valentis 1.0 - en to ro translation catalogue (1489 entries)

en: %1$s Font Size
ro: %1$s Mărime font

en: %1$s Text Color
ro: %1$s Culoare text

en: %1$s Letter Spacing
ro: %1$s Spațiu litere

en: %1$s Line Height
ro: %1$s Înălțime linie

en: %1$s All Caps
ro: %1$s Toate majuscule

en: Off
ro: Închide

en: On
ro: Deschide

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Background Image
ro: Imagine de fundal

en: Upload an image
ro: Încărcați o imagine

en: Choose a Background Image
ro: Alegeți o imagine de fundal

en: Set As Background
ro: Setare ca Fundal

en: Use Border
ro: Utilizează margine

en: No
ro: Nr

en: Yes
ro: Da

en: Border Color
ro: Culoare margine

en: Border Width
ro: Mărime margine

en: Border Style
ro: Stil margine

en: Custom Margin
ro: Distanță predefinită

en: Custom Padding
ro: Apropiere predefinită

en: Use Custom Styles for %1$s
ro: De a utiliza stiluri personalizate pentru %1$s

en: %1$s Text Size
ro: %1$s Dimensiunea textului

en: %1$s Background Color
ro: %1$s Culoarea de fundal

en: %1$s Border Width
ro: %1$s Lățime de frontieră

en: %1$s Border Color
ro: %1$s culoarea de frontieră

en: %1$s Border Radius
ro: %1$s limitele raza

en: Add %1$s Icon
ro: Pentru a adăuga %1$s icoană

en: Default
ro: Implicit

en: %1$s Icon
ro: %1$s icoană

en: %1$s Icon Color
ro: %1$s pictograma de Culoare

en: %1$s Icon Placement
ro: %1$s icoana de cazare

en: Right
ro: Dreapta

en: Left
ro: Stânga

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
ro: Doar afișare pictogramă atunci când mouse-ul pentru %1$s

en: %1$s Hover Text Color
ro: %1$s hover culoare text

en: %1$s Hover Background Color
ro: %1$s hover Culoare de fundal

en: %1$s Hover Border Color
ro: %1$s hover Culoare de frontieră

en: %1$s Hover Border Radius
ro: %1$s Hover Raza de frontieră

en: %1$s Hover Letter Spacing
ro: %1$s Hover Scrisoare Spațiere

en: Before
ro: Înainte

en: Main Element
ro: Element principal

en: After
ro: După

en: Hex Value
ro: Valoare Culoare

en: Choose Custom Color
ro: Alege culoare predefinită

en: Upload
ro: Încarcă

en: Choose image
ro: Alege imaginea

en: Set image
ro: Setează imaginea

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: General Settings
ro: Setări Generale

en: Advanced Design Settings
ro: Setări avansate design

en: Custom CSS
ro: CSS Predefinit

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
ro: Nu aveți suficiente permisiuni pentru a accesa setările de

en: Content
ro: Conținut

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
ro: Aici puteți defini conținutul care va fi pus în cadrul filei curente.

en: Add New Item
ro: Adăugare Articol Nou

en: Add New %s
ro: Adaugă %s nou

en: %1$s %2$s Settings
ro: Setări %1$s %2$s

en: Item
ro: Element

en: Module
ro: Modul

en: Column
ro: Coloană

en: Padding
ro: Apropiere

en: Parallax Effect
ro: Efect Paralaxă

en: Parallax Method
ro: Metodă paralaxare

en: True Parallax
ro: Paralaxă Adevărată

en: CSS ID
ro: ID CSS

en: CSS Class
ro: Clasă CSS

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ro: Această postare este parolată. Introduceți parola pentru a vedea comentariile.

en: 0 Comments
ro: 0 Comentarii

en: 1 Comment
ro: 1 Comentariu

en: Comments
ro: Comentarii

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentarii Mai Vechi

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Comentarii Mai Noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Submit Comment
ro: Înaintează Comentariu

en: Submit a Comment
ro: Înaintează un Comentariu

en: Leave a Reply to %s
ro: Lăsați un Răspuns pentru %s

en: Add New Layout
ro: Adaugă Schemă Nouă

en: Edit Layout
ro: Editează Schemă

en: New Layout
ro: Schemă Nouă

en: All Layouts
ro: Toate Schemele

en: View Layout
ro: Vezi Schemă

en: Search Layouts
ro: Caută Scheme

en: Nothing found
ro: Nu s-a găsit nimic

en: Nothing found in Trash
ro: Nu s-a găsit nimic în Gunoi

en: Scope
ro: Domeniu

en: Layout Type
ro: Tip pagină

en: Module Width
ro: Lățime modul

en: Category
ro: Categorie

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
ro: <strong>%1$s</strong> zona widget a fost creată. Puteți crea mai multe zone, odată ce ați terminat actualizarea paginii, pentru a vedea toate zonele.

en: Replace the existing content with loaded layout
ro: Înlocuiește conținutul cu noua schemă

en: Load
ro: Încărcare

en: Delete
ro: Ștergere

en: You have not saved any items to your valentis Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
ro: Nu ați salvat încă niciun articol în biblioteca valentis. Odată ce un articol este salvat în biblioteca dumneavoastră, va apărea aici pentru a fi utilizat cu ușurință.

en: Configuration error
ro: Eroare de configurare

en: Please enter first name
ro: Vă rugăm să introduceți numele

en: Incorrect email
ro: Greșit e-mail

en: Configuration error: List is not defined
ro: Eroare de configurare: lista nu este definit

en: Subscribed - look for the confirmation email!
ro: Înscris - căutați emailul de confirmare!

en: Configuration error: api key is not defined
ro: Eroare de configurare: API-cheie nu este definit

en: Aweber: Wrong configuration data
ro: Blog: eronate date de configurare

en: Nonce failed.
ro: Pervers nu a reușit.

en: Authorization code is empty.
ro: Codul de autorizare este gol.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
ro: Codul de autorizare este nul. Încercați регенерируя-l și introduceți noul cod.

en: Aweber API Exception
ro: Blog-ul API pentru a exclude

en: Type
ro: Tip

en: Message
ro: Mesaj

en: Documentation
ro: Documentația

en: Nonce failed
ro: Pervers nu a reușit să

en: Projects
ro: Proiecte

en: Project
ro: Proiectul

en: Add New
ro: Adaugă Nou

en: Add New Project
ro: Adăugarea Unui Nou Proiect De

en: Edit Project
ro: Proiectul De Editare

en: New Project
ro: Un Nou Proiect

en: All Projects
ro: Toate Proiectele

en: View Project
ro: Tip De Proiect

en: Search Projects
ro: De Căutare A Proiectelor De

en: Project Categories
ro: Categoria De Proiect

en: Project Category
ro: Categoria De Proiect

en: Search Categories
ro: Căutare Categorii

en: All Categories
ro: Toate Categoriile

en: Parent Category
ro: Categorie Părinte

en: Parent Category:
ro: Categorie Părinte:

en: Edit Category
ro: Editare Categorii

en: Update Category
ro: Actualizare Categorie

en: Add New Category
ro: Pentru A Adăuga O Nouă Categorie De

en: New Category Name
ro: Un Nou Nume De Categorie

en: Categories
ro: Categorie

en: Project Tags
ro: Tag-Ul Proiectului

en: Project Tag
ro: Proiectul De Tag-Ul

en: Search Tags
ro: Căutare Tag -

en: All Tags
ro: Toate Tag-Uri

en: Parent Tag
ro: Tag-Ul Părinte

en: Parent Tag:
ro: Tag-Ul Părinte:

en: Edit Tag
ro: Editarea Tag-Ul

en: Update Tag
ro: Actualizare Tag-Ul

en: Add New Tag
ro: Adăugați Un Tag Nou

en: New Tag Name
ro: Un Nou Nume De Etichetă

en: Tags
ro: Tag-uri

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
ro: Utilizați plugin-ul %1$s. Recomandăm curățarea cache plugin după actualizarea temei.

en: Clear Plugin Cache
ro: Curățați cache plugin

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
ro: Este posibil ca și fișierele builder să fie stocate în memoria cahe a browserului. Vă rugăm curățați memoria cache a browserului.

en: Clear Browser Cache
ro: Curățați cache browser

en: Builder Cache Warning
ro: Avertizare cache builder

en: The valentis Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
ro: valentis Builder a fost actualizat, totuși browserul dumneavoastră încarcă o versiune mai veche din cache a builder-ului. Încărcarea de fișiere vechi poate conduce la afectarea builder-ului.

en: Reload The Builder
ro: Reîncarcă Builder

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
ro: Dacă ați curățat cache plugin și cache browser, dar tot primiți această avertizare, atunci este posibil ca fișierele dumneavoastră să fie stocate în memoria cache a DNS sau a serverului local. Pentru asistență, contactați furnizorul sau CDN.

en: valentis Builder Timeout
ro: Pauză valentis Builder

en: Save & Exit
ro: Salvează & ieșire

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
ro: Aveți WP_DEBUG activat. Vă rugăm dezactivați această setare din wp-config.php

en: Disable Debug Mode
ro: Dezactivează modul debug

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
ro: Utilizați terțe pluginuri. Încercați să dezactivați fiecare plugin pentru a vedea dacă vreunul creează un conflict.

en: Manage Your Plugins
ro: Administrați-vă plugin-urile

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
ro: Utilizați o versiune depășită a WordPress. Vă rugăm actualizați.

en: Upgrade WordPress
ro: Actualizați WordPress

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the valentis Theme Options in the future
ro: Vă rugăm măriți limita memoriei PHP la 128M. Puteți reveni ulterior la valoarea implicită prin opțiunile temă valentis

en: Increase Your Memory Limit Now
ro: Măriți acum limita memoriei

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
ro: Utilizați o versiune depășită a temei. Ultima versiune este %1$s

en: Upgrade
ro: Actualizați

en: Disable Memory Limit Increase
ro: Dezactivați mărirea limitei memoriei

en: valentis Role Editor Settings
ro: Setări editor rol valentis

en: valentis Builder Layout
ro: Afișaj valentis Builder

en: valentis Builder Layouts
ro: Afișaje valentis Builder

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
ro: Vă rugăm să verificați câmpurile de mai jos, pentru a vă asigura că ați introdus informațiile corecte.

en: Please, fill in the following fields:
ro: Vă rugăm, completați următoarele câmpuri:

en: Please, fix the following errors:
ro: Vă rugăm, remediați următoarele erori:

en: Invalid email
ro: Greșit adresa de e-mail

en: Prev
ro: Înaintea

en: Previous
ro: Anterioare

en: Next
ro: Mai departe

en: You entered the wrong number in captcha.
ro: Ați introdus un cod captcha eronat.

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
ro: Accesul neautorizat. Previzualizare nu este disponibil în afara %1$s.

en: Clear
ro: Șterge

en: Select Color
ro: Selectează Culoarea

en: Current Color
ro: Culoarea Actuală

en: Your memory limit has been increased
ro: Limita memoriei a fost mărită

en: Your memory limit can't be changed automatically
ro: Limita memoriei nu poate fi modificată automat

en: Name
ro: Nume

en: Email Address
ro: Adresă Email

en: Column %s Background Image
ro: Imagine Fundal Coloana %s

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
ro: Dacă este definită, această imagine va fi utilizată ca fundal pentru acest modul. Pentru a elimina o imagine de fundal, pur și simplu ștergeți URL-ul din câmpul setări.

en: Column %s Parallax Effect
ro: Efect Paralaxă Coloana %s

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
ro: Aici puteți alege dacă să utilizați efectul paralaxare pentru imaginea recomandată

en: Column %s Parallax Method
ro: Metodă Paralaxă Coloana %s

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
ro: Aici puteți alege ce metodă de paralaxare să utilizați pentru imaginea recomandată

en: Column %s Background Color
ro: Culoare Fundal Coloana %s

en: Column %s Custom Padding
ro: Umplere Personalizată Coloana %s

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
ro: Ajustați apropierea la valorile specifice sau lăsați gol pentru a folosi apropierea implicită.

en: Column %s CSS ID
ro: ID CSS Coloana %s

en: Column %s CSS Class
ro: Clasa CSS Coloana %s

en: Column %s before
ro: Coloana %s înainte

en: Column %s Main Element
ro: Element Principal Coloana %s

en: Column %s After
ro: Coloana %s După

en: Thanks for contacting us
ro: Vă mulțumim că ne-ați contactat

en: Submit
ro: Înaintează

en: Day(s)
ro: Ziua(e)

en: Day
ro: Zi

en: Hour(s)
ro: Oră(e)

en: Hrs
ro: H

en: Minute(s)
ro: Minute(e)

en: Second(s)
ro: Secunde(e)

en: First Name
ro: Prenume

en: Last Name
ro: Nume

en: All
ro: Tot

en: Login as %s
ro: Conectare ca %s

en: Login
ro: Conectare

en: Log out
ro: Deconectare

en: Forgot your password?
ro: Ați uitat parola?

en: Username
ro: Utilizator

en: Password
ro: Parola

en: Search
ro: Caută

en: Search for:
ro: Caută după:

en: Save
ro: Salvare

en: Save Draft
ro: Salvează Proiect

en: Publish
ro: Publică

en: Visual
ro: Vizual

en: Add Media
ro: Adaugă Media

en: Insert Media
ro: Inserează Media

en: Update Gallery
ro: Actualizare Galerie

en: Find
ro: Căutare

en: Geocode was not successful for the following reason
ro: Geocodarea nu a fost de succes pentru următorul motiv

en: Geocoder failed due to
ro: Geocodarea a eșuat din cauza

en: No results found
ro: Niciun rezultat

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
ro: Date invalide Pin și adresă. Vă rugăm încercați din nou.

en: Change API Key
ro: Modifică Cheie API

en: Generate From Video
ro: Generare Din Video

en: Undo
ro: Anula

en: Redo
ro: Reface

en: Lock
ro: Castelul

en: Unlock
ro: Deblocarea

en: Copy
ro: Copie

en: Paste
ro: Lipi

en: Disable
ro: Pentru a dezactiva

en: Enable
ro: Activa

en: Save to Library
ro: Salvează în bibliotecă

en: Row
ro: Rând

en: Section
ro: Secțiune

en: Disable Global
ro: Dezactivează global

en: Insert Module
ro: Inserare Modul

en: Insert Columns
ro: Inserare Coloane

en: Insert Section
ro: Inserează Secțiune

en: Insert Row
ro: Inserează Rând

en: New Module
ro: Modul nou

en: New Row
ro: Rând nou

en: New Section
ro: Secțiune Nouă

en: Add From Library
ro: Adaugă din bibliotecă

en: Add to Library
ro: Adaugă la Bibliotecă

en: loading...
ro: se încarcă...

en: Regular
ro: Obișnuit

en: Fullwidth
ro: Lățime Completă

en: Specialty
ro: Specialitate

en: Choose Layout
ro: Alege Afișare

en: Clear Layout
ro: Ștergere Aspect

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
ro: Tot conținutul de pe pagina actuală se va pierde. Vreți să continuați?

en: Load From Library
ro: Încarcă din bibliotecă

en: Predefined Layouts
ro: Pagini predefinite

en: Replace existing content.
ro: Înlocuiește conținut existent.

en: Portability
ro: Portabilitate

en: Export
ro: Exportare

en: Import
ro: Importare

en: Exporting your valentis Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
ro: Exportarea Afișajului valentis Builder va crea un fișier JSON care poate fi importat pe un alt site.

en: Export File Name
ro: Exportare nume fișier

en: Export valentis Builder Layout
ro: Exportă Afișaj valentis Builder

en: Importing a previously-exported valentis Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
ro: Importarea unui fișier valentis Builder exportat anterior va suprascrie tot conținutul aflat în prezent pe această pagină.

en: Select File To Import
ro: Selectați fișierul de importat

en: Download backup before importing
ro: Descărcați backup înainte de importare

en: Import valentis Builder Layout
ro: Importă Afișaj valentis Builder

en: No File Selected
ro: Niciun fișier electat

en: Choose File
ro: Alegeți fișier

en: Include General Settings
ro: Include setări generale

en: Include Advanced Design Settings
ro: Include setări avansate design

en: Include Custom CSS
ro: Include CSS predefinit

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
ro: Selectați categoria(iile) pentru șablon nou sau scrieți un nume nou ( opțional )

en: Template Name
ro: Nume șablon

en: Selective Sync
ro: Sincronizare selectivă

en: Please select at least 1 tab to save
ro: Vă rugăm selectați cel puțin 1 filă pentru salvare

en: Save as Global
ro: Salvează ca global

en: Make this a global item
ro: Transformă în articol global

en: Create New Category
ro: Creează categorie nouă

en: Add To Categories
ro: Adaugă la categorii

en: Here you can add the current item to your valentis Library for later use.
ro: Aici puteți adăuga articolul actual la Biblioteca valentis pentru a fi utilizat mai târziu.

en: Save your current page to the valentis Library for later use.
ro: Salvați pagina dumneavoastră curentă în biblioteca valentis pentru utilizare ulterioară.

en: Page Settings
ro: Setări Pagină

en: Editing History
ro: Editare Istoric

en: History States
ro: Stări Istoric

en: Exit Visual Builder
ro: Ieșire Din Constructorul Vizual

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
ro: Nu aveți permisiunea de editare a modulului, rândului sau secțiunii în acest test despărțire.

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
ro: O țintă a testării despărțire nu poate fi mutată într-un subiect al testării despărțire. Pentru a efectua această acțiune trebuie mai întâi să finalizați testul despărțire.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
ro: Un subiect al testării despărțire nu poate fi mutat într-o țintă a testării despărțire. Pentru a efectua această acțiune trebuie mai întâi să finalizați testul despărțire.

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
ro: Odată setată, o țintă care a fost pusă într-un subiect de testare despărțire nu poate fi scoasă din subiectul testării despărțire. Puteți finaliza testul despărțire și începe unul nou dacă doriți să faceți această modificare.

en: The section should have at least one row.
ro: Secțiunea trebuie să aibă cel puțin un rând.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
ro: Nu puteți adăuga module globale în secțiuni sau rânduri globale

en: 3 column row can't be used in this column.
ro: Rândul cu 3 coloane nu poate fi folosit în această coloană.

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Desktop View
ro: Vizualizare Desktop

en: Tablet View
ro: Vizualizare Tabletă

en: Phone View
ro: Vizualizare Telefon

en: Save To Library
ro: Salvează în bibliotecă

en: Expand Settings
ro: Deschide Setări

en: Collapse Settings
ro: Închide Setări

en: Save as Draft
ro: Salvează ca Proiect

en: Expand Modal
ro: Deschide Modal

en: Contract Modal
ro: Restrânge Modal

en: Resize Modal
ro: Redimensionează Modal

en: Snap to Left
ro: Desparte spre Stânga

en: Separate Modal
ro: Separă Modal

en: Discard All Changes
ro: Anulează Toate Modificările

en: Save Changes
ro: Salvează Modificările

en: Text Color
ro: Culoare Text

en: Move Section
ro: Mută Secțiune

en: Section Settings
ro: Setări Secțiune

en: Duplicate Section
ro: Dublează Secțiune

en: Save Section To Library
ro: Salvează Secțiune În Bibliotecă

en: Delete Section
ro: Ștergere Secțiune

en: Add New Section
ro: Adaugă Secțiune Nouă

en: Move Row
ro: Mută Rând

en: Row Settings
ro: Setări Rând

en: Duplicate Row
ro: Dublează Rând

en: Save Row To Library
ro: Salvează Rând În Bibliotecă

en: Delete Row
ro: Ștergere Rând

en: Change Column Structure
ro: Modifică Structura Coloanei

en: Add New Row
ro: Adaugă Rând Nou

en: Move Module
ro: Mută Modul

en: Module Settings
ro: Setări Modul

en: Duplicate Module
ro: Dublează Modul

en: Save Module To Library
ro: Salvează Modul În Bibliotecă

en: Delete Module
ro: Șterge Modul

en: Add New Module
ro: Adaugă Modul Nou

en: Unsaved changes will be lost if you leave the valentis Builder at this time.
ro: Modificările nesalvate se vor pierde dacă ieșiți acum din Constructorul valentis.

en: Modules
ro: Module

en: Rows
ro: Rânduri

en: Sections
ro: Secțiuni

en: Layouts
ro: Afișări

en: Global/not Global
ro: Global/Neglobal

en: not Global
ro: Neglobal

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ro: nu aveți suficiente permisiuni pentru a accesa această pagină

en: Mine
ro: Extrage

en: Center
ro: Centru

en: Justified
ro: Aliniat

en: Select a menu
ro: Selectați un meniu

en: No Comments
ro: Fără Comentarii

en: %d Comments
ro: %d Comentarii

en: Posts by %s
ro: Postări de %s

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
ro: În prezent, nu aveți niciun proiect asignat unei categorii.

en: Dotted
ro: Punctat

en: Dashed
ro: Punctată

en: Double
ro: Dublu

en: Groove
ro: Canelură

en: Ridge
ro: Margine

en: Inset
ro: Interior

en: Outset
ro: Exterior

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
ro: Nu sunteți autorizat să exportați conținutul acestui site.

en: Manage Categories
ro: Administrează categoriile

en: Use Default Editor
ro: Folosește Editor Implicit

en: Use The valentis Builder
ro: Utilizează creatorul valentis

en: Use Visual Builder
ro: Utilizează Constructor Vizual

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
ro: Aici puteți crea noi zone Widget pentru utilizare în modulul Bară laterală

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
ro: Notă: Numirea zonei dvs. widget "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" sau "sidebar 5" va intra în conflict cu această temă

en: Widget Name
ro: Numele Widget-ului

en: Create
ro: Creare

en: Fullwidth Module
ro: Modul lățime completă

en: Fullwidth Section
ro: Secțiune pe toată lățimea

en: Specialty Section
ro: Secțiune specială

en: Layout
ro: Afișare

en: Template Type
ro: Tip Șablon

en: New Template Settings
ro: Setări șablon nou

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
ro: Modulul lățime totală nu poate fi folosit în afara Secțiunii Lățime totală.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
ro: Capturile nu pot fi generate cu acest serviciu video și/sau acest format video

en: No available options for this configuration.
ro: Nicio opțiune disponibilă pentru această configurație.

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
ro: Sunteți pe cale să actualizați modulul global. Această modificare va fi aplicată tuturor paginilor în care folosiți acest modul. Apăsați OK dacă doriți să actualizați acest modul

en: You cannot add global rows into global sections
ro: Nu puteți adăuga rânduri globale în secțiuni globale

en: Map Pin Address cannot be empty
ro: Câmpul Pin Adresă Hartă nu poate fi gol

en: You do not have permission to unlock this section.
ro: Nu aveți permisiunea de a debloca în această secțiune.

en: You do not have permission to unlock this row.
ro: Nu aveți permisiunea de a debloca această linie.

en: You do not have permission to unlock this module.
ro: Nu aveți permisiunea de a debloca acest modul.

en: You do not have permission to perform this task.
ro: Nu aveți permisiunea de a efectua această sarcină.

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
ro: Nu se poate efectua copy/paste de proces din cauza indisponibilitatea în depozitul de localstorage funcție în browser-ul dumneavoastră. Va rugam sa folositi ultimul modern browser-ul (Chrome, FireFox sau Safari) pentru a efectua o copiere/lipire procesul de

en: Invalid Color
ro: Nevalid Culoare

en: Sales
ro: Vânzări

en: Unauthorized Action
ro: Acțiune neautorizată

en: Select Split Testing Subject
ro: Selectați subiect testare despărțire

en: You have activated the valentis Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
ro: Ați activat sistemul de testare despărțire valentis Leads. Utilizând testarea despărțirii, puteți cea variații diferite de elemente pe pagina dumneavoastră pentru a afla care variație afectează pozitiv rata de conversie a țintei dorite. După închiderea acestei ferestre, vă rugăm apăsați pe secțiunea, rândul sau modulul pe care doriți să-l testați prin despărțire.

en: Select Your Goal
ro: Selectați ținta dumneavoastră

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, valentis will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then valentis will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
ro: Felicitări, ați ales un subiect pentru testare despărțire! Acum trebuie să vă selectați ținta. După închiderea acestei ferestre, vă rugăm apăsați pe secțiunea, rândul sau modulul pe care doriți să-l utilizați ca țintă. În funcție de elementul ales, valentis va căuta rate de conversie relevante pentru apăsări, citiri sau vânzări. De exemplu, dacă selectați ca țintă un modul apel la acțiune, valentis va înregistra cum variațiile din subiectul testului afectează cât de des vizitatorii citesc și apasă pe buton în modulul apel la acțiune. Chiar și subiectul testării poate fi selectat ca țintă.

en: Configure Subject Variations
ro: Configurați variații subiect

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
ro: Felicitări, testul dumneavoastră de despărțire este gata să înceapă! Veți observa că subiectul testării de despărțire a fost duplicat. Fiecare variație a testării de despărțire va fi afișată vizitatorilor și vor fi efectuate statistici pentru a afla care variație are cea mai mare rată de conversie a țintei. Testul va începe după salvarea acestei pagini.

en: Select Split Testing Winner
ro: Selectați câștigătorul testării de despărțire

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
ro: Înainte de finalizarea testului de despărțire, trebuie să alegeți variația de testare despărție pe care o păstrați. Vă rugăm selectați subiectul favorit sau cel mai convertibil. Subiecții alternativi ai testării de despărțire vor fi înlăturați.

en: You need to select a split testing subject first.
ro: Mai întâi trebuie să selectați un subiect de testare despărțire.

en: Select Split Testing Goal
ro: Selectați ținta testării despărțire

en: You need to select a split testing goal first.
ro: Mai întâi trebuie să selectați o țintă pentru testarea despărțire.

en: Select A Different Goal
ro: Selectați o țintă diferită

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
ro: Acest element nu poate fi folosit drept țintă pentru testarea despărțire. Vă rugăm selectați un modul sau o secțiune diferite.

en: Can't Save Layout
ro: Nu se poate salva afișajul

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ro: Nu puteți salva afișajul în timpul rulării unui test despărțire. Vă rugăm finalizați testul despărțire și încercați din nou.

en: Can't Save Section
ro: Nu se poate salva secțiunea

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ro: Nu puteți salva această secțiune în timpul rulării unui test despărțire. Vă rugăm finalizați testul despărțire și încercați din nou.

en: Can't Save Row
ro: Nu se poate salva rândul

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ro: Nu puteți salva acest rând în timpul rulării unui test despărțire. Vă rugăm finalizați testul despărțire și încercați din nou.

en: Can't Save Module
ro: Nu se poate salva modulul

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ro: Nu puteți salva acest modul în timpul rulării unui test despărțire. Vă rugăm finalizați testul despărțire și încercați din nou.

en: Can't Load Layout
ro: Nu se poate încărca afișajul

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ro: Nu puteți încărca un nou afișaj în timpul rulării unui test despărțire. Vă rugăm finalizați testul despărțire și încercați din nou.

en: Can't Clear Layout
ro: Nu se poate șterge afișajul

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
ro: Nu puteți șterge afișajul în timpul rulării unui test despărțire. Vă rugăm finalizați testul despărțire și încercați din nou.

en: Can't Import/Export Layout
ro: Nu Se Poate Importa/Exporta Afișajul

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
ro: Nu puteți importa sau exporta un afișaj în timp ce rulează un test de divizare. Vă rugăm finalizați testul de divizare și apoi încercați din nou.

en: Can't Move Goal
ro: Ținta nu poate fi mutată

en: Can't Move Subject
ro: Subiectul nu poate fi mutat

en: Can't Clone Section
ro: Nu se poate clona secțiunea

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
ro: Această secțiune nu poate fi duplicată deoarece conține o țintă a testării despărțire. Țintele nu pot fi duplicate. Trebuie să finalizați testul despărțire înainte de efectuarea acestei acțiuni.

en: Can't Clone Row
ro: Nu se poate clona rândul

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
ro: Acest rând nu poate fi duplicat deoarece conține o țintă a testării despărțire. Țintele nu pot fi duplicate. Trebuie să finalizați testul despărțire înainte de efectuarea acestei acțiuni.

en: Can't Remove Section
ro: Nu se poate șterge secțiunea

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
ro: Această secțiune nu poate fi îndepărtată deoarece conține o țintă a testării despărțire. Țintele nu pot fi șterse. Trebuie să finalizați testul despărțire înainte de efectuarea acestei acțiuni.

en: Can't Remove Row
ro: Rândul nu poate fi șters

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
ro: Acest rând nu poate fi îndepărtat deoarece conține o țintă a testării despărțire. Țintele nu pot fi șterse. Trebuie să finalizați testul despărțire înainte de efectuarea acestei acțiuni.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
ro: Testarea despărțire necesită cel puțin 2 variații subiect. Această variație nu poate fi ștearsă până când nu sunt adăugate variații adiționale.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
ro: Testarea despărțire necesită cel puțin 2 variații subiect. Această variație nu poate fi ștearsă până când nu sunt adăugate variații adiționale

en: Subject
ro: Subiect

en: Impressions
ro: Impresii

en: Clicks
ro: Apăsari

en: Clickthrough Rate
ro: Rată apăsări

en: Reads
ro: Citiri

en: Reading Rate
ro: Rată citire

en: Stays
ro: Rămâneri

en: Bounce Rate
ro: Rată salturi

en: Goal Views
ro: Vizualizări țintă

en: Goal Reads
ro: Citiri țintă

en: Engagement Rate
ro: Rată angajament

en: Conversion Goals
ro: Ținte conversie

en: Conversion Rate
ro: Rată conversie

en: Shortcode Conversions
ro: Conversații prescurtate

en: Did
ro: A făcut

en: Added
ro: Postat

en: Edited
ro: Edit

en: Removed
ro: Eliminate

en: Moved
ro: S-a mutat

en: Expanded
ro: Extins

en: Collapsed
ro: S-a prăbușit

en: Locked
ro: Blocat

en: Unlocked
ro: Deblocat

en: Cloned
ro: Clonate

en: Cleared
ro: Devamat

en: Enabled
ro: Inclusive

en: Disabled
ro: Persoane cu handicap

en: Copied
ro: Copiat

en: Renamed
ro: Redenumit

en: Loaded
ro: Încărcate

en: Turned On
ro: Pornit

en: Turned Off
ro: Oprit

en: Saved Section
ro: Secțiunea A Salvat

en: Saved Row
ro: Salvate De Comandă

en: Saved Module
ro: Salvat Modul De

en: Page
ro: Pagina

en: Split Testing
ro: Testare despărțire

en: Settings
ro: Setări

en: on Phone
ro: la Telefon

en: on Tablet
ro: pe Tabletă

en: on Desktop
ro: pe Desktop

en: The valentis Builder
ro: Creatorul valentis

en: % Comments
ro: % Comentarii

en: by
ro: de

en: Rename
ro: Redenumire

en: Paste After
ro: Introduceți După

en: Split Test
ro: Test despărțire

en: End Split Test
ro: Finalizare test despărțire

en: Expand
ro: Extinde

en: Collapse
ro: Rola

en: Cancel
ro: Anulează

en: Enter a new name for this module
ro: Introduceți un nume nou pentru acest modul

en: See History
ro: Arată Istoria

en: View Stats
ro: Vezi statistici

en: View Split Testing Stats
ro: Vizualizare statistici testări despărțire

en: Clone Section
ro: Clonare Secțiune

en: Unlock Section
ro: Deschide Secțiunea

en: Expand Section
ro: Extindeți Secțiunea

en: Standard Section
ro: Secțiune standard

en: Clone Row
ro: Clonare Rând

en: Change Structure
ro: Modifică structura

en: Unlock Row
ro: Deblocare Rând

en: Expand Row
ro: Extindeți Bara

en: Add Row
ro: Adăugare Rând

en: Insert Column(s)
ro: Inserare Coloană(e)

en: Clone Module
ro: Clonare Modul

en: Remove Module
ro: Șterge modul

en: Unlock Module
ro: Debloca Modul De

en: Save & Add To Library
ro: Salvează & adaugă în bibliotecă

en: Load Layout
ro: Încărcare Aspect

en: Insert Module(s)
ro: Inserare Modul(e)

en: Disable Builder
ro: Dezactivează creatorul

en: All content created in the valentis Builder will be lost. Previous content will be restored.
ro: Tot conținutul construit în creatorul valentis se va pierde. Conținutul anterior va fi restaurat.

en: Do you wish to proceed?
ro: Doriți să continuați?

en: All of your current page content will be lost.
ro: Tot conținutul paginii dumneavoastră curente se va pierde.

en: All advanced module settings in will be lost.
ro: Toate setările avansate de modul se vor pierde.

en: Layout Name:
ro: Nume pagină:

en: Save And Add To Library
ro: Salvează și adaugă în bibliotecă

en: Add To Categories:
ro: Adaugă la categorii:

en: Include General settings
ro: Include setările generale

en: Include Advanced Design settings
ro: Include setările avansate de design

en: Here you can save the current item and add it to your valentis Library for later use as well.
ro: Aici puteți să salvați articolul curent și să-l adăugați la biblioteca dumneavoastră valentis pentru utilizare ulterioară de asemenea.

en: Save as Global:
ro: Salvează ca global:

en: valentis Builder Settings
ro: Setări valentis Builder

en: End Split Test?
ro: Finalizați test despărțire?

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
ro: După finalizarea testului despărțire, vi se va cere să selectați variația subiect pe care doriți s-o păstrați. Restul de subiecți vor fi șterși.

en: Note: this process cannot be undone.
ro: Atenție: acest proces este ireversibil.

en: An Error Occurred
ro: A apărut o eroare

en: For some reason, you cannot perform this task.
ro: Dintr-un anume motiv, nu puteți efectua această acțiune.

en: Proceed
ro: Continuați

en: Save as Global Item
ro: Salvează ca obiect global

en: Set Winner Status
ro: Setați statut câștigător

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
ro: Folosiți un obiect global drept câștigător al testului despărțire. În consecință, trebuie să alegeți între:

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the valentis Library)
ro: Salvați câștigătorul ca obiect global (subiectul selectat va fi sincronizat și obiectul dumneavoastră global va fi actualizat în biblioteca valentis)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
ro: Salvați câștigătorul ca obiect non-global (subiectul selectat nu va mai fi obiect global și modificările dumneavoastră nu vor schimba obiectul global)

en: Last 24 Hours
ro: Ultimele 24 de ore

en: Last 7 Days
ro: Ultimele 7 zile

en: Last Month
ro: Ultima lună

en: All Time
ro: Tot timpul

en: Summary &amp; Data
ro: Rezumat & date

en: Statistics are still being collected for this time frame
ro: Încă se colectează statistici pentru această perioadă

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
ro: Statisticile vor fi afișate după colectarea de suficiente date

en: Split Testing Statistics
ro: Statistici testare despărțire

en: Bounces
ro: Salturi

en: Goal Engagement
ro: Angajament țintă

en: Conversions
ro: Conversii

en: Statistics are being collected
ro: Se colectează statistici

en: Refresh Stats
ro: Împrospătare statistici

en: End Split Test &amp; Pick Winner
ro: Finalizare Test Divizare & Alegere Câștigător

en: Add Specialty Section
ro: Adăugare Secțiunea Specialitate

en: Mobile
ro: Mobil

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Desktop
ro: Birou

en: Enable Split Testing
ro: Activați testare despărțire

en: Bounce Rate Limit
ro: Limită rată salturi

en: Stats refresh interval
ro: Interval împrospătare statistici

en: Hourly
ro: În fiecare oră

en: Daily
ro: Zilnic

en: Shortcode Tracking
ro: Urmărire prescurtare

en: Shortcode for Tracking:
ro: Prescurtare pentru urmărire:

en: Color Picker Color Pallete
ro: Paletă culori de ales

en: Gutter Width
ro: Distanță coloane

en: Light Text Color
ro: Culoare deschisă text

en: Dark Text Color
ro: Culoare închisă text

en: Content Area Background Color
ro: Culoare fundal zonă conținut

en: Section Background Color
ro: Culoare fundal secțiune

en: Connecting...
ro: Conectare...

en: Connection failed
ro: Eroare de conexiune

en: Removing connection...
ro: Ștergerea conexiunii...

en: Done
ro: Face

en: Step 1:
ro: Pasul 1:

en: Generate authorization code
ro: Generează cod autorizare

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
ro: Pasul 2: introduceți în câmpul cod de autorizare și faceți clic pe "Creare conexiune nouă butoane:

en: Make a connection
ro: Face conexiunea

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
ro: Blog-ul este configurat corect. Aveți posibilitatea să eliminați legătura, dacă doriți.

en: Remove the connection
ro: Ștergeți conexiunea

en: Read more
ro: Mai mult

en: Theme Customizer
ro: Particularizare temă

en: Module Customizer
ro: Particularizare modul

en: Page Options
ro: Pagina De Setări

en: Plugin Options
ro: În Opțiunile De Plug-In

en: Theme Options
ro: Opțiuni De Temă

en: valentis Library
ro: Bibliotecă valentis

en: Builder Interface
ro: Generator De Interfață

en: Add/Delete Item
ro: Pentru A Adăuga/Șterge Un Element

en: Edit Item
ro: Editarea Unui Element

en: Move Item
ro: Mutarea Unui Element

en: Disable Item
ro: Pentru A Dezactiva Opțiunea

en: Lock Item
ro: Element De Blocare

en: Toggle valentis Builder
ro: Comutarea Este valentis Constructor

en: Library Settings
ro: Setări Bibliotecă

en: Edit Global Items
ro: Editarea La Nivel Mondial De Elemente

en: Settings Tabs
ro: Fila Setări

en: Advanced Settings
ro: Pentru Mai Multe Opțiuni

en: Settings Types
ro: Parametri De Tipuri De

en: Edit Colors
ro: Editarea De Culori

en: Edit Content
ro: Editarea De Conținut

en: Edit Fonts
ro: Edita Fonturi

en: Edit Buttons
ro: Editarea Butoanelor

en: Edit Configuration
ro: Editarea De Configurare

en: Module Use
ro: Modul De A Folosi

en: Author
ro: Autor

en: Contributor
ro: Participant

en: valentis Role Editor
ro: Small Caps Rolul De Editor

en: Save valentis Roles
ro: Salvați Small Caps Roluri

en: Using the valentis Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
ro: Folosind small caps rolul de editor, puteți restricționa tipurile de acțiuni care pot fi luate de pe WordPress utilizatorilor o varietate de roluri. Este o modalitate foarte bună de a limita opțiuni disponibile pentru clienții Dvs. sau invitați autorii, pentru a se asigura că acestea sunt numai sunt necesare opțiuni disponibile pentru ei.

en: Reset Roles
ro: Reset De Roluri

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
ro: Toate setările curente de rol vor fi instalate în mod implicit. Doriți să continuați?

en: no
ro: nu

note: translators: 1: date, 2: time
en: on %1$s at %2$s
ro: pe %1$s la %2$s

en: (Edit)
ro: (Editare)

en: Reply
ro: Răspuns

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul dumneavoastră așteaptă să fie moderat.

en: Enable Visual Builder
ro: Activează Constructorul Vizual

en: Built For Any
ro: Construit Pentru Orice

en: Built For
ro: Construit Pentru

en: Global Layout
ro: Afișare Globală

en: Homepage Basic
ro: Pagină de Pornire de Bază

en: Homepage Shop
ro: Magazin Pagină de Pornire

en: Homepage Portfolio
ro: Portfoliu Pagină de Pornire

en: Homepage Company
ro: Companie Pagină de Pornire

en: Homepage Corporate
ro: Corporație Pagină de Pornire

en: Homepage Extended
ro: Pagină de Pornire Extinsă

en: Page Fullwidth
ro: Pagină cu Lățime Completă

en: Page Right Sidebar
ro: Bara Laterală Dreapta a Paginii

en: Page Left Sidebar
ro: Bara Laterală Stânga a Paginii

en: Page Dual Sidebars
ro: Bare Laterale Duble ale Paginii

en: Portfolio Grid
ro: Grilă Portfoliu

en: Portfolio 1 Column
ro: Portfoliu Coloana 1

en: Portfolio Fullwidth Carousel
ro: Portfoliu Carusel cu Lățime Completă

en: Portfolio Fullwidth Grid
ro: Grilă Portfoliu cu Lățime Completă

en: Project Extended
ro: Proiect Extins

en: Project Extended 2
ro: Proiect Extins 2

en: Blog Masonry
ro: Zidărie Blog

en: Blog Standard
ro: Standard Blog

en: Shop Basic
ro: Magazin de Bază

en: Shop Extended
ro: Magazin Extins

en: Splash Page
ro: Pagina de Pornire

en: Maintenance Mode
ro: Mod Întreținere

en: Coming Soon
ro: În Curând

en: Landing Page
ro: Pagina de Destinație

en: About Me
ro: Despre Mine

en: About Us
ro: Despre Noi

en: Contact Us
ro: Contactați-ne

en: Our Team
ro: Echipa Noastră

en: Creative Agency
ro: Agenție Publicitară

en: Sales Page
ro: Pagina Vânzări

en: Case Study
ro: Studiu de Caz

en: Product Features
ro: Caracteristicile Produsului

en: Image
ro: Imagine

en: Left To Right
ro: De La Stânga La Dreapta

en: Right To Left
ro: De La dreapta La Stânga

en: Top To Bottom
ro: De Sus În Jos

en: Bottom To Top
ro: De Jos În Sus

en: Fade In
ro: Estompare

en: No Animation
ro: Fără Animație

en: Image URL
ro: URL-ul Imaginii

en: Choose an Image
ro: Alegeți o Imagine

en: Set As Image
ro: Setare Ca Imagine

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
ro: Încărcați imaginea dorită, sau introduceți URL-ul imaginii pe care doriți să-l afișați.

en: Image Alternative Text
ro: Text Alternativ de Imagine

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
ro: Acesta definește textul alternativ al imaginii. O scurtă descriere a imaginii poate fi plasată aici.

en: Image Title Text
ro: Text Titlu Imagine

en: This defines the HTML Title text.
ro: Acesta definește textul titlului HTML.

en: Open in Lightbox
ro: Deschide în lightbox

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
ro: Aici puteți alege dacă imaginea ar trebui sau nu să se deschidă în căsuța de stocare. Notă: dacă selectați pentru deschiderea imaginii în căsuța de stocare, opțiunile URL de mai jos vor fi ignorate.

en: Link URL
ro: Linkul URL-ului

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
ro: Dacă doriți ca imaginea dvs. să fie un link, introduceți destinația dvs.URL aici. Niciun link nu va fi creat dacă acest câmp este lăsat gol.

en: Url Opens
ro: Deschidere URL

en: In The Same Window
ro: În Aceeași Fereastră

en: In The New Tab
ro: In Noul Tab

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
ro: Aici puteți alege dacă link-ul dvs. să se deschidă într-o fereastră nouă sau nu

en: Image Overlay
ro: Suprapunere Imagine

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
ro: Odată activat, o culoare suprapusă și o iconiță vor fi afișate când un vizitator trece peste imagine

en: Overlay Icon Color
ro: Culoare Iconiță Suprapusă

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
ro: Aici puteți defini o culoare pentru iconița suprapusă

en: Hover Overlay Color
ro: Culoare planare acoperire

en: Here you can define a custom color for the overlay
ro: Aici puteți defini o culoare pentru suprapunere

en: Hover Icon Picker
ro: Alegere iconiță planare

en: Here you can define a custom icon for the overlay
ro: Aici puteți defini o iconiță pentru suprapunere

en: Animation
ro: Animație

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
ro: Aceasta controlează direcția animației.

en: Remove Space Below The Image
ro: Eliminarea Spațiului De Sub Imagine

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
ro: Aici puteți alege dacă imaginea să aibă sau nu spațiu dedesubt.

en: Image Alignment
ro: Aliniere imagine

en: Here you can choose the image alignment.
ro: Aici puteți alege alinierea imaginii.

en: Image Max Width
ro: Lățime maximă imagine

en: Force Fullwidth
ro: Extinde la lățime completă

en: Always Center Image On Mobile
ro: Centrează întotdeauna imaginea pe mobil

en: Disable on
ro: Dezactivează pe

en: Phone
ro: Telefon

en: This will disable the module on selected devices
ro: Aceasta va dezactiva modulul pe dispozitivele selectate

en: Admin Label
ro: Etichetă Administrator

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
ro: Aceasta va schimba eticheta modulului în constructor pentru identificare ușoară.

en: Gallery
ro: Galerie

en: Caption
ro: Legendă

en: Title
ro: Titlu

en: Gallery Item
ro: Articol galerie

en: Overlay
ro: Acoperire

en: Overlay Icon
ro: Iconiță acoperitoare

en: Gallery Item Title
ro: Titlu articol galerie

en: Gallery Item Caption
ro: Titlu Obiect Galerie

en: Gallery Pagination
ro: Paginare Galerie

en: Pagination Active Page
ro: Pagină Paginare Activă

en: Gallery Images
ro: Imagini Galerie

en: Grid
ro: Grilă

en: Toggle between the various blog layout types.
ro: Comutați între diferitele tipuri de aspect de blog.

en: Images Number
ro: Număr Imagini

en: Define the number of images that should be displayed per page.
ro: Definiți numărul de imagini care să fie afișate pe pagină.

en: Show Title and Caption
ro: Afișare Titlu și Subtitrare

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
ro: Aici puteți alege dacă titlul și subtitrarea imaginii să fie afișate, în cazul în care imaginea dispune de ele.

en: Show Pagination
ro: Afișare Paginare

en: Enable or disable pagination for this feed.
ro: Activare sau dezactivare paginare pentru acest flux.

en: Dark
ro: Negru

en: Light
ro: Alb

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
ro: Aici puteți alege dacă textul dvs.să fie luminos sau întunecat. Dacă lucrați cu un fundal întunecat, atunci textul ar trebui să fie luminos. În cazul în care fundalul dvs. este luminos, atunci textul ar trebui să fie setat pe întunecat.

en: Automatic Animation
ro: Animație Automată

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ro: Dacă doriți ca sliderul să gliseze în mod automat, fără ca vizitatorul să facă clic pe butonul următor, activați această opțiune și apoi reglați viteza de rotație mai jos, dacă doriți.

en: Automatic Animation Speed (in ms)
ro: Viteză Animație Automată(în milisecunde)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
ro: Aici puteți desemna cât de repede să se estompeze sliderul între fiecare diapozitiv, dacă opțiunea "Animație Automată" este activată mai sus. Cu cât este mai mare numărul, cu atât mai mare este pauza între fiecare rotație.

en: Zoom Icon Color
ro: Culoare iconiță zoom

en: Video Icon
ro: Iconiță video

en: Video MP4/URL
ro: Video .MP4 URL

en: Upload a video
ro: Încărcare Video

en: Choose a Video MP4 File
ro: Alegeți un Fișier Video .MP4

en: Set As Video
ro: Setare ca Video

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
ro: Încărcați videoclipul dorit în format .MP4, sau introduceți URL-ul video-ului pe care doriți să-l afișați.

en: Video Webm
ro: Video .WEBM

en: Choose a Video WEBM File
ro: Alegeți un Fișier Video .WEBM

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
ro: Încărcați versiunea .WEBM a videoclipului dvs. aici. Toate videoclipurile încărcate trebuie să fie atât în format .MP4 cât și .WEBM pentru a asigura compatibilitate maximă în toate browserele.

en: Image Overlay URL
ro: URL-ul Suprapunere Imagine

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
ro: Încărcați imaginea dorită, sau introduceți URL-ul imaginii pe care doriți să-l afișați peste video. Puteți genera, de asemenea, o imagine statică de pe video-ul dvs.

en: Play Icon Color
ro: Culoare iconiță redare

en: Video Slider
ro: Slider Video

en: Play Button
ro: Buton redare

en: Thumbnail Item
ro: Articol miniatură

en: Slider Arrows
ro: Săgeți Glisant

en: Display Image Overlays on Main Video
ro: Afișare Suprapuneri Imagine pe Videoclipul Principal

en: Hide
ro: Ascundere

en: Show
ro: Afișare

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by valentis.
ro: Această opțiune va acoperi interfața playerului pe videoclipul principal. Această imagine poate să fie încărcată în fiecare setare video sau poate fi autogenerată de valentis.

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Show Arrows
ro: Afișare Săgeți

en: Hide Arrows
ro: Ascundere Săgeți

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
ro: Această setare va porni și va opri săgețile de navigare.

en: Slider Controls
ro: Controale Slider

en: Use Thumbnail Track
ro: Utilizați Pista Miniatură

en: Use Dot Navigation
ro: Utilizați Navigarea Dot

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
ro: Această setare vă va permite să alegeți să utilizați controalele de pistă miniatură sub slider sau navigarea dot în partea de jos a sliderului

en: Slider Controls Color
ro: Culoarea Controalelor Slider

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
ro: Această setare va face ca controalele sliderilor dvs. să fie deschise sau închise la culoare. Controalele slider sunt fie săgețile de pe pista pictograme sau cercurile din punctul de navigare.

en: Thumbnail Overlay Color
ro: Culoare acoperire miniatură

en: New Video
ro: Videoclip Nou

en: Video Settings
ro: Setări Video

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
ro: Aceasta va schimba eticheta video-ului în constructor pentru o identificare ușoară.

en: Slider Arrows Color
ro: Culoarea Săgeților Slider

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
ro: Această setare va face ca săgețile sliderului dvs.să fie deschise sau închise la culoare.

en: Header
ro: Antet

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
ro: Aici puteți alege valoarea textului dvs. Dacă lucrați cu un fundal întunecat, atunci textul ar trebui să fie setat pe luminos. Dacă lucrați cu un fundal luminos, atunci textul ar trebui să fie întunecat.

en: Text Orientation
ro: Orientare Text

en: This controls the how your text is aligned within the module.
ro: Aceasta controlează modul în care textul este aliniat în modul.

en: Here you can create the content that will be used within the module.
ro: Aici puteți crea conținutul care va fi folosit în cadrul modulului.

en: Max Width
ro: Lățime maximă

en: Blurb
ro: Prezentare

en: Body
ro: Conținut

en: Blurb Image
ro: Imagine paragraf

en: Blurb Title
ro: Titlu paragraf

en: Blurb Content
ro: Conținut paragraf

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
ro: Titlul prezentării dvs. va apărea cu litere aldine în dedesubtul imaginii de prezentare.

en: Url
ro: URL

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
ro: Dacă doriți să faceți din prezentarea dvs. un link, introduceți destinația URL aici.

en: Use Icon
ro: Utilizare Pictogramă

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
ro: Aici puteți alege dacă pictograma de mai jos să fie utilizată.

en: Icon
ro: Iconiță

en: Choose an icon to display with your blurb.
ro: Alegeți o pictogramă pentru a fi afișată cu prezentarea dvs.

en: Icon Color
ro: Culoare Pictogramă

en: Here you can define a custom color for your icon.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru pictograma dvs.

en: Circle Icon
ro: Pictogramă Cerc

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
ro: Aici puteți alege dacă pictograma de mai sus ar trebui afișată într-un cerc.

en: Circle Color
ro: Culoare Cerc

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru cercul pictogramei.

en: Show Circle Border
ro: Afișare Bordură Cerc

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
ro: Aici puteți alege dacă dacă bordura cercului pictogramei să fie afișată.

en: Circle Border Color
ro: Culoare Bordură Cerc

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
ro: Aici puteți defini o culoare personalizată pentru bordura cercului pictogramei.

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
ro: Încărcați o imagine pentru a afișa în partea de sus a prezentării dvs.

en: Image Alt Text
ro: Text Alternativ de Imagine

en: Define the HTML ALT text for your image here.
ro: Definiți textul alternativ de imagine pentru imaginea dvs. aici.

en: Image/Icon Placement
ro: Plasare Imagine/Pictogramă

en: Here you can choose where to place the icon.
ro: Aici puteți alege unde să plasați pictograma.

en: Image/Icon Animation
ro: Animație Imagine/Pictogramă

en: This will control how your blurb text is aligned.
ro: Aceasta va controla modul în care este aliniat textul prezentării.

en: Input the main text content for your module here.
ro: Introduceți conținutul principal de text al modulului dvs. aici.

en: Use Icon Font Size
ro: Utilizează mărime font iconiță

en: Icon Font Size
ro: Mărime font iconiță

en: Tabs
ro: Fișier

en: Tab
ro: Filă

en: Tabs Controls
ro: Controale file

en: Active Tab
ro: Filă activă

en: Tabs Content
ro: Conținut Taburi

en: Active Tab Background Color
ro: Culoare fundal filă activă

en: Inactive Tab Background Color
ro: Culoare fundal filă inactivă

en: New Tab
ro: Tab Nou

en: Tab Settings
ro: Setări Tab

en: The title will be used within the tab button for this tab.
ro: Titlul va fi folosit în cadrul butonului tab pentru această filă.

en: Slide
ro: Imagine

en: Button
ro: Buton

en: Slide Description
ro: Descriere imagine

en: Slide Title
ro: Titlu imagine

en: Slide Button
ro: Buton imagine

en: Slide Controllers
ro: Controale imagine

en: Slide Active Controller
ro: Control activ imagine

en: Slide Image
ro: Imagine Diapozitiv

en: Slide Arrows
ro: Săgeți Glisare

en: Show Controls
ro: Arată Controale

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
ro: Această setare va activa și dezactiva butoanele de cerc în partea de jos a sliderului.

en: Continue Automatic Slide on Hover
ro: Continua Automată de diapozitive atunci când cursorul

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
ro: Prin rotirea acest lucru va automate glisante de a continua atunci când treceți cu mouse-ul.

en: Use Parallax effect
ro: Utilizează efect paralaxă

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
ro: Activarea acestei opțiuni va oferi imaginii dvs. de fundal o poziție fixă în timp ce derulați.

en: Parallax method
ro: Metoda paralaxă

en: Define the method, used for the parallax effect.
ro: Definiți metoda folosită pentru efectul de paralaxă.

en: Remove Inner Shadow
ro: Elimină umbră interiorară

en: Background Image Position
ro: Imaginea De Fundal Poziția

en: Top Left
ro: Stânga Sus

en: Top Center
ro: În Partea De Sus Pe Centru

en: Top Right
ro: Dreapta Sus

en: Center Right
ro: Centrul De Drept

en: Center Left
ro: În Stânga, În Centrul

en: Bottom Left
ro: În Partea De Jos Stânga

en: Bottom Center
ro: În Partea De Jos Centru

en: Bottom Right
ro: Dreapta Jos

en: Background Image Size
ro: Imaginea De Fundal, Dimensiunea

en: Fit
ro: Se potrivesc

en: Actual Size
ro: Zona Rezidentiala

en: Top Padding
ro: Apropiere sus

en: Bottom Padding
ro: Apropiere jos

en: Hide Content On Mobile
ro: Ascunde conținut pe mobil

en: Hide CTA On Mobile
ro: Ascunde CTA pe mobil

en: Show Image / Video On Mobile
ro: Arată imagine / video pe mobil

en: New Slide
ro: Diapozitiv Nou

en: Slide Settings
ro: Setări Diapozitiv

en: Slide Description Container
ro: Glisează Conținutul Descriere

en: Heading
ro: Titlu

en: Define the title text for your slide.
ro: Definiți titlul textului pentru diapozitivul dvs.

en: Button Text
ro: Text Buton

en: Define the text for the slide button
ro: Definiți textul pentru butonul diapozitive.

en: Button URL
ro: URL-ul butonului

en: Input a destination URL for the slide button.
ro: Introduceți o destinație URL pentru butonul diapozitive.

en: Cover
ro: Coperta

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
ro: Utilizați selectorul de culoare pentru a alege o culoare de fundal pentru acest modul.

en: Choose a Slide Image
ro: Alegeți o Imagine de Diapozitiv

en: Set As Slide Image
ro: Setare ca Imagine de Diapozitiv

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
ro: Dacă este definit, această imagine de diapozitiv va apărea în stânga textului diapozitivului dvs. Încărcați o imagine, sau lăsați necompletat în cazul unui diapozitiv care cuprinde doar text.

en: Use Background Overlay
ro: Folosește Suprapunere Fundal

en: yes
ro: da

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
ro: Odată activat, o culoare predefinită suprapusă va fi adăugată peste imaginea dumneavoastră de fundal și în spatele conținutului cursorului.

en: Background Overlay Color
ro: Culoare acoperire fundal

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
ro: Folosiți selectorul de culori pentru a alege o culoare pentru suprapunerea de fundal.

en: Use Text Overlay
ro: Folosește Suprapunere Text

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
ro: Odată activat, o culoare de fundal este adăugată în spatele textului cursorului pentru a-l face mai lizibil peste imaginile de fundal.

en: Text Overlay Color
ro: Culoare Suprapunere Text

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
ro: Folosiți selectorul de culori pentru a alege o culoare pentru suprapunerea text.

en: Slide Image Vertical Alignment
ro: Imagine Diapozitiv Aliniere Verticală

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
ro: Această setare determină alinierea verticală a imaginii diapozitivului dvs. Imaginea poate fi centrată vertical, sau aliniată la partea de jos a diapozitivului.

en: Slide Video
ro: Video Diapozitive

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
ro: În cazul în care este definit, această imagine de diapozitiv va apărea în stânga textului diapozitivului dvs. Introduceți URL-ul paginii Youtube sau Vimeo, sau lăsați necompletat în cazul unui diapozitiv care cuprinde doar text.

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
ro: Dacă aveți o imagine de diapozitiv definită, introduceți textul alternativ al imaginii pentru imagine, aici.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
ro: Aici puteți alege dacă textul să fie luminos sau întunecat. Dacă aveți un diapozitiv cu un fundal întunecat, alegeți un text luminos. Dacă aveți un fundal luminos, folosiți un text întunecat.

en: Background Video MP4
ro: Video de Fundal .MP4

en: Choose a Background Video MP4 File
ro: Alegeți un Fișier de Video de Fundal .MP4

en: Set As Background Video
ro: Setare ca Video de Fundal

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
ro: Toate fișierele video ar trebui încărcate atât în format .MP4 cât și .WEBM pentru a asigura compatibilitate maximă în toate browserele.Încărcați versiunea .MP4 aici. Notă Importantă: fundalurile video sunt dezactivate de pe dispozitivele mobile.În schimb, va fi utilizată imaginea dvs. de fundal. Din acest motiv, ar trebui să definiți atât o imagine de fundal cât și un video de fundal pentru a asigura cele mai bune rezultate.

en: Background Video Webm
ro: Video de Fundal .WEBM

en: Choose a Background Video WEBM File
ro: Alegeți un Fișier Video de Fundal .WEBM:

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
ro: Toate fișierele video ar trebui încărcate atât în format .MP4 cât și .WEBM pentru a asigura compatibilitate maximă în toate browserele. Încărcați versiunea .WEBM aici. Notă Importantă: fundalurile video sunt dezactivate de pe dispozitivele mobile. În schimb, va fi utilizată imaginea dvs. de fundal. Din acest motiv, ar trebui să definiți atât o imagine de fundal cât și un video de fundal pentru a asigura cele mai bune rezultate.

en: Background Video Width
ro: Lățimea Video-ului de Fundal

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
ro: Pentru ca videoclipurile să fie dimensionate corect, trebuie să introduceți lățimea exactă (în pixeli) a video-ului dvs., aici.

en: Background Video Height
ro: Înălțimea Video-ului de Fundal

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
ro: Pentru ca videoclipurile să fie dimensionate corect, trebuie să introduceți înălțimea exactă (în pixeli) a video-ului dvs.

en: Pause Video
ro: Pauză Video

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
ro: Permiteți ca video-ul să poate fi oprit de alți utilizatori atunci când pornesc redarea

en: Input your main slide text content here.
ro: Introduceți conținutul text al diapozitivului dvs. principal, aici.

en: Arrows Custom Color
ro: Culoare predefinită săgeți

en: Dot Nav Custom Color
ro: Culoare predefinită punct navigator

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
ro: Acest lucru va duce la o modificare a eticheta un cadru строителе pentru o usoara identificare.

en: Text Overlay Border Radius
ro: Rază Margine Suprapunere Text

en: Post Slider
ro: Glisant Postare

en: Meta
ro: Metadate

en: Posts Number
ro: Număr de Postări

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
ro: Alegeți câte postări vreți să fie afișate în glisant.

en: Include Categories
ro: Includere Categorii

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
ro: Alegeți ce categorii vreți să includeți în glisant.

en: Order By
ro: Comanda După

en: Date: new to old
ro: Data: de la nou la vechi

en: Date: old to new
ro: Data: de la vechi la nou

en: Title: a-z
ro: Titlu: a-z

en: Title: z-a
ro: Titlu: z-a

en: Random
ro: Aleator

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
ro: Aici puteți ajusta ordinea de afișare a postărilor.

en: Show Read More Button
ro: Arată Butonul Citește Mai Multe

en: This setting will turn on and off the read more button.
ro: Această setare va porni și opri butonul citește mai multe.

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
ro: Definiți textul care va fi afișat pe butonul \"Read More\". Lasați gol pentru valoarea implicită ( Citește mai multe )

en: Content Display
ro: Afișare Conținut

en: Show Excerpt
ro: Afișare Extras

en: Show Content
ro: Afișare Conținut

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
ro: Afișarea întregului conținut nu va trunchia postările dumneavoastră din glisant. Afișarea extrasului va prezenta doar text extras.

en: Use Post Excerpt if Defined
ro: Folosește Extras Postare dacă este Definit

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
ro: Dezactivați această opțiune dacă vreți să ignorați extrasele definite manual și să le generați automat întotdeauna.

en: Automatic Excerpt Length
ro: Lungime Extras Automat

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
ro: Definiți lungimea extraselor generate automat. Lăsați gol pentru valoarea implicită ( 270 )

en: Show Post Meta
ro: Arată Meta Postări

en: This setting will turn on and off the meta section.
ro: Această setare va porni și opri secțiunea meta.

en: Choose a Background
ro: Alege un Fundal

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
ro: Încărcați iamginea pe care o doriți sau scrieți URL-ul pentru imaginea pe care doriți să o folosiți ca fundal pentru glisant.

en: Show Featured Image
ro: Afișare Imaginea Reprezentativă

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
ro: Această setare va porni și opri imaginea furnizată din glisant.

en: Image Placement
ro: Plasare Imagine

en: Background
ro: Fundal

en: Select how you would like to display the featured image in slides
ro: Selectați cum vreți să afișați imaginea furnizată din slideuri

en: Show Image On Mobile
ro: Arată Imaginea pe Mobil

en: by %s
ro: de %s

en: Testimonial
ro: Mărturie

en: Testimonial Portrait
ro: Portret caracterizare

en: Testimonial Description
ro: Descriere caracterizare

en: Testimonial Author
ro: Autor caracterizare

en: Testimonial Meta
ro: Metadate caracterizare

en: Author Name
ro: Numele Autorului

en: Input the name of the testimonial author.
ro: Introduceți numele autorului mărturiei.

en: Job Title
ro: Denumirea Funcției

en: Input the job title.
ro: Introduceți denumirea funcției.

en: Company Name
ro: Numele Companiei

en: Input the name of the company.
ro: Introduceți numele companiei.

en: Author/Company URL
ro: URL-ul Autorului/Companiei

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
ro: Introduceți site-ul autorului sau lăsați necompletat dacă nu există link

en: URLs Open
ro: Deschidere URL-uri

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
ro: Alegeți dacă URL-ul ar trebui sau n-ar trebui să se deschidă într-o nouă fereastră.

en: Portrait Image URL
ro: URL-ul Imagine Portret

en: Quote Icon
ro: Pictograma Citate

en: Visible
ro: Vizibil

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
ro: Alegeți dacă pictograma citate ar trebui sau n-ar trebui să fie vizibilă.

en: Use Background Color
ro: Utilizează Culoare Fundal

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
ro: Aici puteți alege dacă setarea culorilor de fundal de mai jos ar trebui să fie utilizată sau nu.

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
ro: Aici puteți defini o culoarea de fundal particularizată pentru apelul dvs.la acțiune.

en: This will adjust the alignment of the module text.
ro: Aceasta va ajusta alinierea textului modulului.

en: Quote Icon Color
ro: Culoare iconiță citat

en: Portrait Border Radius
ro: Dimensiune margine portret

en: Portrait Width
ro: Lățime portret

en: Portrait Height
ro: Înălțime portret

en: Pricing Tables
ro: Tabele prețuri

en: Pricing Table
ro: Tabel Prețuri

en: Pricing Heading
ro: Subtitlu prețuri

en: Pricing Title
ro: Titlu prețuri

en: Pricing Subtitle
ro: Subtitlu Preț

en: Pricing Top
ro: Top prețuri

en: Price
ro: Preț

en: Currency
ro: Monedă

en: Frequency
ro: Frecvența

en: Pricing Content
ro: Conținut prețuri

en: Pricing Item
ro: Obiect Preț

en: Excluded Item
ro: Obiect Exclus

en: Pricing Button
ro: Buton prețuri

en: Featured Table
ro: Tabel recomandat

en: Subheader
ro: Subtitlu

en: Currency &amp; Frequency
ro: Schimb &ila; Frecvența

en: Featured Table Background Color
ro: Culoare fundal tabel recomandat

en: Table Header Background Color
ro: Culoare fundal antet tabel

en: Featured Table Header Background Color
ro: Culoare fundal antet tabel recomandat

en: Featured Table Header Text Color
ro: Culoare text antet tabel recomandat

en: Featured Table Subheader Text Color
ro: Culoare text subtitlu tabel recomandat

en: Featured Table Price Color
ro: Culoare prețuri tabel recomandat

en: Featured Table Body Text Color
ro: Culoare text conținut tabel recomandat

en: Show Bullet
ro: Arată punct

en: Bullet Color
ro: Culoare punct

en: Featured Table Bullet Color
ro: Culoare punct tabel recomandat

en: Remove Featured Table Drop Shadow
ro: Elimină umbra tabelului recomandat

en: Center List Items
ro: Centrează articolele din listă

en: New Pricing Table
ro: Tabel de Prețuri Nou

en: Pricing Table Settings
ro: Setări Tabel Prețuri

en: Make This Table Featured
ro: Doresc Ca Acest Tabel să Fie Reprezentativ

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
ro: Evidenţiind un tabel va face ca acesta să iasă în evidență față de restul.

en: Define a title for the pricing table.
ro: Definiți un titlu pentru tabelul de prețuri

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Define a sub title for the table if desired.
ro: Definiți un titlu pentru tabel, dacă doriți.

en: Input your desired currency symbol here.
ro: Introduceți simbolul monezii dorite aici.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
ro: Dacă stabilirea prețului dvs. este bazat pe abonare, introduceți ciclul de plată a abonării.

en: Input the value of the product here.
ro: Introduceți valoarea produsului aici.

en: Input the destination URL for the signup button.
ro: Introduceți destinația URL-ului pentru butonul de înscriere.

en: Adjust the text used from the signup button.
ro: Ajustați textul utilizat de la butonul de înscriere.

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
ro: Introduceți o listă de funcții care sunt/nu sunt incluse în produs.Separați elementele într-o linie nouă, și începeți fie cu un simbol + sau - .

en: Included option
ro: Opțiune Inclusă

en: Excluded option
ro: Opțiune Exclusă

en: Excluded Item Color
ro: Culoare Exclusă Articol

en: Call To Action
ro: Apel la  Activitate

en: Promo Description
ro: Descriere

en: Promo Button
ro: Buton

en: Promo Title
ro: Titlu Promo

en: Input your value to action title here.
ro: Introduceți titlul valorii dvs. la acțiune, aici

en: Input the destination URL for your CTA button.
ro: Introduceți destinația URL-ului pentru butonul apelulului la acțiune.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
ro: Introduceți butonul textului dorit, sau lăsați gol dacă nu există buton.

en: Input the destination URL for your button.
ro: Introduceți URL destinație pentru butonul dumneavoastră.

en: Input your desired button text.
ro: Introduceți textul dorit de dumneavoastră pentru buton.

en: Button alignment
ro: Aliniere buton

en: Here you can define the alignemnt of Button
ro: Aici puteți defini alinierea butonului

en: Audio Cover Art
ro: Imagine audio

en: Audio Content
ro: Conținut audio

en: Audio Title
ro: Titlu Audio

en: Audio Meta
ro: Metadate audio

en: Player Buttons
ro: Butoane Player

en: Player Timer
ro: Temporizator Player

en: Player Sliders
ro: Slideuri Player

en: Player Sliders Current
ro: Slideuri Actuale Player

en: Upload an audio file
ro: Încărcați un fișier audio

en: Choose an Audio file
ro: Alegeți un fișier Audio

en: Set As Audio for the module
ro: Setare ca Audio pentru modul

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
ro: Definiți fișierul audio pentru utilizare în modul. Pentru a îndepărta un fișier audio din modul, pur și simplu ștergeți URL-ul din câmpul setări.

en: Define a title.
ro: Definiți un titlu.

en: Artist Name
ro: Numele Artistului

en: Define an artist name.
ro: Definiți un nume de artist.

en: Album name
ro: Numele albumului

en: Define an album name.
ro: Definiți un nume de album.

en: Cover Art Image URL
ro: URL-ul Imagine Grafică Album

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
ro: Definiți o culoare de fundal personalizată pentru modulul dumneavoastră, sau lăsați gol pentru a utiliza culoarea implicită.

en: Email Optin
ro: Scrie Оптин

en: Subscribe
ro: Subscrie

en: Newsletter Description
ro: Descriere buletin informativ

en: Newsletter Form
ro: Formular buletin informativ

en: Newsletter Fields
ro: Câmpuri Buletin Informativ

en: Newsletter Button
ro: Buton buletin informativ

en: Select the list
ro: Selectați lista

en: Service Provider
ro: Furnizor de Servicii

en: Here you can choose a service provider.
ro: Aici puteți alege un furnizor de servicii.

en: Feed Title
ro: Titlu Flux

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
ro: Introduceți <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.

en: MailChimp lists
ro: Liste MailChimp

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
ro: Aici puteți alege lista MailChimp în care să adăugaăi clienții. Dacă nu vedeți nicio listă aici, trebuie să vă asigurați că pentru aplicația MailChimp cheia este setată în %1$s și că aveți cel puțin o listă pe un cont MailChimp. Dacă ați adăugat o listă nouă, dar nu apare aici, activați opțiunea 'Regenerează Liste MailChimp' din %1$s.%2$s

en: valentis Plugin Options
ro: Opțiuni Conectare valentis

en: ePanel
ro: ePanou

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
ro: Nu uitați să-l dezactivați odată ce lista a fost regenerată.

en: Aweber lists
ro: Liste Aweber

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
ro: Aici puteți alege lista Aweber în care să adăugați clienții. Dacă nu vedeți nicio listă aici, trebuie să vă asigurați că Aweber este setat corect în %1$s și că aveți cel puțin o listă pe un cont Aweber. Dacă ați adăugat o listă nouă, dar nu apare aici, activați opțiunea 'Regenerează Liste Aweber' din %1$s.%2$s

en: Choose a title of your signup box.
ro: Alegeți un titlu pentru rubrica dvs. de înscriere.

en: Here you can change the text used for the signup button.
ro: Aici puteți modifica textul folosit pentru butonul de înscriere.

en: Here you can adjust the alignment of your text.
ro: Aici puteți ajusta alinierea textului.

en: Form Field Background Color
ro: Culoare fundal câmp formular

en: Form Field Text Color
ro: Culoare text câmp formular

en: Focus Background Color
ro: Culoare fundal câmp selectat

en: Focus Text Color
ro: Culoare text câmp selectat

en: Use Focus Border Color
ro: Utilizează culoare margine câmp selectat

en: Focus Border Color
ro: Culoare margine câmp selectat

en: Login Description
ro: Descriere Conectare

en: Login Form
ro: Formular Conectare

en: Login Fields
ro: Câmpuri Conectare

en: Login Button
ro: Buton Conectare

en: Choose a title of your login box.
ro: Alegeți un titlu pentru caseta dvs. de autentificare.

en: Redirect To The Current Page
ro: Redirecționare Către Pagina Curentă

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
ro: Aici puteți alege dacă utilizatorul trebuie să fie redirecționat către pagina curentă.

en: Logged in as %1$s
ro: Conectat ca %1$s

en: Portfolio
ro: Portfoliou

en: Portfolio Image
ro: Imagine portofoliu

en: Portfolio Title
ro: Titlul Portfoliului

en: Portfolio Post Meta
ro: Metadate postare portofoliu

en: Choose your desired portfolio layout style.
ro: Alegeți stilul dorit al portfoliului dvs.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
ro: Definiți numărul de proiecte care ar trebui să fie afișate per pagină.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
ro: Selectați categoriile pe care doriți să le includeți în flux.

en: Show Title
ro: Afișează Titlu

en: Turn project titles on or off.
ro: Activare sau dezactivare titluri de proiecte.

en: Show Categories
ro: Afișare Categorii

en: Turn the category links on or off.
ro: Activare sau dezactivare link-uri categorii

en: &laquo; Older Entries
ro: &laquo; Intrări Mai Vechi

en: Next Entries &raquo;
ro: Următoarele Intrări &raquo;

en: Filterable Portfolio
ro: Portfoliu Filtrabil

en: Filter
ro: Filtru

en: Portfolio Filters
ro: Filtre portofoliu

en: Active Portfolio Filter
ro: Filtru activ portofoliu

en: Portfolio Pagination
ro: Paginare Portofoliu

en: Bar Counters
ro: Contori Bară

en: Bar Counter
ro: Bară grafic

en: Percent
ro: Procent

en: Counter Title
ro: Titlu grafic

en: Counter Container
ro: Chenar grafic

en: Counter Amount
ro: Număr grafic

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
ro: Acesta va ajusta culoarea spațiului gol din bară (în prezent gri).

en: Bar Background Color
ro: Culoare Fundal Bară

en: This will change the fill color for the bar.
ro: Aceasta va schimba culoarea de umplere pentru bară.

en: Use Percentages
ro: Utilizează procente

en: Bar Top Padding
ro: Apropiere bară sus

en: Bar Bottom Padding
ro: Apropiere bară jos

en: Border Radius
ro: Dimensiune margine

en: New Bar Counter
ro: Contor de Bară Nou

en: Bar Counter Settings
ro: Setări Contori Bară

en: Input a title for your bar.
ro: Introduceți un titlu pentru bara dvs.

en: Define a percentage for this bar.
ro: Definiți un procentaj pentru această bară

en: Label Color
ro: Culoare etichetă

en: Percentage Color
ro: Culoare procentaj

en: Circle Counter
ro: Contori Cerc

en: Number
ro: Număr

en: Percent Container
ro: Conținut Procentual

en: Circle Counter Title
ro: Titlu grafic cerc

en: Percent Text
ro: Text Procentual

en: Input a title for the circle counter.
ro: Introduceți un titlu pentru contorul de cerc.

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
ro: Definiți un număr pentru contorul de cerc. (Nu includeți semnul procent, utilizați opțiunea de mai jos.). Notă: Puteți folosi doar numere naturale între 0 și 100

en: Percent Sign
ro: Semnul Procent

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
ro: Aici puteți alege dacă semnul procent ar trebui să fie adăugat după numărul stabilit mai sus.

en: Circle Color Opacity
ro: Opacitate culoare cerc

en: Number Counter
ro: Contor Număr

en: Number Counter Title
ro: Titlu grafic numeric

en: Input a title for the counter.
ro: Introduceți un titlu pentru contor.

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
ro: Definiți un număr pentru contor. (Nu includeți semnul procent, utilizați opțiunea de mai jos.)

en: Counter Text Color
ro: Culoarea de Text a Contorului

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
ro: Aici puteți alege dacă textul titlului ar trebui să fie luminos sau întunecat. Dacă lucrați cu un fundal întunecat, atunci textul ar trebui să fie luminos. În cazul în care fundalul este luminos, textul ar trebui să fie setat pe întunecat.

en: Accordion
ro: Acordeon

en: Toggle
ro: Comutare

en: Open Toggle
ro: Deschide comutator

en: Toggle Title
ro: Titlu comutator

en: Toggle Icon
ro: Iconiță comutator

en: Toggle Content
ro: Conținut comutator

en: Open Toggle Background Color
ro: Culoare fundal comutator deschis

en: Open Toggle Text Color
ro: Culoare text comutator deschis

en: Closed Toggle Background Color
ro: Culoare fundal comutator închis

en: Closed Toggle Text Color
ro: Culoare text comutator închis

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
ro: Titlul comutării va apărea deasupra conținutului și atunci când comutatorul este închis.

en: State
ro: Stare

en: Close
ro: Închidere

en: Open
ro: Deschidere

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
ro: Alegeți dacă această comutare ar trebui să înceapă într-o stare deschisă sau închisă.

en: Contact Form
ro: Formular de Contact

en: Field
ro: Câmp

en: Form Field
ro: Câmp formular

en: Contact Title
ro: Titlu contact

en: Contact Button
ro: Buton contact

en: Form Fields
ro: Câmpuri Formular

en: Message Field
ro: Câmp Mesaj

en: Captcha Field
ro: Câmp Captcha

en: Captcha Text
ro: Text Captcha

en: Display Captcha
ro: Afișează Captcha

en: Turn the captcha on or off using this option.
ro: Schimbați Captcha pe pornit sau oprit folosind această opțiune.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
ro: Introduceți adresa de email unde să fie trimise mesajele.<br /><br /> Atenție: livrarea de email și prevenția spam sunt procese complexe. Vă recomandăm utilizarea unui serviciu de livrare precum <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, sau altul similar pentru a asigura livrarea mesajelor introduse prin acest formular

en: Define a title for your contact form.
ro: Definiți un titlu pentru formularul dvs. de contact.

en: Message Pattern
ro: Model Mesaj

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
ro: Aici puteți defini modelul pentru mesajele de email. Câmpurile trebuie incluse în următorul format - <strong>%%field_id%%</strong>. De exemplu, dacă vreți să includeți câmpul cu id = <strong>phone</strong> și câmpul cu id = <strong>message</strong>, atunci puteți folosi următorul model: <strong>Mesajul meu este %%message%% și numărul de telefon este %%phone%%</strong>. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Enable Redirect URL
ro: Activează URL Redirectare

en: Redirect users after successful form submission.
ro: Redirecționează utilizatorii după înaintarea cu succes a formularului.

en: Redirect URL
ro: URL Redirectare

en: Type the Redirect URL
ro: Scrie URL Redirectare

en: Success Message
ro: Mesaj Reușită

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
ro: Scrieți mesajul care vreți să fie afișat după înaintarea cu succes a unui formular. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Form Background Color
ro: Culoare fundal formular

en: Input Border Radius
ro: Dimensiune margine intrare

en: Make sure you entered the captcha.
ro: Asigurați-vă că ați introdus codul captcha.

en: Make sure you fill in all required fields.
ro: Asigurați-vă de completarea tuturor câmpurilor obligatorii.

en: Invalid Email.
ro: Email Invalid.

en: Please refresh the page and try again.
ro: Vă rugăm împrospătați pagina și încercați din nou.

en: New Message From %1$s%2$s
ro: Mesaj Nou De La %1$s%2$s

en: New Field
ro: Câmp Nou

en: Field Settings
ro: Setări Câmp

en: Field ID
ro: ID Câmp

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
ro: Definiți ID-ul unic al acestui câmp. Trebuie să folosiți doar caractere englezești fără caractere speciale și spații.

en: Input Field
ro: Câmp Introducere

en: Email Field
ro: Câmp Email

en: Textarea
ro: Zonă Text

en: Choose the type of field
ro: Alegeți tipul de câmp

en: Required Field
ro: Câmp Necesar

en: Define whether the field should be required or optional
ro: Definește dacă acest câmp este obligatoriu sau opțional

en: Make Fullwidth
ro: Lățime Maximă

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
ro: Odată activat, câmpul va ocupa 100% din lățimea ariei conținutului, altfel va ocupa 50%

en: Sidebar
ro: Bara laterală

en: Widget
ro: Aplicație

en: Orientation
ro: Orientare

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
ro: Alegeți în care parte a paginii va fi bara laterală. Această setare controlează orientare textului și poziția  marginii.

en: Widget Area
ro: Zona Widget

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
ro: Selectați o zonă widget care doriți să afișați. Puteți crea noi zone de widget în cadrul Apariții> fila Widgets.

en: Remove Border Separator
ro: Elimină separator margine

en: Divider
ro: Divizor

en: Don't Show Divider
ro: Nu Afișează Divizorul

en: Show Divider
ro: Afișare Divizor

en: Color
ro: Culoare

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
ro: Aceasta va ajusta culoarea liniei divizoare de 1px.

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
ro: Această setare pornește și oprește linia divizoare de 1px, dar nu afectează înălțimea divizoarei.

en: Height
ro: Înălțime

en: Define how much space should be added below the divider.
ro: Definiți cât spațiu trebuie adăugat sub separator.

en: Divider Style
ro: Stil separator

en: Divider Position
ro: Poziție separator

en: Vertically Centered
ro: Centrat vertical

en: Divider Weight
ro: Înălțime separator

en: Hide On Mobile
ro: Ascunde pe mobil

en: Person
ro: Persoană

en: Member Image
ro: Imagine membru

en: Member Description
ro: Descriere membru

en: Member Position
ro: Poziție membru

en: Member Social Links
ro: Legături rețele socializare membru

en: Input the name of the person
ro: Introduceți numele persoanei

en: Position
ro: Poziție

en: Input the person's position.
ro: Introduceți poziția persoanei.

en: Facebook Profile Url
ro: URL Profil Facebook

en: Input Facebook Profile Url.
ro: Introduceți URL-ul Profilului Facebook.

en: Twitter Profile Url
ro: URL Profil Twitter

en: Input Twitter Profile Url
ro: Introduceți URL-ul Profilului Twitter

en: Google+ Profile Url
ro: URL Profil Google+

en: Input Google+ Profile Url
ro: Introduceți URL-ul Profilului Google+

en: LinkedIn Profile Url
ro: URL-ul Profilului LinkedIn

en: Input LinkedIn Profile Url
ro: Introduceți URL-ul Profilului LinkedIn

en: Description
ro: Descriere

en: Icon Hover Color
ro: Culoare iconiță planare

en: Post Meta
ro: Metadate postare

en: Pagenavi
ro: Navigare pagină

en: Featured Image
ro: Imagine Furnizată

en: Read More Button
ro: Butonul Citește Mai Multe

en: Choose how much posts you would like to display per page.
ro: Alegeți câte mesaje doriți să fie afișate per pagină.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
ro: Alegeți ce categorii ați dori să includeți în flux

en: Meta Date Format
ro: Format Dată

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
ro: Dacă doriți să ajustați formatul datei, introduceți formatul adecvat al datei PHP, aici.

en: This will turn thumbnails on and off.
ro: Aceasta va porni și opri imaginea redusă.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
ro: Afișarea conținutului complet nu va trunca mesajele dumneavoastră pe pagina de index. Afișarea extrasului va afișa numai textul extras.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
ro: Aici puteți defini dacă să se afișeze link-ul citește mai multe după extrase sau nu.

en: Show Author
ro: Afișare Autor

en: Turn on or off the author link.
ro: Activarea sau dezactivarea link-ului autor.

en: Show Date
ro: Afișează Data

en: Turn the date on or off.
ro: Activare sau dezactivare data.

en: Show Comment Count
ro: Arata Numarul De Comentarii

en: Turn comment count on and off.
ro: Rândul său, Numărul de comentarii on și off.

en: Turn pagination on and off.
ro: Activare sau dezactivare paginare.

en: Offset Number
ro: Număr Compensator

en: Choose how many posts you would like to offset by
ro: Alegeți câte postări ați dori să  compensați prin

en: Featured Image Overlay
ro: Suprapunere Imagine Furnizată

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
ro: Odată activat, o culoare suprapusă și o iconiță vor fi afișate când un vizitator trece peste imaginea postării.

en: Grid Tile Background Color
ro: Culoare fundal căsuță grilă

en: Use Dropshadow
ro: Utilizează umbră

en: read more...
ro: citește mai mult...

en: read more
ro: citește mai mult

en: Shop
ro: Magazin

en: Product
ro: Produs

en: Onsale
ro: De vânzare

en: Rating
ro: Scor

en: Old Price
ro: Preț Vechi

en: Recent Products
ro: Produse Recente

en: Featured Products
ro: Produse Recomandate

en: Sale Products
ro: Vânzare Produse

en: Best Selling Products
ro: Cele Mai Bine Vândute Produse

en: Top Rated Products
ro: Cele Mai Apreciate Produse

en: Product Category
ro: Categorie Produs

en: Choose which type of products you would like to display.
ro: Alegeți ce tip de produse ați dori să fie afișate.

en: Control how many products are displayed.
ro: Controlați câte produse se afișează.

en: Choose which categories you would like to include.
ro: Alege ce categorie doriți să activați.

en: Columns Number
ro: Cantitatea Coloanelor

en: default
ro: implicit

en: %1$s Columns
ro: %1$s Coloane

en: 1 Column
ro: 1 Coloană

en: Choose how many columns to display.
ro: Alegeți câte coloane se afișează.

en: Default Sorting
ro: Sortare Implicită

en: Sort By Popularity
ro: Sortare După Popularitate

en: Sort By Rating
ro: Sortare După Rating

en: Sort By Date
ro: Sortare După Dată

en: Sort By Price: Low To High
ro: Sortare După Preț: Crescător

en: Sort By Price: High To Low
ro: Sortare După Preț: Descrescător

en: Choose how your products should be ordered.
ro: Alegeți modul cum ar trebui să fie comandate produsele dvs.

en: Sale Badge Color
ro: Culoare siglă vânzare

en: Countdown Timer
ro: Cronometru cu Numărătoare Inversă

en: Numbers
ro: Numere

en: Label
ro: Etichetă

en: Container
ro: Chenar

en: Timer Section
ro: Secțiune temporizator

en: Countdown Timer Title
ro: Titlu Cronometru

en: This is the title displayed for the countdown timer.
ro: Acesta este titlul afișat pentru cronometru.

en: Countdown To
ro: Cronometrare până

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
ro: Aceasta este data la care temporizatorul este de numărare în jos pentru a. Timer-ul numărătoarea inversă se bazează pe setările de fus orar în <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress generale Settings"> WordPress Setări generale </a>

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
ro: Aici puteți defini o culoare de fundal personalizată pentru cronometrul de numărătoare inversă.

en: Map
ro: Hartă

en: Google API Key
ro: Cheie API Google

en: Add Your API Key
ro: Adăugați Cheia Dumneavoastră API

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the valentis Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
ro: Modulul Hărți utilizează API Google Maps și necesită o cheie validă API Google pentru a funcționa. Înainte de a utiliza modulul hartă, vă rugăm asigurați-vă că ați introdus cheia API în panoul Opțiuni Teme valentis. Aflați mai multe despre cum să vă creați Cheia API Google <a href="%1$s" target="_blank">aici</a>.

en: Map Center Address
ro: Adresă Centru Hartă

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ro: Introduceți o adresă pentru punctul central al hărții, iar adresa va fi geocodificată și afișată pe harta de mai jos.

en: Mouse Wheel Zoom
ro: Zoom Rotiță Mouse

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
ro: Aici puteți alege dacă nivelul de zoom va fi controlată de către rotița mouse-ului sau nu.

en: Draggable on Mobile
ro: Poate fi Mutată pe Mobil

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
ro: Aici puteți alege dacă harta poate fi mutată pe dispozitivele mobile.

en: Use Grayscale Filter
ro: Utilizează filtru gri

en: Grayscale Filter Amount (%)
ro: Cantitate filtru gri (%)

en: New Pin
ro: Pin Nou

en: Pin Settings
ro: Setări Pin

en: Map Pin Address
ro: Adresa Pin a Hărții

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ro: Introduceți o adresă pentru acest pin a hărții, iar adresa va fi geocodificată și afișată pe harta de mai jos.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
ro: Aici puteți defini conținutul care va fi pus în caseta de informatii pentru pin.

en: Social Media Follow
ro: Urmărire Social Media

en: Social Network
ro: Rețea Socială

en: Social Follow
ro: Urmăritori rețele socializare

en: Social Icon
ro: Iconiță rețele socializare

en: Follow Button
ro: Butonul Urmărire

en: Link Shape
ro: Formă Link

en: Rounded Rectangle
ro: Dreptunghi Rotunjit

en: Circle
ro: Cerc

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
ro: Aici puteți alege forma icoanelor dvs. de rețea socială.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
ro: Aici puteți alege dacă butonul urmărire să fie inclus sau nu lângă pictogramă.

en: New Social Network
ro: Rețea Socială Nouă

en: Social Network Settings
ro: Setări Rețea Socială

en: Select a Network
ro: Selectați o Rețea

en: facebook
ro: Facebook

en: Choose the social network
ro: Alegeți rețeaua socială

en: Account URL
ro: URL-ul contului

en: The URL for this social network link.
ro: URL-ul acestui link de rețea socială.

en: Account Name
ro: Numele Contului

en: The Skype account name.
ro: Skype nume de cont.

en: Skype Button Action
ro: Skype Buton De Acțiune

en: Call
ro: Apel

en: Here you can choose which action to execute on button click
ro: Aici puteți selecta o acțiune pe care doriți să o efectueze clic pe butonul mouse-ului

en: This will change the icon color.
ro: Aceasta va schimba culoarea pictogramei.

en: Follow
ro: Urmărește

en: Post Title
ro: Titlu postare

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
ro: Aici puteți alege dacă se afișează titlul postării

en: Show Meta
ro: Arată metadate

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
ro: Aici puteți alege dacă se afișează metadatele postării

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
ro: Aici puteți alege dacă se afișează numele autorului în metadatele postării

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
ro: Aici puteți alege dacă se afișează data în metadatele postării

en: Date Format
ro: Format dată

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
ro: Aici puteți defini formatul datei în metadatele postării. Formatul implicit este 'M j, Y'

en: Show Post Categories
ro: Arată categorii postare

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
ro: Aici puteți alege dacă se afișează categoriile în metadatele postării. Notă: Această opțiune nu funcționează pentru tipurile implicite de postări.

en: Show Comments Count
ro: Arată contor comentarii

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
ro: Aici puteți alege dacă se afișează contorul de comentarii în metadatele postării.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
ro: Aici puteți alege dacă se afișează imaginea recomandată

en: Featured Image Placement
ro: Plasare imagine recomandată

en: Below Title
ro: Sub titlu

en: Above Title
ro: Deasupra titlului

en: Title/Meta Background Image
ro: Imagine fundal titlu

en: Here you can choose where to place the Featured Image
ro: Aici puteți alege unde să plasați imaginea recomandată

en: Use Parallax Effect
ro: Utilizare Efect de Paralaxă

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
ro: Aici puteți alege orientarea textului titlului

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
ro: Aici puteți alege culoarea textului titlului

en: Use Text Background Color
ro: Utilizează culoare fundal text

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
ro: Aici puteți alege dacă să utilizați culoarea de fundal pentru textul titlului

en: Text Background Color
ro: Culoare fundal text

en: 0 comments
ro: 0 comentarii

en: 1 comment
ro: 1 comentariu

en: comments
ro: comentarii

en: Input
ro: Intrare

en: Exclude Pages
ro: Exclude Pagini

en: Turning this on will exclude Pages from search results
ro: Activarea acesteia va exclude Paginile din rezultatele căutării

en: Exclude Posts
ro: Exclude Postări

en: Turning this on will exclude Posts from search results
ro: Activarea acesteia va exclude Postările din rezultatele căutării

en: Exclude Categories
ro: Exclude Categorii

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
ro: Alegeți categoriile pe care ați dori să le excludeți din rezultatele căutării.

en: Hide Button
ro: Buton Ascundere

en: Turning this on will hide the Search button
ro: Activarea acesteia va ascunde butonul de Căutare

en: Placeholder Text
ro: Text Substituent

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
ro: Scrieți textul pe care doriți să-l folosiți ca substituent pentru câmpul de căutare.

en: Button and Border Color
ro: Culoare Buton și Margine

en: Input Field Background Color
ro: Culoare Fundal Câmp Introducere

en: Placeholder Color
ro: Culoare Substituent

en: Comment
ro: Comentariu

en: Field border
ro: Margine câmp

en: Comments Count
ro: Contor comentarii

en: Comment Body
ro: Corp comentariu

en: Comment Meta
ro: Meta comentariu

en: Comment Content
ro: Conținut comentariu

en: Comment Avatar
ro: Avatar comentariu

en: Reply Button
ro: Buton răspuns

en: New Comment Title
ro: Titlu comentariu nou

en: Name Field
ro: Câmp nume

en: Website Field
ro: Câmp website

en: Submit Button
ro: Buton trimitere

en: Show author avatar
ro: Arată avatar autor

en: Show reply button
ro: Arată buton răspuns

en: Show comments count
ro: Arată contor comentarii

en: Fields Background Color
ro: Culoare Fundal Câmpuri

en: Fields Border Radius
ro: Rază Margine Câmpuri

en: Post Navigation
ro: Navigare Postări

en: Links
ro: Linkuri

en: Previous Link
ro: Link Anterior

en: Previous Link Arrow
ro: Săgeată link anterior

en: Next Link
ro: Următorul Link

en: Next Link Arrow
ro: Sîgeată link următor

en: In the same category
ro: În aceeași categorie

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
ro: Aici puteți defini dacă postările anterioare și următoare trebuie să fie în aceeași taxonomie precum postarea curentă

en: Custom Taxonomy Name
ro: Nume Taxonomie Curentă

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
ro: Lăsați gol dacă folosiți acest modul la un Proiect sau o Postare. Altfel, scrieți numele taxonomiei pentru a face opțiunea 'În aceeași categorie' să lucreze corect

en: Hide Previous Post Link
ro: Ascunde Linkul Postării Anterioare

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
ro: Aici puteți alege dacă să ascundeți sau să arătați linkul postării anterioare

en: Hide Next Post Link
ro: Ascunde Linkul Următoarei Postări

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
ro: Aici puteți alege dacă să ascundeți sau să arătați linkul postării următoare

en: Previous Link Text
ro: Text Link Anterior

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ro: Definiți textul pentru linkul anterior. Puteți folosi variabila <strong>%title</strong> pentru a include titlul postării. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Next Link Text
ro: Text Următorul Link

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ro: Definiți textul pentru următorul link. Puteți folosi variabila <strong>%title</strong> pentru a include titlul postării. Lăsați gol pentru valorile implicite.

en: Fullwidth Header
ro: Antet cu Lățime Completă

en: Title Styling
ro: Stil titlu

en: Subhead Styling
ro: Stil subtitlu

en: Content Styling
ro: Stil conținut

en: Subhead
ro: Subtitlu

en: Button One
ro: Buton O

en: Button Two
ro: Două Butoane

en: Header Container
ro: Titlu Container

en: Header Image
ro: Imagine Antet

en: Scroll Down Button
ro: Buton Derulare În Jos

en: Enter your page title here.
ro: Introduceți titlul paginii aici

en: Subheading Text
ro: Textul Subtitlului

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
ro: Dacă doriți să utilizați un subtitlu, adăugați aici. Subtitlul dvs.va apărea sub titlu, cu font mic.

en: Text & Logo Orientation
ro: Orientare text & logo

en: Make Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
ro: Aici puteți alege dacă antetul se extinde la dimensiunea întregului ecran.

en: Show Scroll Down Button
ro: Arată buton derulare în jos

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
ro: Aici puteți alege dacă se afișează butonul de derulare în jos.

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
ro: Alegeți o iconiță de afișat pentru butonul de derulare în jos.

en: Scroll Down Icon Color
ro: Culoare iconiță derulare în jos

en: Scroll Down Icon Size
ro: Mărime iconiță derulare în jos

en: Title Font Color
ro: Culoare font titlu

en: Subhead Font Color
ro: Culoare font subtitlu

en: Content Font Color
ro: Culoare font conținut

en: Text Max Width
ro: Text Lățime

en: Button %1$s Text
ro: Text buton %1$s

en: Enter the text for the Button.
ro: Introduceți textul pentru buton.

en: Button %1$s URL
ro: URL buton %1$s

en: Enter the URL for the Button.
ro: Introduceți URL pentru buton.

en: Background Image URL
ro: URL imagine fundal

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
ro: Dacă este activată, imaginile dvs. de fundal vor avea o poziție fixă când defilați, creând un efect de paralaxă distractiv.

en: Logo Image URL
ro: URL imagine logo

en: Logo Image Alternative Text
ro: Logo-Ul Imagine Text Alternativ

en: Logo Title
ro: Logo-Ul Titlu

en: Text Vertical Alignment
ro: Aliniere verticală text

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
ro: Această setare determină alinierea verticală a conținutului dumneavoastră. Conținutul dumneavoastră poate fi fie centrat vertical, fie aliniat jos.

en: Header Image URL
ro: URL imagine antet

en: Image Vertical Alignment
ro: Aliniere verticală imagine

en: This controls the orientation of the image within the module.
ro: Aceasta controlează orientarea imaginii în interiorul modulului.

en: Fullwidth Menu
ro: Meniu cu Lățime Completă

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu Link
ro: Link Meniu

en: Active Menu Link
ro: Link Meniu Activ

en: Dropdown Menu Container
ro: Conținut Meniu Listă

en: Dropdown Menu Links
ro: Linkuri Meniu Listă

en: Select a menu that should be used in the module
ro: Selectați un meniu care să fie utilizat în modul

en: Click here to create new menu
ro: Faceți click aici pentru a crea un meniu nou

en: Sub-Menus Open
ro: Deschidere Submeniuri

en: Downwards
ro: În jos

en: Upwards
ro: În sus

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
ro: Aici puteți alege direcția pe care submeniurile dvs. vor deschide. Puteți alege să fie deschise în jos sau în sus.

en: Make Menu Links Fullwidth
ro: Face Meniul De Link-Uri Полноширинный

en: Active Link Color
ro: Culoare legătură activă

en: Dropdown Menu Background Color
ro: Culoare fundal meniu vertical

en: Dropdown Menu Line Color
ro: Culoare linie meniu vertical

en: Dropdown Menu Text Color
ro: Culoare text meniu vertical

en: Dropdown Menu Animation
ro: Animație meniu vertical

en: Fade
ro: Decolorează

en: Flip
ro: Întoarce

en: Mobile Menu Background Color
ro: Mobile Meniu Culoarea De Fundal

en: Mobile Menu Text Color
ro: Mobile Meniu Culoarea Textului

en: Home
ro: Acasă

en: Fullwidth Slider
ro: Slider cu Lățime Completă

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
ro: Această setare vă permite să activați săgețile de navigare pe pornit sau oprit.

en: Controls
ro: Controale

en: Show Slider Controls
ro: Afișare Controale Slider

en: Hide Slider Controls
ro: Ascundere Controale Slider

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina butonul de cerc din partea de jos a sliderului.

en: Fullwidth Portfolio
ro: Portfoliu de Lățime Completă

en: Portfolio Item
ro: Obiect Portofoliu

en: Item Overlay
ro: Suprapunere Obiect

en: Item Title
ro: Titlu Obiect

en: Navigation Arrows
ro: Săgeți Navigare

en: Title displayed above the portfolio.
ro: Titlul afișat deasupra portofoliului.

en: Carousel
ro: Carusel

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
ro: Controlați câte proiecte se afișează. Lăsați necompletat sau folosiți 0 pentru a nu limita cantitatea.

en: Turn the date display on or off.
ro: Activare sau dezactivare afișare dată

en: Automatic Carousel Rotation
ro: Rotație Automată Carusel

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ro: În cazul în care opțiunea aspect carusel este aleasă și doriți ca carusel să gliseze în mod automat, fără să fie nevoie ca vizitatorul să facă clic pe butonul următor, activați această opțiune și apoi reglați viteza de rotație mai jos, dacă doriți.

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
ro: Viteza de Rotație Automată Carusel (în milisecunde)

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
ro: Aici puteți desemna cât de repede se rotește caruselul, în cazul în care opțiunea "Rotație Automată Carusel"este activată mai sus. Cu cât numărul este mai mare, cu atât mai lungă este pauza între fiecare rotație. (Ex. 1000 = 1 sec)

en: Fullwidth Map
ro: Hartă cu Lățime Completă

en: Code
ro: Cod

en: Fullwidth Code
ro: Cod lățime completă

en: Fullwidth Image
ro: Imagine lățime completă

en: Open In Lightbox
ro: Deschide în Căsuța de Stocare

en: Fullwidth Post Title
ro: Titlu postare lățime completă

en: Fullwidth Post Slider
ro: Glisant Postare pe toată Lățimea

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
ro: Definiți textul care va fi afișat pe butonul "Read More". Lasați gol pentru valoarea implicită ( Citește mai multe )

en: Transparent Background Color
ro: Culoare de Fundal Transparentă

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
ro: Activarea acestei opțiuni va elimina culoarea de fundal a acestei secțiuni, permițând culorii sau imaginii de fundal ale siteului să apară în loc.

en: Show Inner Shadow
ro: Afișare Umbră Interioară

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
ro: Aici puteți selecta dacă secțiunea are sau nu umbră interioară. Aceasta poate arăta foarte bine atunci când aveți fundaluri sau imagini de fundal colorate.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
ro: Dacă este activată, imaginea de fundal va rămâne fixată când defilați, creând un efect amuzant de paralaxă.

en: Keep Custom Padding on Mobile
ro: Păstrează apropierea predefinită pe mobil

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
ro: Permite ca apropierea predefinită să fie reținută pe ecranele mobile

en: Make This Section Fullwidth
ro: Face În Această Secțiune Полноширинный

en: Use Custom Width
ro: Utilizează lățime predefinită

en: Unit
ro: Unitate

en: px
ro: pixeli

en: Custom Width
ro: Lățime predefinită

en: Equalize Column Heights
ro: Egalizează înălțimea coloanelor

en: Use Custom Gutter Width
ro: Utilizarea Personalizate Lățimea Jgheabului

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
ro: Aceasta va modifica eticheta secțiunii din builder pentru o identificare mai ușoară când este lăsată în bară.

en: Make This Row Fullwidth
ro: Extinde acest rând la lățime completă

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
ro: Activați această opțiune pentru a extinde lățimea acestui rând până la marginea ferestrei browserului.

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
ro: Modificați în Da dacă doriți să ajustați lățimea acestui rând la o lățime non-standard.

en: Define custom width for this Row
ro: Definește lățimea predefinită pentru acest rând

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
ro: Activați această opțiune pentru a determina personalizate Lățime jgheaburi pentru această comandă.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
ro: Ajustează distanța dintre fiecare coloană din acest rând.

en: Keep Column Padding on Mobile
ro: Păstrați o coloană de umplutură pe mobil

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
ro: Acest lucru se va schimba eticheta de comandă în Builder pentru a facilita identificarea, când s-a prabusit.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
ro: Eroare de autentificare. Nu puteți vizualiza acest element.

en: Authentication failed. You are not logged in.
ro: Eroare de autentificare. Nu sunteți autentificat.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
ro: Eroare de autentificare. Nu aveți permisiunea de a vizualiza acest element.

en: Loading preview...
ro: Descărcarea de previzualizare...

en: Link Disabled
ro: Comunicarea Este Dezactivat

en: During preview, link to different page is disabled
ro: În intervalul de previzualizare, o trimitere la o altă pagină este dezactivat

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
ro: Scheme

[ctx: Layout type singular name]
en: Layout
ro: Schemă

[ctx: Layout item]
en: Add New
ro: Adaugă Nou

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
ro: de <strong>%1$s</strong>

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
ro[0]: 1 Comentariu
ro[1]: %s Comentarii
ro[2]: %s Comentarii
