valentis 1.0 - en to uk translation catalogue (1509 entries)

en: %1$s Font
uk: %1$s Шрифт

en: %1$s Font Size
uk: %1$s Розмір Шрифту

en: %1$s Text Color
uk: %1$s Колір Тексту

en: %1$s Letter Spacing
uk: %1$s Відстань між Літерами

en: %1$s Line Height
uk: %1$s Інтервал між Рядками

en: %1$s All Caps
uk: %1$s З Великої Літери

en: Off
uk: Вимкнути

en: On
uk: Увімкнути

en: Background Color
uk: Колір фону

en: Background Image
uk: Фонове Зображення

en: Upload an image
uk: Завантажити Зображення

en: Choose a Background Image
uk: Вибрати Фонове Зображення

en: Set As Background
uk: Встановити Фоном

en: Use Border
uk: Застосування Кордонів

en: No
uk: Ні

en: Yes
uk: Так

en: Border Color
uk: Колір Кордонів

en: Border Width
uk: Ширина Кордонів

en: Border Style
uk: Стиль Кордонів

en: Custom Margin
uk: Користувацькі Поля Сторінки

en: Custom Padding
uk: Користувацький Відступ

en: Use Custom Styles for %1$s
uk: Використовувати користувальницькі стилі для %1$s

en: %1$s Text Size
uk: %1$s Розмір тексту

en: %1$s Background Color
uk: %1$s Колір фону

en: %1$s Border Width
uk: %1$s ширину кордону

en: %1$s Border Color
uk: %1$s колір кордону

en: %1$s Border Radius
uk: %1$s межі радіусу

en: Add %1$s Icon
uk: Додати %1$s ікона

en: Default
uk: За замовчуванням

en: %1$s Icon
uk: %1$s ікона

en: %1$s Icon Color
uk: %1$s ікона Колір

en: %1$s Icon Placement
uk: %1$s ікона розміщення

en: Right
uk: З Правого Боку

en: Left
uk: З Лівого Боку

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
uk: Тільки показувати значок при наведенні курсору миші за %1$s

en: %1$s Hover Text Color
uk: %1$s у наведенні колір тексту

en: %1$s Hover Background Color
uk: %1$s у наведенні Колір фону

en: %1$s Hover Border Color
uk: %1$s у наведенні Колір кордону

en: %1$s Hover Border Radius
uk: %1$s у наведенні межі радіусу

en: %1$s Hover Letter Spacing
uk: %1$s у наведенні межбуквенное

en: Before
uk: До

en: Main Element
uk: Основний Елемент

en: After
uk: Після

en: Hex Value
uk: Номер кольору

en: Choose Custom Color
uk: Обрати Користувацький Колір

en: Upload
uk: Завантажити

en: Choose image
uk: Обрати зображення

en: Set image
uk: Встановити зображення

en: Top
uk: Згори

en: Bottom
uk: Внизу

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Advanced Design Settings
uk: Розширені Налаштування Дизайну

en: Custom CSS
uk: Власний CSS

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
uk: У вас немає достатніх дозволів для доступу до налаштувань

en: Content
uk: Контент

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
uk: Тут ви можете визначити наповнення, що буде розміщене в поточній вкладці.

en: Add New Item
uk: Додати Новий Елемент

en: Add New %s
uk: Додати Новий %s

en: %1$s %2$s Settings
uk: %1$s %2$s Налаштування

en: Item
uk: Елемент

en: Module
uk: Модуль

en: Column
uk: Колонка

en: Padding
uk: Відступ

en: Parallax Effect
uk: Ефект Паралаксу

en: Parallax Method
uk: Метод Паралаксу

en: True Parallax
uk: Справжній Паралакс

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
uk: Цей пост захищений паролем. Введіть пароль, щоб побачити коментарі.

en: 0 Comments
uk: 0 коментарів

en: 1 Comment
uk: 1 Коментар

en: Comments
uk: Коментарі

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
uk: <span class="meta-nav">&larr;</span> Старіші коментарі

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Новіші коментарі <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Submit Comment
uk: Опублікувати коментар

en: Submit a Comment
uk: Опублікувати коментар

en: Leave a Reply to %s
uk: Залишити відповідь на %s

en: Add New Layout
uk: Додати новий макет

en: Edit Layout
uk: Редагувати макет

en: New Layout
uk: Новий макет

en: All Layouts
uk: Всі макети

en: View Layout
uk: Переглянути макети

en: Search Layouts
uk: Шукати макети

en: Nothing found
uk: Нічого не знайдено

en: Nothing found in Trash
uk: Нічого не знайдено у корзині

en: Scope
uk: Обсяг

en: Layout Type
uk: Тип Макету

en: Module Width
uk: Ширина Модулю

en: Category
uk: Рубрика

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
uk: <strong>%1$s</strong> зона віджета була створена. Ви можете створити більше зон, як тільки ви оновите сторінку, щоб бачити всі зони.

en: Replace the existing content with loaded layout
uk: Замінити існуючий контент новим макетом

en: Load
uk: Завантажити

en: Delete
uk: Видалити

en: You have not saved any items to your valentis Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
uk: Ви ще не нічого не зберігали до вашої Бібліотеки valentis. Після того, як ви збережете щось до своєї бібліотеки, воно з'явиться тут для швидкого доступу.

en: Configuration error
uk: Помилка конфігурації

en: Please enter first name
uk: Будь ласка, введіть ім'я

en: Incorrect email
uk: Неправильні електронній пошті

en: Configuration error: List is not defined
uk: Помилка конфігурації: список не визначено

en: Subscribed - look for the confirmation email!
uk: Підписаний - шукайте підтвердження на електронній пошті!

en: Configuration error: api key is not defined
uk: Помилка конфігурації: API ключ не визначено

en: Aweber: Wrong configuration data
uk: Блог: неправильної конфігурації даних

en: Nonce failed.
uk: Збоченець не вдалося.

en: Authorization code is empty.
uk: Код авторизації порожній.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
uk: Код авторизації недійсний. Спробувати регенерує і вставте його в новий код.

en: Aweber API Exception
uk: Блог API для виключення

en: Type
uk: Тип

en: Message
uk: Повідомлення

en: Documentation
uk: Документація

en: Nonce failed
uk: Збоченець не вдалося

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Project
uk: Додавання Нового Проекту

en: Edit Project
uk: Редагування Проекту

en: New Project
uk: Новий Проект

en: All Projects
uk: Всі Проекти

en: View Project
uk: Вид Проекту

en: Search Projects
uk: Пошук Проектів

en: Project Categories
uk: Категорії Проекту

en: Project Category
uk: Категорії Проекту

en: Search Categories
uk: Пошук Категорій

en: All Categories
uk: Всі рубрики

en: Parent Category
uk: Батьківська Категорія

en: Parent Category:
uk: Батьківська Категорія:

en: Edit Category
uk: Редагування Категорії

en: Update Category
uk: Оновлення Категорії

en: Add New Category
uk: Додати Нову Категорію

en: New Category Name
uk: Нове Ім'я Категорії

en: Categories
uk: Категорії

en: Project Tags
uk: Теги Проекту

en: Project Tag
uk: Проект Тега

en: Search Tags
uk: Пошук За Тегами

en: All Tags
uk: Всі Теги

en: Parent Tag
uk: Батьківський Тег

en: Parent Tag:
uk: Батьківський Тег:

en: Edit Tag
uk: Редагування Тегів

en: Update Tag
uk: Оновлення Тега

en: Add New Tag
uk: Додати Новий Тег

en: New Tag Name
uk: Нове Ім'я Тега

en: Tags
uk: Теги

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
uk: Ви використовуєте плагін %1$s. Ми рекомендуємо очистити кеш плагіна після оновлення теми.

en: Clear Plugin Cache
uk: Очистити кеш плагіна

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
uk: Файли Builder також можуть бути в кеші вашого браузера. Будь ласка, очистіть кеш браузера.

en: Clear Browser Cache
uk: Оистити кеш браузера

en: Builder Cache Warning
uk: Попередження кешу Builder

en: The valentis Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
uk: valentis Builder був оновлений, проте ваш браузер завантажує стару кешовану версію будівельника. Завантаження старих файлів може привести до несправності будівельника.

en: Reload The Builder
uk: Оновити Builder

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
uk: Якщо ви очистили кеш плагіна і кеш браузера, але досі отримуєте це попередження, то ваші файли можуть бути кешовані на рівні DNS або сервера. Зверніться до вашого хоста або CDN для отримання допомоги.

en: valentis Builder Timeout
uk: Тайм-аут valentis Builder

en: Save & Exit
uk: Зберегти & Вийти

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
uk: У вас включено WP_DEBUG. Будь ласка, вимкніть цей параметр в wp-config.php

en: Disable Debug Mode
uk: Вийти з режиму відладки

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
uk: Ви використовуєте плагіни сторонніх розробників. Спробуйте відключити кожен плагін, щоб побачити чи якийсь із них викликає конфлікт.

en: Manage Your Plugins
uk: Управління вашими плагінами

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
uk: Ви використовуєте застарілу версію WordPress. Будь ласка, оновіть.

en: Upgrade WordPress
uk: Оновіть WordPress

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the valentis Theme Options in the future
uk: Будь ласка, збільшіть ваш PHP Memory Limit to 128M. В майбутньому ви зможете повернути значення до стандартного через опції теми valentis

en: Increase Your Memory Limit Now
uk: Збільшіть ваш ліміт пам'яті зараз

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
uk: Ви використовуєте застарілу версію теми. Останньою версією є %1$s

en: Upgrade
uk: Оновити

en: Disable Memory Limit Increase
uk: Відключити збільшення ліміту пам'яті

en: valentis Role Editor Settings
uk: Налаштування редактора valentis Role

en: valentis Builder Layout
uk: Макет valentis Builder

en: valentis Builder Layouts
uk: Макети valentis Builder

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
uk: Будь ласка, перевірте поля нижче, щоб переконатися, що ви ввели правильну інформацію.

en: Please, fill in the following fields:
uk: Будь ласка, заповніть наступні поля:

en: Please, fix the following errors:
uk: Будь ласка, виправте ці помилки:

en: Invalid email
uk: Неправильна адреса електронної пошти

en: Captcha
uk: Капчі

en: Prev
uk: Перед

en: Previous
uk: Попередні

en: Next
uk: Далі

en: You entered the wrong number in captcha.
uk: Ви ввели невірне число в captcha.

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
uk: Несанкціонованого доступу. Попередній перегляд недоступний зовні %1$s.

en: Clear
uk: Очистити

en: Select Color
uk: Обрати колір

en: Current Color
uk: Поточний колір

en: Your memory limit has been increased
uk: Ваш ліміт пам'яті було збільшено

en: Your memory limit can't be changed automatically
uk: Ваш ліміт пам'яті не може бути зміненим автоматично

en: Name
uk: Ім’я

en: Email Address
uk: Електронна адреса

en: Column %s Background Image
uk: Стовпчик %s Фонове зображення

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
uk: При виборі цього зображення воно буде використовуватися як фон для цього модуля. Щоб прибрати фонове зображення, просто видаліть URL з поля налаштувань.

en: Column %s Parallax Effect
uk: Стовпчик %s Паралакс-ефект

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
uk: Тут ви можете вибрати, чи застосовувати ефект паралаксу до прикріпленого зображення

en: Column %s Parallax Method
uk: Стовпчик %s Паралакс-метод

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
uk: Тут ви можете обрати, який метод паралаксу слід застосувати до прикріпленого зображення

en: Column %s Background Color
uk: Стовпчик %s Фоновий колір

en: Column %s Custom Padding
uk: Стовпчик %s Змінний внутрішній відступ

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
uk: Відрегулюйте відступ конкретними значеннями, або залиште поле порожнім, щоб використовувати відступ за замовчуванням.

en: Column %s CSS ID
uk: Стовпчик %s CSS ID

en: Column %s CSS Class
uk: Стовпчик %s Клас CSS

en: Column %s before
uk: Стовпчик %s до

en: Column %s Main Element
uk: Стовпчик %sОсновний елемент

en: Column %s After
uk: Стовпчик %s Після

en: Thanks for contacting us
uk: Дякуємо, що зв’язались з нами

en: Submit
uk: Відправити

en: Day(s)
uk: День(и)

en: Day
uk: День

en: Hour(s)
uk: Година(и)

en: Hrs
uk: Год

en: Minute(s)
uk: Хвилин(и)

en: Min
uk: Хв

en: Second(s)
uk: Секунд(и)

en: Sec
uk: Сек

en: First Name
uk: Ім’я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Email
uk: Електронна адреса

en: All
uk: Все

en: Login as %s
uk: Увійти як %s

en: Login
uk: Логін

en: Log out
uk: Вийти

en: Forgot your password?
uk: Забули свій пароль?

en: Username
uk: Ім’я користувача

en: Password
uk: Пароль

en: Search
uk: Пошук

en: Search for:
uk: Пошук:

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Draft
uk: Зберегти чорновик

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Visual
uk: Візуальний

en: Text
uk: Текст

en: Add Media
uk: Додати медіа

en: Insert Media
uk: Вставити медіа

en: Update Gallery
uk: Оновити Галерею

en: Find
uk: Знайти

en: Geocode was not successful for the following reason
uk: Геокодування не вдалося з такої причини

en: Geocoder failed due to
uk: Геокодування не вдалося через

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
uk: Неправильний Pin та дані адреси. Будь ласка, спробуйте знову.

en: General
uk: Загальний

en: Design
uk: Дизайн

en: Change API Key
uk: Змінити ключ API

en: Generate From Video
uk: Згенерувати З Відео

en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Переробляти

en: Lock
uk: Замок

en: Unlock
uk: Розблокування

en: Copy
uk: Копія

en: Paste
uk: Вставити

en: Disable
uk: Відключити

en: Enable
uk: Включити

en: Save to Library
uk: Зберегти до Бібліотеки

en: Row
uk: Ряд

en: Section
uk: Секція

en: Disable Global
uk: Відключити глобальність

en: Insert Module
uk: Вставити Модуль

en: Insert Columns
uk: Вставити Стовпці

en: Insert Section
uk: Вставити секцію

en: Insert Row
uk: Вставити ряд

en: New Module
uk: Новий Модуль

en: New Row
uk: Новий Рядок

en: New Section
uk: Нова секція

en: Add From Library
uk: Додати З Бібліотеки

en: Add to Library
uk: Додати в бібліотеку

en: loading...
uk: загрузка…

en: Regular
uk: Звичайний

en: Fullwidth
uk: На Всю Ширину

en: Specialty
uk: Деталі

en: Choose Layout
uk: Обрати макет

en: Clear Layout
uk: Очистити Макет

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
uk: Увесь вміст цієї сторінки втратиться. Ви бажаєте продовжити?

en: Load From Library
uk: Завантажити З Бібліотеки

en: Predefined Layouts
uk: Попередньо створені Макети

en: Replace existing content.
uk: Замінити існуючий вміст.

en: Portability
uk: Портативність

en: Export
uk: Експорт

en: Import
uk: Імпорт

en: Exporting your valentis Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
uk: Експортувавши ваш макет valentis Builder, з’явиться JSON файл, який можна буде імпортувати на інший веб-сайт.

en: Export File Name
uk: Назва файла, що експортується

en: Export valentis Builder Layout
uk: Експортувати макет valentis Builder

en: Importing a previously-exported valentis Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
uk: Імпортувавши попередньо експортований файл макета valentis Builder, увесь вміст цієї сторінки перепишеться.

en: Select File To Import
uk: Оберіть файл для імпортування

en: Download backup before importing
uk: Завантажте резервну копію перед імпортуванням

en: Import valentis Builder Layout
uk: Імпортувати макет valentis Builder

en: No File Selected
uk: Немає обраного файла

en: Choose File
uk: Оберіть файл

en: Include General Settings
uk: Включити Загальні Налаштування

en: Include Advanced Design Settings
uk: Включити Додаткові Налаштування Дизайну

en: Include Custom CSS
uk: Включити Користувацький CSS

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
uk: Оберіть категорію(ії) для нового шаблону або введіть нову назву ( за бажанням )

en: Template Name
uk: Назва Шаблону

en: Selective Sync
uk: Вибіркова Синхронізація

en: Please select at least 1 tab to save
uk: Будь ласка, оберіть для збереження принаймні 1 вкладку

en: Save as Global
uk: Зберегти як Загальний

en: Make this a global item
uk: Зробити цей елемент загальним

en: Create New Category
uk: Створити Нову Категорію:

en: Add To Categories
uk: Додати До Категорій

en: Here you can add the current item to your valentis Library for later use.
uk: Тут можна додати до бібліотеки valentis поточний елемент, аби використовувати його надалі.

en: Save your current page to the valentis Library for later use.
uk: Збережіть вашу поточну сторінку до бібліотеки valentis для подальшого використання.

en: Page Settings
uk: Налаштування сторінки

en: Editing History
uk: Редагування історії

en: History States
uk: Історія дій

en: Exit Visual Builder
uk: Вийти з режиму створення

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
uk: У вас немає прав на редагування модуля, рядка або розділу в цьому спліт-тесті.

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
uk: Ціль спліт-тестування не може бути переміщена всередину об'єкта спліт-тестування. Для виконання цієї дії необхідно спочатку закінчити свій спліт-тест.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
uk: Об'єкт спліт-тестування не може бути переміщеним всередину цілі спліт-тестування. Для виконання цієї дії необхідно спочатку закінчити свій спліт-тест.

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
uk: Після встановлення, ціль, яка була поміщена всередину об'єкта спліт-тестування, не може бути переміщена за межі об'єкта спліт-тестування. Ви можете завершити ваш спліт-тест і розпочати новий, якщо ви хочете зробити цю зміну.

en: The section should have at least one row.
uk: Колонка повинна містити хоча б один рядок.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
uk: Ви не можете додавати загальні модулі до загальних секцій чи рядків

en: 3 column row can't be used in this column.
uk: Рядок з 3 графами не може бути створений у цій графі.

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Desktop View
uk: Вигляд на комп’ютері

en: Tablet View
uk: Вигляд на планшеті

en: Phone View
uk: Вигляд на телефоні

en: Save To Library
uk: Зберегти До Бібліотеки

en: Expand Settings
uk: Розширити налаштування

en: Collapse Settings
uk: Скинути налаштування

en: Save as Draft
uk: Зберегти як чорновик

en: Expand Modal
uk: Збільшити форму

en: Contract Modal
uk: Зменшити форму

en: Resize Modal
uk: Змінити розмір форми

en: Snap to Left
uk: Змістити вліво

en: Separate Modal
uk: Окрема форма

en: Discard All Changes
uk: Скасувати всі зміни

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Move Section
uk: Перемістити секцію

en: Section Settings
uk: Налаштування секції

en: Duplicate Section
uk: Зробити копію секції

en: Save Section To Library
uk: Зберегти секцію в бібліотеці

en: Delete Section
uk: Видалити Розділ

en: Add New Section
uk: Додати нову секцію

en: Move Row
uk: Перемісти рядок

en: Row Settings
uk: Налаштування рядка

en: Duplicate Row
uk: Зробити копію рядка

en: Save Row To Library
uk: Зберегти рядок в бібліотеці

en: Delete Row
uk: Видалити Рядок

en: Change Column Structure
uk: Змінити структуру стовпчика

en: Add New Row
uk: Додати новий рядок

en: Move Module
uk: Перемістити модуль

en: Module Settings
uk: Налаштування Модуля

en: Duplicate Module
uk: Зробити копію модуля

en: Save Module To Library
uk: Зберегти модуль в бібліотеці

en: Delete Module
uk: Видалити модуль

en: Add New Module
uk: Додати новий модуль

en: Unsaved changes will be lost if you leave the valentis Builder at this time.
uk: Незбережені зміни втратяться, якщо ви зараз вийдете з режиму створення valentis.

en: Modules
uk: Модулі

en: Rows
uk: Ряди

en: Sections
uk: Секції

en: Layouts
uk: Макети

en: Global/not Global
uk: Загальний/Індивідуальний

en: Global
uk: Загальний

en: not Global
uk: Індивідуальний

en: you don't have sufficient permissions to access this page
uk: у вас немає достатніх дозволів для доступу до цієї сторінки

en: Mine
uk: Пласт

en: Center
uk: По Центру

en: Justified
uk: Вирівняно за шириною

en: Select a menu
uk: Вибрати меню

en: No Comments
uk: Коментарі відсутні

en: %d Comments
uk: %d Коментарі

en: Posts by %s
uk: Пости, опубліковані %s

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
uk: Наразі у вас немає жодних проектів, що належать до категорії.

en: Solid
uk: Суцільний

en: Dotted
uk: Крапковий

en: Dashed
uk: Пунктирний

en: Double
uk: Подвійний

en: Groove
uk: Виділення

en: Ridge
uk: Межа

en: Inset
uk: Внутрішня Межа

en: Outset
uk: Зовнішня Межа

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
uk: У Вас немає достатніх прав, щоб експортувати контент цього сайту.

en: Manage Categories
uk: Управління Категоріями

en: Use Default Editor
uk: Редагувати за замовчуванням

en: Use The valentis Builder
uk: Скористатися Конструктором valentis

en: Use Visual Builder
uk: Використати візуальний режим створення

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
uk: Тут ви можете створити новий віджет для модуля Бокової Панелі

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
uk: Зауважте: Називання вашої зони віджетів "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" буде причиною конфліктів з цією темою

en: Widget Name
uk: Назва Віджета

en: Create
uk: Створити

en: Fullwidth Module
uk: Шаблон на Повну ширину

en: Fullwidth Section
uk: Секція на Повну ширину

en: Specialty Section
uk: Спеціальна Секція

en: Layout
uk: Макет

en: Template Type
uk: Тип шаблону

en: New Template Settings
uk: Нові Налаштування Шаблону

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
uk: Модуль повної ширини не можна використовувати за межами колонки повної ширини.

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
uk: Фотознімки не можуть бути створені на основі цього відео-сервісу та/чи цього відео-формату

en: No available options for this configuration.
uk: Немає доступних варіантів для цієї конфігурації.

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
uk: Ви збираєтеся оновити загальний модуль. Ця зміна застосується до всіх сторінок, на яких ви використовуєте цей модуль. Натисніть OK, якщо бажаєте оновити модуль

en: You cannot add global rows into global sections
uk: Ви не можете додавати загальні рядки до загальних секцій

en: Map Pin Address cannot be empty
uk: Адреса карти не може бути порожньою

en: You do not have permission to unlock this section.
uk: У вас немає дозволу, щоб розблокувати в цьому розділі.

en: You do not have permission to unlock this row.
uk: У вас немає дозволу, щоб розблокувати цю рядок.

en: You do not have permission to unlock this module.
uk: У вас немає дозволу, щоб розблокувати цей модуль.

en: You do not have permission to perform this task.
uk: У вас немає дозволу на виконання цього завдання.

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
uk: Не вдається виконати копіювання/вставка процес через недоступність у сховищі localstorage функцію у вашому браузері. Будь ласка, використовуйте останній сучасний браузер (Chrome, FireFox або Safari) для виконання копіювання/вставки процес

en: Invalid Color
uk: Неправильний Колір

en: Sales
uk: Продажі

en: Total
uk: Всього

en: Unauthorized Action
uk: Несанкціоновані дії

en: Select Split Testing Subject
uk: Оберіть об'єкт для спліт-тестування

en: You have activated the valentis Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
uk: Ви активували систему спліт-тестування valentis Leads. Використовуючи спліт-тестування, ви можете створювати різні варіації елементів на вашій сторінці, щоб з'ясувати, який варіант найбільш позитивно впливає на конверсійний коефіцієнт вашої бажаної мети. Після закриття цього вікна, будь ласка, натисніть на розділ, рядок або модуль, який ви хотіли б піддати спліт-тестуванню.

en: Select Your Goal
uk: Оберіть вашу ціль

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, valentis will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then valentis will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
uk: Вітаємо, ви обрали об'єкт для спліт-тестування! Далі вам необхідно вибрати вашу ціль. Після закриття цього вікна, будь ласка, натисніть на розділ, рядок або модуль, який ви хочете використовувати в якості своєї мети. Залежно від елемента, який ви обирете, valentis буде відслідковувати відповідні коефіцієнти перерахунку для кліків, переглядів або продажу. Наприклад, якщо ви вибираєте виклик до модулю дій в якості мети, то valentis буде відстежувати як зміни в ваших об'єктах тестування впливають на те, як часто відвідувачі читають і натискають на кнопку у вашому модулі виконання дій. Сам об'єкт тестування також може бути обраний у якості вашої мети.

en: Configure Subject Variations
uk: Сформуйте варіації об'єкта

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
uk: Вітаємо, ваш спліт-тест готовий до роботи! Ви помітите, що ваш об'єкт спліт-тестування було продубльовано. Кожна варіація спліт-тестування буде відображатися для ваших відвідувачів і будуть зібрані статистичні дані, щоб з'ясувати, яка варіація створює результат найбільшого конверсійного коефіцієнта мети. Ваш тест почнеться, коли ви збережете цю сторінку.

en: Select Split Testing Winner
uk: Оберіть переможця спліт-тестування

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
uk: Перед тим як закінчити свій спліт-тест, ви повинні вибрати, який варіант спліт-тестування зберегти. Будь ласка, оберіть ваш улюблений або найбільш конверсійний об'єкт. Альтернативні об'єкти спліт-тестування будуть видалені.

en: You need to select a split testing subject first.
uk: Спочатку вам треба обрати об'єкт спліт-тестування.

en: Select Split Testing Goal
uk: Оберіть ціль спліт-тестування

en: You need to select a split testing goal first.
uk: Спочатку вам треба обрати ціль спліт-тестування.

en: Select A Different Goal
uk: Оберіть іншу ціль

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
uk: Цей елемент не може бути використаний у якості вашої цілі спліт-тестування. Будь ласка, оберіть інший модуль або розділ.

en: Can't Save Layout
uk: Не можна зберегти макет

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
uk: Ви не можете зберегти макет поки працює спліт-тестування. Будь ласка, завершіть ваш спліт-тест, а потім спробуйте ще раз.

en: Can't Save Section
uk: Не можна зберегти розділ

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
uk: Ви не можете зберегти цю секцію поки працює спліт-тестування. Будь ласка, завершіть ваш спліт-тест, а потім спробуйте ще раз.

en: Can't Save Row
uk: Не можна зберегти рядок

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
uk: Ви не можете зберегти цей рядок поки працює спліт-тестування. Будь ласка, завершіть ваш спліт-тест, а потім спробуйте ще раз.

en: Can't Save Module
uk: Не можна зберегти модуль

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
uk: Ви не можете зберегти цей модуль поки працює спліт-тестування. Будь ласка, завершіть ваш спліт-тест, а потім спробуйте ще раз.

en: Can't Load Layout
uk: Не можна завантажити макет

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
uk: Ви не можете завантажити новий макет поки працює спліт-тестування. Будь ласка, завершіть ваш спліт-тест, а потім спробуйте ще раз.

en: Can't Clear Layout
uk: Не можна очистити макет

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
uk: Ви не можете очистити ваш макет поки працює спліт-тестування. Будь ласка, завершіть ваш спліт-тест, а потім спробуйте ще раз.

en: Can't Import/Export Layout
uk: Неможливо імпортувати/експортувати макет

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
uk: Неможливо імпортувати чи експортувати макет, коли відбувається А/В-тестування. Будь ласка, завершіть його і спробуйте знову.

en: Can't Move Goal
uk: Не можна перемістити ціль

en: Can't Move Subject
uk: Не можна перемістити об'єкт

en: Can't Clone Section
uk: Не можна клонувати розділ

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
uk: Цей розділ не може бути продубльований, оскільки він містить ціль спліт-тестування. Цілі не можуть бути продубльовані. Ви повинні спочатку завершити ваш спліт-тест перед виконанням цієї дії.

en: Can't Clone Row
uk: Не можна клонувати рядок

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
uk: Цей рядок не може бути продубльований, оскільки він містить ціль спліт-тестування. Цілі не можуть бути продубльовані. Ви повинні спочатку завершити ваш спліт-тест перед виконанням цієї дії.

en: Can't Remove Section
uk: Не можна видалити розділ

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
uk: Цей розділ не може бути видалений, оскільки він містить ціль спліт-тестування. Цілі не можуть бути видалені. Ви повинні спочатку завершити ваш спліт-тест перед виконанням цієї дії.

en: Can't Remove Row
uk: Не можна видалити рядок

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
uk: Цей рядок не може бути видалений, оскільки він містить ціль спліт-тестування. Цілі не можуть бути видалені. Ви повинні спочатку завершити ваш спліт-тест перед виконанням цієї дії.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
uk: Для спліт-тестування потрібно щонайменше 2 варіації об'єкта. Ця варіація не може бути видалена до тих пір, поки не будуть додані додаткові варіації.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
uk: Для спліт-тестування потрібно щонайменше 2 варіації об'єкта. Ця варіація не може бути видалена до тих пір, поки не будуть додані додаткові варіації

en: ID
uk: Посвідчення

en: Subject
uk: Об'єкт

en: Impressions
uk: Враження

en: Clicks
uk: Натискання

en: Clickthrough Rate
uk: Співвідношення натискань до показів

en: Reads
uk: Кількість прочитаного

en: Reading Rate
uk: Коефіцієнт читання

en: Stays
uk: Кількість залишання

en: Bounce Rate
uk: Коефіцієнт відмов

en: Goal Views
uk: Перегляди цілі

en: Goal Reads
uk: Прочитання цілі

en: Engagement Rate
uk: Коефіцієнт взаємодії

en: Conversion Goals
uk: Цілі конверсії

en: Conversion Rate
uk: Коефіцієнт конверсії

en: Shortcode Conversions
uk: Скорочені переходи

en: Did
uk: Зробив

en: Added
uk: Додано

en: Edited
uk: Редагувати

en: Removed
uk: Видалені

en: Moved
uk: Переїхав

en: Expanded
uk: Розширений

en: Collapsed
uk: Звалився

en: Locked
uk: Заблокований

en: Unlocked
uk: Розблокований

en: Cloned
uk: Клоновані

en: Cleared
uk: Розмитнений

en: Enabled
uk: Включено

en: Disabled
uk: Інвалідів

en: Copied
uk: Скопіював

en: Renamed
uk: Перейменовано

en: Loaded
uk: Завантажений

en: Turned On
uk: Включений

en: Turned Off
uk: Вимкнений

en: Saved Section
uk: Врятував Розділі

en: Saved Row
uk: Збережені Рядка

en: Saved Module
uk: Збережений Модуль

en: Page
uk: Сторінка

en: Split Testing
uk: Спліт-тестування

en: Settings
uk: Налаштування

en: on Phone
uk: на телефоні

en: on Tablet
uk: на Планшеті

en: on Desktop
uk: на Робочому столі

en: The valentis Builder
uk: Конструктор valentis

en: % Comments
uk: % Коментарі

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Paste After
uk: Вставити Після

en: Split Test
uk: Спліт-тест

en: End Split Test
uk: Завершити спліт-тест

en: Expand
uk: Розширювати

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Enter a new name for this module
uk: Введіть нове ім'я для даного модуля

en: See History
uk: Подивитися Історія

en: View Stats
uk: Переглянути статистику

en: View Split Testing Stats
uk: Переглянути статистику спліт-тесту

en: Clone Section
uk: Дублювати Розділ

en: Unlock Section
uk: Відкрий Розділ

en: Expand Section
uk: Розгорніть Розділ

en: Standard Section
uk: Стандартна Секція

en: Clone Row
uk: Дублювати Рядок

en: Change Structure
uk: Змінити структуру

en: Unlock Row
uk: Відкрий Рядок

en: Expand Row
uk: Розгорніть Рядок

en: Add Row
uk: Додати Рядок

en: Insert Column(s)
uk: Вставити Стовпці

en: Clone Module
uk: Дублювати Модуль

en: Remove Module
uk: Видалити Модуль

en: Unlock Module
uk: Розблокувати Модуль

en: Save & Add To Library
uk: Зберегти & Додати До Бібліотеки

en: Load Layout
uk: Завантажити Макет

en: Insert Module(s)
uk: Вставити Модулі

en: Disable Builder
uk: Відключити Конструктор

en: All content created in the valentis Builder will be lost. Previous content will be restored.
uk: Все, що було створено в Конструкторі valentis буде втрачено. Попередній контент буде відновлено.

en: Do you wish to proceed?
uk: Бажаєте продовжити?

en: All of your current page content will be lost.
uk: Все, що відображається на даній сторінці, буде втрачено.

en: All advanced module settings in will be lost.
uk: Всі додаткові налаштування модулю будуть втрачені.

en: Layout Name:
uk: Назва Макету:

en: Save And Add To Library
uk: Зберегти Й Додати До Бібліотеки

en: Add To Categories:
uk: Додати До Категорій:

en: Include General settings
uk: Включити Загальні налаштування

en: Include Advanced Design settings
uk: Включити Додаткові налаштування Дизайну

en: Here you can save the current item and add it to your valentis Library for later use as well.
uk: Тут ви можете зберегти поточний контент та додати його до своєї Бібліотеки valentis для подальшого використання.

en: Save as Global:
uk: Зберегти як Загальний:

en: valentis Builder Settings
uk: Налаштування valentis Builder

en: End Split Test?
uk: Завершити спліт-тест?

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
uk: Після закінчення вашого спліт-тесту, вам буде запропоновано обрати, яку варіацію об'єкта ви б хотіли зберегти. Решту об'єктів буде видалено.

en: Note: this process cannot be undone.
uk: Примітка: цей процес не може бути скасовано.

en: Ok
uk: Ок

en: An Error Occurred
uk: Виникла помилка

en: For some reason, you cannot perform this task.
uk: З якоїсь причини, ви не можете виконати цю задачу.

en: Proceed
uk: Продовжити

en: Save as Global Item
uk: Зберегти як глобальний елемент

en: Set Winner Status
uk: Встановити статус переможця

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
uk: Ви використовували глобальний елемент в якості переможця спліт-тестування. Отже, ви повинні вибрати між:

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the valentis Library)
uk: Зберегти переможця як глобальний елемент (обраний об'єкт буде синхронізований і ваш глобальний елемент буде оновлено в бібліотеці valentis)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
uk: Зберегти переможця як неглобальний елемент (обраний об'єкт більше не буде представляти собою глобальний елемент і ваші зміни не змінять глобальний елемент)

en: Last 24 Hours
uk: Останні 24 години

en: Last 7 Days
uk: Останні 7 днів

en: Last Month
uk: Минулий місяць

en: All Time
uk: Весь період

en: Summary &amp; Data
uk: Стислий виклад і дані

en: Statistics are still being collected for this time frame
uk: Статистичні дані за цей час все ще збираються

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
uk: Статистичні дані будуть відображені після достатнього збору даних

en: Split Testing Statistics
uk: Статистика спліт-тестування

en: Bounces
uk: Відмови

en: Goal Engagement
uk: Досягнення цілі

en: Conversions
uk: Конверсії

en: Statistics are being collected
uk: Статистичні дані збираються

en: Refresh Stats
uk: Оновити статистику

en: End Split Test &amp; Pick Winner
uk: Завершити А/В-тестування та визначити, хто переміг

en: Add Specialty Section
uk: Додати Особливий Розділ

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Tablet
uk: Планшет

en: Desktop
uk: Робочий стіл

en: Smartphone
uk: Смартфон

en: Enable Split Testing
uk: Включити спліт-тестування

en: Bounce Rate Limit
uk: Ліміт норми відмов

en: Stats refresh interval
uk: Інтервал оновлення статистики

en: Hourly
uk: Погодинно

en: Daily
uk: Щоденно

en: Shortcode Tracking
uk: Відстеження скорочень

en: Shortcode for Tracking:
uk: Скорочення для відстеження:

en: Color Picker Color Pallete
uk: Обирання кольору Палітра кольору

en: Gutter Width
uk: Відстань між Колонками

en: Light Text Color
uk: Світлий колір тексту

en: Dark Text Color
uk: Темний колір тексту

en: Content Area Background Color
uk: Колір фону змістової області

en: Section Background Color
uk: Колір фону розділу

en: Connecting...
uk: Підключення...

en: Connection failed
uk: Помилка підключення

en: Removing connection...
uk: Видалення з'єднання...

en: Done
uk: Зроблено

en: Step 1:
uk: Крок 1:

en: Generate authorization code
uk: Згенерувати код авторизації

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
uk: Крок 2: вставити в поле код авторизації і натисніть кнопку "Створити нове підключення" кнопки:

en: Make a connection
uk: Зробити з'єднання

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
uk: Блог налаштований правильно. Ви можете видалити зв'язок, якщо хочете.

en: Remove the connection
uk: Видалити з'єднання

en: Read more
uk: Детальніше

en: Theme Customizer
uk: Модуль Налаштування Теми

en: Module Customizer
uk: Модуль Налаштування

en: Page Options
uk: Параметри Сторінки

en: Plugin Options
uk: В Опціях Плагіна

en: Theme Options
uk: Опції Теми

en: valentis Library
uk: Бібліотека valentis

en: Builder Interface
uk: Побудовник Інтерфейсу

en: Add/Delete Item
uk: Додати/Видалити Елемент

en: Edit Item
uk: Редагування Елемента

en: Move Item
uk: Переміщення Елемента

en: Disable Item
uk: Відключити Пункт

en: Lock Item
uk: Блокування Елемента

en: Toggle valentis Builder
uk: Перемикання Диви Будівельник

en: Library Settings
uk: Параметри Бібліотеки

en: Edit Global Items
uk: Редагування Глобальних Елементів

en: Settings Tabs
uk: Налаштування Вкладки

en: Advanced Settings
uk: Додаткові Параметри

en: Settings Types
uk: Параметри Типів

en: Edit Colors
uk: Редагування Кольорів

en: Edit Content
uk: Редагування Вмісту

en: Edit Fonts
uk: Редагувати Шрифти

en: Edit Buttons
uk: Редагування Кнопок

en: Edit Configuration
uk: Редагування Конфігурації

en: Module Use
uk: Модуль Використовувати

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Editor
uk: Редактор

en: Author
uk: Автор

en: Contributor
uk: Учасник

en: valentis Role Editor
uk: Диви Роль Редактора

en: Save valentis Roles
uk: Зберегти Диви Ролей

en: Using the valentis Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
uk: Використовуючи Диви роль редактора, ви можете обмежити тип дій, які можуть бути прийняті на WordPress користувачів різних ролей. Це відмінний спосіб, щоб обмежити функції, доступні для Ваших клієнтів або запрошені автори, щоб гарантувати, що вони тільки мають необхідні параметри, доступні для них.

en: Reset Roles
uk: Скидання Ролей

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
uk: Всі поточні параметри ролі будуть встановлені за промовчанням. Ви дійсно хочете продовжити?

en: no
uk: немає

note: translators: 1: date, 2: time
en: on %1$s at %2$s
uk: %1$s о %2$s

en: (Edit)
uk: (Редагувати)

en: Reply
uk: Відповісти

en: Your comment is awaiting moderation.
uk: Ваш коментар очікує на модерацію.

en: Enable Visual Builder
uk: Увімкнути режим створення

en: Built For Any
uk: Побудувати для будь-чого

en: Built For
uk: Побудувати для

en: Global Layout
uk: Загальний макет

en: Standard
uk: Стандарт

en: Homepage Basic
uk: Домашня Сторінка Основна

en: Homepage Shop
uk: Домашня Сторінка Магазин

en: Homepage Portfolio
uk: Домашня Сторінка Портфоліо

en: Homepage Company
uk: Домашня Сторінка Компанія

en: Homepage Corporate
uk: Домашня Сторінка Корпоративна

en: Homepage Extended
uk: Домашня Сторінка Розширена

en: Page Fullwidth
uk: Сторінка На Всю Ширину

en: Page Right Sidebar
uk: Сторінка Права Бокова Панель

en: Page Left Sidebar
uk: Сторінка Ліва Бокова Панель

en: Page Dual Sidebars
uk: Сторінка Подвійна Бокова Панель

en: Portfolio Grid
uk: Портфоліо Сітка

en: Portfolio 1 Column
uk: Портфоліо 1 Колонка

en: Portfolio Fullwidth Carousel
uk: Портфоліо Карусель На Всю Ширину

en: Portfolio Fullwidth Grid
uk: Портфоліо Сітка На Всю Ширину

en: Project Extended
uk: Проект Розширений

en: Project Extended 2
uk: Проект Розширений 2

en: Blog Masonry
uk: Блог Сітка

en: Blog Standard
uk: Блог Стандартний

en: Shop Basic
uk: Магазин Основний

en: Shop Extended
uk: Магазин Розширений

en: Splash Page
uk: Сторінка Заставка

en: Maintenance Mode
uk: Режим Обслуговування

en: Coming Soon
uk: Незабаром

en: Landing Page
uk: Сторінка-вітрина

en: About Me
uk: Про Мене

en: About Us
uk: Про Нас

en: Contact Us
uk: Зв’яжіться з Нами

en: Our Team
uk: Наша Команда

en: Creative Agency
uk: Творче Агентство

en: Sales Page
uk: Сторінка Продажів

en: Case Study
uk: Кейс-стаді

en: Product Features
uk: Особливості Товару

en: Image
uk: Зображення

en: Left To Right
uk: Зліва Направо

en: Right To Left
uk: Справа Наліво

en: Top To Bottom
uk: Згори Вниз

en: Bottom To Top
uk: Знизу Вгору

en: Fade In
uk: Поступова Поява

en: No Animation
uk: Без Анімації

en: Image URL
uk: URL Зображення

en: Choose an Image
uk: Виберіть Зображення

en: Set As Image
uk: Встановити Зображенням

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
uk: Завантажте бажане зображення або введіть URL на зображення, яке ви хочете відобразити.

en: Image Alternative Text
uk: Альтернативний Текст Зображення

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
uk: Тут визначено альтернативний текст зображення. Тут можна розмістити короткий опис вашої картинки.

en: Image Title Text
uk: Текст Назви Зображення

en: This defines the HTML Title text.
uk: Тут визначено HTML текст Назви.

en: Open in Lightbox
uk: Відкрити в Лайтбоксі

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відкривати зображення в Lightbox. Зауважте: якщо ви вирішите відкривати зображення в Lightbox, опції URL нижче будуть проігноровані.

en: Link URL
uk: Посилання URL

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
uk: Якщо ви хочете, щоб ваше зображення було посиланням, введіть URL призначення тут. Посилання не буде створено, якщо це поле буде порожнім.

en: Url Opens
uk: Відкривати URL

en: In The Same Window
uk: У Тому Ж Вікні

en: In The New Tab
uk: У Новій Вкладці

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
uk: Тут ви можете вибрати, чи відкривати ваше посилання в новому вікні

en: Image Overlay
uk: Накладання зображення

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
uk: Якщо ввімкнено, при наведенні на зображення буде відображатися накладений колір й іконка

en: Overlay Icon Color
uk: Колір накладної іконки

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
uk: Тут ви можете вибрати спеціальний колір для накладної іконки

en: Hover Overlay Color
uk: Коліп Оверлею при Наведенні

en: Here you can define a custom color for the overlay
uk: Тут ви можете вибрати спеціальний колір для накладання

en: Hover Icon Picker
uk: Вибір Значка при Наведенні

en: Here you can define a custom icon for the overlay
uk: Тут ви можете вибрати спеціальну іконку для накладання

en: Animation
uk: Анімація

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
uk: Тут можна контролювати напрямок анімації.

en: Remove Space Below The Image
uk: Видалити Місце Під Зображенням

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
uk: Тут ви можете вибрати, чи матиме ваше зображення простір під ним.

en: Image Alignment
uk: Вирівнювання Зображення

en: Here you can choose the image alignment.
uk: Тут ви можете налаштувати вирівнювання зображення.

en: Image Max Width
uk: Максимальна Ширина Зображення

en: Force Fullwidth
uk: На Повну Ширину

en: Always Center Image On Mobile
uk: Завжди Центрувати Зображення На Мобільних Пристроях

en: Disable on
uk: Вимкнути на

en: Phone
uk: Телефон

en: This will disable the module on selected devices
uk: Це вимкне модуль на вибраних пристроях

en: Admin Label
uk: Примітка Адміністратора

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
uk: Тут можна змінити примітку модуля для легкої ідентифікації.

en: Gallery
uk: Галерея

en: Caption
uk: Підпис

en: Title
uk: Заголовок

en: Gallery Item
uk: Елемент Галереї

en: Overlay
uk: Оверлей

en: Overlay Icon
uk: Значок Оверлею

en: Gallery Item Title
uk: Назва Елементу Галереї

en: Gallery Item Caption
uk: Підпис під картинкою елемента Галереї

en: Gallery Pagination
uk: Розбивка галереї

en: Pagination Active Page
uk: Розбивка активної сторінки

en: Gallery Images
uk: Зображення Галереї

en: Slider
uk: Слайдер

en: Grid
uk: Сітка

en: Toggle between the various blog layout types.
uk: Перемикати різні типи макетів блогу

en: Images Number
uk: Кількість Зображень

en: Define the number of images that should be displayed per page.
uk: Виберіть кількість зображень для відображення на одній сторінці.

en: Show Title and Caption
uk: Показати Назву і Підпис

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати назву і підпис зображень за їх наявності.

en: Show Pagination
uk: Показувати Поділ На сторінки

en: Enable or disable pagination for this feed.
uk: Увімкнути чи вимкнути поділ на сторінки для цієї стрічки.

en: Dark
uk: Темний

en: Light
uk: Світлий

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
uk: Тут ви можете зробити текст світлим чи темним. Якщо ви працюєте з темним фоном, ваш текст повинен бути світлим. Якщо ваш фон світлий, тоді ваш текст повинен бути темним.

en: Automatic Animation
uk: Автоматична Анімація

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
uk: Якщо ви хочете, щоб слайди змінювалися автоматично, щоб гостю не треба було натискати на наступну кнопку, увімкніть цю опцію і налаштуйте швидкість зміни за бажанням.

en: Automatic Animation Speed (in ms)
uk: Швидкість Автоматичної Анімації (в мілісекундах)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
uk: Тут ви можете визначити, як швидко змінюватимуться слайди у слайдері, якщо опція «Автоматичної анімації» ввімкнена згори. Чим вище число, тим довшою буде пауза між змінами.

en: Zoom Icon Color
uk: Колір Значка при Збільшенні

en: Video
uk: Відео

en: Video Icon
uk: Значок Відео

en: Video MP4/URL
uk: Відео .MP4 URL

en: Upload a video
uk: Завантажити відео

en: Choose a Video MP4 File
uk: Вибрати .MP4  відеофайл

en: Set As Video
uk: Встановити Як Відео

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
uk: Завантажте потрібне відео у форматі .MP4 або введіть URL на відео, яке ви хочете показати.

en: Video Webm
uk: Відео .WEBM

en: Choose a Video WEBM File
uk: Вибрати .MP4  відеофайл

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
uk: Завантажте .WEBM версію вашого відео тут. Всі завантажені відео мають бути у форматах .MP4 .WEBM, щоб забезпечити максимальну сумісність у всіх браузерах.

en: Image Overlay URL
uk: Накладання Зображення URL

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
uk: Завантажте потрібне зображення або введіть URL на зображення, яке ви хочете показувати зверху над відео. Ви також можете згенерувати зображення з вашого відео.

en: Play Icon Color
uk: Колір Значка Відтворення

en: Video Slider
uk: Слайдер Відео

en: Play Button
uk: Кнопка Відтворення

en: Thumbnail Item
uk: Елемент Зменшеного Зображення

en: Slider Arrows
uk: Стрілки слайдера

en: Display Image Overlays on Main Video
uk: Показати Накладання Зображення на Головне Відео

en: Hide
uk: Приховати

en: Show
uk: Показати

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by valentis.
uk: Цей параметр дозволяє покрити інтерфейс програвача головного відео. Це зображення можна завантажити у налаштуваннях кожного відео або автогенерувати з valentis.

en: Arrows
uk: Стрілки

en: Show Arrows
uk: Показати Стрілки

en: Hide Arrows
uk: Приховати Стрілки

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
uk: Цей параметр вмикає і вимикає навігаційні стрілки.

en: Slider Controls
uk: Керування Слайдером

en: Use Thumbnail Track
uk: Використовувати Доріжку Мініатюр

en: Use Dot Navigation
uk: Використовувати Крапкову Навігацію

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
uk: Цей параметр дозволяє вибрати доріжку мініатюр під слайдером або крапкову навігацію внизу слайдера.

en: Slider Controls Color
uk: Колір Керування Слайдером

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
uk: Цей параметр робить керування слайдером світлим або темним на колір. Керування слайдером – це або стрілки на доріжці мініатюр або кружечки в крапковій навігації.

en: Thumbnail Overlay Color
uk: Колір Оверлею Зменшеного Зображення

en: New Video
uk: Нове Відео

en: Video Settings
uk: Налаштування Відео

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
uk: Тут можна змінити примітку відео в конструкторі для легкої ідентифікації.

en: Slider Arrows Color
uk: Колір Стрілок Слайдера

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
uk: Цей параметр зробить ваші стрілки слайдера світлими або темними на колір.

en: Header
uk: Шапка

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
uk: Тут ви можете вибрати забарвлення вашого тексту. Якщо ви працюєте з темним фоном, потрібно зробити текст світлим. Якщо ви працюєте зі світлим фоном, потрібно зробити текст темним.

en: Text Orientation
uk: Вирівнювання Тексту

en: This controls the how your text is aligned within the module.
uk: Тут визначено вирівнювання вашого тексту в модулі.

en: Here you can create the content that will be used within the module.
uk: Тут ви можете створити наповнення модуля.

en: Max Width
uk: Максимальна Ширина

en: Blurb
uk: Рекламка

en: Body
uk: Основна Частина

en: Blurb Image
uk: Зображення над Анотацією

en: Blurb Title
uk: Заголовок Анотації

en: Blurb Content
uk: Контент Анотації

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
uk: Назва вашої рекламки з’явиться жирним шрифтом під зображенням рекламки.

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
uk: Якщо ви хочете зробити вашу рекламку посиланням, введіть сюди URL призначення.

en: Use Icon
uk: Використати Іконку

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
uk: Тут ви можете вибрати, чи використовувати іконку.

en: Icon
uk: Значок

en: Choose an icon to display with your blurb.
uk: Виберіть іконку для вашої рекламки.

en: Icon Color
uk: Колір Іконки

en: Here you can define a custom color for your icon.
uk: Тут ви можете вибрати особливий колір для вашої іконки.

en: Circle Icon
uk: Коло Іконки

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати іконку в колі.

en: Circle Color
uk: Колір Кола

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
uk: Тут ви можете вибрати особливий колір для кола іконки.

en: Show Circle Border
uk: Показати Межі Кола

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати межі кола іконки.

en: Circle Border Color
uk: Колір Меж Кола

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
uk: Тут ви можете вибрати особливий колір для меж кола іконки.

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
uk: Завантажте зображення для верхньої частини рекламки.

en: Image Alt Text
uk: Альтернативний Текст Зображення

en: Define the HTML ALT text for your image here.
uk: Введіть сюди альтернативний текст для вашого зображення.

en: Image/Icon Placement
uk: Розташування зображення/іконки

en: Here you can choose where to place the icon.
uk: Тут ви можете вибрати, де розташувати іконку.

en: Image/Icon Animation
uk: Анімація Зображення/Іконки

en: This will control how your blurb text is aligned.
uk: Тут можна регулювати розташування тексту рекламки.

en: Input the main text content for your module here.
uk: Введіть сюди основний текст вашого модуля.

en: Use Icon Font Size
uk: Налаштувати Розмір Шрифту Значка

en: Icon Font Size
uk: Розмір Шрифту Значка

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tab
uk: Вкладка

en: Tabs Controls
uk: Керування Вкладками

en: Active Tab
uk: Активна Вкладка

en: Tabs Content
uk: Вміст вкладок

en: Active Tab Background Color
uk: Колір Фону Активної Вкладки

en: Inactive Tab Background Color
uk: Колір Фону Неактивної Вкладки

en: New Tab
uk: Нова Вкладка

en: Tab Settings
uk: Налаштування Вкладки

en: The title will be used within the tab button for this tab.
uk: Заголовок буде використаний на кнопці вкладки

en: Slide
uk: Слайд

en: Button
uk: Кнопка

en: Slide Description
uk: Опис Слайду

en: Slide Title
uk: Назва Слайду

en: Slide Button
uk: Кнопка Слайду

en: Slide Controllers
uk: Переключення Слайдів

en: Slide Active Controller
uk: Активне Переключення Слайдів

en: Slide Image
uk: Зображення Слайду

en: Slide Arrows
uk: Стрілки прокрутки

en: Show Controls
uk: Показати керування

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
uk: Цей параметр вмикає та вимикає кнопки-кружечки внизу слайдера.

en: Continue Automatic Slide on Hover
uk: Продовжити Автоматичне слайд при наведенні курсору

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
uk: Повертаючи це дозволить автоматичні розсувні продовжувати при наведенні миші.

en: Use Parallax effect
uk: Використання Ефекту Паралаксу

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
uk: Увімкнення цієї опції зафіксує ваші зображення фону під час прокрутки.

en: Parallax method
uk: Метод паралаксу

en: Define the method, used for the parallax effect.
uk: Виберіть метод для досягнення ефекту паралаксу.

en: Remove Inner Shadow
uk: Вимкнути Ефект Тіні

en: Background Image Position
uk: Фонове Зображення Позиції

en: Top Left
uk: Вгорі Зліва

en: Top Center
uk: Зверху По Центру

en: Top Right
uk: Вгорі Праворуч

en: Center Right
uk: Центр Права

en: Center Left
uk: Зліва В Центрі

en: Bottom Left
uk: Внизу Зліва

en: Bottom Center
uk: Внизу По Центру

en: Bottom Right
uk: Праворуч Внизу

en: Background Image Size
uk: Фонове Зображення Розмір

en: Fit
uk: Підходять

en: Actual Size
uk: Житлова Площа

en: Top Padding
uk: Верхній Відступ

en: Bottom Padding
uk: Нижній Відступ

en: Hide Content On Mobile
uk: Приховувати Контент На Мобільних Пристроях

en: Hide CTA On Mobile
uk: Приховувати CTA На Мобільних Пристроях

en: Show Image / Video On Mobile
uk: Показувати Зображення / Відео На Мобільних Пристроях

en: New Slide
uk: Новий Слайд

en: Slide Settings
uk: Налаштування Слайду

en: Slide Description Container
uk: Перемістити опис вмісту

en: Heading
uk: Назва

en: Define the title text for your slide.
uk: Виберіть текст назви для вашого слайду.

en: Button Text
uk: Текст Кнопки

en: Define the text for the slide button
uk: Виберіть текст для кнопки слайдера

en: Button URL
uk: URL Кнопки

en: Input a destination URL for the slide button.
uk: Введіть URL призначення для кнопки слайдера.

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
uk: Використовуйте палітру, щоб вибрати колір фону для цього модуля.

en: Choose a Slide Image
uk: Вибрати Зображення Слайду

en: Set As Slide Image
uk: Встановити Зображенням Слайду

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
uk: Якщо вибрано, зображення слайду з’явиться ліворуч від тексту. Завантажте зображення або залиште порожнім лише для текстового слайду.

en: Use Background Overlay
uk: Використати накладання фону

en: yes
uk: так

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
uk: Якщо ввімкнено, на ваше фонове зображення позаду вмісту слайдера буде додано спеціальний накладений колір.

en: Background Overlay Color
uk: Колір Фонового Оверлею

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
uk: Використати палітру кольорів, щоб вибрати забарвлення накладання фону.

en: Use Text Overlay
uk: Використати накладання тексту

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
uk: Якщо ввімкнено, позаду тексту слайдера буде додано колір фону, щоб зробити його більш приємним для читання, поверх фонових зображень.

en: Text Overlay Color
uk: Колір накладного тексту

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
uk: Використати палітру кольорів, щоб вибрати забарвлення накладання тексту.

en: Slide Image Vertical Alignment
uk: Вертикальне Вирівнювання Зображення Слайду

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
uk: Цей параметр визначає вертикальне вирівнювання зображення. Його можна вирівняти або по центру, або внизу слайду.

en: Slide Video
uk: Відео Слайду

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
uk: Якщо вибрано, це відео з’явиться ліворуч від тексту. Уведіть URL на сторінку Youtube чи Vimeo, або залиште поле порожнім, щоб залишити лише текст.

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
uk: Якщо ви вибрали зображення слайду, введіть сюди альтернативний текст зображення.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
uk: Тут ви можете зробити текст світлим чи темним. Якщо ви працюєте з темним фоном, виберіть світлий текст. Якщо ваш фон світлий, використовуйте темний текст.

en: Background Video MP4
uk: Фонове Відео .MP4

en: Choose a Background Video MP4 File
uk: Вибрати .MP4 Файл Фонового Відео

en: Set As Background Video
uk: Встановити Відео Фоном

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
uk: Усі відео повинні бути завантажені в обох форматах: .MP4 і  .WEBM, – щоб забезпечити максимальну сумісність в усіх браузерах. Завантажте сюди .MP4 версію. Зауважте: фонові відео не працюють на мобільних пристроях. Натомість, буде відображатися фонове зображення. Тому виберіть і фонове зображення, і фонове відео, щоб досягти найкращого результату.

en: Background Video Webm
uk: Фонове Відео .WEBM

en: Choose a Background Video WEBM File
uk: Вибрати .WEBM Файл Фонового Відео

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
uk: Усі відео повинні бути завантажені в обох форматах: .MP4 і  .WEBM, – щоб забезпечити максимальну сумісність в усіх браузерах. Завантажте сюди .WEBM версію. Зауважте: фонові відео не працюють на мобільних пристроях. Натомість, буде відображатися фонове зображення. Тому виберіть і фонове зображення, і фонове відео, щоб досягти найкращого результату.

en: Background Video Width
uk: Ширина Фонового Відео

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
uk: 39. Щоб відео були правильного розміру, введіть сюди точну ширину вашого відео (в пікселях).

en: Background Video Height
uk: Висота Фонового Відео

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
uk: 41. Щоб відео були правильного розміру, введіть сюди точну висоту вашого відео (в пікселях).

en: Pause Video
uk: Призупинити Відео

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
uk: Дозволити призупиняти відео, коли починають програвання інші плеєри

en: Input your main slide text content here.
uk: Введіть сюди текстове наповнення головного слайду.

en: Arrows Custom Color
uk: Користувацький Колір Стрілок

en: Dot Nav Custom Color
uk: Користувацький Колір Точок Навігації

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
uk: Це призведе до зміни мітка слайда в романтичній для легкої ідентифікації.

en: Text Overlay Border Radius
uk: Радіус межі накладання тексту

en: Post Slider
uk: Слайдер публікацій

en: Meta
uk: Метадані

en: Posts Number
uk: Кількість Публікацій

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
uk: Виберіть, скільки публікацій ви хочете показувати в слайдері.

en: Include Categories
uk: Вмістити Категорії

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
uk: Виберіть, які категорії ви хочете додати до слайдера.

en: Order By
uk: Сортувати за

en: Date: new to old
uk: Дата: від нових до старих

en: Date: old to new
uk: Дата: від старих до нових

en: Title: a-z
uk: Назва: a-z

en: Title: z-a
uk: Назва: z-a

en: Random
uk: Випадково

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
uk: Тут можна налаштувати порядок, в якому буде показано публікації.

en: Show Read More Button
uk: Показати кнопку Читати більше

en: This setting will turn on and off the read more button.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає кнопку читати більше.

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
uk: Визначте текст, який буде відображений на кнопці \"Read More\". Залиште порожнім для вибору за замовчуванням ( Читати більше )

en: Content Display
uk: Показ вмісту

en: Show Excerpt
uk: Показати Уривок

en: Show Content
uk: Показати Вміст

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
uk: Відображення повного вмісту не буде обрізати публікації в слайдері. Відображення цитати буде показувати лише цитату.

en: Use Post Excerpt if Defined
uk: Використовувати цитату публікації, якщо визначена

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
uk: Вимкніть цей параметр, якщо ви хочете ігнорувати вручну визначені цитати і завжди генерувати їх автоматично.

en: Automatic Excerpt Length
uk: Автоматична довжина цитати

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
uk: Визначте довжину автоматично згенерованих цитат. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням ( 270 )

en: Show Post Meta
uk: Показувати метадані публікації

en: This setting will turn on and off the meta section.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає розділ метаданих.

en: Choose a Background
uk: Вибрати фон

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
uk: Завантажте бажану фотографію або введіть посилання на зображення, яке ви хочете використати як фон для слайдера.

en: Show Featured Image
uk: Показати Популярні Зображення

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає спеціальне зображення слайдера.

en: Image Placement
uk: Розташування зображення

en: Background
uk: Фон

en: Select how you would like to display the featured image in slides
uk: Виберіть, як ви хочете відображати особливе зображення на слайдах

en: Show Image On Mobile
uk: Показувати зображення на мобільних пристроях

en: by %s
uk:  %s

en: Testimonial
uk: Відгук

en: Testimonial Portrait
uk: Фото, прикріплене до Рекомендації

en: Testimonial Description
uk: Опис Рекомендації

en: Testimonial Author
uk: Автор Рекомендації

en: Testimonial Meta
uk: Метадані Рекомендації

en: Author Name
uk: Ім’я Автора відгуку

en: Input the name of the testimonial author.
uk: Введіть ім’я автора відгуку.

en: Job Title
uk: Посада

en: Input the job title.
uk: Введіть посаду.

en: Company Name
uk: Назва Компанії

en: Input the name of the company.
uk: Введіть назву компанії.

en: Author/Company URL
uk: URL Автора/Компанії

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
uk: Введіть веб-сайт автора або залиште поле порожнім.

en: URLs Open
uk: Відкрити URLs

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
uk: Виберіть, чи відкривати URL в новому вікні.

en: Portrait Image URL
uk: URL Портрета

en: Quote Icon
uk: Іконка Лапок

en: Visible
uk: Показати

en: Hidden
uk: Приховати

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
uk: Виберіть, чи показувати іконку лапок.

en: Use Background Color
uk: Додати колір фону

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
uk: Тут ви можете вибрати, чи використовувати налаштування кольору фону нижче.

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
uk: Тут ви можете вибрати особливий колір фону для вашого заклику до дії.

en: This will adjust the alignment of the module text.
uk: Тут можна налаштувати вирівнювання тексту модуля.

en: Quote Icon Color
uk: Колір Значка Цитати

en: Portrait Border Radius
uk: Радіус Кордонів Фото

en: Portrait Width
uk: Ширина Фото

en: Portrait Height
uk: Висота Фото

en: Pricing Tables
uk: Таблиці з Цінами

en: Pricing Table
uk: Таблиця Тарифів

en: Pricing Heading
uk: Підзаголовок Таблиці з Цінами

en: Pricing Title
uk: Назва Таблиці з Цінами

en: Pricing Subtitle
uk: Підзаголовок ціни

en: Pricing Top
uk: Верхня Частина Таблиці з Цінами

en: Price
uk: Ціна

en: Currency
uk: Валюта

en: Frequency
uk: Частота

en: Pricing Content
uk: Товари

en: Pricing Item
uk: Елемент цін

en: Excluded Item
uk: Вилучений елемент

en: Pricing Button
uk: Кнопка Купівлі

en: Featured Table
uk: Активна Таблиця

en: Subheader
uk: Підзаголовок

en: Currency &amp; Frequency
uk: Обмін &амп; Частота

en: Featured Table Background Color
uk: Колір Фону Активної Таблиці

en: Table Header Background Color
uk: Колір Фону Шапки Таблиці

en: Featured Table Header Background Color
uk: Колір Фону Шапки Активної Таблиці

en: Featured Table Header Text Color
uk: Колір Тексту Шапки Активної Таблиці

en: Featured Table Subheader Text Color
uk: Колір Тексту Підзаголовку Активної Таблиці

en: Featured Table Price Color
uk: Колір Цін Активної Таблиці

en: Featured Table Body Text Color
uk: Колір Тексту Основної Частини Активної Таблиці

en: Show Bullet
uk: Відображати Точки

en: Bullet Color
uk: Колір Точок

en: Featured Table Bullet Color
uk: Колір Точок Активної Таблиці

en: Remove Featured Table Drop Shadow
uk: Вимкнути Ефект Тіні в Активній Таблиці

en: Center List Items
uk: Центрувати Елементи Списку

en: New Pricing Table
uk: Нова Таблиця Тарифів

en: Pricing Table Settings
uk: Налаштування Таблиці Тарифів

en: Make This Table Featured
uk: Зробити Цю Таблицю Основною

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
uk: Основна таблиця буде виділятися з-поміж інших.

en: Define a title for the pricing table.
uk: Виберіть назву таблиці тарифів.

en: Subtitle
uk: Підпис

en: Define a sub title for the table if desired.
uk: За бажанням введіть підпис таблиці.

en: Input your desired currency symbol here.
uk: Введіть сюди необхідний символ валюти.

en: Per
uk: За

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
uk: Якщо ваші тарифи пов’язані з підпискою, введіть сюди цикл оплати за підпискою.

en: Input the value of the product here.
uk: Введіть вартість товару тут.

en: Input the destination URL for the signup button.
uk: Введіть URL призначення для кнопки реєстрації.

en: Adjust the text used from the signup button.
uk: Налаштувати текст для кнопки реєстрації.

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
uk: Введіть список характеристик, які є або яких немає в товарі. Записуйте елементи з нового рядка і починайте з символів + або -

en: Included option
uk: Наявна опція

en: Excluded option
uk: Відсутня опція

en: Excluded Item Color
uk: Вилучити колір елемента

en: Call To Action
uk: Заклик До Дії

en: Promo Description
uk: Опис

en: Promo Button
uk: Кнопка

en: Promo Title
uk: Промо Заголовок

en: Input your value to action title here.
uk: Введіть сюди заголовок заклику до дії.

en: Input the destination URL for your CTA button.
uk: Введіть URL призначення для кнопки заклику до дії.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
uk: Введіть бажаний текст для кнопки або залиште поле порожнім, щоб не бачити кнопку.

en: Input the destination URL for your button.
uk: Введіть URL призначення для вашої кнопки.

en: Input your desired button text.
uk: Введіть бажаний текст кнопки.

en: Button alignment
uk: Розташування кнопок

en: Here you can define the alignemnt of Button
uk: Тут ви можете встановити розташування кнопок

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio Cover Art
uk: Значок Аудіо

en: Audio Content
uk: Вміст Аудіо

en: Audio Title
uk: Назва аудіо

en: Audio Meta
uk: Метадані Аудіо

en: Player Buttons
uk: Кнопки програвача

en: Player Timer
uk: Таймер програвача

en: Player Sliders
uk: Бігунки плеєра

en: Player Sliders Current
uk: Потік бігунків плеєра

en: Upload an audio file
uk: Завантажте аудіофайл

en: Choose an Audio file
uk: Виберіть аудіофайл

en: Set As Audio for the module
uk: Встановити Як Аудіо для Модуля

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
uk: Виберіть аудіофайл для використання в модулі. Щоб видалити аудіофайл з модуля, просто видаліть URL з поля налаштувань.

en: Define a title.
uk: Виберіть Назву.

en: Artist Name
uk: Ім’я Виконавця.

en: Define an artist name.
uk: Виберіть ім’я виконавця.

en: Album name
uk: Назва альбому

en: Define an album name.
uk: Виберіть назву альбому.

en: Cover Art Image URL
uk: URL Зображення Обкладинки

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
uk: Виберіть особливий колір фону для модуля або залиште поле порожнім, щоб використовувати колір за замовчуванням.

en: Email Optin
uk: Напишіть Оптин

en: Subscribe
uk: Підписатись

en: Newsletter Description
uk: Опис Розсилки

en: Newsletter Form
uk: Реєстраційна Форма на отримання Розсилки

en: Newsletter Fields
uk: Поля розсилки

en: Newsletter Button
uk: Кнопка Розсилки

en: Select the list
uk: Виберіть список

en: Service Provider
uk: Провайдер

en: Here you can choose a service provider.
uk: Тут ви можете вибрати провайдера.

en: Feed Title
uk: Назва Стрічки

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
uk: Введіть <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.

en: MailChimp lists
uk: Списки MailChimp

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
uk: Тут ви можете вибрати список MailChimp, щоб додавати клієнтів. Якщо ви не бачите жодних списків, переконайтесь, що API ключ MailChimp налаштований в %1$s і що у вас є принаймні один список в MailChimp. Якщо ви додали новий список, але він не з'являється тут, активуйте параметр 'Оновити списки MailChimp' в %1$s.%2$s

en: valentis Plugin Options
uk: Параметри плагіна valentis

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
uk: Не забудьте вимкнути це, як тільки список буде оновлено.

en: Aweber lists
uk: Списки Aweber

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
uk: Тут ви можете вибрати список Aweber, щоб додавати клієнтів. Якщо ви не бачите жодних списків, переконайтесь, що Aweber налаштований в %1$s і що у вас є принаймні один список в Aweber. Якщо ви додали новий список, але він не з'являється тут, активуйте параметр 'Оновити списки Aweber в %1$s.%2$s

en: Choose a title of your signup box.
uk: Виберіть назву вашого вікна реєстрації.

en: Here you can change the text used for the signup button.
uk: Тут ви можете змінити текст на кнопці реєстрації.

en: Here you can adjust the alignment of your text.
uk: Тут ви можете налаштувати вирівнювання тексту.

en: Form Field Background Color
uk: Колір Фону Полів Форми

en: Form Field Text Color
uk: Колір Тексту в Полях Форми

en: Focus Background Color
uk: Колір Фону Активного Поля

en: Focus Text Color
uk: Колір Тексту в Активному Полі

en: Use Focus Border Color
uk: Увімкнути Колір Кордонів Активного Поля

en: Focus Border Color
uk: Колір Кордонів Активного Поля

en: Login Description
uk: Опис входу

en: Login Form
uk: Форма входу

en: Login Fields
uk: Поля входу

en: Login Button
uk: Кнопка входу

en: Choose a title of your login box.
uk: Виберіть назву вікна входу.

en: Redirect To The Current Page
uk: Переадресувати На Поточну Сторінку

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
uk: Тут ви можете вибрати, чи переадресовувати користувача на поточну сторінку.

en: Logged in as %1$s
uk: Увійшов(шла) як %1$s

en: Portfolio
uk: Портфоліо

en: Portfolio Image
uk: Зображення Портфоліо

en: Portfolio Title
uk: Назва Портфоліо

en: Portfolio Post Meta
uk: Метадані Портфоліо

en: Choose your desired portfolio layout style.
uk: Виберіть необхідний стиль макету портфоліо.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
uk: Виберіть кількість проектів для показу на одній сторінці.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
uk: Виберіть категорії, які ви б хотіли вмістити в стрічку.

en: Show Title
uk: Показати Назву

en: Turn project titles on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть назви проектів.

en: Show Categories
uk: Показати Категорії

en: Turn the category links on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть посилання на категорії.

en: &laquo; Older Entries
uk: &laquo; Старі записи

en: Next Entries &raquo;
uk: Наступні записи &raquo;

en: Filterable Portfolio
uk: Фільтроване Портфоліо

en: Filter
uk: Фільтр

en: Portfolio Filters
uk: Фільтри Портфоліо

en: Active Portfolio Filter
uk: Активний Фільтр Портфоліо

en: Portfolio Pagination
uk: Розбивка портфоліо

en: Bar Counters
uk: Гістограми

en: Bar Counter
uk: Лічильник Рядків

en: Percent
uk: Відсоток

en: Counter Title
uk: Назва Лічильника

en: Counter Container
uk: Обрамлення Лічильника

en: Counter Amount
uk: Абсолютна величина Лічильника

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
uk: Тут можна змінити колір порожнього місця в прямокутнику (зараз сірий).

en: Bar Background Color
uk: Колір Фону Прямокутника

en: This will change the fill color for the bar.
uk: Тут можна змінити колір наповнення прямокутника.

en: Use Percentages
uk: Використання відсотків

en: Bar Top Padding
uk: Верхній Відступ Панелі

en: Bar Bottom Padding
uk: Нижній Відступ Панелі

en: Border Radius
uk: Радіус Кордонів

en: New Bar Counter
uk: Нова Гістограма

en: Bar Counter Settings
uk: Налаштування Гістограми

en: Input a title for your bar.
uk: Введіть назву для вашого прямокутника.

en: Define a percentage for this bar.
uk: Виберіть відсоток для

en: Label Color
uk: Колір Ярлика

en: Percentage Color
uk: Колір Відсотків

en: Circle Counter
uk: Круглий Лічильник

en: Number
uk: Число

en: Percent Container
uk: Відсоток контейнера

en: Circle Counter Title
uk: Назва Кругового Лічильника

en: Percent Text
uk: Відсоток тексту

en: Input a title for the circle counter.
uk: Введіть назву для круглого лічильника.

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
uk: Виберіть число для круглого лічильника. (Не вводьте знак відсотка, застосуйте опцію нижче). Зауважте: ви можете ввести лише натуральні числа від 0 до 100

en: Percent Sign
uk: Знак Відсотка

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати знак відсотка після числа, визначеного вище.

en: Circle Color Opacity
uk: Непрозорість Кольору Круга

en: Number Counter
uk: Числовий Лічильник

en: Number Counter Title
uk: Назва Цифрового Лічильника

en: Input a title for the counter.
uk: Введіть назву для лічильника.

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
uk: Виберіть число для лічильника. (Не вводьте знак відсотка, застосуйте опцію нижче).

en: Counter Text Color
uk: Колір Тексту Лічильника

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
uk: Тут ви можете зробити текст назви світлим чи темним. Якщо ви працюєте з темним фоном, ваш текст повинен бути світлим. Якщо ваш фон світлий, тоді ваш текст повинен бути темним.

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Toggle
uk: Згорнутий Блок

en: Open Toggle
uk: Відкрити Перемикач

en: Toggle Title
uk: Назва Перемикача

en: Toggle Icon
uk: Значок Перемикача

en: Toggle Content
uk: Зміст Перемикача

en: Open Toggle Background Color
uk: Колір Фону Відкритого Перемикача

en: Open Toggle Text Color
uk: Колір Тексту Відкритого Перемикача

en: Closed Toggle Background Color
uk: Колір Фону Закритого Перемикача

en: Closed Toggle Text Color
uk: Колір Тексту Закритого Перемикача

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
uk: Назва згорнутого блоку з’явиться над вмістом, а також коли блок згорнутий.

en: State
uk: Стан

en: Close
uk: Згорнутий

en: Open
uk: Розгорнутий

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
uk: Виберіть, чи відображати блок на початку в згорнутому чи розгорнутому вигляді.

en: Contact Form
uk: Контактна Форма

en: Field
uk: Поле

en: Form Field
uk: Поле Форми

en: Contact Title
uk: Заголовок Контактів

en: Contact Button
uk: Кнопка Контактів

en: Form Fields
uk: Поля форми

en: Message Field
uk: Поле повідомлення

en: Captcha Field
uk: Поле захисного коду

en: Captcha Text
uk: Текст захисного коду

en: Display Captcha
uk: Показувати Captcha

en: Turn the captcha on or off using this option.
uk: Вмикайте чи вимикайте Captcha за допомогою цієї опції.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
uk: Введіть адресу електронної пошти, на яку повинні відправлятися повідомлення. <br /><br /> Примітка: розсилка електронних листів і запобігання спаму є складними процесами. Ми рекомендуємо використовувати такі служби доставки, як <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a> або іншу подібну послугу для забезпечення доставки повідомлень, які відправляються через цю форму

en: Define a title for your contact form.
uk: Виберіть назву для вашої контактної форми.

en: Message Pattern
uk: Шаблон повідомлення

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
uk: Тут ви можете визначити особливий шаблон для електронного повідомлення. Поля треба додавати в такому форматі: <strong>%%field_id%%</strong>. Наприклад, якщо ви хочете додати поле з id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, то ви можете використовувати такий ern: <strong>My message is %%message%% і номер телефону - %%phone%%</strong>.  Залиште порожнім для вибору за замовчуванням.

en: Enable Redirect URL
uk: Активувати URL-переадресацію

en: Redirect users after successful form submission.
uk: Перенаправляти користувачів після успішного надсилання.

en: Redirect URL
uk: Переадресувати URL

en: Type the Redirect URL
uk: Введіть переадресоване URL

en: Success Message
uk: Повідомлення про успішне завершення

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
uk: Введіть повідомлення, яке ви хочете показувати після успішного відправлення форми. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням

en: Form Background Color
uk: Колір Фону Форми

en: Input Border Radius
uk: Радіус Кордонів Полів

en: Make sure you entered the captcha.
uk: Переконайтесь, що ввели captcha.

en: Make sure you fill in all required fields.
uk: Переконайтесь, що ви заповнили всі обов’язкові поля.

en: Invalid Email.
uk: Невірна електронна адреса.

en: Please refresh the page and try again.
uk: Будь ласка, оновіть цю сторінку і спробуйте ще раз.

en: New Message From %1$s%2$s
uk: Нове повідомлення від %1$s%2$s

en: New Field
uk: Нове поле

en: Field Settings
uk: Налаштування поля

en: Field ID
uk: ID поля

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
uk: Визначте унікальний ID цього поля. Варто використовувати тільки англійські букви без особливих символів чи пробілів.

en: Input Field
uk: Поле вводу

en: Email Field
uk: Поле електронної адреси

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Choose the type of field
uk: Виберіть тип поля

en: Required Field
uk: Обов'язкове поле

en: Define whether the field should be required or optional
uk: Визначте, чи це поле буде обов’язкове, чи додаткове

en: Make Fullwidth
uk: Зробити на повну ширину

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
uk: Якщо ввімкнено, це поле буде займати 100% ширини ділянки вмісту, в іншому випадку – 50%

en: Sidebar
uk: Бокова Панель

en: Widget
uk: Віджет

en: Orientation
uk: Розташування

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
uk: Виберіть, на якому боці сторінки буде розташована ваша бокова панель. Цей параметр регулює орієнтацію тексту і розташування меж.

en: Widget Area
uk: Зона Віджетів

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
uk: Виберіть зону віджетів, яку ви хочете відобразити. Ви можете створювати нові зони віджетів у  Вигляд > Панель віджетів.

en: Remove Border Separator
uk: Прибрати Роздільник Кордонів

en: Divider
uk: Роздільник

en: Don't Show Divider
uk: Не Показувати Роздільник

en: Show Divider
uk: Показати Роздільник

en: Color
uk: Колір

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
uk: Тут можна налаштувати колір лінії роздільника товщиною 1 піксель.

en: Visibility
uk: Видимість

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
uk: Це налаштування вмикає і вимикає роздільник товщиною 1 піксель, але не впливає на висоту роздільника

en: Height
uk: Висота

en: Define how much space should be added below the divider.
uk: Вказати скільки ви бажаєте додати місця під роздільником.

en: Divider Style
uk: Стиль Роздільника

en: Divider Position
uk: Розташування Роздільника

en: Vertically Centered
uk: Вертикально по Центру

en: Divider Weight
uk: Висота Роздільника

en: Hide On Mobile
uk: Приховувати На Мобільних Пристроях

en: Person
uk: Особа

en: Member Image
uk: Зображення Члена

en: Member Description
uk: Опис Члена

en: Member Position
uk: Позиція Члена

en: Member Social Links
uk: Соціальні Зв'язки Члена

en: Input the name of the person
uk: Введіть ім’я особи

en: Position
uk: Посада

en: Input the person's position.
uk: Введіть посаду особи.

en: Facebook Profile Url
uk: URL профілю в Facebook

en: Input Facebook Profile Url.
uk: ВведітьURL Профілю Facebook

en: Twitter Profile Url
uk: URL профілю в Twitter

en: Input Twitter Profile Url
uk: ВведітьURL Профілю Twitter

en: Google+ Profile Url
uk: URL профілю в Google+

en: Input Google+ Profile Url
uk: ВведітьURL Профілю Google+

en: LinkedIn Profile Url
uk: URL Профілю LinkedIn

en: Input LinkedIn Profile Url
uk: ВведітьURL Профілю LinkedIn

en: Description
uk: Опис

en: Icon Hover Color
uk: Колір Значка при Наведенні

en: Blog
uk: Блог

en: Post Meta
uk: Метадані Публікації

en: Pagenavi
uk: Навігація по Сторінці

en: Featured Image
uk: Спеціальне зображення

en: Read More Button
uk: Кнопка Читати Далі

en: Choose how much posts you would like to display per page.
uk: Виберіть, скільки публікацій ви хочете показувати на сторінці.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
uk: Виберіть, які категорії ви хочете вмістити в стрічку.

en: Meta Date Format
uk: Формат Дати

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
uk: Якщо ви хочете налаштувати формат дати, введіть сюди відповідний PHP формат дати.

en: This will turn thumbnails on and off.
uk: Тут можна увімкнути і вимкнути мініатюри

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
uk: Показ вмісту не обмежуватиме ваші публікації на сторінці індексів. Показ уривку буде відображати лише уривок тексту.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати посилання «Читати далі» після уривків.

en: Show Author
uk: Показати Автора

en: Turn on or off the author link.
uk: Увімкніть чи вимкніть посилання на автора.

en: Show Date
uk: Показати Дату

en: Turn the date on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть дату.

en: Show Comment Count
uk: Показувати Кількість Коментарів

en: Turn comment count on and off.
uk: Свою чергу Кількість коментарів on і off.

en: Turn pagination on and off.
uk: Увімкніть чи вимкніть поділ на сторінки.

en: Offset Number
uk: Число Зміщення

en: Choose how many posts you would like to offset by
uk: Виберіть, скільки публікацій ви хочете змістити

en: Featured Image Overlay
uk: Накладання спеціального зображення

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
uk: Якщо ввімкнено, при наведенні користувача на спеціальне зображення буде відображатися накладений колір й іконка

en: Grid Tile Background Color
uk: Колір Фону Сітки Плиток

en: Use Dropshadow
uk: Використанні Ефекту Тіні

en: read more...
uk: читати більше...

en: read more
uk: читати більше

en: Shop
uk: Магазин

en: Product
uk: Продукція

en: Onsale
uk: Розпродається

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Old Price
uk: Стара ціна

en: Recent Products
uk: Останні Товари

en: Featured Products
uk: Популярні Товари

en: Sale Products
uk: Розпродаж Товарів

en: Best Selling Products
uk: Бестселери

en: Top Rated Products
uk: Найвище Оцінені Товари

en: Product Category
uk: Категорія Продукту

en: Choose which type of products you would like to display.
uk: Виберіть, який тип товарів ви хочете показати.

en: Control how many products are displayed.
uk: Регулюйте кількість товарів для показу.

en: Choose which categories you would like to include.
uk: Вибрати, які категорії ви хотіли б включити.

en: Columns Number
uk: Кількість Колонок

en: default
uk: за замовчуванням

en: %1$s Columns
uk: %1$s Колонки

en: 1 Column
uk: 1 Колонка

en: Choose how many columns to display.
uk: Вкажіть кількість колонок, що відображаються.

en: Default Sorting
uk: Сортування За Замовчуванням

en: Sort By Popularity
uk: Сортувати За Популярністю

en: Sort By Rating
uk: Сортувати За Рейтингом

en: Sort By Date
uk: Сортувати За Датою

en: Sort By Price: Low To High
uk: Сортувати За Ціною: З Нижчої До Вищої

en: Sort By Price: High To Low
uk: Сортувати За Ціною: З Вищої До Нижчої

en: Choose how your products should be ordered.
uk: Виберіть, скільки товарів треба замовити.

en: Sale Badge Color
uk: Колір Значка Розпродажу

en: Countdown Timer
uk: Таймер зворотного відліку

en: Numbers
uk: Цифри

en: Label
uk: Ярлик

en: Container
uk: Обрамлення

en: Timer Section
uk: Секція Таймеру

en: Countdown Timer Title
uk: Назва Таймера Зворотного Відліку

en: This is the title displayed for the countdown timer.
uk: Це – назва, що відображається для таймера зворотного відліку.

en: Countdown To
uk: Рахувати Назад До

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
uk: Це дата таймер зворотного відліку. Ваш таймер зворотного відліку базується на ваші налаштування часового поясу у вашому <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
uk: Тут ви можете вибрати особливий фон для вашого таймера зворотного відліку.

en: Map
uk: Карта

en: Pin
uk: Прикріпити

en: Google API Key
uk: Ключ Google API

en: Add Your API Key
uk: Додати свій ключ API

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the valentis Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
uk: Модуль мапи використовує Google Maps API  та потребує дійсного ключа Google API для роботи. Перед використанням модуля мапи, будь ласка, переконайтеся, що додали свій ключ API до панелі можливостей у темі valentis. Дізнайтеся більше про створення свого ключа Google API <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.

en: Map Center Address
uk: Адреса Центру Карти

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
uk: Введіть адресу для точки центру карти, ця адреса буде геокодована і відображатиметься на карті нижче.

en: Mouse Wheel Zoom
uk: Масштабування За Допомогою Колеса Мишки

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
uk: Тут ви можете вибрати, чи контролювати масштабування за допомогою колеса мишки.

en: Draggable on Mobile
uk: Можливість рухати на мобільному пристрої

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
uk: Тут дозволяється обрати, чи можливо буде рухати мапу на мобільних пристроях.

en: Use Grayscale Filter
uk: Скористатися Сірим Фільтром

en: Grayscale Filter Amount (%)
uk: Ступінь Сірого Фільтру (%)

en: New Pin
uk: Нова Шпилька

en: Pin Settings
uk: Налаштування Шпильки

en: Map Pin Address
uk: Адреса Шпильки на Карті

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
uk: Уведіть адресу для цієї шпильки на карті, вона буде геокодована і відображатиметься на карті нижче.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
uk: Тут ви можете вибрати наповнення, яке буде знаходитися в інформаційному вікні шпильки.

en: Social Media Follow
uk: Кнопки Соціальних Мереж

en: Social Network
uk: Соціальна Мережа

en: Social Follow
uk: Слідкування за Сторінками в Соціальних Мережах

en: Social Icon
uk: Значок Соціальної Мережі

en: Follow Button
uk: Кнопка Стежити

en: Link Shape
uk: Форма Посилання

en: Rounded Rectangle
uk: Заокруглений Прямокутник

en: Circle
uk: Круг

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
uk: Тут ви можете вибрати форму іконок соціальних мереж.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
uk: Тут ви можете вибрати, чи показувати кнопку «Стежити» біля іконки.

en: New Social Network
uk: Нова Соціальна Мережа

en: Social Network Settings
uk: Налаштування Соціальної Мережі

en: Select a Network
uk: Вибрати Мережу

en: Choose the social network
uk: Виберіть соціальну мережу

en: Account URL
uk: URL Облікового Запису

en: The URL for this social network link.
uk: URL посилання цієї соціальної мережі.

en: Account Name
uk: Ім'я Облікового Запису

en: The Skype account name.
uk: Скайп ім'я облікового запису.

en: Skype Button Action
uk: Скайп Кнопка Дія

en: Call
uk: Дзвінок

en: Chat
uk: Чат

en: Here you can choose which action to execute on button click
uk: Тут ви можете обрати дію, яку слід виконати на кнопку миші

en: This will change the icon color.
uk: Тут можна змінити колір іконки.

en: Follow
uk: Підписатись

en: Post Title
uk: Заголовок Публікації

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід відображати Заголовок Публікації

en: Show Meta
uk: Показати Метадані

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід відображати Метадані Публікації

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід відображати в Метаданих Публікації Ім'я Автора

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
uk: Тут ви можете вибрати, чи слід відображати в Метаданих Публікації дату

en: Date Format
uk: Формат Дати

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
uk: Тут ви можете визначити Формат Дати в Метаданих Публікації. За замовчуванням - 'M j, Y'

en: Show Post Categories
uk: Показувати Категорії Публікації

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати Категорії в Метаданих Публікації. Примітка: Ця опція не працює з користувацькими типами публікацій.

en: Show Comments Count
uk: Показати Кількість Коментарів

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати Кількість Коментарів в Метаданих Публікації.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
uk: Тут ви можете вибрати, чи відображати Прикріплене Зображення

en: Featured Image Placement
uk: Розміщення Прикріпленого Зображення

en: Below Title
uk: Нижній Заголовок

en: Above Title
uk: Верхній Заголовок

en: Title/Meta Background Image
uk: Фонове Зображення Заголовку

en: Here you can choose where to place the Featured Image
uk: Тут ви можете вибрати, де розмістити Прикріплене Зображення

en: Use Parallax Effect
uk: Використовувати Ефект Паралаксу

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
uk: Тут ви можете обрати розташування Заголовку текста

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
uk: Тут ви можете обрати колір Заголовку текста

en: Use Text Background Color
uk: Застосувати Фоновий Колір Тексту

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
uk: Тут ви можете обрати, чи застосовувати фоновий колір до Заголовку текста

en: Text Background Color
uk: Фоновий Колір Тексту

en: 0 comments
uk: 0 коментарів

en: 1 comment
uk: 1 коментар

en: comments
uk: коментарі

en: Input
uk: Ввід

en: Exclude Pages
uk: Вилучити сторінки

en: Turning this on will exclude Pages from search results
uk: Ввімкнення цього вилучить Сторінки з результатів пошуку

en: Exclude Posts
uk: Вилучити публікації

en: Turning this on will exclude Posts from search results
uk: Ввімкнення цього вилучить Публікації з результатів пошуку

en: Exclude Categories
uk: Вилучити категорії

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
uk: Виберіть, які категорії ви б хотіли вилучити з результатів пошуку.

en: Hide Button
uk: Сховати кнопку

en: Turning this on will hide the Search button
uk: Ввімкнення цього приховає кнопку Пошук

en: Placeholder Text
uk: Текст заміщення

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
uk: Введіть бажаний текст для заміщення в полі пошуку

en: Button and Border Color
uk: Колір кнопки і межі

en: Input Field Background Color
uk: Колір фону поля вводу

en: Placeholder Color
uk: Колір заповнювача

en: Comment
uk: Коментар

en: Field border
uk: Межа поля

en: Comments Count
uk: Лічильник коментарів

en: Comment Body
uk: Текст повідомлення

en: Comment Meta
uk: Мета повідомлення

en: Comment Content
uk: Зміст повідомлення

en: Comment Avatar
uk: Аватар повідомлення

en: Reply Button
uk: Кнопка "Відповісти"

en: New Comment Title
uk: Заголовок нового коментаря

en: Name Field
uk: Поле для введення імені

en: Website Field
uk: Поле для введення веб-сайту

en: Submit Button
uk: Кновка "Відправити"

en: Show author avatar
uk: Показати аватар автора

en: Show reply button
uk: Показати кнопку Відповісти

en: Show comments count
uk: Показати кількість коментарів

en: Fields Background Color
uk: Колір фону полів

en: Fields Border Radius
uk: Радіус меж полів

en: Post Navigation
uk: Навігація публікації

en: Links
uk: Посилання

en: Previous Link
uk: Попереднє посилання

en: Previous Link Arrow
uk: Стрілка "Попереднє посилання"

en: Next Link
uk: Наступне посилання

en: Next Link Arrow
uk: Стрілка "Наступне посилання"

en: In the same category
uk: У тій самій категорії

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
uk: Тут можна визначити, чи попередні і наступні публікації будуть в такій самій групі класифікації, як і чинна публікація

en: Custom Taxonomy Name
uk: Спеціальна назва класифікації

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
uk: Залиште порожнім, якщо ви використовуєте цей модуль в Проекті або Публікації. В іншому випадку, введіть назву класифікації, щоб параметр 'У тій самій категорії' працював правильно

en: Hide Previous Post Link
uk: Сховати посилання Попередня публікація

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
uk: Тут можна вибрати, показувати чи приховувати посилання на попередню публікацію

en: Hide Next Post Link
uk: Сховати посилання Наступна публікація

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
uk: Тут можна вибрати, показувати чи приховувати посилання на наступну публікацію

en: Previous Link Text
uk: Текст попереднього посилання

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
uk: Визначте спеціальний текст для попереднього посилання. Ви можете використати змінну <strong>%title</strong>, щоб додати назву публікації. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням.

en: Next Link Text
uk: Текст наступного посилання

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
uk: Визначте спеціальний текст для наступного посилання. Ви можете використати змінну <strong>%title</strong>, щоб додати назву публікації. Залиште порожнім для вибору за замовчуванням.

en: Fullwidth Header
uk: Заголовок На Всю Ширину

en: Title Styling
uk: Стиль Заголовку

en: Subhead Styling
uk: Стиль Підзаголовку

en: Content Styling
uk: Стиль Змісту

en: Subhead
uk: Підрозділ

en: Button One
uk: Одна Кнопка

en: Button Two
uk: Дві Кнопки

en: Header Container
uk: Заголовок Контейнер

en: Header Image
uk: Зображення заголовка

en: Logo
uk: Логотип

en: Scroll Down Button
uk: Кнопка промотування вниз

en: Enter your page title here.
uk: Введіть сюди назву вашої сторінки.

en: Subheading Text
uk: Текст Підзаголовка

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
uk: Якщо ви бажаєте додати підзаголовок, введіть його сюди. Ваш підзаголовок буде відображатися маленьким шрифтом знизу від заголовка.

en: Text & Logo Orientation
uk: Розміщення Тексту & Лого

en: Make Fullscreen
uk: Зробити на Повний Екран

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
uk: Тут ви можете обрати, чи робити шапку повноекранного розміру.

en: Show Scroll Down Button
uk: Показувати Кнопку Прокручування Вниз

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
uk: Тут ви можете обрати, чи відображати кнопку прокручування вниз.

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
uk: Виберіть значок, який буде відображатися в якості кнопки прокручування вниз.

en: Scroll Down Icon Color
uk: Колір Значка Прокручування Вниз

en: Scroll Down Icon Size
uk: Розмір Значка Прокручування Вниз

en: Title Font Color
uk: Колір Шрифту Заголовку

en: Subhead Font Color
uk: Колір Шрифту Підзаголовку

en: Content Font Color
uk: Колір Шрифту Змісту

en: Text Max Width
uk: Текст Макс Ширина

en: Button %1$s Text
uk: Кнопка %1$s Текст

en: Enter the text for the Button.
uk: Ввести текст для Кнопки.

en: Button %1$s URL
uk: Кнопка %1$s URL

en: Enter the URL for the Button.
uk: Ввести URL для Кнопки.

en: Background Image URL
uk: URL Фонового Зображення

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
uk: При ввімкненні ваше фонове зображення буде мати фіксоване розташування під час прокрутки, створюючи цікавий ефект паралаксу.

en: Logo Image URL
uk: URL Зображення Лого

en: Logo Image Alternative Text
uk: Логотип Зображення Альтернативний Текст

en: Logo Title
uk: Логотип Назва

en: Text Vertical Alignment
uk: Вертикальне Вирівнювання Тексту

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
uk: Цей параметр відповідає за вертикальне вирівнювання контенту. Ваш контент може бути вирівняний або вертикально, або по нижньому краю.

en: Header Image URL
uk: URL Зображення в Шапці

en: Image Vertical Alignment
uk: Вертикальне Вирівнювання Зображення

en: This controls the orientation of the image within the module.
uk: Це відповідає за розташування зображення в межах модуля.

en: Fullwidth Menu
uk: Меню На Всю Ширину

en: Menu
uk: Меню

en: Menu Link
uk: Посилання меню

en: Active Menu Link
uk: Активне посилання меню

en: Dropdown Menu Container
uk: Контейнер випадного меню

en: Dropdown Menu Links
uk: Посилання випадного меню

en: Select a menu that should be used in the module
uk: Виберіть меню, яке потрібно використовувати в модулі

en: Click here to create new menu
uk: Натисніть сюди, щоб створити нове меню

en: Sub-Menus Open
uk: Відкриття Підменю

en: Downwards
uk: Вниз

en: Upwards
uk: Вгору

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
uk: Тут ви можете вибрати напрямок, у якому відкриватимуться ваші підменю. Ви можете налаштувати його вниз чи вгору.

en: Make Menu Links Fullwidth
uk: Зробити Меню Посилань Полноширинный

en: Active Link Color
uk: Колір Активної Силки

en: Dropdown Menu Background Color
uk: Колір Фону Висувного Меню

en: Dropdown Menu Line Color
uk: Колір Ліній Висувного Меню

en: Dropdown Menu Text Color
uk: Колір Тексту Висувного Меню

en: Dropdown Menu Animation
uk: Аніммація Висувного Меню

en: Fade
uk: Поступово зникати

en: Flip
uk: Рухатися ривками

en: Mobile Menu Background Color
uk: Мобільні Меню Колір Фону

en: Mobile Menu Text Color
uk: Мобільні Колір Тексту Меню

en: Home
uk: Головна

en: Fullwidth Slider
uk: Слайдер На Всю Ширину

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
uk: Цей параметр дозволяє ввімкнути чи вимкнути навігаційні стрілки.

en: Controls
uk: Контроль

en: Show Slider Controls
uk: Показати Контроль Слайдера

en: Hide Slider Controls
uk: Приховати Контроль Слайдера

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
uk: Відключення цієї опції вилучить круглу кнопку внизу слайдера.

en: Fullwidth Portfolio
uk: Портфоліо На Всю Ширину

en: Portfolio Item
uk: Елемент портфоліо

en: Item Overlay
uk: Накладання елемента

en: Item Title
uk: Назва елемента

en: Navigation Arrows
uk: Стрілки навігації

en: Title displayed above the portfolio.
uk: Назва відображається над портфоліо.

en: Carousel
uk: Карусель

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
uk: Регулюйте кількість проектів для відображення. Залиште поле порожнім або впишіть 0, щоб не обмежувати кількість.

en: Turn the date display on or off.
uk: Увімкніть чи вимкніть дату показу.

en: Automatic Carousel Rotation
uk: Автоматичне Обертання Каруселі

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
uk: Якщо вибрана опція макету каруселі і ви хочете, щоб карусель змінювала слайди автоматично, без того, щоб користувач натискав на наступну кнопку для зміни, увімкніть цю опцію і налаштуйте необхідну швидкість обертання.

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
uk: Швидкість Автоматичного Обертання Каруселі (у мілісекундах)

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
uk: Тут ви можете визначити, як швидко обертатиметься карусель, якщо вище ввімкнена опція "Автоматичного Обертання Каруселі". Чим вище число, тим довшою буде пауза між змінами. (Напр. 1000 = 1 секунда)

en: Fullwidth Map
uk: Карта На Всю Ширину

en: Code
uk: Код

en: Fullwidth Code
uk: Код на Повну Ширину

en: Fullwidth Image
uk: Зображення на Повну Ширину

en: Open In Lightbox
uk: Відкривати В Lightbox

en: Fullwidth Post Title
uk: Заголовок Публікації на Повну Ширину

en: Fullwidth Post Slider
uk: Слайдер публікацій у повну ширину

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
uk: Визначте текст, який буде відображений на кнопці "Read More". Залиште порожнім для вибору за замовчуванням ( Читати більше )

en: Transparent Background Color
uk: Прозорий Колір Фону

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
uk: Включення цієї опції вимкне колір фону цього розділу, що дозволяє появитися фоновому кольору або фоновому зображенню сайта.

en: Show Inner Shadow
uk: Показати Внутрішню Тінь

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
uk: Тут ви можете вибрати, чи матиме ваш розділ внутрішню тінь. Вона може гарно виглядати, якщо у вас є кольорові фони або  зображення фону.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
uk: Якщо активовано, ваше фонове зображення буде зафіксоване під час прокрутки, створюючи цікавий ефект паралаксу.

en: Keep Custom Padding on Mobile
uk: Збегігати Користувацькі Відступи на Мобільних Пристроях

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
uk: Дозволити збереження користувацьких відступів на екранах мобільних пристроїв

en: Make This Section Fullwidth
uk: Зробити У Цьому Розділі Полноширинный

en: Use Custom Width
uk: Використовувати Користувацькі Параметри Ширини

en: Unit
uk: Юніт

en: px
uk: пікселі

en: Custom Width
uk: Користувацькі Параметри Ширини

en: Equalize Column Heights
uk: Вирівняти Висоту Колонок

en: Use Custom Gutter Width
uk: Використовувати Користувальницькі Ширина Жолоба

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
uk: Це змінить мітку розділу в будівельнику для легкої ідентифікації його перебування у згорнутому вигляді.

en: Make This Row Fullwidth
uk: Зробити Цей Рядок на Повну Ширину

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
uk: Ввімкніть цю опцію, щоб збільшити ширину цього рядка до краю вікна браузера.

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
uk: Натисніть Так, якщо ви бажаєте змінити параметри ширини цього ряду на нестандартні.

en: Define custom width for this Row
uk: Налаштувати власні параметри ширини цього Рядка

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
uk: Ввімкніть цю опцію, щоб визначити користувальницькі Ширина жолоба для цього рядка.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
uk: Налаштувати відстань між колонками в цьому рядку.

en: Keep Column Padding on Mobile
uk: Тримайте колонки оббивка на мобільний

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
uk: Це дозволить змінити заголовок рядка в Builder для полегшення ідентифікації, коли впала.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
uk: Помилка аутентифікації. Ви не можете переглядати цей елемент.

en: Authentication failed. You are not logged in.
uk: Помилка аутентифікації. Ви не ввійшли в систему.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
uk: Помилка аутентифікації. У вас немає прав для перегляду цього елемента.

en: Loading preview...
uk: Завантаження попереднього перегляду...

en: Link Disabled
uk: Зв'язок Відключена

en: During preview, link to different page is disabled
uk: Під час попереднього перегляду, посилання на іншу сторінку відключається

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
uk: Макети

[ctx: Layout type singular name]
en: Layout
uk: Макет

[ctx: Layout item]
en: Add New
uk: Додати новий

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
uk:  <strong>%1$s</strong>

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
uk[0]: %s коментар
uk[1]: %s коментарів
uk[2]: %s коментарів
