato

en: Cleared
it: Cancellato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disabled
it: Disabili

en: Copied
it: Copiato

en: Renamed
it: Rinominato

en: Loaded
it: Caricato

en: Turned On
it: Acceso

en: Turned Off
it: Spento

en: Saved Section
it: Salvato Sezione

en: Saved Row
it: Salvato Riga

en: Saved Module
it: Salvato Modulo

en: Page
it: Pagina

en: Settings
it: Impostazioni

en: on Phone
it: dal cellulare

en: on Tablet
it: da tablet

en: on Desktop
it: da desktop

en: The valentis Builder
it: Il Builder valentis

en: % Comments
it: % Commenti

en: by
it: da

en: Rename
it: Rinominare

en: Paste After
it: Incolla Dopo

en: End Split Test
it: Fine dello Split Test

en: Expand
it: Espandi

en: Collapse
it: Crollo

en: Cancel
it: Annulla

en: Enter a new name for this module
it: Immettere un nuovo nome per questo modulo

en: See History
it: Vedere La Storia

en: View Stats
it: Visualizzazione statistiche

en: View Split Testing Stats
it: Visualizzazione statistiche Split Testing

en: Clone Section
it: Duplica Sezione

en: Unlock Section
it: Sblocca Sezione

en: Expand Section
it: Espandere La Sezione

en: Standard Section
it: Sezione Standard

en: Clone Row
it: Duplica Riga

en: Change Structure
it: Cambia Struttura Riga

en: Unlock Row
it: Sbloccare Riga

en: Expand Row
it: Espandi Riga

en: Add Row
it: Aggiungi Riga

en: Insert Column(s)
it: Inserisci Colonna/e

en: Clone Module
it: Duplica Modulo

en: Remove Module
it: Rimuovi Modulo

en: Unlock Module
it: Sbloccare Modulo

en: Save & Add To Library
it: Salva e Aggiungi Alla Libreria

en: Load Layout
it: Carica Layout

en: Insert Module(s)
it: Inserisci Modulo/i

en: Disable Builder
it: Disabilita Builder

en: All content created in the valentis Builder will be lost. Previous content will be restored.
it: Tutto il contenuto creato nel Builder valentis andrÃ  perso. Il contenuto precedente sarÃ  ripristinato.

en: Do you wish to proceed?
it: Vuoi davvero continuare?

en: All of your current page content will be lost.
it: Tutto il contenuto della pagina corrente andrÃ  perso.

en: All advanced module settings in will be lost.
it: Tutte le impostazioni avanzate del modulo andranno perse.

en: Layout Name:
it: Nome del Layout:

en: Save And Add To Library
it: Salva E Aggiungi Alla Libreria

en: Add To Categories:
it: Aggiungi Alle Categorie:

en: Include General settings
it: Includi Impostazioni Generali

en: Include Advanced Design settings
it: Includi impostazioni Avanzate di Design

en: Here you can save the current item and add it to your valentis Library for later use as well.
it: Qui puoi salvare l'elemento corrente e aggiungerlo alla tua Libreria valentis anche per un uso futuro.

en: Save as Global:
it: Salva come Globale:

en: valentis Builder Settings
it: Impostazioni di valentis Builder

en: End Split Test?
it: Termino lo Split Test?

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
it: Nel terminare il tuo split test, ti verrà chiesto di selezionare quali variazioni campione vorresti mantenere. I restanti campioni verranno rimossi.

en: Note: this process cannot be undone.
it: Nota: questo processo non può essere annullato.

en: An Error Occurred
it: Si è verificato un errore

en: For some reason, you cannot perform this task.
it: Per qualche ragione, non puoi eseguire questo compito.

en: Proceed
it: Procedi

en: Save as Global Item
it: Salva come oggetto globale

en: Set Winner Status
it: Imposta lo stato del vincitore

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
it: Stavi utilizzando un oggetto globale come vincitore dello split testing. Di conseguenza, devi scegliere tra:

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the valentis Library)
it: Salva il vincitore come oggetto globale (il campione selezionato verrà sincronizzato e la valentis Library verrà aggiornata con il tuo nuovo oggetto globale)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
it: Salva il vincitore come oggetto non-globale (il campione selezionato non sarà più un oggetto globale e le tue modifiche non cambieranno l'oggetto globale)

en: Last 24 Hours
it: Ultime 24 ore

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last Month
it: Ultimo mese

en: All Time
it: Sempre

en: Summary &amp; Data
it: Riassunto & Dati

en: Statistics are still being collected for this time frame
it: Vengono ancora raccolte statistiche per questo periodo di tempo

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
it: Verranno mostrate le statistiche dopo aver raccolto una quantità di dati sufficiente

en: Split Testing Statistics
it: Statistiche Split Testing

en: Bounces
it: Rimbalzi

en: Goal Engagement
it: Coinvolgimento nell'obiettivo

en: Conversions
it: Conversioni

en: Statistics are being collected
it: Vengono raccolte statistiche

en: Refresh Stats
it: Aggiorna statistiche

en: End Split Test &amp; Pick Winner
it: Termina split test e scegli il vincitore

en: Add Specialty Section
it: Aggiungi Sezione Specializzata

en: Enable Split Testing
it: Abilita Split Testing

en: Bounce Rate Limit
it: Tasso limite di rimbalzo

en: Stats refresh interval
it: Intervallo di aggiornamento statistiche

en: Hourly
it: Ogni ora

en: Daily
it: Quotidiano

en: Shortcode Tracking
it: Tracciatura codice breve

en: Shortcode for Tracking:
it: Codice breve per la tracciatura:

en: Color Picker Color Pallete
it: Tavolozza per la selezione dei colori

en: Gutter Width
it: Spaziatura Colonne

en: Light Text Color
it: Colore chiaro del testo

en: Dark Text Color
it: Colore scuro del testo

en: Content Area Background Color
it: Colore di sfondo dell'Area contenuti

en: Section Background Color
it: Colore di sfondo della sezione

en: Connecting...
it: In collegamento...

en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

en: Removing connection...
it: Rimozione di connessione...

en: Done
it: Fatto

en: Step 1:
it: Passo 1:

en: Generate authorization code
it: Genera codice di autorizzazione

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
it: Passo 2: Incollare il codice di autorizzazione e fare clic su "crea una connessione":

en: Make a connection
it: Effettuare una connessione

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
it: Aweber è impostato correttamente. È possibile rimuovere il collegamento qui se vuoi.

en: Remove the connection
it: Rimuovere la connessione

en: Read more
it: Leggi di più

en: Theme Customizer
it: Modificatore di Tema

en: Module Customizer
it: Modificatore  di Moduli

en: Page Options
it: Opzioni Pagina

en: Plugin Options
it: Opzioni Del Plugin

en: Theme Options
it: Opzioni Del Tema

en: valentis Library
it: Libreria valentis

en: Builder Interface
it: Generatore Di Interfaccia

en: Add/Delete Item
it: Aggiungi/Elimina Elemento

en: Edit Item
it: Modifica Voce

en: Move Item
it: Sposta L'Elemento

en: Disable Item
it: Disattivare Voce

en: Lock Item
it: Blocca Elemento

en: Toggle valentis Builder
it: Alterna valentis Builder

en: Library Settings
it: Le Impostazioni Della Libreria

en: Edit Global Items
it: Modifica Elementi Globali

en: Settings Tabs
it: Schede Di Impostazioni

en: Advanced Settings
it: Impostazioni Avanzate

en: Settings Types
it: Tipi Di Impostazioni

en: Edit Colors
it: Modifica Colori

en: Edit Content
it: Modificare Il Contenuto

en: Edit Fonts
it: Modifica I Caratteri

en: Edit Buttons
it: Pulsanti Di Modifica

en: Edit Configuration
it: Modifica Configurazione

en: Module Use
it: Modulo Di Utilizzare

en: Administrator
it: Amministratore

en: Author
it: Autore

en: Contributor
it: Collaboratore

en: valentis Role Editor
it: valentis Ruolo Di Editor

en: Save valentis Roles
it: Salvare valentis Ruoli

en: Using the valentis Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
it: Utilizzando i valentis Ruolo di Editor, è possibile limitare i tipi di azioni che possono essere intraprese da utenti di WordPress, di ruoli diversi. Questo è un ottimo modo per limitare la funzionalità disponibili per i tuoi clienti o autori ospiti per garantire che solo le opzioni necessarie a loro disposizione.

en: Reset Roles
it: Reset Ruoli

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
it: Tutti della vostra attuale ruolo delle impostazioni di default. Si desidera procedere?

note: translators: 1: date, 2: time
en: on %1$s at %2$s
it: il %1$s alle %2$s

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: Reply
it: Rispondi

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in moderazione.

en: Enable Visual Builder
it: Attiva builder visivo

en: Built For Any
it: Costruito per ogni

en: Built For
it: Costruito per

en: Global Layout
it: Layout globale

en: Homepage Basic
it: Homepage Base

en: Homepage Shop
it: Homepage Negozio

en: Homepage Company
it: Homepage Azienda

en: Homepage Corporate
it: Homepage Compagnia

en: Homepage Extended
it: Homepage Estesa

en: Page Fullwidth
it: Pagina a Larghezza Piena

en: Page Right Sidebar
it: Pagina con Barra Laterale a Destra

en: Page Left Sidebar
it: Pagina con Barra Laterale a Sinistra

en: Page Dual Sidebars
it: Pagina con Doppia Barra Laterale

en: Portfolio Grid
it: Portfolio a Griglia

en: Portfolio 1 Column
it: Portfolio 1 Colonna

en: Portfolio Fullwidth Carousel
it: Portfolio a Larghezza Piena Carosello

en: Portfolio Fullwidth Grid
it: Portfolio a Larghezza Piena Griglia

en: Project Extended
it: Progetto Esteso

en: Project Extended 2
it: Progetto Esteso 2

en: Blog Masonry
it: Blog a Griglia

en: Shop Basic
it: Negozio Base

en: Shop Extended
it: Negozio Esteso

en: Maintenance Mode
it: Modalità Manutenzione

en: Coming Soon
it: Presto Disponibile

en: Landing Page
it: Lansing Page

en: About Me
it: Chi Sono

en: About Us
it: Chi Siamo

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Our Team
it: Il nostro Team

en: Creative Agency
it: Agenzia Creativa

en: Sales Page
it: Pagine delle Vendite

en: Case Study
it: Caso di studio

en: Product Features
it: Caratteristiche del Prodotto

en: Image
it: Immagine

en: Left To Right
it: Da Sinistra a Destra

en: Right To Left
it: Da Destra a Sinistra

en: Top To Bottom
it: Da Sopra a Sotto

en: Bottom To Top
it: Da Sotto a Sopra

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: No Animation
it: Nessuna Animazione

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Choose an Image
it: Scegli un'immagine

en: Set As Image
it: Imposta come Immagine

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
it: Carica l'immagine desiderata, o inserisci l'URL dell'immagine che desideri mostrare

en: Image Alternative Text
it: Testo Alternativo dell'Immagine

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
it: Qui puoi scegliere il testo alternativo dell'immagine. Vale a dire una breve descrizione della tua immagine.

en: Image Title Text
it: Testo Titolo dell'Immagine

en: This defines the HTML Title text.
it: Qui puoi scegliere il testo per il Titolo HTML

en: Open in Lightbox
it: Apri nella Lightbox

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
it: Qui puoi scegliere se l'immagine deve essere aperta o meno in Lightbox. Nota: se selezioni di aprire l'immagine in Lightbox, le seguenti opzioni dell'URL saranno ignorate

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
it: Se vuoi che la tua immagine sia un link, inserisci qui l'URL di destinazione. Se questo campo viene lasciato vuoto non sarà creato nessun collegamento

en: Url Opens
it: L'URL si apre

en: In The Same Window
it: Nella Stessa Finestra

en: In The New Tab
it: In Una Nuova Scheda

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
it: Qui puoi scegliere se il tuo link viene aperto o meno in una nuova finestra

en: Image Overlay
it: Sovrimpressione immagine

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
it: Se l’opzione è abilitata, un colore e un’icona verranno sovrimpressi a quelli precedentemente visualizzati quando l’utente passa il cursore sull’immagine.

en: Overlay Icon Color
it: Sovrimpressione colore icona

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
it: Qui puoi scegliere un colore personalizzato per l’icona da sovrimporre.

en: Hover Overlay Color
it: Colore Overlay all'hover

en: Here you can define a custom color for the overlay
it: Qui puoi scegliere un colore personalizzato per la sovrimpressione.

en: Hover Icon Picker
it: Scegli Icona di Hover

en: Here you can define a custom icon for the overlay
it: Qui puoi scegliere un’icona personalizzata per la sovrimpressione.

en: Animation
it: Animazione

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
it: Questo controlla la direzione dell'animazione.

en: Remove Space Below The Image
it: Rimuovi Spazio Sotto l'Immagine

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
it: Qui puoi scegliere se l'immagine deve avere o meno uno spazio sotto di essa.

en: Image Alignment
it: Allineamento Immagine

en: Here you can choose the image alignment.
it: Qui puoi scegliere l'allineamento della tua immagine.

en: Image Max Width
it: Massima Larghezza Immagine

en: Force Fullwidth
it: Allarga Al Massimo

en: Always Center Image On Mobile
it: Centra Sempre Immagine su Mobile

en: Disable on
it: Disattiva su

en: Phone
it: Telefono

en: This will disable the module on selected devices
it: Disabilita il modulo sui dispositivi selezionati.

en: Admin Label
it: Etichetta di Amministratore

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà  l'etichetta del modulo nel creatore per una facile identificazione

en: Gallery
it: Galleria

en: Caption
it: Didascalia

en: Title
it: Titolo

en: Gallery Item
it: Oggetto della Galleria

en: Overlay Icon
it: Icona Overlay

en: Gallery Item Title
it: Titolo Oggetto Galleria

en: Gallery Item Caption
it: Didascalia elemento galleria

en: Gallery Pagination
it: Impaginazione galleria

en: Pagination Active Page
it: Impaginazione pagina attiva

en: Gallery Images
it: Immagini della Galleria

en: Slider
it: Spider

en: Grid
it: Griglia

en: Toggle between the various blog layout types.
it: Cambia i diversi tipi di layout del blog

en: Images Number
it: Numero di Immagini

en: Define the number of images that should be displayed per page.
it: Indica il numero di immagini che devono essere mostrate in ogni pagina

en: Show Title and Caption
it: Mostra Titolo e Descrizione

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
it: Qui puoi scegliere se mostrare o meno i titoli e le descrizioni delle immagini, se presenti

en: Show Pagination
it: Mostra Paginazione

en: Enable or disable pagination for this feed.
it: Attiva o disattiva la paginazione per questo feed

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
it: Qui puoi scegliere se il tuo testo deve essere chiaro o scuro. Se lavori con uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Automatic Animation
it: Animazione Automatica

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
it: Se vuoi che le slide scorrino automaticamente, senza dover cliccare il pulsante successivo, attiva questa opzione e poi regola la velocità di scorrimento qui sotto

en: Automatic Animation Speed (in ms)
it: Velocità  Animazione Automatica (in millisecondi)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
it: Qui puoi decidere la velocità con cui lo slider sfuma da una slide all'altra, se l'opzione 'Animazione Automatica' qui sopra è attiva. Più è alto il valore maggiore sarà la pausa tra le rotazioni

en: Zoom Icon Color
it: Colore Icona di Zoom

en: Video Icon
it: Icona Video

en: Video MP4/URL
it: URL del Video .MP4

en: Upload a video
it: Carica un video

en: Choose a Video MP4 File
it: Scegli un File Video .MP4

en: Set As Video
it: Imposta come Video

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
it: Carica il video desiderato in formato .MP4, o inserisci l'URL del video che desideri mostrare

en: Video Webm
it: Video WEBM

en: Choose a Video WEBM File
it: Scegli un file video WEBM

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
it: Carica qui la versione WEBM del tuo video. Tutti i video caricati devono essere sia in formato .MP4 che .WEBM per assicurare la massima compatibilità in tutti i browser.

en: Image Overlay URL
it: URL dell' Immagine per Overlay

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
it: Carica l'immagine desiderata, o inserisci l'URL dell'immagine che desideri mostrare sopra il tuo video. Puoi anche generare un fermo-immagine del tuo video

en: Play Icon Color
it: Colore Icona Play

en: Video Slider
it: Impostazioni Modulo Slider Video

en: Play Button
it: Bottone Play

en: Thumbnail Item
it: Oggetto Anteprima

en: Slider Arrows
it: Frecce slider

en: Display Image Overlays on Main Video
it: Mostra l'immagine in Overlay (sovrapposta) sul Video Principale

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by valentis.
it: Questa opzione coprirà l'interfaccia del player nel video principale. Questa immagine può essere caricata in ogni impostazione video o autogenerata da valentis

en: Arrows
it: Frecce

en: Show Arrows
it: Mostra Frecce

en: Hide Arrows
it: Nascondi Frecce

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
it: Questa impostazione attiva e disattiva le frecce di navigazione

en: Slider Controls
it: Controlli Slider

en: Use Thumbnail Track
it: Usa Miniature per controllo

en: Use Dot Navigation
it: Usa Navigazione a Puntini

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
it: Questa impostazione permette di scegliere di usare miniature per i controlli di traccia sotto lo slider, o la navigazione a puntini sotto lo slider

en: Slider Controls Color
it: Colore dei Controlli dello Slider

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
it: Questa impostazione rende il colore dei controlli dello slider chiaro o scuro. I controlli dello slider sono le frecce della visualizzazione miniature o i cerchi della navigazione a puntini

en: Thumbnail Overlay Color
it: Colore Overlay Anteprima

en: New Video
it: Nuovo Video

en: Video Settings
it: Impostazioni Video

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà l'etichetta del video nel builder per una facile identificazione

en: Slider Arrows Color
it: Colore Frecce Slider

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
it: Questa impostazione cambia il colore delle frecce dello slider chiaro o scuro

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
it: Qui puoi scegliere il colore del testo. Se lavori con uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Text Orientation
it: Orientamento Testo

en: This controls the how your text is aligned within the module.
it: Questo controlla l'allineamento del testo all'interno del modulo

en: Here you can create the content that will be used within the module.
it: Qui puoi creare il contenuto da usare all'interno del modulo

en: Max Width
it: Larghezza Massima

en: Blurb Image
it: Immagine Soffietto

en: Blurb Title
it: Titolo Soffietto

en: Blurb Content
it: Contenuto Soffietto

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
it: Il titolo del tuo blurb apparirà in grassetto sotto l'immagine blurb scelta

en: Url
it: URL

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
it: se il tuo blurb è un link, inserisci qui l'URL di destinazione

en: Use Icon
it: Usa Icona

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
it: Qui puoi decidere se l'icona impostata qui sotto deve essere usata o meno.

en: Icon
it: Icona

en: Choose an icon to display with your blurb.
it: Scegli un'icona da mostrare con il tuo blurb

en: Icon Color
it: Colore Icona

en: Here you can define a custom color for your icon.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato per la tua icona.

en: Circle Icon
it: Icona con Cerchio

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
it: Qui puoi decidere se l'icona impostata qui sopra deve essere mostrata all'interno di un cerchio.

en: Circle Color
it: Colore del Cerchio

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato per l'icona con cerchio.

en: Show Circle Border
it: Mostra Bordo del Cerchio

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
it: Qui puoi decidere se il bordo dell'icona con cerchio deve essere mostrato.

en: Circle Border Color
it: Colore Bordo del Cerchio

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato per il bordo dell'icona con cerchio

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
it: Carica un'immagine da mostrare in cima al tuo blurb

en: Image Alt Text
it: Testo Alternativo dell'Immagine

en: Define the HTML ALT text for your image here.
it: Scegli qui il testo alternativo dell'immagine.

en: Image/Icon Placement
it: Posizionamento Immagine/Icona

en: Here you can choose where to place the icon.
it: Qui puoi scegliere dove posizionare l'icona.

en: Image/Icon Animation
it: Animazione Immagine/Icona

en: This will control how your blurb text is aligned.
it: Questo controlla l'allineamento del testo del tuo blurb

en: Input the main text content for your module here.
it: Inserisci qui il testo principale del tuo modulo

en: Use Icon Font Size
it: Usa Dimensione Icona Personalizzata

en: Icon Font Size
it: Dimensione Icona Personalizzata

en: Tabs
it: Scheda

en: Tab
it: Scheda

en: Tabs Controls
it: Controlli Tab

en: Active Tab
it: Tab Attiva

en: Tabs Content
it: Contenuto schede

en: Active Tab Background Color
it: Colore Sfondo Tab Attiva

en: Inactive Tab Background Color
it: Colore Sfondo Tab Inattiva

en: New Tab
it: Nuova Scheda

en: Tab Settings
it: Impostazioni Scheda

en: The title will be used within the tab button for this tab.
it: Il titolo sarà  usato per il pulsante di questa scheda

en: Slide
it: Diapositiva

en: Button
it: Pulsante

en: Slide Description
it: Descrizione Diapositiva

en: Slide Title
it: Titolo Diapositiva

en: Slide Button
it: Bottone Diapositiva

en: Slide Controllers
it: Controlli Diapositiva

en: Slide Active Controller
it: Controlli Attivi Diapositiva

en: Slide Image
it: Immagine della Slide

en: Slide Arrows
it: Scorri frecce

en: Show Controls
it: Mostra controlli

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
it: Questa impostazione attiva e disattiva i pulsanti a cerchio al di sotto dello slider

en: Continue Automatic Slide on Hover
it: Continuare Automatica Slitta al passaggio del mouse

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
it: Attivando questa permetterà scorrevoli automatiche per continuare al passaggio del mouse.

en: Use Parallax effect
it: Usa effetto Parallasse

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
it: Se attivi questa opzione le immagini dello sfondo avranno una posizione fissa quando scorri

en: Parallax method
it: Metodo di Parallasse

en: Define the method, used for the parallax effect.
it: Scegli il metodo usato per l'effetto parallasse

en: Remove Inner Shadow
it: Rimuovi Ombra Interna

en: Background Image Position
it: Posizione Dell'Immagine Di Sfondo

en: Top Left
it: In Alto A Sinistra

en: Top Center
it: In Alto Al Centro

en: Top Right
it: In Alto A Destra

en: Center Right
it: Centro Destra

en: Center Left
it: Di Centro-Sinistra

en: Bottom Left
it: In Basso A Sinistra

en: Bottom Center
it: In Basso Al Centro

en: Bottom Right
it: In Basso A Destra

en: Background Image Size
it: Dimensione Dell'Immagine Di Sfondo

en: Actual Size
it: Dimensione Reale

en: Top Padding
it: Padding in alto

en: Bottom Padding
it: Padding in basso

en: Hide Content On Mobile
it: Nascondi contenuto su Mobile

en: Hide CTA On Mobile
it: Nascondi CTA su Mobile

en: Show Image / Video On Mobile
it: Visualizza Immagine / Video su Mobile

en: New Slide
it: Nuova Slide

en: Slide Settings
it: Impostazioni Slide

en: Slide Description Container
it: Scorri container descrizione

en: Heading
it: Intestazione

en: Define the title text for your slide.
it: Indica il testo del titolo della tua slide

en: Button Text
it: Testo Pulsante

en: Define the text for the slide button
it: Indica il testo del pulsante della slide

en: Button URL
it: URL del pulsante

en: Input a destination URL for the slide button.
it: Inserisci un URL di destinazione per il pulsante della slide

en: Cover
it: Coperchio

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
it: Usa il selezionatore di colore per scegliere un colore di sfondo per questo modulo

en: Choose a Slide Image
it: Scegli un Immagine per la Slide

en: Set As Slide Image
it: Imposta come Immagine della Slide

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
it: Se scelta, questa immagine apparirà  alla sinistra del testo della slide. Carica un'immagine o lascia vuoto per una slide con solo testo

en: Use Background Overlay
it: Usa sovrimpressione sfondo

en: yes
it: sì

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
it: Quando l’opzione è abilitata, un colore personalizzato viene sovrimpresso all’immagine di sfondo, dietro al contenuto della slider.

en: Background Overlay Color
it: Colore Sfondo dell'Overlay

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
it: Usa il color picker per scegliere un colore da sovrimporre allo sfondo.

en: Use Text Overlay
it: Usa sovrimpressione testo

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
it: Quando l’opzione è abilitata, un colore di sfondo viene aggiunto dietro al testo della slider per renderne più facile la lettura sulle immagini di sfondo.

en: Text Overlay Color
it: Colore sovrimpressione testo

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
it: Usa il color picker per scegliere un colore per la sovrimpressione del testo.

en: Slide Image Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale dell'Immagine della Slide

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
it: Questa impostazione determina l'allineamneto verticale dell'immagine della slide. La tua immagine può essere centrata verticalmente, o allineata in fondo alla tua slide

en: Slide Video
it: Video della Slide

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
it: Se impostato, questo video apparirà alla sinistra del testo della slide. Inserisci l'URL della pagina di Youtube o Vimeo, o lascia vuoto per una slide con solo testo

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
it: Se hai selezionato un'immagine per la slide, inserisci qui il testo alternativo dell'immagine

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
it: Qui puoi scegliere se il tuo testo deve essere chiaro o scuro. Se la slide ha uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro. Se lo sfondo è chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Background Video MP4
it: Video .MP4 di Sfondo

en: Choose a Background Video MP4 File
it: Scegli un File Video .MP4 di Sfondo

en: Set As Background Video
it: Imposta un Video di Sfondo

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
it: Tutti i video devono essere caricati sia in formato .MP4 che .WEBM per assicurare la massima compatibilità in tutti i browsers. Carica qui la versione .MP4. Nota Bene: Gli sfondi video sono disattivati nei dispositivi mobili. Sarà usata invece la tua immagine di sfondo. Per questo motivo dovresti scegliere sia un'immagine che un video di sfondo per assicurare i migliori risultati

en: Background Video Webm
it: Video .WEBM di Sfondo

en: Choose a Background Video WEBM File
it: Scegli un File Video .WEBM di Sfondo

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
it: Tutti i video devono essere caricati sia in formato .MP4 che .WEBM per assicurare la massima compatibilità in tutti i browsers. Carica qui la versione .MP4. Nota Bene: Gli sfondi video sono disattivati nei dispositivi mobili. Sarà usata invece la tua immagine di sfondo. Per questo motivo dovresti scegliere sia un'immagine che un video di sfondo per assicurare i migliori risultati

en: Background Video Width
it: Larghezza Video di Sfondo

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
it: Per ottenere video delle giuste dimensioni devi inserire qui l'esatta larghezza (in pixel) del tuo video

en: Background Video Height
it: Altezza Video di Sfondo

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
it: Per ottenere video delle giuste dimensioni devi inserire qui l'esatta larghezza (in pixel) del tuo video

en: Pause Video
it: Metti in Pausa il Video

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
it: Permette di mettere in pausa il video una volta iniziata la riproduzione

en: Input your main slide text content here.
it: Inserisci qui il testo principale della slide

en: Arrows Custom Color
it: Colore Personalizzato Frecce

en: Dot Nav Custom Color
it: Colore Personalizzato Menu Dot

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà l'etichetta della diapositiva nel generatore per una facile identificazione.

en: Text Overlay Border Radius
it: Radius bordo nella sovrimpressione del testo

en: Post Slider
it: Slider post

en: Meta
it: Metadata

en: Posts Number
it: Numeri di Articoli

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
it: Scegli quanti post vorresti mostrare nella slider.

en: Include Categories
it: Includi Categorie

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
it: Scegli quali categorie vorresti includere nella slider.

en: Order By
it: Ordina Per

en: Date: new to old
it: Data: da nuovi a vecchi

en: Date: old to new
it: Data: da vecchi a nuovi

en: Title: a-z
it: Titolo: a-z

en: Title: z-a
it: Titolo: z-a

en: Random
it: Casuale

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
it: Qui puoi modificare l’ordine di visualizzazione dei post.

en: Show Read More Button
it: Mostra il pulsante “Read More”

en: This setting will turn on and off the read more button.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare il pulsante “Read More”.

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
it: Scegli il testo che verrà visualizzato sul pulsante \"Read More\”. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default (“Read More”).

en: Content Display
it: Mostra contenuto

en: Show Excerpt
it: Mostra riassunto

en: Show Content
it: Mostra Contenuto

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
it: Se decidi di mostrare l’intero testo, i post nella slider non verranno troncati. Se decidi di mostrare solo l’estratto, solo il contenuto dell’estratto sarà visibile.

en: Use Post Excerpt if Defined
it: Utilizza estratto del post, quando definito.

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
it: Disattiva questa opzione se vuoi ignorare gli estratti definiti manualmente e generarli sempre automaticamente.

en: Automatic Excerpt Length
it: Lunghezza estratto automatica

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
it: Definisci la lunghezza degli estratti generati automaticamente. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default (270).

en: Show Post Meta
it: Mostra meta del post

en: This setting will turn on and off the meta section.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare la sezione meta.

en: Choose a Background
it: Scegli uno sfondo

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
it: Carica un’immagine o inserisci l’URL dell’immagine che vorresti usare come sfondo per la slider.

en: Show Featured Image
it: Mostra Immagine in evidenza

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
it: Con quest’opzione è possibile attivare e disattivare l’immagine nella slider.

en: Image Placement
it: Posizionamento immagine

en: Background
it: Sfondo

en: Select how you would like to display the featured image in slides
it: Scegli come preferisci mostrare le immagini nella slider

en: Show Image On Mobile
it: Mostra immagine sul cellulare

en: by %s
it: da %s

en: Testimonial Portrait
it: Ritratto Testimonial

en: Testimonial Description
it: Descrizione Testimonial

en: Testimonial Author
it: Autore Testimonial

en: Testimonial Meta
it: Metadata Testimonial

en: Author Name
it: Nome dell'Autore

en: Input the name of the testimonial author.
it: Inserisci il nome dell'autore del testimonial

en: Job Title
it: Professione

en: Input the job title.
it: Inserisci la professione

en: Company Name
it: Nome dell'Azienda

en: Input the name of the company.
it: Inserisci il nome dell'azienda

en: Author/Company URL
it: URL dell'Autore/Azienda

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
it: Inserisci il sito web dell'autore o lascia vuoto

en: URLs Open
it: Apri gli URL

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
it: Scegli se aprire gli URL in una nuova finestra.

en: Portrait Image URL
it: URL dell'Immagine di Profilo

en: Quote Icon
it: Icona Citazione

en: Visible
it: Visibile

en: Hidden
it: Nascosta

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
it: Scegli se l'icona della citazione deve essere visibile o meno

en: Use Background Color
it: Utilizza colore di sfondo

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
it: Qui puoi decidere se le impostazioni del colore di sfondo devono essere usate o meno

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
it: Qui puoi decidere un colore di sfondo personalizzato per il tuo call-to-action

en: This will adjust the alignment of the module text.
it: Questo regola l'allineamento del testo del modulo

en: Quote Icon Color
it: Colore Icona Citazione

en: Portrait Border Radius
it: Raggio Bordo del Ritratto

en: Portrait Width
it: Larghezza Ritratto

en: Portrait Height
it: Altezza Ritratto

en: Pricing Tables
it: Tabella Prezzi

en: Pricing Table
it: Tabella dei Prezzi

en: Pricing Heading
it: Sottotitolo Prezzi

en: Pricing Title
it: Titolo Prezzi

en: Pricing Subtitle
it: Sottotitolo prezzo

en: Pricing Top
it: Tabella prezzi (in alto)

en: Price
it: Prezzo

en: Currency
it: Valuta

en: Frequency
it: Frequenza

en: Pricing Content
it: Contenuto Tabella Prezzi

en: Pricing Item
it: Elemento prezzo

en: Excluded Item
it: Elemento escluso

en: Pricing Button
it: Bottone Tabella Prezzi

en: Featured Table
it: Tabella in Evidenza

en: Subheader
it: Sottotitolo

en: Currency &amp; Frequency
it: Valuta &amp; Frequenza

en: Featured Table Background Color
it: Colore Sfondo Tabella in Evidenza

en: Table Header Background Color
it: Colore Sfondo Header Tabella

en: Featured Table Header Background Color
it: Colore Sfondo Header della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Header Text Color
it: Colore Testo Header della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Subheader Text Color
it: Colore Testo Sottotitolo della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Price Color
it: Colore Prezzo della Tabella in Evidenza

en: Featured Table Body Text Color
it: Colore Body della Tabella in Evidenza

en: Show Bullet
it: Visualizza Punto

en: Bullet Color
it: Colore Punto

en: Featured Table Bullet Color
it: Colore Punto della Tabella in Evidenza

en: Remove Featured Table Drop Shadow
it: Rimuovi Ombra della Tabella in Evidenza

en: Center List Items
it: Centra gli Elementi della Lista

en: New Pricing Table
it: Nuova Tabella dei Prezzi

en: Pricing Table Settings
it: Impostazioni Tabella dei Prezzi

en: Make This Table Featured
it: Metti questa tabella in evidenza

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
it: Mettere in evidenza una tabella la renderà più visibile rispetto alle altre

en: Define a title for the pricing table.
it: Scegli un titolo per la tabella dei prezzi

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Define a sub title for the table if desired.
it: Puoi scegliere qui un sottotitolo per la tabella

en: Input your desired currency symbol here.
it: Inserisci qui il simbolo della valuta desiderata

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
it: Se i tuoi prezzi si basano su abbonamenti, inserisci qui il periodo valido per il pagamento dell'abbonamento

en: Input the value of the product here.
it: Inserisci qui il valore del prodotto

en: Input the destination URL for the signup button.
it: Inserisci l'URL di destinazione per il pulsante di registrazione

en: Adjust the text used from the signup button.
it: Regola il testo usato per il pulsante di registrazione

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
it: Inserisci una lista di caratteristiche incluse o non incluse nel prodotto. Scrivi ogni nuova voce su una nuova riga, e inizia con un il simbolo + oppure -

en: Included option
it: Opzione Inclusa

en: Excluded option
it: Opzione Esclusa

en: Excluded Item Color
it: Colore dell'elemento escluso

en: Call To Action
it: Call-To-Action

en: Promo Description
it: Descrizione

en: Promo Button
it: Bottone

en: Promo Title
it: Titolo promo

en: Input your value to action title here.
it: Inserisci il titolo/valore dell'azione

en: Input the destination URL for your CTA button.
it: Inserisci l'URL di destinazione per il tuo pulsante call-to-action

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
it: Inserisci il testo del pulsante, o lascia vuoto se non hai pulsanti

en: Input the destination URL for your button.
it: Inserisci l’URL di destinazione per il tuo pulsante.

en: Input your desired button text.
it: Inserisci il testo per il pulsante.

en: Button alignment
it: Allineamento pulsante

en: Here you can define the alignemnt of Button
it: Qui puoi definire l'allineamento del pulsante

en: Audio Cover Art
it: Immagine dell'Audio

en: Audio Content
it: Contenuto dell'Audio

en: Audio Title
it: Titolo audio

en: Audio Meta
it: Metadata dell'Audio

en: Player Buttons
it: Pulsanti player

en: Player Timer
it: Timer player

en: Player Sliders
it: Slider player

en: Player Sliders Current
it: Player slider attuale

en: Upload an audio file
it: Carica un file audio

en: Choose an Audio file
it: Scegli un file audio

en: Set As Audio for the module
it: Imposta com Audio per il Modulo

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
it: Imposta il file audio da usare nel modulo. Per rimuovere un file audio dal modulo basta cancellare l'URL dai campi delle impostazioni

en: Define a title.
it: Scegli un titolo

en: Artist Name
it: Nome Artista

en: Define an artist name.
it: Scegli un nome per l'artista

en: Album name
it: Nome Album

en: Define an album name.
it: Scegli un nome per l'album

en: Cover Art Image URL
it: URL Immagine di Copertina

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
it: Scegli un colore di sfondo personalizzato per il tuo modulo, o lascia vuoto per usare il colore predefinito

en: Email Optin
it: E-Mail Optin

en: Subscribe
it: Registrati

en: Newsletter Description
it: Descrizione Newsletter

en: Newsletter Form
it: Modulo Newsletter

en: Newsletter Fields
it: Campi newsletter

en: Newsletter Button
it: Bottone Newsletter

en: Select the list
it: Seleziona la lista

en: Service Provider
it: Provider del Servizio

en: Here you can choose a service provider.
it: Qui puoi scegliere un fornitore per il servizio.

en: Feed Title
it: Titolo del Feed

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
it: Inserisci <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.

en: MailChimp lists
it: Liste MailChimp

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
it: Qui puoi scegliere la lista MailChimp cui aggiungere clienti. Se non vedi nessuna lista, assicurati che l’API di MailChimp sia stato inserito correttamente alla voce %1$s e che tu abbia almeno una lista sul tuo account MailChimp. Se hai creato una nuova lista ma non è ancora visibile qui, attiva l’opzione “Rigenera liste MailChimp” presente %1$s.%2$s

en: valentis Plugin Options
it: Opzioni plugin valentis

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
it: Non dimenticare di disabilitare l’opzione dopo che la lista è stata rigenerata.

en: Aweber lists
it: Liste Aweber

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
it: Qui puoi scegliere la lista Aweber cui aggiungere clienti. Se non vedi nessuna lista, assicurati che l’API di Aweber sia stato inserito correttamente alla voce %1$s e che tu abbia almeno una lista sul tuo account Aweber. Se hai creato una nuova lista ma non è ancora visibile qui, attiva l’opzione “Rigenera liste MailChimp” presente in %1$s.%2$s

en: Choose a title of your signup box.
it: Scegli un titolo per la tua casella di registrazione

en: Here you can change the text used for the signup button.
it: Qui puoi cambiare il testo usato nel pulsante di registrazione

en: Here you can adjust the alignment of your text.
it: Qui puoi regolare l'allineamento del tuo testo

en: Form Field Background Color
it: Colore Sfondo del Modulo

en: Form Field Text Color
it: Colore Testo del Modulo

en: Focus Background Color
it: Colore Sfondo al Focus

en: Focus Text Color
it: Colore Testo al Focus

en: Use Focus Border Color
it: Usa Colore del Bordo al Focus

en: Focus Border Color
it: Colore Bordo al Focus

en: Login Description
it: Descrizione login

en: Login Form
it: Modulo login

en: Login Fields
it: Campi login

en: Login Button
it: Pulsante login

en: Choose a title of your login box.
it: Scegli un titolo per la tua casella di accesso

en: Redirect To The Current Page
it: Reindirizza alla Pagina Attuale

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
it: Qui puoi scegliere se l'utente deve essere reindirizzato alla pagina attuale

en: Logged in as %1$s
it: Hai effettuato l'accesso come %1$s

en: Portfolio Image
it: Immagine del Portfolio

en: Portfolio Title
it: Titolo del Portfolio

en: Portfolio Post Meta
it: Metadata Immagine del Portfolio

en: Choose your desired portfolio layout style.
it: Scegli lo stile di layout del tuo portfolio

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
it: Scegli il numero di progetti da mostrare per pagina

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
it: Seleziona le categorie che vuoi includere nel feed

en: Show Title
it: Mostra Titolo

en: Turn project titles on or off.
it: Attiva/Disattiva i titolo del progetto

en: Show Categories
it: Mostra Categorie

en: Turn the category links on or off.
it: Attiva/Disattiva i link alle categorie

en: &laquo; Older Entries
it: &laquo; Post precedenti

en: Next Entries &raquo;
it: Post successivi &raquo;

en: Filterable Portfolio
it: Portfolio Filtrabile

en: Filter
it: Filtro

en: Portfolio Filters
it: Filtri del Portfolio

en: Active Portfolio Filter
it: Filtri del Portfolio Attivi

en: Portfolio Pagination
it: Impaginazione portfolio

en: Bar Counters
it: Barre-Contatori

en: Bar Counter
it: Contatore Grafico a Barre

en: Percent
it: Percento

en: Counter Title
it: Titolo sopra Contatore

en: Counter Container
it: Container Contatore

en: Counter Amount
it: Valore Numerico Contatore

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
it: Questo regola il colore dello spazio vuoto della barra (al momendo grigio)

en: Bar Background Color
it: Colore di Sfondo della Barra

en: This will change the fill color for the bar.
it: Questo cambierà il colore di riempimento della barra

en: Use Percentages
it: Abilita Percentuali

en: Bar Top Padding
it: Padding Barra in alto

en: Bar Bottom Padding
it: Padding Barra in basso

en: Border Radius
it: Raggio Bordo

en: New Bar Counter
it: Nuova Barra-Contatore

en: Bar Counter Settings
it: Impostazioni Barra-Contatore

en: Input a title for your bar.
it: Inserisci un titolo per la tua barra

en: Define a percentage for this bar.
it: Scegli una percentuale per questa barra

en: Label Color
it: Colore Etichetta

en: Percentage Color
it: Colore Percentuale

en: Circle Counter
it: Cerchio-Contatore

en: Number
it: Numero

en: Percent Container
it: Percentuale container

en: Circle Counter Title
it: Titolo del Contatore Circolare

en: Percent Text
it: Percentuale testo

en: Input a title for the circle counter.
it: Inserisci un titolo per il cerchio-contatore

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
it: Scegli un numero per il cerchio-contatore. (Non includere il simbolo percentuale, usa la seguente opzione). Nota: Puoi usare solo numeri interi da 0 a 100

en: Percent Sign
it: Simbolo Percentuale

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
it: Qui puoi decide se aggiungere il simbolo percentuale dopo il numero impostato precedentemente

en: Circle Color Opacity
it: OpacitÃ  Colore del Cerchio

en: Number Counter
it: Contatore Numerico

en: Number Counter Title
it: Titolo Contatore Numerico

en: Input a title for the counter.
it: Inserisci un titolo per il contatore

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
it: Scegli un numero per il contatore. (Non includere il simbolo percentuale, usa la seguente opzione)

en: Counter Text Color
it: Colore Testo Contatore

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
it: Qui puoi scegliere se il tuo titolo deve essere chiaro o scuro. Se la slide ha uno sfondo scuro, il testo dovrebbe essere chiaro, con uno sfondo chiaro, il testo dovrebbe essere scuro

en: Open Toggle
it: Apri Sezione a comparsa

en: Toggle Title
it: Titolo Sezione a comparsa

en: Toggle Icon
it: Icona Sezione a comparsa

en: Toggle Content
it: Contenuto Sezione a comparsa

en: Open Toggle Background Color
it: Colore Sfondo Sezione Aperta

en: Open Toggle Text Color
it: Colore Testo Sezione Aperta

en: Closed Toggle Background Color
it: Colore sfondo Sezione Chiusa

en: Closed Toggle Text Color
it: Colore Testo Sezione Chiusa

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
it: Il titolo del toggle apparirà sopra il contenuto e quando il toggle è chiuso

en: State
it: Stato

en: Close
it: Chiuso

en: Open
it: Aperto

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
it: Scegli se questo toggle ha una posizione predefinita aperta o chiusa

en: Contact Form
it: Modulo di Contatto

en: Field
it: Campo

en: Form Field
it: Campo Input nel Modulo di Contatto

en: Contact Title
it: Titolo Form di Contatto

en: Contact Button
it: Bottone Form di Contatto

en: Form Fields
it: Campi modulo

en: Message Field
it: Campo messaggio

en: Captcha Field
it: Campo captcha

en: Captcha Text
it: Testo captcha

en: Display Captcha
it: Mostra Captcha

en: Turn the captcha on or off using this option.
it: Attiva o disattiva i Captcha usando questa opzione

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
it: Inserisci l'indirizzo email dove i messaggi dovrebbero essere spediti.<br /><br /> Nota: la consegna delle email e la prevenzione dello spam sono processi complessi. Raccomandiamo di usare un servizio di consegna come <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, o altri servizi similari che garantiscano ai messaggi spediti in questa forma di poter essere consegnati

en: Define a title for your contact form.
it: Scegli un titolo per il tuo modulo di contatto

en: Message Pattern
it: Struttura messaggio

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
it: Qui puoi personalizzare la struttura del messaggio email. I campi dovrebbero essere inclusi nel seguente formato: <strong>%%field_id%%</strong>. Per esempio, per includere il campo con l’id “<strong>phone</strong>” e il campo con l’id “<strong>message</strong>”, usa il formato seguente: <strong>Il mio messaggio è %%message%% e il mio numero di telefono è %%phone%%</strong>. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Enable Redirect URL
it: Attiva reindirizzamento dell’URL

en: Redirect users after successful form submission.
it: Reindirizza gli utenti dopo l’invio.

en: Redirect URL
it: Reindirizza URL

en: Type the Redirect URL
it: Inserisci l’URL verso cui reindirizzare

en: Success Message
it: Messaggio di invio con successo

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
it: Inserisci il messaggio che vuoi mostrare dopo l’invio. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Form Background Color
it: Colore Sfondo Form di Contatto

en: Input Border Radius
it: Raggio del Bordo del Campo Input

en: Make sure you entered the captcha.
it: Assicurati di avere inserito i captcha.

en: Make sure you fill in all required fields.
it: Assicurati di riempire tutti i campi obbligatori.

en: Invalid Email.
it: Indirizzo e-mail non valido.

en: Please refresh the page and try again.
it: Per favore, aggiorna la pagina e riprova.

en: New Message From %1$s%2$s
it: Nuovo messaggio da %1$s%2$s

en: New Field
it: Campo nuovo

en: Field Settings
it: Impostazioni campo

en: Field ID
it: ID campo

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
it: Definisci l’ID specifico di questo campo. Usa solo caratteri inglesi, evitando spazi e caratteri speciali.

en: Input Field
it: Campo di inserimento

en: Email Field
it: Campo email

en: Textarea
it: Area testo

en: Choose the type of field
it: Scegli il tipo di campo

en: Required Field
it: Campo obbligatorio

en: Define whether the field should be required or optional
it: Scegli se rendere il campo obbligatorio o facoltativo.

en: Make Fullwidth
it: Usa massima larghezza

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
it: Se l’opzione è attivata, il campo occuperà il 100% della larghezza dell’area; in caso contrario il 50%

en: Sidebar
it: Barra Laterale

en: Orientation
it: Orientamento

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
it: Scegli su quale lato della pagina posizionare la barre laterale. Questa impostazione controlla l'orientamento del testo e la posizione del bordo

en: Widget Area
it: Area Widget

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
it: Seleziona un'area widget che desideri mostrare. Puoi creare nuove aree widget nella scheda Aspetto > Widget

en: Remove Border Separator
it: Elimina Separatore Bordo

en: Divider
it: Modulo Separatore

en: Don't Show Divider
it: Non mostrare il separatore

en: Show Divider
it: Mostra Separatore

en: Color
it: Colore

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
it: Questo regola il colore della linea separatrice 1px

en: Visibility
it: Visibilità

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
it: Queste impostazioni attivano e disattivano la linea separatrice 1px, ma non cambiano l'altezza del separatore

en: Height
it: Altezza

en: Define how much space should be added below the divider.
it: Definisci lo spazio da aggiungere sotto il divisore.

en: Divider Style
it: Stile Divisore

en: Divider Position
it: Posizione Divisore

en: Vertically Centered
it: Centrato Verticalmente

en: Divider Weight
it: Spessore Linea Divisore

en: Hide On Mobile
it: Nascondi su Mobile

en: Person
it: Persona

en: Member Image
it: Immagine Membro

en: Member Description
it: Descrizione Membro

en: Member Position
it: Posizione Membro

en: Member Social Links
it: Link Social Membro

en: Input the name of the person
it: Inserisci il nome della persona

en: Position
it: Professione

en: Input the person's position.
it: Inserisci la professione della persona

en: Facebook Profile Url
it: URL profilo Facebook

en: Input Facebook Profile Url.
it: Inserisci l'URL del profilo di Facebook

en: Twitter Profile Url
it: URL profilo Twitter

en: Input Twitter Profile Url
it: Inserisci l'URL del profilo di Twitter

en: Google+ Profile Url
it: URL profilo Google+

en: Input Google+ Profile Url
it: Inserisci l'URL del profilo di Google+

en: LinkedIn Profile Url
it: URL del profilo di LinkedIn

en: Input LinkedIn Profile Url
it: Inserisci l'URL del profilo di LinkedIn

en: Description
it: Descrizione

en: Icon Hover Color
it: Colore Icona all'Hover

en: Post Meta
it: Metadata Post

en: Pagenavi
it: Bottone Navigazione Pagina

en: Featured Image
it: Immagine utilizzata

en: Read More Button
it: Pulsante Continua a Leggere

en: Choose how much posts you would like to display per page.
it: Scegli quanti articoli desideri mostrare in una pagina

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
it: Scegli quali categorie vuoi includere nel feed

en: Meta Date Format
it: Formato Data

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
it: Se vuoi regolare il formato della data, inserisci qui l'appropriato codice PHP per il formato della data

en: This will turn thumbnails on and off.
it: Questo attiva e disattiva le miniature

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
it: Mostrare l'intero contenuto non troncherà i tuoi articoli sulla pagina index. Se scegli riassunto sarà mostrato solo un estratto del testo

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il link 'continua a leggere' dopo l'estratto

en: Show Author
it: Mostra Autore

en: Turn on or off the author link.
it: Attiva/Disattiva il link all'autore

en: Show Date
it: Mostra Data

en: Turn the date on or off.
it: Attiva/Disattiva la data

en: Show Comment Count
it: Mostra Il Numero Di Commenti

en: Turn comment count on and off.
it: Girare il numero di commenti on e off.

en: Turn pagination on and off.
it: Attiva/Disattiva la Paginazione

en: Offset Number
it: Numero Offset

en: Choose how many posts you would like to offset by
it: Scegli il numero di articoli visualizzati prima della paginazione

en: Featured Image Overlay
it: Sovrimpressione immagine utilizzata

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
it: Se l’opzione è abilitata, quando l’utente passa il cursore sull’immagine contenuta in un post, un colore e un’icona verranno sovrimpressi a quelli precedentemente visualizzati.

en: Grid Tile Background Color
it: Colore Sfondo Caselle Griglia

en: Use Dropshadow
it: Usa Ombra Proiettata

en: read more...
it: leggi tutto...

en: read more
it: leggi tutto

en: Shop
it: Negozio

en: Product
it: Prodotto

en: Onsale
it: In Saldo

en: Rating
it: Valutazione

en: Old Price
it: Vecchio prezzo

en: Recent Products
it: Prodotti Recenti

en: Featured Products
it: Prodotti in Evidenza

en: Sale Products
it: Prodotti in Offerta

en: Best Selling Products
it: Prodotti Più Venduti

en: Top Rated Products
it: Prodotti Più Votati

en: Product Category
it: Categoria Di Prodotto

en: Choose which type of products you would like to display.
it: Scegli il tipo di prodotto che vuoi mostrare

en: Control how many products are displayed.
it: Controlla il numero di prodotti mostrati

en: Choose which categories you would like to include.
it: Scegliere la categoria che si desidera includere.

en: Columns Number
it: Numero di Colonne

en: default
it: predefinito

en: %1$s Columns
it: %1$s Colonne

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: Choose how many columns to display.
it: Scegli quante colonne visualizzare.

en: Default Sorting
it: Ordine Predefinito

en: Sort By Popularity
it: Ordina Per Popolarità

en: Sort By Rating
it: Ordina Per Votazioni

en: Sort By Date
it: Ordina Per Data

en: Sort By Price: Low To High
it: Ordina Per Prezzo: dal basso all'alto

en: Sort By Price: High To Low
it: Ordina Per Prezzo: dall'alto al basso

en: Choose how your products should be ordered.
it: Scegli come ordinare i tuoi prodotti

en: Sale Badge Color
it: Colore Etichetta Saldi

en: Countdown Timer
it: Timer per Conto alla Rovescia

en: Numbers
it: Numeri

en: Label
it: Etichette

en: Container
it: Contenitore

en: Timer Section
it: Sezione Timer

en: Countdown Timer Title
it: Titolo Timer per Conto alla Rovescia

en: This is the title displayed for the countdown timer.
it: Questo è il titolo del timer per conto alla rovescia

en: Countdown To
it: Conta alla rovescia fino al

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
it: Questa è la data in cui il conto alla rovescia è il conto alla rovescia. Il conto alla rovescia è basata sulle impostazioni del fuso orario nel tuo <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress Impostazioni Generali">WordPress Impostazioni Generali</a>

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
it: Qui puoi decidere un colore personalizzato di sfondo del timer per conto alla rovescia

en: Map
it: Mappa

en: Google API Key
it: Chiavi API Google

en: Add Your API Key
it: Aggiungi la tua chiave API

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the valentis Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
it: Il modulo Mappe sfrutta l'API di Google Maps e richiede una chiave API Google per funzionare. Prima di utilizzare questo modulo, assicurati di aver aggiunto la tua chiave API all'interno del pannello “Opzioni tema” di valentis. Fai click <a href="%1$s" target="_blank">here</a> per ulteriori informazioni su come creare la tua chiave API Google.

en: Map Center Address
it: Indirizzo Centrale della Mappa

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
it: Inserisci un indirizzo per il punto centrale della mappa, e questo sarà geo-codificato e mostrato sulla mappa qui sotto

en: Mouse Wheel Zoom
it: Zoon con Rotellina Mouse

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
it: Qui puoi scegliere se controllare lo zoom con la rotellina del mouse

en: Draggable on Mobile
it: Trascinabile su mobile

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
it: Qui puoi scegliere se la mappa sarà trascinabile o meno su dispositivi mobili.

en: Use Grayscale Filter
it: Usa Filtro Grigio

en: Grayscale Filter Amount (%)
it: Regola Filtro Grigio (%)

en: New Pin
it: Nuovo Segnalino

en: Pin Settings
it: Impostazioni Segnalino

en: Map Pin Address
it: Indirizzo Segnalino Mappa

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
it: Inserisci un indirizzo per questo segnalino della mappa, e questo sarà geo-codificato e mostrato sulla mappa qui sotto

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
it: Qui puoi decidere il contenuto della casella informazioni del segnalino

en: Social Media Follow
it: Segui Social Media

en: Social Follow
it: Segui sui Social Network

en: Social Icon
it: Icon dei Social

en: Follow Button
it: Pulsante Follow

en: Link Shape
it: Forma del Link

en: Rounded Rectangle
it: Rettangolo Arrotondato

en: Circle
it: Cerchio

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
it: Quoi puoi scegliere la forma delle tue icone del social nerwork.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
it: Qui puoi decidere se includere o meno il pulsante follow accanto all'icona.

en: New Social Network
it: Nuovo Social Network

en: Social Network Settings
it: Impostazioni Social Network

en: Select a Network
it: Seleziona un Network

en: facebook
it: Facebook

en: Choose the social network
it: Scegli il social network

en: Account URL
it: URL dell'Account

en: The URL for this social network link.
it: L'URL per questo link al social network

en: Account Name
it: Nome Account

en: The Skype account name.
it: Il tuo nome Skype.

en: Skype Button Action
it: Skype Pulsante Di Azione

en: Call
it: Chiamata

en: Here you can choose which action to execute on button click
it: Qui è possibile scegliere l'azione da eseguire sul pulsante fare clic su

en: This will change the icon color.
it: Questo cambierà il colore dell'icona

en: Follow
it: Segui

en: Post Title
it: Titolo del Post

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
it: Qui puoi scegliere se mostrare il titolo del post

en: Show Meta
it: Mostra Metadata

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
it: Qui puoi scegliere se mostrare i metadata del post

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
it: Qui puoi scegliere se mostrare il nome dell'autore nei metadata del post

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
it: Qui puoi scegliere se mostrare la data nei metadata del post

en: Date Format
it: Formato Data

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
it: Qui puoi scegliere il formato della data nei metadata del post. Quello predefinito Ã¨ 'M j, Y'

en: Show Post Categories
it: Visualizza Categorie Post

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
it: Qui puoi scegliere se mostrare le categorie nei metadata del post. Nota: questa opzione non funziona con tipi di post personalizzati.

en: Show Comments Count
it: Visualizza Numero di Commenti

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il numero di commenti nei metadata del post.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
it: Qui puoi scegliere se mostrare l'immagine in evidenza.

en: Featured Image Placement
it: Posizione Immagine in evidenza

en: Below Title
it: Sotto il titolo

en: Above Title
it: Sopra il titolo

en: Title/Meta Background Image
it: Immagine di Sfondo del Titolo

en: Here you can choose where to place the Featured Image
it: Qui puoi scegliere dove posizionare l'immagine in evidenza

en: Use Parallax Effect
it: Usa l'Effetto Parallasse

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
it: Qui puoi scegliere l'orientamento del testo del Titolo

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
it: Qui puoi scegliere il colore del testo del Titolo

en: Use Text Background Color
it: Usa Colore di Sfondo del Testo

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
it: Qui puoi scegliere se utilizzare o meno il colore di sfondo per il testo del Titolo

en: Text Background Color
it: Colore di Sfondo del Test

en: 0 comments
it: 0 commenti

en: 1 comment
it: 1 commento

en: comments
it: commenti

en: Exclude Pages
it: Escludi pagine

en: Turning this on will exclude Pages from search results
it: Attivando quest’opzione, escluderai le pagine dai risultati di ricerca.

en: Exclude Posts
it: Escludi post

en: Turning this on will exclude Posts from search results
it: Attivando quest’opzione, escluderai i post dai risultati di ricerca.

en: Exclude Categories
it: Escludi categorie

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
it: Scegli quale categoria vorresti escludere dai risultati di ricerca.

en: Hide Button
it: Nascondi pulsante

en: Turning this on will hide the Search button
it: Attivando quest’opzione, nasconderai il pulsante di ricerca.

en: Placeholder Text
it: Testo placeholder

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
it: Inserisci il testo che vuoi utilizzare come placeholder per il campo di ricerca.

en: Button and Border Color
it: Colore pulsante e bordo

en: Input Field Background Color
it: Colore di sfondo area inserimento

en: Placeholder Color
it: Colore placeholder

en: Comment
it: Commento

en: Field border
it: Bordo campo

en: Comments Count
it: Conteggio commenti

en: Comment Body
it: Corpo del commento

en: Comment Meta
it: Meta commento

en: Comment Content
it: Contenuto commento

en: Comment Avatar
it: Avatar commento

en: Reply Button
it: Pulsante risposta

en: New Comment Title
it: Titolo nuovo commento

en: Name Field
it: Campo del nome

en: Website Field
it: Campo del sito internet

en: Submit Button
it: Pulsante Invia

en: Show author avatar
it: Mostra l’avatar dell’autore

en: Show reply button
it: Mostra il pulsante per rispondere

en: Show comments count
it: Mostra il contatore dei commenti

en: Fields Background Color
it: Mostra il colore di sfondo dei campi

en: Fields Border Radius
it: Mostra il radius bordo dei campi

en: Post Navigation
it: Navigazione post

en: Links
it: Link

en: Previous Link
it: Link precedente

en: Previous Link Arrow
it: Freccia collegamento precedente

en: Next Link
it: Link successivo

en: Next Link Arrow
it: Freccia prossimo collegamento

en: In the same category
it: Nella stessa categoria

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
it: Qui puoi definire se i post precedenti e successivi debbano essere inclusi nella stessa tassonomia del post attuale o meno.

en: Custom Taxonomy Name
it: Nome tassonomia personalizzato

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
it: Lascia vuoto se stai usando questo modulo su un progetto o su un post. In caso contrario, inserisci il nome della tassonomia per fare in modo che l’opzione “Nella stessa categoria” funzioni correttamente.

en: Hide Previous Post Link
it: Nascondi link al post precedente

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
it: Qui puoi scegliere se nascondere o mostrare il link al post precedente.

en: Hide Next Post Link
it: Nascondi link al post successivo

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
it: Qui puoi scegliere se nascondere o mostrare il link al post successivo.

en: Previous Link Text
it: Testo link precedente

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci il testo personalizzato per il link precedente. Puoi usare la variabile <strong>%title</strong> per includere il post del titolo. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Next Link Text
it: Testo link successivo

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
it: Definisci il testo personalizzato per il link successivo. Puoi usare la variabile <strong>%title</strong> per includere il post del titolo. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default.

en: Fullwidth Header
it: Intestazione a Larghezza Piena

en: Title Styling
it: Stile Titolo

en: Subhead Styling
it: Stile Sottotitolo

en: Content Styling
it: Stile Contenuto

en: Subhead
it: Titolo secondario

en: Button One
it: Pulsante

en: Button Two
it: Pulsante Di Due

en: Header Container
it: Intestazione Contenitore

en: Header Image
it: Immagine testata

en: Scroll Down Button
it: Pulsante scorri giù

en: Enter your page title here.
it: Inserisci qui il titolo della pagina.

en: Subheading Text
it: Testo del Sottotitolo

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
it: Se desideri usare un sottotitolo, aggiungilo qui. Il sottotitolo apparità sotto il titolo, in caratteri più piccoli

en: Text & Logo Orientation
it: Orientazione di Testo e Logo

en: Make Fullscreen
it: Rendi a schermo intero

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
it: Qui puoi scegliere se espandere l'header a schermo intero.

en: Show Scroll Down Button
it: Visualizza Bottone di Scroll in Basso

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
it: Qui puoi scegliere se mostrare il bottone di scroll in basso.

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
it: Scegli un'icona per il bottone di scroll in basso.

en: Scroll Down Icon Color
it: Colore Icona di Scroll in Basso

en: Scroll Down Icon Size
it: Dimensione Icona di Scroll in Basso

en: Title Font Color
it: Colore Carattere Titolo

en: Subhead Font Color
it: Colore Carattere Sottotitolo

en: Content Font Color
it: Colore Carattere del Contenuto

en: Text Max Width
it: Testo Max Larghezza

en: Button %1$s Text
it: Testo del Bottone %1$s

en: Enter the text for the Button.
it: Inserisci il testo del Bottone

en: Button %1$s URL
it: URL Bottone %1$s

en: Enter the URL for the Button.
it: Inserisci l'URL del Bottone

en: Background Image URL
it: URL dell'Immagine Sfondo

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
it: Se attivo, le immagini dello sfondo avranno una posizione fissa quando scorri, creando un divertente effetto parallasse

en: Logo Image URL
it: URL Immagine del Logo

en: Logo Image Alternative Text
it: L'Immagine Del Logo Testo Alternativo

en: Logo Title
it: Il Logo Del Titolo

en: Text Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale Carattere

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
it: Questa opzione determina l'allineamento verticale del contenuto. Il contenuto puÃ² essere centrato verticalmente o allineato in basso.

en: Header Image URL
it: URL Immagine Header

en: Image Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale Immagine

en: This controls the orientation of the image within the module.
it: Questa opzione controlla l'orientamento dell'immagine all'interno del modulo.

en: Fullwidth Menu
it: Menu a Larghezza Piena

en: Menu Link
it: Link menu

en: Active Menu Link
it: Link menu attivo

en: Dropdown Menu Container
it: Container menu a tendina

en: Dropdown Menu Links
it: Link menu a tendina

en: Select a menu that should be used in the module
it: Seleziona un menu da usare nel modulo

en: Click here to create new menu
it: Clicca qui per creare un nuovo menu

en: Sub-Menus Open
it: I Sottomenu si aprono

en: Downwards
it: Verso il basso

en: Upwards
it: Verso l'alto

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
it: Qui puoi decidere la direzione verso la quale si aprono i tuoi sottomenu. Puoi scegliere la direzione verso il basso o verso l'alto.

en: Make Menu Links Fullwidth
it: Effettuare I Collegamenti Al Menu Spessore Pieno / Ridotto

en: Active Link Color
it: Colore Link Selezionato

en: Dropdown Menu Background Color
it: Colore Sfondo Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Line Color
it: Colore Linea Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Text Color
it: Colore Testo Menu a Cascata

en: Dropdown Menu Animation
it: Animazione Menu a Cascata

en: Fade
it: Dissolvi

en: Flip
it: Gira

en: Mobile Menu Background Color
it: Mobile Colore Dello Sfondo Dei Menu

en: Mobile Menu Text Color
it: Mobile Colore Del Testo Del Menu

en: Fullwidth Slider
it: Slider a Larghezza Piena

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
it: Questa impostazione ti permette di attivare e disattivare le frecce di navigazione

en: Controls
it: Controlli

en: Show Slider Controls
it: Mostra Controlli Slider

en: Hide Slider Controls
it: Nascondi Controlli Slider

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
it: Se disattivi questa opzione rimuoverai il pulsante a cerchio in fondo allo slider

en: Fullwidth Portfolio
it: Portfolio a Larghezza Piena

en: Portfolio Item
it: Elemento portfolio

en: Item Overlay
it: Sovrimpressione elemento

en: Item Title
it: Titolo elemento

en: Navigation Arrows
it: Frecce navigazione

en: Title displayed above the portfolio.
it: Titolo mostrato sopra il portfolio

en: Carousel
it: Carosello

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
it: Controlla il numero di progetti visualizzati. Lascia vuoto o seleziona 0 per un numero illimitato

en: Turn the date display on or off.
it: Attiva/Disattiva la data

en: Automatic Carousel Rotation
it: Rotazione Automatica a Carosello

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
it: Se scegli l'opzione di layout carosello e desideri che il carosello scorra automaticamente, senza dover cliccare il pulsante successivo, attiva questa opzione e poi regola la velocità di animazione qui sotto

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
it: Velocità Rotazione Automatica del Carosello (in millisecondi)

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
it: Qui puoi decidere la velocità di animazione del carosello, se l'opzione 'Rotazione Automatica del Carosello' è attiva. Più alto è il valore, più lunga sarà la pausa tra le rotazioni. (Es. 1000 = 1 sec)

en: Fullwidth Map
it: Map a Larghezza Piena

en: Code
it: Codice

en: Fullwidth Code
it: Codice a Larghezza Intera

en: Fullwidth Image
it: Immagine a Larghezza Intera

en: Open In Lightbox
it: Apri In Lightbox

en: Fullwidth Post Title
it: Titolo Post a Larghezza Intera

en: Fullwidth Post Slider
it: Slider post a larghezza totale

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
it: Scegli il testo che verrà visualizzato sul pulsante "Read More\”. Lascia vuoto per mantenere le impostazioni di default (“Read More”).

en: Transparent Background Color
it: Colore di Sfondo Trasparente

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
it: Se abilitata, questa opzione rimuoverÃ  il colore di sfondo di questa sezione, mostrando il colore di sfondo del sito web oppure l'immagine di sfondo.

en: Show Inner Shadow
it: Mostra l'Ombra Interna

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
it: Qui puoi selezionare se la tua sezione deve avere o meno un'ombra interna. Può essere un fantastico effetto se hai degli sfondi colorati o delle immagini di sfondo

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
it: Se attivo, la tua immagine di sfondo resterà fissa quando scorri, creando un divertente effetto parallasse

en: Keep Custom Padding on Mobile
it: Mantieni Padding Personalizzato su Mobile

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
it: Permetti che il padding personalizzato sia mantenuto su schermi di dispositivi mobili

en: Make This Section Fullwidth
it: Rendere Questa Sezione Spessore Pieno / Ridotto

en: Use Custom Width
it: Usa Larghezza Personalizzata

en: Unit
it: UnitÃ  di misura

en: px
it: pixel

en: Custom Width
it: Larghezza Personalizzata

en: Equalize Column Heights
it: Eguaglia Altezze delle Colonne

en: Use Custom Gutter Width
it: Personalizzate Grondaia Larghezza

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
it: Questo cambierà l'etichetta della sezione nel builder, per un'agevole identificazione quando verrà chiuso.

en: Make This Row Fullwidth
it: Rendi Questa Colonna a Grandezza Intera

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
it: Abilita questa opzione per estendere la larghezza di questa riga fino al lato della finestra del browser.

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
it: Setta a SÃ¬ se vuoi modificare la larghezza di questa riga ad un valore non standard.

en: Define custom width for this Row
it: Specifica una larghezza personalizzata per questa Riga

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
it: Abilitare questa opzione per impostare una grondaia larghezza della riga.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
it: Modifica la distanza fra ogni colonna di questa riga.

en: Keep Column Padding on Mobile
it: Mantenere la Colonna Imbottitura Mobile

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
it: Questo cambierà l'etichetta di riga nel generatore per una facile identificazione quando è crollato.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
it: Autenticazione non riuscita. Non è possibile vedere in anteprima questo elemento.

en: Authentication failed. You are not logged in.
it: Autenticazione non riuscita. Non si è connessi.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
it: Autenticazione non riuscita. Non hai il permesso per visualizzare l'anteprima di questo elemento.

en: Loading preview...
it: Il caricamento di anteprima...

en: Link Disabled
it: Link Disabili

en: During preview, link to different page is disabled
it: Durante l'anteprima, link a pagina diversa è disabilitato

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
it: Layout

[ctx: Layout item]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
it: da <strong>%1$s</strong>

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
it[0]: 1 commento
it[1]: %s commenti
