valentis 1.0 - en to ja translation catalogue (1509 entries)

en: %1$s Font
ja: %1$s フォント

en: %1$s Font Size
ja: %1$s フォントサイズ

en: %1$s Text Color
ja: %1$s テキストカラー

en: %1$s Letter Spacing
ja: %1$s 文字間隔

en: %1$s Line Height
ja: %1$s 行の高さ

en: %1$s All Caps
ja: %1$s 全て大文字

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像：

en: Upload an image
ja: 画像をアップロードする

en: Choose a Background Image
ja: 背景画像を選択してください

en: Set As Background
ja: 背景に設定

en: Use Border
ja: ボーダーを使う

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Border Color
ja: ボーダーカラー

en: Border Width
ja: ボーダー幅

en: Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Custom Margin
ja: カスタムマージン

en: Custom Padding
ja: カスタムパディング

en: Use Custom Styles for %1$s
ja: 使用カスタムスタイル %1$s

en: %1$s Text Size
ja: %1$s 文字サイズ

en: %1$s Background Color
ja: %1$s 背景色

en: %1$s Border Width
ja: %1$s ボーダー幅

en: %1$s Border Color
ja: %1$s ボーダーの色

en: %1$s Border Radius
ja: %1$s 境の半径

en: Add %1$s Icon
ja: 追 %1$s アイコン

en: Default
ja: 初期設定

en: %1$s Icon
ja: %1$s アイコン

en: %1$s Icon Color
ja: %1$s アイコンの色

en: %1$s Icon Placement
ja: %1$s アイコンを配置

en: Right
ja: 右

en: Left
ja: 左

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
ja: みのアイコンを止のための%1$s

en: %1$s Hover Text Color
ja: %1$s ホテキストカラーを設定します。

en: %1$s Hover Background Color
ja: %1$s ホバーの背景色

en: %1$s Hover Border Color
ja: %1$s ホバーボーダーの色

en: %1$s Hover Border Radius
ja: %1$s ホバーボーダーの半径

en: %1$s Hover Letter Spacing
ja: %1$s 止文字間隔

en: Before
ja: 前

en: Main Element
ja: メイン要素

en: After
ja: 後

en: Hex Value
ja: 明度

en: Choose Custom Color
ja: カスタムカラー選択

en: Upload
ja: アップロード

en: Choose image
ja: 画像選択

en: Set image
ja: 画像設定

en: Top
ja: トップ

en: Bottom
ja: ボトム

en: General Settings
ja:  一般設定

en: Advanced Design Settings
ja: 詳細デザイン設定

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
ja: なのに十分なビスへのアクセス権限の設定

en: Content
ja: コンテンツ

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
ja: こちらでは現在のタブ内に配置されるコンテンツを設定できます。

en: Add New Item
ja: 新しいアイテムの追加

en: Add New %s
ja: 新規%sを追加

en: %1$s %2$s Settings
ja: %1$s %2$s 設定

en: Item
ja: アイテム

en: Module
ja: モジュール

en: Column
ja: 列

en: Padding
ja: パディング

en: Parallax Effect
ja: 視差効果

en: Parallax Method
ja: パララックス方式

en: True Parallax
ja: 本物の視差効果

en: CSS Class
ja: CSSクラス

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この記事はパスワードによって保護されています。コメントを見るにはパスワードを入力してください。

en: 0 Comments
ja: 0コメント

en: 1 Comment
ja: コメント1件

en: Comments
ja: コメント

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 古いコメント

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Submit Comment
ja: コメントを提出

en: Submit a Comment
ja: コメントを提出

en: Leave a Reply to %s
ja: %sへ返信を残す

en: Add New Layout
ja: 新しいレイアウトを追加

en: Edit Layout
ja: レイアウトを編集

en: New Layout
ja: 新しいレイアウト

en: All Layouts
ja: 全てのレイアウト

en: View Layout
ja: レイアウトを見る

en: Search Layouts
ja: レイアウトを検索

en: Nothing found
ja: 検索の結果何も見つかりませんでした。

en: Nothing found in Trash
ja: ゴミ箱の中は空です。

en: Scope
ja: 範囲

en: Layout Type
ja: レイアウトタイプ

en: Module Width
ja: モジュール幅

en: Category
ja: カテゴリー

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
ja:  <strong>%1$s</strong> ウィジェットエリアが作成されています。ページを更新して、すべてのエリアを表示すると、さらに多くのエリアを作成できます。

en: Replace the existing content with loaded layout
ja: 既存のコンテンツを新しいレイアウトに置き換える。

en: Load
ja: ロード

en: Delete
ja: 削除

en: You have not saved any items to your valentis Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
ja: Diviライブラリに何も保存されていません。ライブラリに保存されたアイテムが使いやすいようにここに表示されます。

en: Configuration error
ja: 構成エラー

en: Please enter first name
ja: ご入力ください最初の名前

en: Incorrect email
ja: 誤ったeメール

en: Configuration error: List is not defined
ja: 設定エラーリストが定義されていない

en: Subscribed - look for the confirmation email!
ja: 登録されました - 確認のメールを参照してください。

en: Configuration error: api key is not defined
ja: 設定エラー:apiキーが定義されていない

en: Aweber: Wrong configuration data
ja: Aweber:間違った設定データ

en: Nonce failed.
ja: Nonceのに失敗しました。

en: Authorization code is empty.
ja: 認証コードは空になります。

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
ja: 認証コードを取り出すことができます。 み再生で貼り付け、新しいコードです。

en: Aweber API Exception
ja: Aweber APIの例外

en: Type
ja: 種類

en: Message
ja: メッセージ

en: Documentation
ja: 文書

en: Nonce failed
ja: Nonceの失敗

en: Projects
ja: 案件

en: Project
ja: プロジェクト

en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Add New Project
ja: 新規プロジェクト

en: Edit Project
ja: 編集プロジェクト

en: New Project
ja: 新しいプロジェクト

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: View Project
ja: ビュープロジェクト

en: Search Projects
ja: 検索事業

en: Project Categories
ja: プロジェクトカテゴリ

en: Project Category
ja: プロジェクトカテゴリ

en: Search Categories
ja: 検索カテゴリ

en: All Categories
ja: 全てのカテゴリー

en: Parent Category
ja: 親カテゴリ

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリ:

en: Edit Category
ja: 編集カテゴリ

en: Update Category
ja: 更新カテゴリ

en: Add New Category
ja: 新規追加カテゴリ

en: New Category Name
ja: 新しいカテゴリ名

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Project Tags
ja: プロジェクトのタグ

en: Project Tag
ja: プロジェクトタグ

en: Search Tags
ja: タグ検索

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: Parent Tag
ja: 親タグ

en: Parent Tag:
ja: 親タグ:

en: Edit Tag
ja: タグの編集

en: Update Tag
ja: 更新のタグ

en: Add New Tag
ja: 新規追加タグ

en: New Tag Name
ja: 新しいタグ名

en: Tags
ja: タグ

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
ja: %1$sプラグインを使用中です。テーマのアップロード後にプラグインキャッシュをクリアすることをお勧めします。

en: Clear Plugin Cache
ja: プラグインクアッシュをクリア

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
ja: ビルダーファイルもブラウザーにキャッシュされているかもしれません。ブラウザーのキャッシュをクリアしてください。

en: Clear Browser Cache
ja: ブラウザーキャシュをクリア

en: Builder Cache Warning
ja: ビルダーキャッシュの警告

en: The valentis Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
ja: Diviビルダーはアップデートされましたが、お使いのブラウザーはビルダーのキャッシュされた古いバージョンを読み込んでいます。古いファイルの読み込みはビルダーの誤作動の原因となります。

en: Reload The Builder
ja: Builderを再読み込み

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
ja: プラグインのキャッシュとブラウザーのキャッシュをクリアした後にもこの警告が表示される場合は、ファイルがDNSやサーバーのレベルにでキャッシュされている可能性があります。対応についてはご自身のホストやCDNに問い合わせてください。

en: valentis Builder Timeout
ja: Diviビルダーのタイムアウト

en: Save & Exit
ja: 保存して終了

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
ja: WP_DEBUGが有効化されています。wp-config.phpでこの設定を無効化してください。

en: Disable Debug Mode
ja: デバッグモードを無効化

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
ja: サードパーティーのプラグインが使用されています。各プラグインを無効化し、どれが衝突を引き起こしているか確認してください。

en: Manage Your Plugins
ja: プラグインを管理

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
ja: 古いバージョンのWordPressが使用されています。アップグレードしてください。

en: Upgrade WordPress
ja: WordPressをアップグレード

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the valentis Theme Options in the future
ja: PHPメモリー制限を128Mへ拡大してください。この値はあとでDivi Theme Optionsからデフォルトへ戻すことができます。

en: Increase Your Memory Limit Now
ja: いますぐメモリ制限を拡大

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
ja: 古いバージョンのテーマが使用されています。最新のバージョンは%1$sです

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Disable Memory Limit Increase
ja: メモリー制限の拡大を無効化

en: valentis Role Editor Settings
ja: valentis Role Editorの設定

en: valentis Builder Layout
ja: Diviビルダーレイアウト

en: valentis Builder Layouts
ja: Diviビルダーのレイアウト

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
ja: くださいチェックには、以下の分野すず正確に入力します。

en: Please, fill in the following fields:
ja: 、次のフィールドに入力してください：

en: Please, fix the following errors:
ja: 次のエラーを修正してください：

en: Invalid email
ja: 無効なメール

en: Captcha
ja: 画像認証

en: Prev
ja: 前へ

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次へ

en: You entered the wrong number in captcha.
ja: キャプチャの番号が違います。

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
ja: 不正アクセスします。 プレビューにアクセスできない外部%1$sです。

en: Clear
ja: クリア

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Current Color
ja: 現在の色

en: Your memory limit has been increased
ja: メモリー制限が拡大されました

en: Your memory limit can't be changed automatically
ja: メモリー制限は自動的に変更できません

en: Name
ja: 名前

en: Email Address
ja: Eメールアドレス

en: Column %s Background Image
ja: 列%s背景画像

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
ja: 設定した場合、この画像がこのモジュールの背景として使用されます。背景画像を削除するには、設定フィールドからURLを削除します。

en: Column %s Parallax Effect
ja: 列%s視差効果

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
ja: ここで特集画像にパララックス効果を使うかどうかを選択できます

en: Column %s Parallax Method
ja: 列%s視差方法

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
ja: ここで特集画像に使うパララックス方式を選択できます

en: Column %s Background Color
ja: 列%s背景色

en: Column %s Custom Padding
ja: 列%sカスタムパディング

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
ja: 値を入力してパディングを調整するか、空白にして規定値のパディングを使う

en: Column %s CSS ID
ja: 列%sCSS ID

en: Column %s CSS Class
ja: 列%sCSSクラス

en: Column %s before
ja: 列%sビフォー

en: Column %s Main Element
ja: 列%sメイン要素

en: Column %s After
ja: 列%sアフター

en: Thanks for contacting us
ja: お問い合わせありがとうございました。

en: Submit
ja: 送信

en: Day(s)
ja: 日(s)

en: Day
ja: 日

en: Hour(s)
ja: 時間(s)

en: Hrs
ja: 時間

en: Minute(s)
ja: 分)

en: Min
ja: 分

en: Second(s)
ja: (S)

en: Sec
ja: 秒

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 性

en: Email
ja: Eメール

en: All
ja: 全て

en: Login as %s
ja: %sとしてログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Forgot your password?
ja: パスワードをお忘れですか?

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Search
ja: 検索

en: Search for:
ja: 検索項目:

en: Save
ja: 保存

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Publish
ja: 発行

en: Visual
ja: ビジュアル

en: Text
ja: テキスト

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Insert Media
ja: メディアを挿入

en: Update Gallery
ja: ギャラリーを更新

en: Find
ja: 検索

en: Geocode was not successful for the following reason
ja: ジオコードは、以下の理由により成功しませんでした

en: Geocoder failed due to
ja: ジオコーダーの失敗原因

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
ja: 無効なPINとアドレスデータです。もう一度お試しください

en: General
ja: 一般

en: Design
ja: デザイン

en: Change API Key
ja: APIキーを変更

en: Generate From Video
ja: 動画から生成

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Lock
ja: ロック

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: ペースト

en: Disable
ja: 無効化

en: Enable
ja: 能

en: Save to Library
ja: ライブラリに保存

en: Row
ja: 行

en: Section
ja: セクション

en: Disable Global
ja: グローバルを無効にする

en: Insert Module
ja: モジュールを挿入

en: Insert Columns
ja: 列を挿入

en: Insert Section
ja: セクションを挿入

en: Insert Row
ja: 行を挿入

en: New Module
ja: 新規モジュール

en: New Row
ja: 新規行

en: New Section
ja: 新たなセクション

en: Add From Library
ja: ライブラリから追加

en: Add to Library
ja: ライブラリに追加

en: loading...
ja: 読み込み中…

en: Regular
ja: 通常

en: Fullwidth
ja: フルワイド

en: Specialty
ja: 専門

en: Choose Layout
ja: レイアウトを選択

en: Clear Layout
ja: レイアウトをクリア

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
ja: 現在のページコンテンツがすべて失われます。続行しますか?

en: Load From Library
ja: ライブラリから読み込み

en: Predefined Layouts
ja: 定義済レイアウト

en: Replace existing content.
ja: 既存のコンテンツを置き換える。

en: Portability
ja: 移植性

en: Export
ja: エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: Exporting your valentis Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
ja: valentis BuilderレイアウトをエクスポートするとJSONファイルが作成されます。そのJSONファイルは別のウェブサイトにインポートできます。

en: Export File Name
ja: エクスポートファイルの名前

en: Export valentis Builder Layout
ja: valentis Builderレイアウトをエクスポート

en: Importing a previously-exported valentis Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
ja: 以前にエクスポートされたDivi Builderレイアウトファイルをインポートすると、現在このページにあるコンテンツがすべて上書きされます。

en: Select File To Import
ja: インポートするファイルを選択

en: Download backup before importing
ja: インポートの前にバックアップをダウンロード

en: Import valentis Builder Layout
ja: valentis Builderレイアウトをインポート

en: No File Selected
ja: ファイルが選択されていません。

en: Choose File
ja: ファイルを選択

en: Include General Settings
ja: 汎用設定を含む

en: Include Advanced Design Settings
ja: 詳細デザイン設定を含む

en: Include Custom CSS
ja: カスタムCSSを含む

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
ja: 新規テンプレートのカテゴリーを選択するか名称を入力（任意）

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Selective Sync
ja: 選択同期

en: Please select at least 1 tab to save
ja: 1タブ以上選択して保存してください

en: Save as Global
ja: グローバルとして保存

en: Make this a global item
ja: これをグローバルアイテムにする

en: Create New Category
ja: 新規カテゴリーを作成

en: Add To Categories
ja: カテゴリーに追加

en: Here you can add the current item to your valentis Library for later use.
ja: ここでは、後に使用するために、現在の項目をDiviライブラリに追加できます。

en: Save your current page to the valentis Library for later use.
ja: 後で使うためにDiviライブラリに現在のページを保存

en: Page Settings
ja: ページ設定

en: Editing History
ja: 履歴を編集

en: History States
ja: 履歴状態

en: Exit Visual Builder
ja: ビジュアルビルダーを終了

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
ja: このスプリットテストにおいてモジュール、行またはセクションを編集する権限を持っていません。

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
ja: スプリットテストのゴールはスプリットテストの対象の中へ移動することができません。このアクションを実行するにはまずスプリットテストを終了しなければなりません。

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
ja: スプリットテストのゴール内でスプリットテストの対象を移動することはできません。このアクションを実行するにはまずスプリットテストを終了しなければなりません。

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
ja: 一度設定すると、スプリットテストの対象の中に設定されたゴールはスプリットテストの対象の外へ移動できません。この変更を行いたい場合は、スプリットテストを終了し、新しいスプリットテストを開始することができます。

en: The section should have at least one row.
ja: このセクションは少なくとも1列分必要です。

en: You cannot add global modules into global sections or rows
ja: グローバルセクションまたは行にグローバルモジュールは追加できません。

en: 3 column row can't be used in this column.
ja: この列では、 3 列の段組は使用できません。

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Desktop View
ja: デスクトップビュー

en: Tablet View
ja: タブレットビュー

en: Phone View
ja: スマートフォンビュー

en: Save To Library
ja: ライブラリに保存

en: Expand Settings
ja: 設定を展開

en: Collapse Settings
ja: 設定を折りたたむ

en: Save as Draft
ja: 下書きとして保存

en: Expand Modal
ja: モーダルを展開

en: Contract Modal
ja: モーダルを縮小

en: Resize Modal
ja: モーダルをサイズ変更

en: Snap to Left
ja: 左にスナップ

en: Separate Modal
ja: モーダルを分離

en: Discard All Changes
ja: すべての変更を破棄

en: Save Changes
ja: 変更内容を保存

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Move Section
ja: セクションを移動

en: Section Settings
ja: セクション設定

en: Duplicate Section
ja: セクションを複製

en: Save Section To Library
ja: セクションをライブラリに保存

en: Delete Section
ja: セクションを削除

en: Add New Section
ja: 新たなセクションを追加

en: Move Row
ja: 行を移動

en: Row Settings
ja: 行の設定

en: Duplicate Row
ja: 行を複製

en: Save Row To Library
ja: 行をライブラリに保存

en: Delete Row
ja: 行を削除

en: Change Column Structure
ja: 列構造の変更

en: Add New Row
ja: 新たな行を追加

en: Move Module
ja: モジュールを移動

en: Module Settings
ja: モジュールの設定

en: Duplicate Module
ja: モジュールを複製

en: Save Module To Library
ja: モジュールをライブラリに保存

en: Delete Module
ja: モジュールを削除

en: Add New Module
ja: 新たなモジュールを追加

en: Unsaved changes will be lost if you leave the valentis Builder at this time.
ja: 今Diviビルダーから立ち去ると、保存していない変更は失われます。

en: Modules
ja: モジュール

en: Rows
ja: 行

en: Sections
ja: セクション

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Global/not Global
ja: グローバル切替

en: Global
ja: グローバル

en: not Global
ja: 非グローバル

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ja: いて十分なアクセス権をこのページにアクセス

en: Mine
ja: 私のもの

en: Center
ja: 中央

en: Justified
ja: 頭末自動調整

en: Select a menu
ja: メニューを選択

en: No Comments
ja: コメントはありません。

en: %d Comments
ja: %d コメント

en: Posts by %s
ja: 投稿者 %s

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
ja: カテゴリーに振り分けられたプロジェクトはありません

en: Solid
ja: 直線

en: Dotted
ja: 点線

en: Dashed
ja: 破線

en: Double
ja: 二重線

en: Groove
ja: くぼみ線

en: Ridge
ja: 浮き線

en: Inset
ja: インセット

en: Outset
ja: アウトセット

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
ja: このサイトのコンテンツをエクスポートできる権限がありません。

en: Manage Categories
ja: カテゴリー管理

en: Use Default Editor
ja: デフォルトのエディターを使う。

en: Use The valentis Builder
ja: Diviビルダーを使う

en: Use Visual Builder
ja: ビジュアルビルダーを使用

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
ja: こちらでは、サイドバーのモジュールで使用する新しいウィジェットエリアを作成できます

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
ja: 注：ウィジェットエリアに"sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5"と名前を付けると、このテーマと対立が生じます。

en: Widget Name
ja: ウィジェット名

en: Create
ja: 作成

en: Fullwidth Module
ja: 全幅モジュール

en: Fullwidth Section
ja: 全幅セクション

en: Specialty Section
ja: 特別セクション

en: Layout
ja: レイアウト

en: Template Type
ja: テンプレート・タイプ

en: New Template Settings
ja: 新規テンプレート設定

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
ja: 全幅モジュールは、全幅セクションの外では使用できません。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
ja: このビデオサービスおよび / あるいはビデオフォーマットからは、静止画像を作成することができません。

en: No available options for this configuration.
ja: この設定では利用可能なオプションはありません。

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
ja: グローバルモジュールを更新します。この変更はこのモジュールを使用する全てのページに適用されます。モジュールを更新する場合はOKを押してください。

en: You cannot add global rows into global sections
ja: グローバルセクションにグローバル行は追加できません。

en: Map Pin Address cannot be empty
ja: マップPINアドレスは空白とはなりません

en: You do not have permission to unlock this section.
ja: ご許可を持っていないロックを解除すること。

en: You do not have permission to unlock this row.
ja: ご許可を持っていないロックを解除する。

en: You do not have permission to unlock this module.
ja: ご許可を持っていないロックを解除このモジュールです。

en: You do not have permission to perform this task.
ja: きにする許可を持っていないがこのタスクを実行します。

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
ja: 実施できないコピー/貼り付け処理によりinavailabilityのlocalStorage機能ブラウザを起動します。 ご利用ください最新の現代ブラウザChrome、Firefox、Safari)をコピー/ペースト工程

en: Invalid Color
ja: 無効なカラー

en: Sales
ja: セールス

en: Total
ja: 合計

en: Unauthorized Action
ja: 許可されていない操作

en: Select Split Testing Subject
ja: スプリットテストの対象を選択

en: You have activated the valentis Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
ja: valentis Leads Split Testing Systemを有効化しました。スプリットテストを使用することで、ページ要素の異なるバリエーションを作成し、どのバリエーションが目標のコンバージョン率にプラスの影響を与えるかを見つけ出すことができます。このウィンドウを閉じたあと、スプリットテストを実施したいセクション、行またはモジュールをクリックしてください。

en: Select Your Goal
ja: ゴールを選択

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, valentis will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then valentis will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
ja: おめでとうございます、スプリットテストの対象を選択しました! 次にゴールを選択する必要があります。ウィンドウを閉じたあと、ご自分のゴールとして使用したいもセクション、行またはモジュールをクリックしてください。選択された要素に応じて、Diviが関連性の高いクリックのコンバージョン率、読了やセールスをトラッキングします。例えば、Call To Actionモジュールをゴールとして選択した場合、DiviはCall To Actionモジュールにおいてテスト対象のバリエーションが訪問者の読み込みやクリック数にどの程度影響するかをトラッキングします。テスト対象自体をゴールとして選択することもできます。

en: Configure Subject Variations
ja: 対象のバリエーションを構成

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
ja: おめでとうございます、スプリットテストの準備ができました! スプリットテストの対象が複製されたことに気がつくでしょう。各スプリットテストのばバリエーションは訪問者に表示され、どのバリエーションが最も高いゴールのコンバージョンレートをもたらすかを見つけ出すための統計情報が収集されます。このページを保存するとテストが開始されます。

en: Select Split Testing Winner
ja: スプリットテストの勝者を選択

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
ja: スプリットテストを終了する前に、どちらのスプリットテストバリエーションを保持するか選択しなければなりません。お気に入りもしくは最もコンバージョンの高い対象を選択してください。もう一方のスプリットテストの対象は削除されます。

en: You need to select a split testing subject first.
ja: まずスプリットテストの対象を選択する必要があります。

en: Select Split Testing Goal
ja: スプリットテストゴールを選択

en: You need to select a split testing goal first.
ja: まずスプリットテストのゴールを選択する必要があります。

en: Select A Different Goal
ja: 別のゴールを選択

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
ja: この要素はスプリットテストのゴールとして使用することができません。他のモジュールやセクションを選択してください。

en: Can't Save Layout
ja: レイアウトを保存できません

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ja: スプリットテストの実行中にレイアウトを保存できません。スプリットテストを終了して再度試してください。

en: Can't Save Section
ja: セクションを保存できません

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ja: スプリットテストの実行中はこのセクションを保存できません。スプリットテストを終了して再度試してください。

en: Can't Save Row
ja: 行を保存できません

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ja: スプリットテストの実行中はこの行を保存できません。スプリットテストを終了して再度試してください。

en: Can't Save Module
ja: モジュールを保存できません

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ja: スプリットテストの実行中はこのモジュールを保存できません。スプリットテストを終了して再度試してください。

en: Can't Load Layout
ja: レイアウトを読み込むことができません

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ja: スプリットテストの実行中に新規のレイアウトを保存できません。スプリットテストを終了して再度試してください。

en: Can't Clear Layout
ja: レイアウトを消去できません

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
ja: スプリットテストの実行中はレイアウトを消去できません。スプリットテストを終了する前にレイアウトを消去してください。

en: Can't Import/Export Layout
ja: レイアウトをインポート/エクスポートできません

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ja: スプリットテストの実行中はレイアウトをインポート/エクスポートできません。スプリットテストを終了してからもう1度お試しください。

en: Can't Move Goal
ja: ゴールを移動できません

en: Can't Move Subject
ja: 対象を移動できません

en: Can't Clone Section
ja: セクションを複製できません

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
ja: スプリットテストの対象を含むため、このセクションは複製できません。ゴールを複製できません。このアクションを実行する前に、まずスプリットテストを終了しなければなりません。

en: Can't Clone Row
ja: 行を複製できません

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
ja: スプリットテストのゴールを含むため、この行は複製できません。ゴールを複製できません。このアクションを実行する前に、まずスプリットテストを終了しなければなりません。

en: Can't Remove Section
ja: セクションを削除できません

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
ja: スプリットテストの対象を含むため、このセクションは削除できません。ゴールを削除できません。このアクションを実行する前に、まずスプリットテストを終了しなければなりません。

en: Can't Remove Row
ja: 行を削除できません

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
ja: スプリットテストの対象を含むため、この行は削除できません。ゴールを削除できません。このアクションを実行する前に、まずスプリットテストを終了しなければなりません。

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
ja: スプリットテストは最低2つの対象のバリエーションを必要とします。さらにバリエーションが追加されるまで、このバリエーションは削除できません。

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
ja: スプリットテストは最低2つの対象のバリエーションを必要とします。さらにバリエーションが追加されるまで、このバリエーションは削除できません

en: Subject
ja: 対象

en: Impressions
ja: インプレッション

en: Clicks
ja: クリック

en: Clickthrough Rate
ja: クリックスルー率

en: Reads
ja: 読了

en: Reading Rate
ja: 読了率

en: Stays
ja: 滞在

en: Bounce Rate
ja: 直帰率

en: Goal Views
ja: 目標のビュー

en: Goal Reads
ja: 目標の読了

en: Engagement Rate
ja: エンゲージメント率

en: Conversion Goals
ja: コンバージョンの目標

en: Conversion Rate
ja: コンバージョン率

en: Shortcode Conversions
ja: ショートコードコンバージョン

en: Did
ja: かった

en: Added
ja: 追加

en: Edited
ja: 編集

en: Removed
ja: 除

en: Moved
ja: 移転

en: Expanded
ja: 拡大

en: Collapsed
ja: 崩壊

en: Locked
ja: ロック

en: Unlocked
ja: 解除

en: Cloned
ja: クローニング

en: Cleared
ja: クリア

en: Enabled
ja: 有効な

en: Disabled
ja: 障害者

en: Copied
ja: コピー

en: Renamed
ja: に名称変更

en: Loaded
ja: ロード

en: Turned On
ja: オン

en: Turned Off
ja: オフ

en: Saved Section
ja: 保存部

en: Saved Row
ja: 保存続

en: Saved Module
ja: 保存モジュール

en: Page
ja: ページ

en: Split Testing
ja: スプリットテスト

en: Settings
ja: 設定

en: on Phone
ja: 電話中

en: on Tablet
ja: タブレット上

en: on Desktop
ja: デスクトップ上

en: The valentis Builder
ja: Diviビルダー

en: % Comments
ja: % コメント

en: by
ja: 執筆者

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Paste After
ja: 貼り付け後

en: Split Test
ja: スプリットテスト

en: End Split Test
ja: スプリットテストの終了

en: Expand
ja: 拡大

en: Collapse
ja: 崩壊

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enter a new name for this module
ja: を入力新しい名前のこのモジュール

en: See History
ja: 歴史を参照

en: View Stats
ja: 統計情報を見る

en: View Split Testing Stats
ja: スプリットテストの統計情報を確認

en: Clone Section
ja: セクションをコピー

en: Unlock Section
ja: ロック解除部

en: Expand Section
ja: 拡大部

en: Standard Section
ja: 標準セクション

en: Clone Row
ja: 行をコピー

en: Change Structure
ja: 構成変更

en: Unlock Row
ja: ロック解除列

en: Expand Row
ja: 拡大を行

en: Add Row
ja: 行を追加

en: Insert Column(s)
ja: 列を挿入

en: Clone Module
ja: モジュールをコピー

en: Remove Module
ja: モジュール削除

en: Unlock Module
ja: ロック解除モジュール

en: Save & Add To Library
ja: ライブラリに保存して追加

en: Load Layout
ja: レイアウトをロード

en: Insert Module(s)
ja: モジュールを挿入

en: Disable Builder
ja: ビルダーを無効にする

en: All content created in the valentis Builder will be lost. Previous content will be restored.
ja: Diviビルダーで作成した全てのコンテンツが失われます。前回のコンテンツが復元されます。

en: Do you wish to proceed?
ja: 続行しますか？

en: All of your current page content will be lost.
ja: 現在のページコンテンツが全て失われます。

en: All advanced module settings in will be lost.
ja: 詳細モジュール設定が全て失われます。

en: Layout Name:
ja: レイアウト名：

en: Save And Add To Library
ja: ライブラリに保存して追加

en: Add To Categories:
ja: カテゴリーに追加：

en: Include General settings
ja: 汎用設定を含む

en: Include Advanced Design settings
ja: 詳細デザイン設定を含む

en: Here you can save the current item and add it to your valentis Library for later use as well.
ja: 後で使うために、ここで現在のアイテムを保存しDiviライブラリに追加できます。

en: Save as Global:
ja: グローバルとして保存：

en: valentis Builder Settings
ja: Diviビルダーの設定

en: End Split Test?
ja: スプリットテストを終了しますか?

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
ja: スプリットテストを終了する際に、どの対象のバリエーションを保持したいかを選択する必要があります。残りの対象は削除されます。

en: Note: this process cannot be undone.
ja: 注:このプロセスは取り消すことができません。

en: An Error Occurred
ja: エラーが発生しました

en: For some reason, you cannot perform this task.
ja: 何らかの理由により、このタスクを実行できません。

en: Proceed
ja: 続行

en: Save as Global Item
ja: グローバルアイテムとして保存する。

en: Set Winner Status
ja: 勝者のステータスを設定する

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
ja: グローバルアイテムをスプリットテストの勝者として使用していました。その結果、以下のどちらかを選択する必要があります:

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the valentis Library)
ja: 勝者をグローバルアイテムとして保存する(Diviライブラリーで選択された対象の同期とローバルアイテムのアップデートが行われます)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
ja: 勝者を非グローバルアイテムとして保存する)選択された対象はグローバルアイテムとはならず、変更内容はグローバルアイテムへ影響しません)

en: Last 24 Hours
ja: 過去24時間

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: Last Month
ja: 先月

en: All Time
ja: すべての時間

en: Summary &amp; Data
ja: 概要・データ

en: Statistics are still being collected for this time frame
ja: このタイムフレーム用に統計情報を収集中です。

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
ja: 十分なデータが収集された時点で統計情報が表示されます

en: Split Testing Statistics
ja: スプリットテストの統計情報

en: Bounces
ja: 直帰

en: Goal Engagement
ja: 目標のエンゲージメント

en: Conversions
ja: コンバージョン

en: Statistics are being collected
ja: 統計情報を収集中です

en: Refresh Stats
ja: 統計情報を更新

en: End Split Test &amp; Pick Winner
ja: スプリットテストを終了 & 優れていたものを採用

en: Add Specialty Section
ja: 特殊セクションを追加

en: Mobile
ja: モバイル

en: Tablet
ja: タブレット

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Smartphone
ja: スマートフォン

en: Enable Split Testing
ja: スプリットテストを有効化

en: Bounce Rate Limit
ja: 直帰率の制限

en: Stats refresh interval
ja: 統計情報の更新間隔

en: Hourly
ja: 1 時間ごと

en: Daily
ja: 日次

en: Shortcode Tracking
ja: ショートコードのトラッキング

en: Shortcode for Tracking:
ja: トラッキング用のショートコード

en: Color Picker Color Pallete
ja: カラーピッカーのカラーパレット

en: Gutter Width
ja: 列間隔

en: Light Text Color
ja: 明るいテキスト色

en: Dark Text Color
ja: 暗いテキスト色

en: Content Area Background Color
ja: コンテンツエリアの背景色

en: Section Background Color
ja: セクションの背景色

en: Connecting...
ja: 接続...

en: Connection failed
ja: 接続に失敗した

en: Removing connection...
ja: 削除接続---

en: Done
ja: を行い

en: Step 1:
ja: ステップ 1:

en: Generate authorization code
ja: 認証コードを生成

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
ja: ステップ2：ペーストの認証コードをクリックし"接続"ボタン:

en: Make a connection
ja: 接続を確立するための

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
ja: Aweberができます。 削除ができます接続をご希望の場合はこちらです。

en: Remove the connection
ja: 削除の接続

en: Read more
ja: もっと読む

en: Theme Customizer
ja: テーマカスタマイザー

en: Module Customizer
ja: モジュールカスタマイザー

en: Page Options
ja: ページのオプション

en: Plugin Options
ja: プラグインのオプション

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: valentis Library
ja: Diviライブラリー

en: Builder Interface
ja: ビルダース

en: Add/Delete Item
ja: 追加/削除項目

en: Edit Item
ja: 商品編集（変更／削除

en: Move Item
ja: 移動項目

en: Disable Item
ja: 項目を無効化

en: Lock Item
ja: ロック項目

en: Toggle valentis Builder
ja: 切り替えファービルダー

en: Library Settings
ja: ライブラリに関する設定項目

en: Edit Global Items
ja: 編集のグローバル事項

en: Settings Tabs
ja: 設定タブ

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Settings Types
ja: 設定種類

en: Edit Colors
ja: 編集色

en: Edit Content
ja: 編集コンテンツ

en: Edit Fonts
ja: フォントの編集

en: Edit Buttons
ja: 編集ボタン

en: Edit Configuration
ja: 編集設定

en: Module Use
ja: モジュールの利用

en: Administrator
ja: 管理者

en: Editor
ja: エディタ

en: Author
ja: 著者

en: Contributor
ja: 筆

en: valentis Role Editor
ja: ファエディタの役割

en: Save valentis Roles
ja: 保存ファーの役割

en: Using the valentis Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
ja: 用のファーの役割の編集、制限の種類の行動できるWordPressのユーザーの役割です。 ことは制限機能をご利用のお客様やゲストの著者への確かなければなりませんが、必要なオプションを用意しています。

en: Reset Roles
ja: リセットの役割

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
ja: すべての現在の役割の設定に設定されますデフォルトです。 いいのか。

en: no
ja: いいえ

note: translators: 1: date, 2: time
en: on %1$s at %2$s
ja: %1$s at %2$sの上

en: (Edit)
ja: (編集）

en: Reply
ja: 返信する

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは現在承認待ちです

en: Enable Visual Builder
ja: ビジュアルビルダーを有効にする

en: Built For Any
ja: 何か作成する

en: Built For
ja: 作成する

en: Global Layout
ja: グローバルレイアウト

en: Standard
ja: スタンダード

en: Homepage Basic
ja: ホームページ ベーシック

en: Homepage Shop
ja: ホームページ ショップ

en: Homepage Portfolio
ja: ホームページ ポートフォリオ

en: Homepage Company
ja: ホームページ 会社

en: Homepage Corporate
ja: ホームページ 企業

en: Homepage Extended
ja: ホームページ エクステンデッド

en: Page Fullwidth
ja: ページフルワイド

en: Page Right Sidebar
ja: ページ右サイドバー

en: Page Left Sidebar
ja: ページ左サイドバー

en: Page Dual Sidebars
ja: ページのデュアルサイドバー

en: Portfolio Grid
ja: ポートフォリオグリッド

en: Portfolio 1 Column
ja: ポートフォリオ1カラム

en: Portfolio Fullwidth Carousel
ja: ポートフォリオフルワイドカルーセル

en: Portfolio Fullwidth Grid
ja: ポートフォリオフルワイドグリッド

en: Project Extended
ja: プロジェクト エクステンデッド

en: Project Extended 2
ja: プロジェクト エクステンデッド 2

en: Blog Masonry
ja: ブログ グリッド

en: Blog Standard
ja: ブログ スタンダード

en: Shop Basic
ja: ショップ ベーシック

en: Shop Extended
ja: ショップ エクステンデッド

en: Splash Page
ja: スプラッシュページ

en: Maintenance Mode
ja: メンテナンスモード

en: Coming Soon
ja: 近日公開

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: About Me
ja: 紹介

en: About Us
ja: 会社概要

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Our Team
ja: 当社のチーム

en: Creative Agency
ja: クリエイティブエージェンシー

en: Sales Page
ja: 販売ページ

en: Case Study
ja: ケーススタディ

en: Product Features
ja: 商品の特徴

en: Image
ja: 画像

en: Left To Right
ja: 左から右へ

en: Right To Left
ja: 右から左へ

en: Top To Bottom
ja: 上から下へ

en: Bottom To Top
ja: 下から上へ

en: Fade In
ja: フェードイン

en: No Animation
ja: アニメーションなし

en: Image URL
ja: 画像 URL

en: Choose an Image
ja: 画像を選択してください

en: Set As Image
ja: 画像として設定

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
ja: 希望の画像をアップロードするか、表示したい画像の URLを入力します。

en: Image Alternative Text
ja: 画像の代替テキスト

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
ja: 画像の代替テキストを設定します。画像の短い説明をここに配置できます。

en: Image Title Text
ja: 画像タイトルテキスト

en: This defines the HTML Title text.
ja: HTMLタイトルテキストを設定します。

en: Open in Lightbox
ja: ライトボックスを開く

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
ja: 画像をライトボックスで開く必要があるかどうかをこちらで選択できます。注：ライトボックスで画像を開くことを選択した場合、下の URLオプションは無視されます。

en: Link URL
ja: リンク URL

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
ja: 画像をリンクしたい場合には、リンク先のURLをこちらに入力します。このフィールドを空白のままにするとリンクは作成されません。

en: Url Opens
ja: URLを開く

en: In The Same Window
ja: 同じウィンドウで

en: In The New Tab
ja: 新しいタブで

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
ja: こちらでは、リンクを新しいウィンドウで開くかどうかを選択できます

en: Image Overlay
ja: 画像の重ね合わせ

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
ja: 有効の場合、ビジターが画像上にカーソルを合わせたときオーバーレイの色とアイコンが表示されます

en: Overlay Icon Color
ja: オーバーレイアイコン色

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
ja: オーバーレイアイコンのカスタム色が定義できます

en: Hover Overlay Color
ja: マウスオーバーオーバーレイカラー

en: Here you can define a custom color for the overlay
ja: オーバーレイのカスタム色が定義できます

en: Hover Icon Picker
ja: マウスオーバーアイコン選択

en: Here you can define a custom icon for the overlay
ja: オーバーレイのカスタムアイコンが定義できます

en: Animation
ja: アニメーション

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
ja: アニメーションの方向を制御します。

en: Remove Space Below The Image
ja: 画像の下のスペースを削除

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
ja: こちらでは、画像の下にスペースを配置するかどうかを選択できます。

en: Image Alignment
ja: 画像配置

en: Here you can choose the image alignment.
ja: ここで画像配置を選択できます

en: Image Max Width
ja: 画像最大幅

en: Force Fullwidth
ja: 全幅にする

en: Always Center Image On Mobile
ja: モバイルでは常に中心に画像を表示

en: Disable on
ja: 無効をオンにする

en: Phone
ja: 電話

en: This will disable the module on selected devices
ja: これは選択したデバイスのモジュールを無効にします

en: Admin Label
ja: Adminラベル

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
ja: 特定を容易にするため、ビルダーでモジュールのラベルを変更します。

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Caption
ja: キャプション

en: Title
ja: タイトル

en: Gallery Item
ja: ギャラリーアイテム

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay Icon
ja: オーバーレイアイコン

en: Gallery Item Title
ja: ギャラリーアイテムタイトル

en: Gallery Item Caption
ja: ギャラリーアイテムのタイトル

en: Gallery Pagination
ja: ギャラリーのページネーション

en: Pagination Active Page
ja: ページネーションがアクティブなページ

en: Gallery Images
ja: ギャラリー画像

en: Slider
ja: スライダー

en: Grid
ja: グリッド

en: Toggle between the various blog layout types.
ja: さまざまなブログのレイアウトタイプを切り替えます。

en: Images Number
ja: 画像数

en: Define the number of images that should be displayed per page.
ja: ページごとに表示されるべき画像の数を設定します。

en: Show Title and Caption
ja: タイトルとキャプションを表示

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
ja: こちらでは、画像にタイトルとキャプションがついている場合、それらを表示するかどうかを選択できます。

en: Show Pagination
ja: ページネーションを表示

en: Enable or disable pagination for this feed.
ja: このフィードのページネーションを有効または無効にします。

en: Dark
ja: 暗い

en: Light
ja: 明るい

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
ja: こちらでは、テキストを明るくするか暗くするかを選択できます。暗い背景で作業している場合は、テキストは明るくする必要があります。背景が明るい場合は、テキストを暗く設定する必要があります。

en: Automatic Animation
ja: 自動アニメーション

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ja: 訪問者が[次へ]ボタンをクリックすることなく、自動的にスライドさせたい場合は、このオプションを有効にし、必要に応じて、下の回転速度を調整します。

en: Automatic Animation Speed (in ms)
ja: 自動アニメーション速度（ミリ秒）

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
ja: こちらでは、「自動アニメーション」オプションが有効になっている場合、スライダーが各スライドの間でフェードする速さを指定できます。数値が高いほど、各回転の間の休止が長くなります。

en: Zoom Icon Color
ja: ズームアイコンカラー

en: Video
ja: 動画

en: Video Icon
ja: 動画アイコン

en: Video MP4/URL
ja: 動画.MP4URL

en: Upload a video
ja: 動画をアップロードする

en: Choose a Video MP4 File
ja: 動画.MP4ファイルを選択してください

en: Set As Video
ja: 動画として設定します

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
ja: 希望の動画を.MP4フォーマットでアップロードするか、表示したい動画のURLを入力します。

en: Video Webm
ja: 動画.WEBM

en: Choose a Video WEBM File
ja: 動画の.WEBMファイルを選択

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
ja: ここに動画の.WEBMバージョンをアップロードします。すべてのアップロードされた動画は、あらゆるブラウザで最大限の互換性を確保するために、.MP4と.WEBMの両方の形式にする必要があります。

en: Image Overlay URL
ja: 画像オーバーレイ URL

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
ja: 希望の画像を.MP4フォーマットでアップロードするか、動画に表示したい画像のURLを入力します。動画から静止画像を生成することもできます。

en: Play Icon Color
ja: 再生アイコンカラー

en: Video Slider
ja: 動画スライダー

en: Play Button
ja: 再生ボタン

en: Thumbnail Item
ja: サムネイルアイテム

en: Slider Arrows
ja: スライダー矢印

en: Display Image Overlays on Main Video
ja: メイン動画に画像オーバーレイを表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Show
ja: 表示

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by valentis.
ja: このオプションはメイン動画のプレイヤーインターフェイスに適用されます。この画像は、各動画設定でアップロードするか、Diviで自動生成できます。

en: Arrows
ja: 矢印

en: Show Arrows
ja: 矢印を表示

en: Hide Arrows
ja: 矢印を非表示

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
ja: この設定でナビゲーション矢印のオン・オフを切り替えます。

en: Slider Controls
ja: スライダーコントロール

en: Use Thumbnail Track
ja: サムネイルトラックを使用

en: Use Dot Navigation
ja: ドットナビゲーションを使用

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
ja: この設定では、スライダーの下にあるサムネイルトラックコントロール、またはスライダーの一番下のドットナビゲーションのどちらを使用するかを選択できます。

en: Slider Controls Color
ja: スライダーコントロールの色

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
ja: この設定では、スライダーコントロールの色の明暗を選択できます。スライダーコントロールは、サムネイルトラック上では矢印、ドットナビゲーションでは円で表示されます。

en: Thumbnail Overlay Color
ja: サムネイルマウスオーバーカラー

en: New Video
ja: 新しい動画

en: Video Settings
ja: 動画設定

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
ja: 簡単に識別できるよう、ビルダーの動画のラベルを変更します。

en: Slider Arrows Color
ja: スライダー矢印の色

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
ja: この設定は、スライダー矢印の色を明るくしたり暗くしたりできます。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
ja: こちらでは、テキストの値を選択できます。暗い背景で作業している場合は、テキストは明るくする必要があります。背景が明るい場合は、テキストを暗く設定する必要があります。

en: Text Orientation
ja: テキスト方向

en: This controls the how your text is aligned within the module.
ja: テキストをモジュール内で整列する方法を制御します。

en: Here you can create the content that will be used within the module.
ja: モジュール内で使用されるコンテンツを作成できます。

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Blurb
ja: 広告

en: Body
ja: ボディ

en: Blurb Image
ja: ポップ画像

en: Blurb Title
ja: ポップタイトル

en: Blurb Content
ja: ポップコンテンツ

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
ja: 広告のタイトルは広告画像の下に太字で表示されます。

en: Url
ja: URL

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
ja: 広告リンクを貼りたい場合、ここにリンク先のURLを入力します。

en: Use Icon
ja: アイコンを使用

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
ja: こちらでは、以下のアイコン設定のどちらを使用するかを選択できます。

en: Icon
ja: アイコン

en: Choose an icon to display with your blurb.
ja: 広告に表示するアイコンを選択してください。

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: Here you can define a custom color for your icon.
ja: こちらでは、アイコンのカスタムカラーを設定できます。

en: Circle Icon
ja: サークルアイコン

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
ja: こちらでは、上記のアイコンのうちのどれをサークル内に表示するかを選択できます。

en: Circle Color
ja: サークルの色

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
ja: こちらでは、アイコンサークルのカスタムカラーを設定できます。

en: Show Circle Border
ja: サークルの境界線を表示

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
ja: こちらでは、アイコンの円の境界線を表示するかどうかを選択できます。

en: Circle Border Color
ja: サークルの境界線の色

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
ja: こちらでは、アイコンの円の境界線のカスタムカラーを設定できます。

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
ja: 広告文の一番上に表示する画像をアップロードします。

en: Image Alt Text
ja: 画像の代替テキスト

en: Define the HTML ALT text for your image here.
ja: こちらで画像の代替テキストを設定します。

en: Image/Icon Placement
ja: 画像/アイコンの配置

en: Here you can choose where to place the icon.
ja: アイコンを配置する場所を、こちらで選択できます。

en: Image/Icon Animation
ja: 画像/アイコンアニメーション

en: This will control how your blurb text is aligned.
ja: 広告文のテキストの配置方法を制御します。

en: Input the main text content for your module here.
ja: ここにモジュールのメインテキストの内容を入力します。

en: Use Icon Font Size
ja: アイコンフォントサイズを使う

en: Icon Font Size
ja: アイコンフォントサイズ

en: Tabs
ja: タブ

en: Tab
ja: タブ

en: Tabs Controls
ja: タブコントロール

en: Active Tab
ja: アクティブタブ

en: Tabs Content
ja: タブコンテンツ

en: Active Tab Background Color
ja: アクティブタブ背景色

en: Inactive Tab Background Color
ja: 非アクティブタブ背景色

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Tab Settings
ja: タブの設定

en: The title will be used within the tab button for this tab.
ja: タイトルは、このタブのタブボタン内で使用されます。

en: Slide
ja: スライド

en: Button
ja: ボタン

en: Slide Description
ja: スライド解説

en: Slide Title
ja: スライドタイトル

en: Slide Button
ja: スライドボタン

en: Slide Controllers
ja: スライドコントローラー

en: Slide Active Controller
ja: スライドアクティブコントローラー

en: Slide Image
ja: スライド画像

en: Slide Arrows
ja: スライド矢印

en: Show Controls
ja: スライドショーのコントロール

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
ja: この設定では、スライダーの下の円形ボタンのオン・オフを切り替えます。

en: Continue Automatic Slide on Hover
ja: 続き自動スライド推移

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
ja: 旋ことにより自動摺動を続けるマウスhoverします。

en: Use Parallax effect
ja: パララックス効果を使う

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
ja: このオプションを有効にすると、スクロールした時に背景画像が固定されます。

en: Parallax method
ja: 視差法

en: Define the method, used for the parallax effect.
ja: 視差効果に使用される方法を設定します。

en: Remove Inner Shadow
ja: 内側の影を除去

en: Background Image Position
ja: 背景画像の位置

en: Top Left
ja: トップ左

en: Top Center
ja: トップセンター

en: Top Right
ja: トップ右

en: Center Right
ja: センター右

en: Center Left
ja: センター左

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Center
ja: 下センター

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Background Image Size
ja: 背景画像サイズ

en: Actual Size
ja: 実際のサイズ

en: Top Padding
ja: 上部パディング

en: Bottom Padding
ja: 下部パディング

en: Hide Content On Mobile
ja: モバイルでコンテンツを非表示

en: Hide CTA On Mobile
ja: モバイルでCTAを非表示

en: Show Image / Video On Mobile
ja: モバイルで画像・動画を表示

en: New Slide
ja: 新しいスライド

en: Slide Settings
ja: スライドの設定

en: Slide Description Container
ja: 説明コンテナをスライド

en: Heading
ja: 見出し

en: Define the title text for your slide.
ja: スライドのタイトルのテキストを設定します。

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Define the text for the slide button
ja: スライドボタンのテキストを設定します

en: Button URL
ja: ボタン URL

en: Input a destination URL for the slide button.
ja: スライドボタンのURLを入力します。

en: Cover
ja: カバー

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
ja: カラーピッカーを使用してこのモジュールの背景色を選択します。

en: Choose a Slide Image
ja: スライド画像を選択

en: Set As Slide Image
ja: スライド画像として設定

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
ja: 設定されている場合、このスライド画像がスライドのテキストの左側に表示されます。画像をアップロードするか、空白のままにしてテキストのみのスライドを作成できます。

en: Use Background Overlay
ja: 背景のオーバーレイを使用する

en: yes
ja: あり

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
ja: 有効の場合、カスタムのオーバーレイ色が背景画像とスライドコンテンツの裏側に追加されます

en: Background Overlay Color
ja: 背景オーバーレイカラー

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
ja: 背景のオーバーレイ色を選択するため、カラーピッカーを使用する

en: Use Text Overlay
ja: テキストのオーバーレイを使用する

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
ja: 有効の場合、背景色が背景画像の上でより読みやすくなるようスライダーテキスト列の裏側に追加されます

en: Text Overlay Color
ja: テキストのオーバーレイ色

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
ja: オーバーレイテキストの色を選択するため、カラーピッカーを使用する

en: Slide Image Vertical Alignment
ja: スライド画像の垂直配置

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
ja: この設定は、スライド画像の垂直方向の配置を決定します。画像は縦方向中央に配置するか、スライドの下部に配置できます。

en: Slide Video
ja: スライド動画

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
ja: 設定されている場合、この動画はスライドテキストの左側に表示されます。 YouTubeまたはVimeoのページ URLを入力するか、空白のままにしてテキストのみのスライドを作成します。

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
ja: 設定されたスライド画像がある場合は、こちらに画像の代替テキストを入力します。

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
ja: こちらでは、テキストの明暗を選択できます。暗い背景で作業している場合は、テキストは明るくする必要があります。背景が明るい場合は、テキストを暗く設定する必要があります。

en: Background Video MP4
ja: 背景動画.MP4

en: Choose a Background Video MP4 File
ja: 背景動画の.MP4ファイルを選択してください

en: Set As Background Video
ja: 背景動画として設定

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
ja: すべての動画は、あらゆるブラウザで最大限の互換性を確保するために、.MP4と.WEBMの両方の形式でアップロードする必要があります。こちらから.MP4バージョンをアップロードします。重要な注意事項：動画バックグラウンドは、モバイルデバイスでは無効になっています。その代わり、背景画像が使用されます。このため、最善の結果を得るためには背景画像と背景動画の両方を設定する必要があります。すべての動画は、あらゆるブラウザで最大限の互換性を確保するために、.MP4と.WEBMの両方の形式でアップロードする必要があります。こちらから.MP4バージョンをアップロードします。重要な注意事項：動画バックグラウンドは、モバイルデバイスでは無効になっています。その代わり、背景画像が使用されます。このため、最善の結果を得るためには背景画像と背景動画の両方を設定する必要があります。

en: Background Video Webm
ja: 背景動画.WEBM

en: Choose a Background Video WEBM File
ja: 背景動画の.WEBMファイルを選択してください

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
ja: すべての動画は、あらゆるブラウザで最大限の互換性を確保するために、.MP4と.WEBMの両方の形式でアップロードする必要があります。こちらから.WEBMバージョンをアップロードします。重要な注意事項：動画バックグラウンドは、モバイルデバイスでは無効になっています。その代わり、背景画像が使用されます。このため、最善の結果を得るためには背景画像と背景動画の両方を設定する必要があります。

en: Background Video Width
ja: 背景動画の幅

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
ja: 動画を正しいサイズにするためには、こちらに動画の正確な幅をピクセル単位で入力する必要があります。

en: Background Video Height
ja: 背景動画の高さ

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
ja: 動画を正しいサイズにするためには、こちらに動画の正確な幅をピクセル単位で入力する必要があります。

en: Pause Video
ja: 動画の一時停止

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
ja: 再生を開始するとき他のプレイヤーの動画再生を一時停止できるようにします

en: Input your main slide text content here.
ja: ここにメインスライドのテキストを入力します。

en: Arrows Custom Color
ja: 矢印カスタムカラー

en: Dot Nav Custom Color
ja: ドットナビカスタムカラー

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
ja: このラベルがスライドをビルダーの識別が簡単です。

en: Text Overlay Border Radius
ja: オーバーレイテキストのボーダーラジアス

en: Post Slider
ja: スライダーを投稿する

en: Meta
ja: メタ情報

en: Posts Number
ja: 投稿数

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
ja: スライダーにいくつの投稿を表示したいか選択する

en: Include Categories
ja: カテゴリーを追加

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
ja: スライダーのどのカテゴリーに含めるか選択する

en: Order By
ja: 順序

en: Date: new to old
ja: 日付：新しいものから古いものへ

en: Date: old to new
ja: 日付：古いものから新しいものへ

en: Title: a-z
ja: タイトル：a-z

en: Title: z-a
ja: タイトル：z-a

en: Random
ja: ランダム

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
ja: 投稿をどの順番で表示するか調整することが出来ます

en: Show Read More Button
ja: 「もっと読み込む」ボタンを表示

en: This setting will turn on and off the read more button.
ja: この設定は「もっと読み込む」ボタンをオン／オフします

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
ja:  \"Read More\" ボタンに表示されるテキストを定義する。デフォルトでは空白（さらに読み込む）

en: Content Display
ja: コンテンツ表示

en: Show Excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Show Content
ja: 内容を表示

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
ja: 「フルコンテンツの表示」ではスライダー内に投稿全文が表示されます。「抜粋の表示」では抜粋のみが表示されます。

en: Use Post Excerpt if Defined
ja: もし定義されていればPost Excerpt （抜粋を投稿する）を使用する

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
ja: 定義されたexcepts(抜粋）をマニュアルで無視し常に自動的に生成したい場合はこのオプションを無効にてください

en: Automatic Excerpt Length
ja: 自動抜粋長さ

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
ja: 自動生成する抜粋の長さを定義する。デフォルトでは空白（270）

en: Show Post Meta
ja: ポストメタを表示する

en: This setting will turn on and off the meta section.
ja: この設定はメタセクションをオン／オフします

en: Choose a Background
ja: 背景を選択する

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
ja: スライダーの背景として使いたい希望の画像をアップロード、または使いたい画像のURLを入力してください

en: Show Featured Image
ja: 注目画像を表示

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
ja: この設定はスライダー内の注目画像をオン／オフします。

en: Image Placement
ja: 画像の置き換え

en: Background
ja: 背景

en: Select how you would like to display the featured image in slides
ja: スライド内の注目画像をどう表示したいか選択してください

en: Show Image On Mobile
ja: モバイルに画像を表示する

en: by %s
ja: 執筆者 %s

en: Testimonial
ja: ユーザーの感想

en: Testimonial Portrait
ja: 評価者ポートレート

en: Testimonial Description
ja: 評価解説

en: Testimonial Author
ja: 評価者

en: Testimonial Meta
ja: 評価メタ情報

en: Author Name
ja: 投稿者名

en: Input the name of the testimonial author.
ja: 感想作成者の名前を入力します。

en: Job Title
ja: 役職

en: Input the job title.
ja: 役職を入力します。

en: Company Name
ja: 会社名

en: Input the name of the company.
ja: 会社の名前を入力します。

en: Author/Company URL
ja: 投稿者/会社URL

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
ja: 投稿者のウェブサイトを入力します。空白のままにするとリンクは貼られません。

en: URLs Open
ja: URLsを開く

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
ja:  URLを新しいウィンドウで開くかどうかを選択します。

en: Portrait Image URL
ja: ポートレート画像 URL

en: Quote Icon
ja: 引用アイコン

en: Visible
ja: 表示

en: Hidden
ja: 非表示

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
ja: 引用アイコンを表示するかどうかを選択します。

en: Use Background Color
ja: 背景色を使う

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
ja: こちらでは、以下の背景色設定を使用するかどうかを選択できます。

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
ja: こちらでは、アクションの呼び出しのカスタム背景色を設定できます。

en: This will adjust the alignment of the module text.
ja: モジュールテキストの配置を調整します。

en: Quote Icon Color
ja: 引用アイコンカラー

en: Portrait Border Radius
ja: ポートレートボーダー丸み

en: Portrait Width
ja: ポートレート幅

en: Portrait Height
ja: ポートレート高さ

en: Pricing Tables
ja: 価格表

en: Pricing Table
ja: 価格表

en: Pricing Heading
ja: 価格小見出し

en: Pricing Title
ja: 価格タイトル

en: Pricing Subtitle
ja: 価格サブタイトル

en: Pricing Top
ja: 価格トップ

en: Price
ja: 価格

en: Currency
ja: 通貨

en: Frequency
ja: 頻度

en: Pricing Content
ja: 価格コンテンツ

en: Pricing Item
ja: 価格アイテム

en: Excluded Item
ja: 除外アイテム

en: Pricing Button
ja: 価格ボタン

en: Featured Table
ja: 特集テーブル

en: Subheader
ja: 小見出し

en: Currency &amp; Frequency
ja: 通貨&amp;周波数

en: Featured Table Background Color
ja: 特集テーブル背景色

en: Table Header Background Color
ja: テーブルヘッダー背景色

en: Featured Table Header Background Color
ja: 特集テーブルヘッダー背景色

en: Featured Table Header Text Color
ja: 特集テーブルヘッダーテキストカラー

en: Featured Table Subheader Text Color
ja: 特集テーブル小見出しテキストカラー

en: Featured Table Price Color
ja: 特集テーブル価格カラー

en: Featured Table Body Text Color
ja: 特集テーブルボディテキストカラー

en: Show Bullet
ja: ドット表示

en: Bullet Color
ja: ドットカラー

en: Featured Table Bullet Color
ja: 特集テーブルドットカラー

en: Remove Featured Table Drop Shadow
ja: 特集テーブルドロップシャドウを除去

en: Center List Items
ja: リストアイテム中央寄せ

en: New Pricing Table
ja: 新しい価格表

en: Pricing Table Settings
ja: 価格表の設定

en: Make This Table Featured
ja: この表を注目にする

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
ja: 表を注目にすると、その表を他の表よりも目立たせることができます。

en: Define a title for the pricing table.
ja: 価格表のタイトルを設定します。

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Define a sub title for the table if desired.
ja: 必要に応じて、表のサブ•タイトルを設定します。

en: Input your desired currency symbol here.
ja: ここに希望する通貨記号を入力します。

en: Per
ja: 毎

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
ja: 価格がサブスクリプションに基づく場合、サブスクリプションの支払いサイクルをここに入力します。

en: Input the value of the product here.
ja: ここに商品の価値を入力します。

en: Input the destination URL for the signup button.
ja: サインアップボタンのURLを入力します。

en: Adjust the text used from the signup button.
ja: サインアップボタンで使用されるテキストを調整します。

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
ja: 商品に含まれる/含まれない機能のリストを入力します。各アイテムは新しい行に個別にリストし、+か-のどちらかの記号で始めます。

en: Included option
ja: 含まるオプション

en: Excluded option
ja: 含まれないオプション

en: Excluded Item Color
ja: 除外項目の色

en: Call To Action
ja: アクションの呼び出し

en: Promo Description
ja: 解説

en: Promo Button
ja: ボタン

en: Promo Title
ja: プロモーションタイトル

en: Input your value to action title here.
ja: ここにアクションのタイトルの価値を入力します。

en: Input the destination URL for your CTA button.
ja: アクションボタンを呼び出すためのURLを入力します。

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
ja: 希望するボタンテキストを入力します。空白のままにするとボタンはなしになります。

en: Input the destination URL for your button.
ja: あなたのボタンのリンク先URLを入力してください）

en: Input your desired button text.
ja: 希望するボタンテキストを入力してください

en: Button alignment
ja: ボタンの配置

en: Here you can define the alignemnt of Button
ja: ここでボタンの配置を定義することができます。

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio Cover Art
ja: 音声画像

en: Audio Content
ja: 音声コンテンツ

en: Audio Title
ja: オーディオタイトル

en: Audio Meta
ja: 音声メタ情報

en: Player Buttons
ja: プレイヤーボタン

en: Player Timer
ja: プレイヤーのタイマー

en: Player Sliders
ja: プレイヤースライダー

en: Player Sliders Current
ja: プレイヤーのスライダーの流れ

en: Upload an audio file
ja: オーディオファイルをアップロード

en: Choose an Audio file
ja: オーディオファイルを選択

en: Set As Audio for the module
ja: モジュールのオーディオとして設定

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
ja: モジュールで使用するオーディオファイルを設定します。モジュールからオーディオファイルを削除するには、設定フィールドからURLを削除します。

en: Define a title.
ja: タイトルを設定します。

en: Artist Name
ja: アーティスト名

en: Define an artist name.
ja: アーティスト名を設定します。

en: Album name
ja: アルバム名

en: Define an album name.
ja: アルバム名を設定します。

en: Cover Art Image URL
ja: カバーアート画像URL

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
ja: モジュール用のカスタム背景色を設定するか、デフォルトの色を使用する場合は空白のままにします。

en: Email Optin
ja: メールOptin

en: Subscribe
ja: 購読

en: Newsletter Description
ja: ニュースレター解説

en: Newsletter Form
ja: ニュースレターフォーム

en: Newsletter Fields
ja: ニュースレターフィールド

en: Newsletter Button
ja: ニュースレターボタン

en: Select the list
ja: リストを選択

en: Service Provider
ja: サービスプロバイダ

en: Here you can choose a service provider.
ja: こちらでは、サービスプロバイダを選択できます。

en: Feed Title
ja: フィードタイトル

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
ja: <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>を入力します。

en: MailChimp lists
ja: MailChimpリスト

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
ja: 顧客に追加したいMailChimpリストを選択することが出来ます。ここに何もリストがなければ、MailChimp APIキーが %1$sに設定されていることを確認し、少なくとも最低1つのリストがMailChimpアカウントに存在する必要があります。新しいリストが追加された場合はここには表示されず、%1$s.%2$s内の 'Regenerate MailChimp Lists' オプションをオンにする必要があります。

en: valentis Plugin Options
ja: Diviプラグイン・オプション

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
ja: リストが再生成された場合、これを必ず無効にしてください。

en: Aweber lists
ja: Aweberリスト

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
ja: 顧客に追加したいAweberリストを選択することが出来ます。ここに何もリストがなければ、Aweberが %1$sに正しく設定されていることを確認し、少なくとも最低1つのリストがAweberアカウントに存在する必要があります。新しいリストが追加された場合はここには表示されず、 %1$s.%2$s内の'Regenerate Aweber Lists'をオンにする必要があります。

en: Choose a title of your signup box.
ja: サインアップボックスのタイトルを選択してください。

en: Here you can change the text used for the signup button.
ja: こちらでは、サインアップのボタンに使用されるテキストを変更できます。

en: Here you can adjust the alignment of your text.
ja: こちらでは、テキストの配置を調整できます。

en: Form Field Background Color
ja: フォームフィールド背景色

en: Form Field Text Color
ja: フォームフィールドテキストカラー

en: Focus Background Color
ja: 強調背景色

en: Focus Text Color
ja: 強調テキストカラー

en: Use Focus Border Color
ja: 強調ボーダーカラーを使う

en: Focus Border Color
ja: 強調ボーダーカラー

en: Login Description
ja: ログイン記述

en: Login Form
ja: ログインフォーム

en: Login Fields
ja: ログインフィールド

en: Login Button
ja: ログインボタン

en: Choose a title of your login box.
ja: ログインボックスのタイトルを選択します。

en: Redirect To The Current Page
ja: 現在のページにリダイレクト

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
ja: こちらでは、ユーザーが現在のページにリダイレクトする必要があるかどうかを選択できます。

en: Logged in as %1$s
ja: ログイン中のユーザー %1$s

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio Image
ja: ポートフォリオ画像

en: Portfolio Title
ja: ポートフォリオタイトル

en: Portfolio Post Meta
ja: ポートフォリオ投稿メタ情報

en: Choose your desired portfolio layout style.
ja: 希望のポートフォリオのレイアウトスタイルを選択します。

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
ja: ページごとに表示するプロジェクトの数を設定します。

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
ja: フィードに含めたいカテゴリーを選択します。

en: Show Title
ja: タイトルを表示する

en: Turn project titles on or off.
ja: プロジェクトのタイトルのオン・オフを切り替えます。

en: Show Categories
ja: カテゴリーを表示する

en: Turn the category links on or off.
ja: カテゴリーリンクのオン・オフを切り替えます。

en: &laquo; Older Entries
ja: &laquo; 前のエントリー

en: Next Entries &raquo;
ja: 次のエントリー &raquo;

en: Filterable Portfolio
ja: フィルター可能ポートフォリオ

en: Filter
ja: フィルター

en: Portfolio Filters
ja: ポートフォリオフィルター

en: Active Portfolio Filter
ja: アクティブポートフォリオフィルター

en: Portfolio Pagination
ja: ポートフォリオ・ページネーション

en: Bar Counters
ja: バーカウンター

en: Bar Counter
ja: 棒グラフカウンター

en: Percent
ja: パーセント

en: Counter Title
ja: カウンタータイトル

en: Counter Container
ja: カウンター箱

en: Counter Amount
ja: カウンター値

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
ja: バー（現在はグレー）の空白スペースの色を調整します。

en: Bar Background Color
ja: バーの背景色

en: This will change the fill color for the bar.
ja: バーの塗りつぶしの色を変更します。

en: Use Percentages
ja: 使用率

en: Bar Top Padding
ja: 棒グラフ上部パディング

en: Bar Bottom Padding
ja: 棒グラフ下部パディング

en: Border Radius
ja: ボーダー丸み

en: New Bar Counter
ja: 新しいバーカウンター

en: Bar Counter Settings
ja: バーカウンターの設定

en: Input a title for your bar.
ja: バーのタイトルを入力

en: Define a percentage for this bar.
ja: このバーの割合を設定します。

en: Label Color
ja: ラベルカラー

en: Percentage Color
ja: パーセンテージカラー

en: Circle Counter
ja: サークルカウンター

en: Number
ja: 数字

en: Percent Container
ja: パーセント・コンテナー

en: Circle Counter Title
ja: 円グラフタイトル

en: Percent Text
ja: パーセントテキスト

en: Input a title for the circle counter.
ja: サークルカウンターのタイトルを入力します。

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
ja: サークルカウンターの数字を設定します。 （パーセント記号を含めないでください。下記のオプションを使用します。）。注：0から100だけの自然数を使用できます

en: Percent Sign
ja: パーセント記号

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
ja: こちらでは、数の設定後にパーセント記号を追加するかどうかを選択できます。

en: Circle Color Opacity
ja: 円グラフカラー透過度

en: Number Counter
ja: 数カウンター

en: Number Counter Title
ja: 数値カウンタータイトル

en: Input a title for the counter.
ja: カウンターのタイトルを入力します。

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
ja: カウンターの数を設定します。（以下のオプションを使用し、パーセント記号を含めないでください。）

en: Counter Text Color
ja: カウンターのテキストの色

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
ja: こちらでは、タイトルテキストを明るくするか暗くするかを選択できます。暗い背景で作業している場合は、テキストは明るくする必要があります。背景が明るい場合は、テキストを暗く設定する必要があります。

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Toggle
ja: トグル

en: Open Toggle
ja: トグルを開く

en: Toggle Title
ja: トグルタイトル

en: Toggle Icon
ja: トグルアイコン

en: Toggle Content
ja: トグルコンテンツ

en: Open Toggle Background Color
ja: トグル開背景色

en: Open Toggle Text Color
ja: トグル開テキストカラー

en: Closed Toggle Background Color
ja: トグル閉背景色

en: Closed Toggle Text Color
ja: トグル閉テキストカラー

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
ja: トグルが閉じている時、トグルのタイトルはコンテンツの上に表示されます。

en: State
ja: 状態

en: Close
ja: 閉じる

en: Open
ja: 開く

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
ja: このトグルを、開いている、または閉じている状態で開始すべきかを選択します。

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Field
ja: フィールド

en: Form Field
ja: フォームフィールド

en: Contact Title
ja: 問合せタイトル

en: Contact Button
ja: 問合せボタン

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Message Field
ja: メッセージフィールド

en: Captcha Field
ja: キャプチャフィールド

en: Captcha Text
ja: キャプチャテキスト

en: Display Captcha
ja: Captchaを表示

en: Turn the captcha on or off using this option.
ja: オプションを使用してCaptchaのオン・オフを切り替えます。

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
ja: メッセージが送信されるべきEメールアドレスを入力してください。<br /><br /> 注: Eメール配信とスパム防止は複雑なプロセスです。次のような配信サービスを使用することをお勧めします: <a href="%1$s">Mandrill</a>、<a href="%2$s">SendGrid</a>、またはこのフォームを通して送信されたメッセージを確実に配信できる類似のサービス

en: Define a title for your contact form.
ja: 連絡先フォームのタイトルを設定します。

en: Message Pattern
ja: メッセージパターン

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
ja: eメール・メッセージのカスタムパターンを定義することが出来ます。フィールドは次のフォーマットに含めることが出来ます - <strong>%%field_id%%</strong>。例えば id = <strong>phone</strong> のフィールドと id = <strong>message</strong>のフィールドを含めたければ、次のernを用いることができます：<strong>私のメッセージは%%message%% そして電話番号は %%phone%%</strong>。　デフォルトでは空白。

en: Enable Redirect URL
ja: リダイレクトURLを有効にする

en: Redirect users after successful form submission.
ja: フォーム提出の成功後ユーザーをリダイレクト

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Type the Redirect URL
ja: リダイレクトURLを入力する

en: Success Message
ja: 成功したメッセージ

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
ja: フォーム提出の成功後、表示したいメッセージを入力します。デフォルトでは空白。

en: Form Background Color
ja: フォーム背景色

en: Input Border Radius
ja: 入力ボーダー丸み

en: Make sure you entered the captcha.
ja: キャプチャを入力したか確認してください。

en: Make sure you fill in all required fields.
ja: 全ての必須フィールドに入力したか確認してください

en: Invalid Email.
ja: Eメールが違います。

en: Please refresh the page and try again.
ja: ページを更新してもう一度やり直してください。

en: New Message From %1$s%2$s
ja: 新しいメッセージが来ています。送信者 %1$s%2$s

en: New Field
ja: 新しいフィールド

en: Field Settings
ja: フィールド設定

en: Field ID
ja: フィールドID

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
ja: このフィールドのユニークIDを定義します。特殊テキストやスペースは使わず半角英テキストのみ使用出来ます。

en: Input Field
ja: 入力フィールド

en: Email Field
ja: eメールフィールド

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Choose the type of field
ja: フィールドタイプを選択してください

en: Required Field
ja: 必須のフィールド

en: Define whether the field should be required or optional
ja: フィールドが必須かオプショナルかを定義

en: Make Fullwidth
ja: 全幅にする

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
ja: 有効の場合、フィールド幅はコンテンツ領域の幅と同一(100%）になります。それ以外は50%となります。

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Orientation
ja: 方向

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
ja: ページのどちら側でサイドバーをオンにするか選択します。この設定ではテキストの向きと境界位置を制御できます。

en: Widget Area
ja: ウィジェットエリア

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
ja: 表示したいウィジェットエリアを選択します。外観>ウィジェットタブ内に新しいウィジェットエリアを作成できます。

en: Remove Border Separator
ja: ボーダーセパレーターを除去

en: Divider
ja: ディバイダー

en: Don't Show Divider
ja: ディバイダーを表示しない

en: Show Divider
ja: ディバイダーを表示する

en: Color
ja: 色

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
ja: 1pxのディバイダーの線の色を調整します。

en: Visibility
ja: 表示/非表示

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
ja: この設定は1pxのディバイダーの線のオン・オフを切り替えることができますが、ディバイダーの高さには影響しません。

en: Height
ja: 高さ

en: Define how much space should be added below the divider.
ja: 仕切りの下に追加するスペースを定義

en: Divider Style
ja: 仕切りスタイル

en: Divider Position
ja: 仕切り位置

en: Vertically Centered
ja: 縦方向中央寄せ

en: Divider Weight
ja: 仕切り太さ

en: Hide On Mobile
ja: モバイルで非表示

en: Person
ja: 人

en: Member Image
ja: メンバー画像

en: Member Description
ja: メンバー解説

en: Member Position
ja: メンバーポジション

en: Member Social Links
ja: メンバーソーシャルリンク

en: Input the name of the person
ja: 人の名前を入力

en: Position
ja: 位置

en: Input the person's position.
ja: 人の位置を入力します。

en: Facebook Profile Url
ja: Facebook のプロフィール URL

en: Input Facebook Profile Url.
ja: Facebookプロフィールの URLを入力

en: Twitter Profile Url
ja: Twitter のプロフィール URL

en: Input Twitter Profile Url
ja: TwitterプロフィールのURLを入力

en: Google+ Profile Url
ja: Google+ のプロフィール URL

en: Input Google+ Profile Url
ja:  Googlo+プロフィールのURLを入力

en: LinkedIn Profile Url
ja: LinkedInプロフィールの URLを入力

en: Input LinkedIn Profile Url
ja: LinkedInプロフィールのURLを入力

en: Description
ja: 説明

en: Icon Hover Color
ja: アイコンマウスオーバーカラー

en: Blog
ja: ブログ

en: Post Meta
ja: 投稿メタ情報

en: Pagenavi
ja: ページナビ

en: Featured Image
ja: 注目画像

en: Read More Button
ja: 詳しく読むボタン

en: Choose how much posts you would like to display per page.
ja: ページごとに表示したい記事の数を選択します。

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
ja: フィードに含めるカテゴリーを選択します。

en: Meta Date Format
ja: 日付形式

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
ja: 日付形式を調整したい場合、こちらに適切なPHP日付形式を入力します。

en: This will turn thumbnails on and off.
ja: サムネイルのオン・オフを切り替えます。

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
ja: 内容を完全に表示した場合、インデックスページの記事は省略されません。抜粋を表示すると、抜粋テキストのみが表示されます。

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
ja: こちらでは抜粋以後のリンク内容を表示するかどうかを設定できます。

en: Show Author
ja: 投稿者を表示する

en: Turn on or off the author link.
ja: 投稿者リンクのオン・オフを切り替えます。

en: Show Date
ja: 日付を表示する

en: Turn the date on or off.
ja: 日付のオン・オフを切り替えます。

en: Show Comment Count
ja: ショーのコメントの数

en: Turn comment count on and off.
ja: 番のコメントの数。

en: Turn pagination on and off.
ja: ページネーションのオン・オフを切り替えます。

en: Offset Number
ja: オフセットすう

en: Choose how many posts you would like to offset by
ja: オフセットしたい投稿の数を選択します。

en: Featured Image Overlay
ja: 注目画像オーバーレイ

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
ja: 有効の場合、ビジターが投稿された注目画像の上にカーソルを合わせたときオーバーレイの色とアイコンが表示されます

en: Grid Tile Background Color
ja: グリッドタイル背景色

en: Use Dropshadow
ja: ドロップシャドウを使う

en: read more...
ja: 続きを読む...

en: read more
ja: 続きを読む

en: Shop
ja: ショップ

en: Product
ja: 商品

en: Onsale
ja: 販売中

en: Rating
ja: 評価

en: Old Price
ja: 旧価格

en: Recent Products
ja: 最近の商品

en: Featured Products
ja: おすすめ商品

en: Sale Products
ja: バーゲン商品

en: Best Selling Products
ja: ベストセラー商品

en: Top Rated Products
ja: トップ評価商品

en: Product Category
ja: 商品カテゴリ

en: Choose which type of products you would like to display.
ja: 表示したい商品のタイプを選択してください。

en: Control how many products are displayed.
ja: 商品の表示数を制御します。

en: Choose which categories you would like to include.
ja: 選べるカテゴリだと思います。

en: Columns Number
ja: 列の数

en: default
ja: 規定値

en: %1$s Columns
ja: %1$s 列

en: 1 Column
ja: 1列

en: Choose how many columns to display.
ja: 表示する列数を選択

en: Default Sorting
ja: デフォルトの順番

en: Sort By Popularity
ja: 人気順

en: Sort By Rating
ja: 評価順

en: Sort By Date
ja: 日付順

en: Sort By Price: Low To High
ja: 価格順：低い価格から高い価格

en: Sort By Price: High To Low
ja: 価格順：高い価格から低い価格

en: Choose how your products should be ordered.
ja: 商品を注文する方法を選択してください。

en: Sale Badge Color
ja: 販売バッジカラー

en: Countdown Timer
ja: カウントダウンタイマー

en: Numbers
ja: 数字

en: Label
ja: ラベル

en: Container
ja: 箱

en: Timer Section
ja: タイマーセクション

en: Countdown Timer Title
ja: カウントダウンタイマーのタイトル

en: This is the title displayed for the countdown timer.
ja: カウントダウンタイマーに表示されるタイトルです。

en: Countdown To
ja: をカウントダウン

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
ja: この日のカウントダウンタイマがカウントダウンを、めます。 おンタイマーに基づいてタイムゾーン設定<a href="%1$s"target="_blank"title="WordPressで一般設定">WordPressで一般設定</a>

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
ja: こちらでは、カウントダウンタイマーのカスタム背景色を設定できます。

en: Map
ja: 地図

en: Pin
ja: ピン

en: Google API Key
ja: Google APIキー

en: Add Your API Key
ja: APIキーを追加

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the valentis Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
ja: 地図モジュールはGoogleマップAPIを使用します。正常な作動には有効なGoogle APIキーが必要です。地図モジュールを使用する前に、Diviテーマオプションパネル内にAPIキーを追加したことを確かめてください。Google APIキーを作成する方法については<a href="%1$s" target="_blank">こちら</a>をご覧ください。

en: Map Center Address
ja: 地図の中心の住所

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ja: 地図の中心点の住所を入力すると、住所がジオコーディングされて、下の地図上に表示されます。

en: Mouse Wheel Zoom
ja: マウスホイールズーム

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
ja: こちらでは、ズームレベルをマウスホイールで制御するかどうかを選択できます。

en: Draggable on Mobile
ja: モバイルでドラッグ可能

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
ja: ここでは、地図をモバイルデバイスでドラッグ可能にするかどうかを選択できます。

en: Use Grayscale Filter
ja: グレースケールフィルターを使う

en: Grayscale Filter Amount (%)
ja: グレースケールフィルター度 (%)

en: New Pin
ja: 新しいPIN

en: Pin Settings
ja: ピンの設定

en: Map Pin Address
ja: 地図ピンの住所

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ja: この地図ピンの住所を入力します。住所はジオコーディングされて下の地図上に表示されます。

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
ja: こちらでは、ピンの情報ボックス内に配置されるコンテンツを設定できます。

en: Social Media Follow
ja: ソーシャルメディアのフォロー

en: Social Network
ja: ソーシャルネットワーク

en: Social Follow
ja: ソーシャルフォロワー

en: Social Icon
ja: ソーシャルアイコン

en: Follow Button
ja: フォローボタン

en: Link Shape
ja: リンクの形状

en: Rounded Rectangle
ja: 角丸長方形

en: Circle
ja: サークル

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
ja: こちらでは、ソーシャルネットワークのアイコンの形状を選択できます。

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
ja: こちらでは、アイコンの横にフォローボタンを配置するかどうかを選択できます。

en: New Social Network
ja: 新しいソーシャルネットワーク

en: Social Network Settings
ja: ソーシャルネットワークの設定

en: Select a Network
ja: ネットワークを選択

en: facebook
ja: Facebook

en: Youtube
ja: YouTube

en: Choose the social network
ja: ソーシャルネットワークを選択

en: Account URL
ja: アカウントURL

en: The URL for this social network link.
ja: このソーシャルネットワークリンク用のURL。

en: Account Name
ja: アカウント名

en: The Skype account name.
ja: のSkypeアカウント名です。

en: Skype Button Action
ja: Skypeボタンアクション

en: Call
ja: 電話

en: Chat
ja: チャット

en: Here you can choose which action to execute on button click
ja: ここでは選択できますので行動を実行ボタンをクリック

en: This will change the icon color.
ja: アイコンの色が変わります。

en: Follow
ja: フォロー

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
ja: ここで投稿タイトルを表示するかどうかを選択できます

en: Show Meta
ja: メタ情報表示

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
ja: ここで投稿メタ情報を表示するかどうかを選択できます

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
ja: ここで投稿メタ情報に著者名を表示するかどうかを選択できます

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
ja: ここで投稿メタ情報に日付を表示するかどうかを選択できます

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
ja: ここで投稿メタ情報の日付形式を定義できます。規定値は'M j, Y'

en: Show Post Categories
ja: 投稿カテゴリーを表示

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
ja: ここで投稿メタ情報にカテゴリーを表示するかどうかを選択できます。注意：このオプションはカスタム投稿タイプでは機能しません。

en: Show Comments Count
ja: コメント数を表示

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
ja: ここで投稿メタ情報にコメント数を表示するかどうかを選択できます

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
ja: ここで特集画像を表示するかどうかを選択できます

en: Featured Image Placement
ja: 特集画像配置

en: Below Title
ja: タイトル上

en: Above Title
ja: タイトル下

en: Title/Meta Background Image
ja: タイトル背景画像

en: Here you can choose where to place the Featured Image
ja: ここで特集画像の位置を選択できます

en: Use Parallax Effect
ja: 視差効果を使用する

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
ja: ここでタイトルテキストの方向を選択できます

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
ja: ここでタイトルテキストのカラーを選択できます

en: Use Text Background Color
ja: テキスト背景色を使う

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
ja: ここでタイトルテキストに背景色を使うかどうかを選択できます

en: Text Background Color
ja: テキスト背景色

en: 0 comments
ja: コメント0件

en: 1 comment
ja: コメント1件

en: comments
ja: コメント

en: Input
ja: 入力してください

en: Exclude Pages
ja: ページを除外する

en: Turning this on will exclude Pages from search results
ja: これをオンにすると検索結果からページを除外します

en: Exclude Posts
ja: 投稿を除外する

en: Turning this on will exclude Posts from search results
ja: これをオンにすると検索結果からページを除外します

en: Exclude Categories
ja: カテゴリーを除外する

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
ja: 検索結果からどのカテゴリーを除外したいか選択する

en: Hide Button
ja: ボタンを隠す

en: Turning this on will hide the Search button
ja: これをオンにすると検索ボタンを隠します

en: Placeholder Text
ja: プレースホルダーテキスト

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
ja: 検索フィールドのプレースホルダーとして用いたいテキストを入力してください

en: Button and Border Color
ja: ボタンと外枠色

en: Input Field Background Color
ja: 入力フィールド背景色

en: Placeholder Color
ja: プレースホルダー色

en: Comment
ja: コメント

en: Field border
ja: フィールド外枠

en: Comments Count
ja: コメント数

en: Comment Body
ja: コメントの本文

en: Comment Meta
ja: コメントのメタ情報

en: Comment Content
ja: コメントの内容

en: Comment Avatar
ja: コメントのアバター

en: Reply Button
ja: 返信ボタン

en: New Comment Title
ja: 新しいコメントのタイトル

en: Name Field
ja: 名前欄

en: Website Field
ja: ウェブサイト欄

en: Submit Button
ja: 送信ボタン

en: Show author avatar
ja: 作者のアバターを表示

en: Show reply button
ja: 返信ボタンを表示

en: Show comments count
ja: コメント数を表示

en: Fields Background Color
ja: フィールド背景色

en: Fields Border Radius
ja: フィールドの外枠を丸める

en: Post Navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Links
ja: リンク

en: Previous Link
ja: 前のリンク

en: Previous Link Arrow
ja: 戻るリンクの矢印

en: Next Link
ja: 次のリンク

en: Next Link Arrow
ja: 次へリンクの矢印

en: In the same category
ja: 同じカテゴリー内

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
ja: 前および次のポストが現在の投稿と同じ分類用語内になくてはならいか定義することができます。

en: Custom Taxonomy Name
ja: カスタム分類名

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
ja: プロジェクトあるいは投稿にこのモジュールを用いたいときは空白のままにしてください。あるいは「同一カテゴリー内」オプションが正しく機能させるよう分類名お入力してください。

en: Hide Previous Post Link
ja: 以前の投稿リンクを隠す

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
ja: 前の投稿リンクを隠すか表示するか選択することができます

en: Hide Next Post Link
ja: 次の投稿リンクを隠す

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
ja: 次の投稿リンクを隠すか表示するか選択することができます

en: Previous Link Text
ja: 前のリンクテキスト

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ja: 以前のリンクのためのカスタムテキストを定義してください。投稿タイトルに<strong>%title</strong>変数を含めることが出来ます。デフォルトでは空白。

en: Next Link Text
ja: 次のリンクテキスト

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ja: 次のリンクのためのカスタムテキストを定義してください。投稿タイトルに<strong>%title</strong>変数を含めることが出来ます。デフォルトでは空白。

en: Fullwidth Header
ja: フルワイドヘッダー

en: Title Styling
ja: テキストスタイル

en: Subhead Styling
ja: 小見出しスタイル

en: Content Styling
ja: コンテンツスタイル

en: Subhead
ja: サブ見出し

en: Button One
ja: ボタン一

en: Button Two
ja: ボタンにつ

en: Header Container
ja: ヘッダコンテナ

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Logo
ja: ロゴ

en: Scroll Down Button
ja: スクロールダウンボタン

en: Enter your page title here.
ja: ここにページのタイトルを入力します。

en: Subheading Text
ja:  小見出しのテキスト

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
ja: 小見出しを使用したい場合は、ここに追加します。小見出しは、小さなフォントでタイトルの下に表示されます。

en: Text & Logo Orientation
ja: テキスト・ロゴの方向

en: Make Fullscreen
ja: 前画面表示にする

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
ja: ここでヘッダーを前画面表示サイズに拡大するかを選択できます

en: Show Scroll Down Button
ja: スクロールダウンボタンを表示

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
ja: ここでスクロールダウンボタンを表示するかどうかを選択できます

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
ja: スクロールダウンボタンを表示するアイコンを選択

en: Scroll Down Icon Color
ja: スクロールダウンアイコンカラー

en: Scroll Down Icon Size
ja: スクロールダウンアイコンサイズ

en: Title Font Color
ja: タイトルフォントカラー

en: Subhead Font Color
ja: 小見出しフォントカラー

en: Content Font Color
ja: コンテンツフォントカラー

en: Text Max Width
ja: 文字の最大幅

en: Button %1$s Text
ja: ボタン%1$sテキスト

en: Enter the text for the Button.
ja: ボタンのテキストを入力

en: Button %1$s URL
ja: ボタン%1$sURL

en: Enter the URL for the Button.
ja: ボタンのURLを入力

en: Background Image URL
ja: 背景画像URL

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
ja: 有効にすると、視差効果を作成し、スクロール時に背景画像が固定されます。

en: Logo Image URL
ja: ロゴ画像URL

en: Logo Image Alternative Text
ja: ロゴ画像の代替テキスト

en: Logo Title
ja: ロゴタイトル

en: Text Vertical Alignment
ja: テキスト縦配置

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
ja: この設定でコンテンツの縦配置を決定します。コンテンツは縦方向で中央揃え、下揃えのいずれかに設定可能です。

en: Header Image URL
ja: ヘッダー画像URL

en: Image Vertical Alignment
ja: 画像縦配置

en: This controls the orientation of the image within the module.
ja: これはモジュール内の画像の方向を制御します。

en: Fullwidth Menu
ja: フルワイドメニュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Link
ja: メニューリンク

en: Active Menu Link
ja: アクティブなメニューリンク

en: Dropdown Menu Container
ja: ドロップダウンメニューコンテナー

en: Dropdown Menu Links
ja: ドロップダウンメニューリンク

en: Select a menu that should be used in the module
ja: モジュールで使用するメニューを選択

en: Click here to create new menu
ja: 新しいメニューを作成するには、ここをクリックしてください

en: Sub-Menus Open
ja: サブメニューの開き方

en: Downwards
ja: 下向き

en: Upwards
ja: 上向き

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
ja: こちらでは、サブメニューを開く方向を選択できます。下向きまたは上向きに開くように選択できます。

en: Make Menu Links Fullwidth
ja: メニューのリンクFullwidth

en: Active Link Color
ja: アクティブリンクカラー

en: Dropdown Menu Background Color
ja: ドロップダウンメニュー背景色

en: Dropdown Menu Line Color
ja: ドロップダウンメニュー行カラー

en: Dropdown Menu Text Color
ja: ドロップダウンメニューテキストカラー

en: Dropdown Menu Animation
ja: ドロップダウンメニューアニメーション

en: Fade
ja: フェード

en: Flip
ja: 反転

en: Mobile Menu Background Color
ja: モバイルメニューの背景色

en: Mobile Menu Text Color
ja: モバイルメニュー文字色

en: Home
ja: ホーム

en: Fullwidth Slider
ja: フルワイドスライダー

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
ja: この設定ではナビゲーション矢印のオン・オフを切り替えることができます。

en: Controls
ja: コントロール

en: Show Slider Controls
ja: スライダーコントロールを表示する

en: Hide Slider Controls
ja: スライダーコントロールを非表示にする

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
ja: このオプションを無効にすると、スライダー下部の円形ボタンが削除されます。

en: Fullwidth Portfolio
ja: フルワイドポートフォリオ

en: Portfolio Item
ja: ポートフォリオアイテム

en: Item Overlay
ja: アイテムオーバーレイ

en: Item Title
ja: アイテムタイトル

en: Navigation Arrows
ja: ナビゲーション矢印

en: Title displayed above the portfolio.
ja: ポートフォリオの上に表示されるタイトル。

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
ja: 表示するプロジェクトの数を制御します。制限を設定しない場合、空白のままにするか、0を使用します。

en: Turn the date display on or off.
ja: 日付表示のオン・オフを切り替えます。

en: Automatic Carousel Rotation
ja: 自動カルーセルローテーション

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ja: カルーセルレイアウトオプションを選択しており、訪問者が［次へ］ボタンをクリックすることなく、カルーセルを自動的にスライドさせたい場合、このオプションを有効にし、必要に応じて以下の回転速度を調整します。

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
ja: 自動カルーセルローテーション速度（ミリ秒）

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
ja: こちらでは、「自動カルーセルローテーション」オプションが上記有効になっている場合、カルーセルのローテーションの速さを指定できます。数値が高ければ高いほど、各ローテーションの間で休止が長くなります。（例1000=1秒）

en: Fullwidth Map
ja: フルワイド地図

en: Code
ja: コード

en: Fullwidth Code
ja: 全幅コード

en: Fullwidth Image
ja: 全幅画像

en: Open In Lightbox
ja: ライトボックスで開く

en: Fullwidth Post Title
ja: 全幅投稿タイトル

en: Fullwidth Post Slider
ja: 全幅投稿スライダー

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
ja: "Read More" ボタンに表示されるテキストを定義する。デフォルトでは空白（さらに読み込む）

en: Transparent Background Color
ja: 透明背景色

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
ja: このオプションを有効にするとこのセクションの背景色が除去され、ウェブサイトの背景色か背景画像が表示されます。

en: Show Inner Shadow
ja: インナーシャドウを表示する

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
ja: こちらでは、セクションにインナーシャドウを使用するかどうか選択できます。色付きのバックグラウンドや背景画像を使用する場合、インナーシャドウを使用すると見栄えが非常に良くなります。きます。

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
ja: 有効にすると、スクロール時に背景画像が固定されて、面白い視差効果を生むことができます。

en: Keep Custom Padding on Mobile
ja: モバイルでカスタムパディングを適用

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
ja: モバイル画面でカスタムパディングを維持

en: Make This Section Fullwidth
ja: この部Fullwidth

en: Use Custom Width
ja: カスタム幅を使う

en: Unit
ja: 単位

en: px
ja: ピクセル

en: Custom Width
ja: カスタム幅

en: Equalize Column Heights
ja: 列の高さを均等割付

en: Use Custom Gutter Width
ja: 使用カスタム溝幅

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
ja: これによりビルダーのセクションのラベルが変更され、折り畳んだ際に簡単に特定できるようになります。

en: Make This Row Fullwidth
ja: この行を全幅にする

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
ja: この行の幅をブラウザウィンドウの端まで拡大するにはこのオプションを有効にする

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
ja: この行の幅を非標準幅に調整する場合はYesに変更

en: Define custom width for this Row
ja: この行のカスタム幅を定義

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
ja: このオプションを定義するカスタム溝幅す。

en: Adjust the spacing between each column in this row.
ja: この行の各列間の間隔を調整

en: Keep Column Padding on Mobile
ja: くカラムのパディングモバイル

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
ja: このラベルの列ビルダをインストールを容易に識別が倒壊しました。

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
ja: 認証に失敗しました。 はできませんのプレビューのこの項目です。

en: Authentication failed. You are not logged in.
ja: 認証に失敗しました。 でログインしていないます。

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
ja: 認証に失敗しました。 する許可をプレビューのこの項目です。

en: Loading preview...
ja: 負荷プレビューで---

en: Link Disabled
ja: リンクを無効に

en: During preview, link to different page is disabled
ja: 時のプレビューへのリンクは、異なるページが無効にな

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
ja: レイアウト

[ctx: Layout type singular name]
en: Layout
ja: レイアウト

[ctx: Layout item]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
ja: 執筆者 <strong>%1$s</strong>

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
ja[0]: %s コメント
