valentis 1.0 - en to sv translation catalogue (1488 entries)

en: %1$s Font
sv: %1$s Typsnitt

en: %1$s Font Size
sv: %1$s Storlek på typsnitt

en: %1$s Text Color
sv: %1$s Textfärg

en: %1$s Letter Spacing
sv: %1$s Avstånd mellan bokstäver

en: %1$s Line Height
sv: %1$s Radavstånd

en: %1$s All Caps
sv: %1$s Endast versaler

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Upload an image
sv: Ladda upp en bild

en: Choose a Background Image
sv: Välj en bakgrundsbild

en: Set As Background
sv: Gör till bakgrund

en: Use Border
sv: Använd ram

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Border Color
sv: Färg på ram

en: Border Width
sv: Bredd på ram

en: Border Style
sv: Stil på ram

en: Custom Margin
sv: Anpassad marginal

en: Custom Padding
sv: Anpassad padding

en: Use Custom Styles for %1$s
sv: Använda Egna Formatmallar för %1$s

en: %1$s Text Size
sv: %1$s Text Storlek

en: %1$s Background Color
sv: %1$s bakgrundsfärg

en: %1$s Border Width
sv: %1$s Gränsen Bredd

en: %1$s Border Color
sv: %1$s Gräns Färgen

en: %1$s Border Radius
sv: %1$s Gränsen Radie

en: Add %1$s Icon
sv: Lägg till %1$s Ikon

en: Default
sv: Standardinställning

en: %1$s Icon
sv: %1$s Ikon

en: %1$s Icon Color
sv: %1$s Ikon Färg

en: %1$s Icon Placement
sv: %1$s Ikonen Placering

en: Right
sv: Höger

en: Left
sv: Vänster

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
sv: Bara Visa Ikon På Hover för %1$s

en: %1$s Hover Text Color
sv: %1$s Sväva Text Färg

en: %1$s Hover Background Color
sv: %1$s Hovring Bakgrunds Färgen

en: %1$s Hover Border Color
sv: %1$s Sväva Border Färg

en: %1$s Hover Border Radius
sv: %1$s Sväva Border Radie

en: %1$s Hover Letter Spacing
sv: %1$s Sväva teckenavstånd

en: Before
sv: Innan

en: Main Element
sv: Huvudelement

en: After
sv: Efter

en: Hex Value
sv: Färgvärde

en: Choose Custom Color
sv: Välj anpassad färg

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Choose image
sv: Sök bild

en: Set image
sv: Använd bild

en: Top
sv: Ovantill

en: Bottom
sv: Nertill

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Advanced Design Settings
sv: Avancerade design-inställningar

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att komma åt inställningar

en: Content
sv: Innehåll

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
sv: Här kan du ange innehållet som placeras i den aktuella fliken.

en: Add New Item
sv: Lägg till nytt objekt

en: Add New %s
sv: Lägg till ny %s

en: %1$s %2$s Settings
sv: %1$s %2$s inställningar

en: Item
sv: Objekt

en: Module
sv: Modul

en: Column
sv: Kolumn

en: Parallax Effect
sv: Parallax-effekt

en: Parallax Method
sv: Parallax-metod

en: True Parallax
sv: Verklig parallax

en: CSS ID
sv: CSS-id

en: CSS Class
sv: CSS-klass

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskydda. Ange lösenord för att visa kommentarer.

en: 0 Comments
sv: 0 kommentarer

en: 1 Comment
sv: 1 kommentar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre kommentarer

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare kommentarer <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: Submit Comment
sv: Skicka kommentar

en: Submit a Comment
sv: Skicka en kommentar

en: Leave a Reply to %s
sv: Lämna ett svar till %s

en: Add New Layout
sv: Lägg till ny layout

en: Edit Layout
sv: Redigera layout

en: New Layout
sv: Ny layout

en: All Layouts
sv: Alla layouter

en: View Layout
sv: Visa layout

en: Search Layouts
sv: Sök layouter

en: Nothing found
sv: Inget hittades

en: Nothing found in Trash
sv: Inget hittades i papperskorgen

en: Scope
sv: Omfattning

en: Layout Type
sv: Typ av layout

en: Module Width
sv: Modulbredd

en: Category
sv: Kategori

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
sv: <strong>%1$s</strong>-gränssnittskomponentfältet har skapats. Du kan skapa fler fält då du är klar med  sidans uppdatering och du kan se alla fält.

en: Replace the existing content with loaded layout
sv: Ersätt befintligt innehåll med den nya layouten

en: Load
sv: Ladda

en: Delete
sv: Radera

en: You have not saved any items to your valentis Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
sv: Du har inte sparat några föremål i ditt valentis-bibliotek ännu. När ett föremål har sparat till ditt bibliotek kommer det att dyka upp här för enkel användning.

en: Configuration error
sv: Konfigurationsfel

en: Please enter first name
sv: Vänligen ange namn

en: Incorrect email
sv: Felaktig e-postadress

en: Configuration error: List is not defined
sv: Konfiguration av felet: Listan är inte definierat

en: Subscribed - look for the confirmation email!
sv: Registrerad - kolla efter bekräftelsemeddelandet!

en: Configuration error: api key is not defined
sv: Konfigurationsfel: api-nyckel är inte definierat

en: Aweber: Wrong configuration data
sv: Aweber: Fel konfiguration data

en: Nonce failed.
sv: Nonce misslyckats.

en: Authorization code is empty.
sv: Behörighetskoden är tom.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
sv: Tillstånd koden är ogiltig. Försök återskapa den och klistra in i den nya koden.

en: Aweber API Exception
sv: Aweber API Undantag

en: Type
sv: Typ

en: Message
sv: Meddelande

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Nonce failed
sv: Nonce misslyckades

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projektet

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Project
sv: Lägg Till Nya Projekt

en: Edit Project
sv: Edit-Projektet

en: New Project
sv: Nytt Projekt

en: All Projects
sv: Alla Projekt

en: View Project
sv: Syfte Med Projektet

en: Search Projects
sv: Sök Projekt

en: Project Categories
sv: Projektet Kategorier

en: Project Category
sv: Projektet Kategori

en: Search Categories
sv: Sök Kategorier

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: Parent Category
sv: Förälder Kategori

en: Parent Category:
sv: Förälder Kategori:

en: Edit Category
sv: Redigera Kategori

en: Update Category
sv: Uppdatera Kategori

en: Add New Category
sv: Lägg Till Ny Kategori

en: New Category Name
sv: Nya Kategorins Namn

en: Categories
sv: Kategorier

en: Project Tags
sv: Projektet Taggar

en: Project Tag
sv: Projektet Tag

en: Search Tags
sv: Sök Taggar

en: All Tags
sv: Alla Taggar

en: Parent Tag
sv: Rottagg

en: Parent Tag:
sv: Förälder Tag:

en: Edit Tag
sv: Redigera Tagg

en: Update Tag
sv: Uppdatering Tag

en: Add New Tag
sv: Lägg Till Ny Etikett

en: New Tag Name
sv: Nya Tag Namn

en: Tags
sv: Taggar

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
sv: Du använder insticksprogrammet %1$s. Vi rekommenderar att du rensar insticksprogrammens cache efter att du uppdaterat temat.

en: Clear Plugin Cache
sv: Rensa insticksprogrammens cache

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
sv: Builder-filer kan också cachas i din webbläsare. Rensa webbläsarens cache.

en: Clear Browser Cache
sv: Rensa webbläsarens cache

en: Builder Cache Warning
sv: Builder cachevarning

en: The valentis Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
sv: valentis Builder har uppdaterats, men din webbläsare laddar en gammal, cachad version. Att ladda gamla filer kan göra att programmet slutar fungera.

en: Reload The Builder
sv: Ladda om Builder

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
sv: Om du ser denna varning trots att du har rensat insticksprogrammens och webbläsarens cache, kan filerna ha cachats på DNS- eller servernivå. Kontakta din värd eller CDN för att få hjälp.

en: valentis Builder Timeout
sv: Tidsgräns för valentis Builder

en: Save & Exit
sv: Spara & avsluta

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
sv: WP_DEBUG är aktiverat. Inaktivera denna inställning i wp-config.php

en: Disable Debug Mode
sv: Inaktivera felsökningsläge

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
sv: Du använder insticksprogram från tredje part. Inaktivera varje plugin en åt gången för att se om en orsakar en konflikt.

en: Manage Your Plugins
sv: Hantera insticksprogram

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
sv: Du använder en gammal version av Wordpress. Vänligen uppgradera.

en: Upgrade WordPress
sv: Uppgradera WordPress

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the valentis Theme Options in the future
sv: Öka din PHP-minnesgräns till 128M. Du kan senare återställa värdet till standardvärdet via valentis-temaalternativen

en: Increase Your Memory Limit Now
sv: Höj din minnesgräns nu

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
sv: Du använder en gammal version av temat. Den senaste versionen är %1$s

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Disable Memory Limit Increase
sv: Inaktivera höjning av minnesgräns

en: valentis Role Editor Settings
sv: Inställningar för valentis-rollredigerare

en: valentis Builder Layout
sv: Layout för valentis Builder

en: valentis Builder Layouts
sv: Layouts för valentis Builder

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
sv: Kontrollera fälten nedan för att kontrollera att du angett korrekt information.

en: Please, fill in the following fields:
sv: Vänligen fyll i följande områden:

en: Please, fix the following errors:
sv: Var god lös följade fel:

en: Invalid email
sv: Ogiltiga e-post

en: Captcha
sv: Robotfilter

en: Prev
sv: Föregående

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: You entered the wrong number in captcha.
sv: Du angav fel nummer i robotfiltret.

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
sv: Obehörig åtkomst. Förhandsgranskning inte kan nås utanför %1$s.

en: Clear
sv: Rensa

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Current Color
sv: Nuvarande färg

en: Your memory limit has been increased
sv: Din minnesgräns har höjts

en: Your memory limit can't be changed automatically
sv: Din minnesgräns kan inte ändras automatiskt

en: Name
sv: Namn

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Column %s Background Image
sv: Kolumn %s bakgrundsbild

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
sv: Om angiven, kommer denna bild att användas som bakgrund för denna modul. För att ta bort en bakgrundsbild kan du helt enkelt radera URL från fältet för inställningar.

en: Column %s Parallax Effect
sv: Kolumn %s parallaxeffekt

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
sv: Här kan du välja om du vill använda parallax-effekter för den framhävda bilden eller ej

en: Column %s Parallax Method
sv: Kolumn %s parallaxmetod

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
sv: Här kan du välja vilken parallax-metod du vill använda för den framhävda bilden

en: Column %s Background Color
sv: Kolumn %s bakgrundsfärg

en: Column %s Custom Padding
sv: Kolumn %s anpassad ytterkant

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
sv: Justera padding till specifika värden eller lämna tom för att använda standard-padding.

en: Column %s CSS ID
sv: Kolumn %s CSS-ID

en: Column %s CSS Class
sv: Kolumn %s CSS-klass

en: Column %s before
sv: Kolumn %s före

en: Column %s Main Element
sv: Kolumn %s huvudelement

en: Column %s After
sv: Kolumn %s efter

en: Thanks for contacting us
sv: Tack för att du kontaktat oss

en: Submit
sv: Skicka

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Day
sv: Dag

en: Hour(s)
sv: Timme(s)

en: Hrs
sv: Tim

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: Second(s)
sv: Andra(s)

en: Sec
sv: Sek

en: First Name
sv: Förnamn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Email
sv: E-post

en: All
sv: Alla

en: Login as %s
sv: Logga in som %s

en: Login
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Search
sv: Sökning

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Save
sv: Spara

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Publish
sv: Publicera

en: Visual
sv: Visuell

en: Add Media
sv: Lägg till media

en: Insert Media
sv: Infoga media

en: Update Gallery
sv: Uppdatera galleri

en: Find
sv: Hitta

en: Geocode was not successful for the following reason
sv: Geo-kod lyckades inte av följande orsak

en: Geocoder failed due to
sv: Geo-kod misslyckades på grund av

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
sv: Ogiltig Pin- och adressinformation. Var god försök igen.

en: General
sv: Allmän

en: Change API Key
sv: Ändra API-nyckel

en: Generate From Video
sv: Skapa från video

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Lock
sv: Lås

en: Unlock
sv: Låsa upp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enable
sv: Aktivera

en: Save to Library
sv: Spara till bibliotek

en: Row
sv: Rad

en: Section
sv: Sektion

en: Disable Global
sv: Inaktivera globalt

en: Insert Module
sv: Infoga modul

en: Insert Columns
sv: Infoga kolumner

en: Insert Section
sv: Infoga sektion

en: Insert Row
sv: Infoga rad

en: New Module
sv: Ny modul

en: New Row
sv: Ny rad

en: New Section
sv: Ny sektion

en: Add From Library
sv: Lägg till från bibliotek

en: Add to Library
sv: Lägg till i bibliotek

en: loading...
sv: laddar...

en: Regular
sv: Vanlig

en: Fullwidth
sv: Helbredd

en: Specialty
sv: Specialitet

en: Choose Layout
sv: Välj layout

en: Clear Layout
sv: Töm layout

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
sv: Allt innehåll på nuvarande sida kommer förloras. vill du fortsätta?

en: Load From Library
sv: Ladda från bibliotek

en: Predefined Layouts
sv: Fördefinierade layouter

en: Replace existing content.
sv: Byt ut existerande innehåll.

en: Portability
sv: Bärbarhet

en: Exporting your valentis Builder Layout will create a JSON file that can be imported into a different website.
sv: När du exporterar din valentis Builder-layout skapas en JSON-fil som kan importeras på en annan webbplats.

en: Export File Name
sv: Den exporterade filens namn

en: Export valentis Builder Layout
sv: Exportera valentis Builder-layout

en: Importing a previously-exported valentis Builder Layout file will overwrite all content currently on this page.
sv: Vid import av en tidigare exporterad valentis Builder-layout skrivs allt nuvarande innehåll på denna sidan över.

en: Select File To Import
sv: Välj fil att importera

en: Download backup before importing
sv: Ladda ner säkerhetskopia före import

en: Import valentis Builder Layout
sv: Importera valentis Builder-layout

en: No File Selected
sv: Ingen fil har valts

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Include General Settings
sv: Inkludera allmänna inställningar

en: Include Advanced Design Settings
sv: Inkludera avancerade design-inställningar

en: Include Custom CSS
sv: Inkludera anpassad CSS

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
sv: Välj kategori(er) för ny mall eller skriv in ett nytt namn (valfritt)

en: Template Name
sv: Mallnamn

en: Selective Sync
sv: Selektiv synkning

en: Please select at least 1 tab to save
sv: Vänligen välj minst 1 flik att spara

en: Save as Global
sv: Spara som global

en: Make this a global item
sv: Gör detta till ett globalt föremål

en: Create New Category
sv: Skapa ny kategori

en: Add To Categories
sv: Lägg till i kategorier

en: Here you can add the current item to your valentis Library for later use.
sv: Här kan du lägga till det nuvarande objektet i ditt valentis-bibliotek för senare användning.

en: Save your current page to the valentis Library for later use.
sv: Spara din nuvarande sida till valentis-biblioteket för senare användning.

en: Page Settings
sv: Sidinställningar

en: Editing History
sv: Redigeringshistorik

en: History States
sv: Händelselägen

en: Exit Visual Builder
sv: Avsluta visuellt kontruktionsverktyg

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
sv: Du har inte behörighet att redigera modulen, raden eller avsnittet i detta delningstest.

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
sv: Målet i ett delningstest kan inte flyttas inom ett delningstestsubjekt. För att göra detta måste du först avsluta delningstestet.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
sv: Delningstestsubjektet kan inte flyttas inom ett delningstestmål. För att göra detta måste du först avsluta delningstestet.

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
sv: Ett mål som har placerats inuti ett delningstestsubjekt kan inte flyttas utanför delningstestsubjektet. Du kan avsluta delningstestet och starta ett nytt om du vill göra denna förändring.

en: The section should have at least one row.
sv: Avsnittet bör ha minst en rad.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
sv: Du kan inte lägga till globala moduler i globala sektioner eller rader

en: 3 column row can't be used in this column.
sv: 3 kolumnsrad kan inte användas i den här kolumnen.

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Desktop View
sv: Skrivbordsvy

en: Tablet View
sv: Surfplattevy

en: Phone View
sv: Mobilvy

en: Save To Library
sv: Spara till bibliotek

en: Expand Settings
sv: Expandera inställningar

en: Collapse Settings
sv: Komprimera inställningar

en: Save as Draft
sv: Spara som utkast

en: Expand Modal
sv: Expandera modal

en: Contract Modal
sv: Komprimera modal

en: Resize Modal
sv: Storleksändra modal

en: Snap to Left
sv: Lås till vänster

en: Separate Modal
sv: Separera modal

en: Discard All Changes
sv: Förkasta ändringar

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Move Section
sv: Flytta sektion

en: Section Settings
sv: Sektionsinställningar

en: Duplicate Section
sv: Duplicera sektion

en: Save Section To Library
sv: Spara urval till bibliotek

en: Delete Section
sv: Radera sektion

en: Add New Section
sv: Lägg till ny sektion

en: Move Row
sv: Flytta rad

en: Row Settings
sv: Radinställningar

en: Duplicate Row
sv: Duplicera rad

en: Save Row To Library
sv: Spara rad till bibliotek

en: Delete Row
sv: Radera rad

en: Change Column Structure
sv: Ändra kolumnstruktur

en: Add New Row
sv: Lägg till ny rad

en: Move Module
sv: Flytta modul

en: Module Settings
sv: Modulinställningar

en: Duplicate Module
sv: Duplicera modul

en: Save Module To Library
sv: Spara modul till bibliotek

en: Delete Module
sv: Radera modul

en: Add New Module
sv: Lägg till ny modul

en: Unsaved changes will be lost if you leave the valentis Builder at this time.
sv: Osparade ändringar kommer förloras om du lämnar valentis Builder nu.

en: Modules
sv: Moduler

en: Rows
sv: Rader

en: Sections
sv: Sektioner

en: Layouts
sv: Layouter

en: Global/not Global
sv: Global/inte Global

en: not Global
sv: inte Global

en: you don't have sufficient permissions to access this page
sv: du har inte tillräcklig behörighet för att komma åt denna sida

en: Center
sv: Mitten

en: Justified
sv: Marginaljusterad

en: Select a menu
sv: Välj en meny

en: No Comments
sv: Inga kommentarer

en: %d Comments
sv: %d Kommentarer

en: Posts by %s
sv: Inlägg av %s

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
sv: För tillfället finns inga projekt tillskrivna till en kategori.

en: Dotted
sv: Prickad

en: Dashed
sv: Streckad

en: Double
sv: Dubbel

en: Groove
sv: Nedsänkning

en: Ridge
sv: Upphöjning

en: Inset
sv: Insida

en: Outset
sv: Utsida

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att exportera innehållet på denna webbplats.

en: Manage Categories
sv: Hantera kategorier

en: Use Default Editor
sv: Använd standardredigeraren

en: Use The valentis Builder
sv: Använd valentis-byggaren

en: Use Visual Builder
sv: Använd visuellt kontruktionsverktyg

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
sv: Här kan du skapa nya fält för gränssnittskomponenter att användas i sidofältsmodulen

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
sv: Obs: om du ger ditt fält för gränssnittskomponenter "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" eller "sidebar 5" skapar konflikter med detta tema

en: Widget Name
sv: Namn på gränssnittskomponent

en: Create
sv: Skapa

en: Fullwidth Module
sv: Modul med full bredd

en: Fullwidth Section
sv: Sektion med full bredd

en: Specialty Section
sv: Special-sektion

en: Template Type
sv: Mallsort

en: New Template Settings
sv: Nya mall-inställningar

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
sv: Fullbreddsmodulen kan inte användas utanför fullbreddssektionen.

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
sv: Stillbilder kan inte genereras från den här videotjänsten och/eller detta videoformat

en: No available options for this configuration.
sv: Inga val är tillgängliga för denna konfiguration.

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
sv: Du är på väg att uppdatera en global modul. Denna förändring kommer användas på alla sidor där du använder denna modul. Tryck OK om du vill uppdatera denna modul

en: You cannot add global rows into global sections
sv: Du kan inte lägga till globala rader i globala sektioner

en: Map Pin Address cannot be empty
sv: Kartlägg Pin-adress kan inte vara tom

en: You do not have permission to unlock this section.
sv: Du har inte behörighet att låsa upp i detta avsnitt.

en: You do not have permission to unlock this row.
sv: Du har inte behörighet att låsa upp denna rad.

en: You do not have permission to unlock this module.
sv: Du har inte behörighet att låsa upp denna modul.

en: You do not have permission to perform this task.
sv: Du har inte behörighet att utföra den här uppgiften.

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
sv: Det går inte att utföra kopiera/klistra in processen på grund av att inavailability av localStorage funktionen i din webbläsare. Använd senaste moderna webbläsare (Chrome, Firefox, eller Safari) för att utföra kopiera/klistra in-process

en: Invalid Color
sv: Ogiltig Färg

en: Sales
sv: Försäljning

en: Total
sv: Totalt

en: Unauthorized Action
sv: Obehörig åtgärd

en: Select Split Testing Subject
sv: Välj

en: You have activated the valentis Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
sv: Du har aktiverat valentis Leads Split Testing-systemet. Med delningstester kan du skapa olika elementvariationer på din sida för att få veta vilken variant som har den mest positiva inverkan på ditt måls omräkningsfaktor. Välj avsnitt, rad eller modul som du vill göra ett delningstest på efter att ha stängt detta fönster.

en: Select Your Goal
sv: Välj ditt mål

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, valentis will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then valentis will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
sv: Grattis, du har valt ett subjekt för delningstestet! Nu måste du välja ditt mål. Efter att ha stängt detta fönster, välj avsnitt, rad eller modul som du vill använda som mål. Beroende på vilket element du väljer kommer valentis att spåra relevanta omräkningsfaktorer för klick, läsningar eller försäljning. Om du till exempel väljer en Uppmaningsmodul som ditt mål kommer valentis att spåra hur variationer i dina testobjekt påverkar hur ofta besökare läser och klickar på knappen i din Uppmaningsmodul. Själva testobjektet kan också väljas som mål.

en: Configure Subject Variations
sv: Konfigurera subjektvariationer

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
sv: Grattis, ditt delningstest är redo för körning! Du kommer att märka att delningstestets subjekt har kopierats. Variationerna i delningstestet kommer att visas för dina besökare och statistik kommer att samlas in för att få reda på vilken variant som ger den högsta omräkningsfaktorn. Ditt test kommer att börja när du sparar den här sidan.

en: Select Split Testing Winner
sv: Välj delningstestets vinnare

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
sv: Innan delningstestet avslutas måste du välja vilken variant du vill behålla. Välj din favorit eller subjektet med högsta omräkningsfaktor. Alternativa delningstestsubjekt kommer att tas bort.

en: You need to select a split testing subject first.
sv: Först måste du välja ett subjekt för delningstestet.

en: Select Split Testing Goal
sv: Välj mål för delningstest

en: You need to select a split testing goal first.
sv: Först måste du välja ett mål för delningstestet.

en: Select A Different Goal
sv: Välj ett annat mål

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
sv: Detta element kan inte användas som mål för ditt delningstest. Välj en annan modul eller ett annat avsnitt.

en: Can't Save Layout
sv: Kan inte spara layout

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
sv: Du kan inte spara layouten medan ett delningstest körs. Avsluta delningstestet och försök igen.

en: Can't Save Section
sv: Kan inte spara avsnitt

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
sv: Du kan inte spara detta avsnitt medan ett delningstest körs. Avsluta delningstestet och försök igen.

en: Can't Save Row
sv: Kan inte spara rad

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
sv: Du kan inte spara denna rad medan ett delningstest körs. Avsluta delningstestet och försök igen.

en: Can't Save Module
sv: Kan inte spara modul

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
sv: Du kan inte spara denna modul medan ett delningstest körs. Avsluta delningstestet och försök igen.

en: Can't Load Layout
sv: Kan inte ladda layout

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
sv: Du kan inte ladda en ny layout medan ett delningstest körs. Avsluta delningstestet och försök igen.

en: Can't Clear Layout
sv: Kan inte radera layout

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
sv: Du kan inte rensa en layout medan ett delningstest körs. Avsluta delningstestet och försök igen.

en: Can't Import/Export Layout
sv: Kan inte importera/exportera layout

en: You cannot import or export a layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
sv: Du kan inte importera eller exportera en layout medan ett split-test körs. Slutför split-testet och försök sedan igen.

en: Can't Move Goal
sv: Målet kan inte flyttas

en: Can't Move Subject
sv: Subjektet kan inte flyttas

en: Can't Clone Section
sv: Kan inte klona avsnitt

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
sv: Detta avsnitt kan inte kopieras eftersom det innehåller ett delningstestmål. Mål kan inte kopieras. För att göra detta måste du först avsluta delningstestet.

en: Can't Clone Row
sv: Kan inte klona rad

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
sv: Denna rad kan inte kopieras eftersom den innehåller ett delningstestmål. Mål kan inte kopieras. För att göra detta måste du först avsluta delningstestet.

en: Can't Remove Section
sv: Kan inte radera avsnitt

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
sv: Detta avsnitt kan inte tas bort eftersom det innehåller ett delningstestmål. Mål kan inte raderas. För att göra detta måste du först avsluta delningstestet.

en: Can't Remove Row
sv: Raden kan inte raderas

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
sv: Denna rad kan inte tas bort eftersom den innehåller ett delningstestmål. Mål kan inte raderas. För att göra detta måste du först avsluta delningstestet.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
sv: Delningstestet kräver minst två subjektvariationer. Denna variation kan inte tas bort förrän ytterligare varianter har lagts till.

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
sv: Delningstestet kräver minst två subjektvariationer. Denna variation kan inte tas bort förrän ytterligare varianter har lagts till

en: Subject
sv: Subjekt

en: Impressions
sv: Intryck

en: Clicks
sv: Klick

en: Clickthrough Rate
sv: Klickfrekvens

en: Reads
sv: Läsningar

en: Reading Rate
sv: Läsningsfrekvens

en: Stays
sv: Vistelser

en: Bounce Rate
sv: Avvisningsfrekvens

en: Goal Views
sv: Målvisningar

en: Goal Reads
sv: Målläsningar

en: Engagement Rate
sv: Engagemangsfrekvens

en: Conversion Goals
sv: Omräkningsmål

en: Conversion Rate
sv: Omräkningsfaktor

en: Shortcode Conversions
sv: Kortkodsomräkningar

en: Did
sv: Gjorde

en: Added
sv: Läggas till

en: Edited
sv: Redigerad

en: Removed
sv: Bort

en: Moved
sv: Flyttat

en: Expanded
sv: Utökad

en: Collapsed
sv: Kollapsade

en: Locked
sv: Låst

en: Unlocked
sv: Olåst

en: Cloned
sv: Klonade

en: Cleared
sv: Rensat

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Funktionshindrade

en: Copied
sv: Kopieras

en: Renamed
sv: Omdöpt

en: Loaded
sv: Laddad

en: Turned On
sv: Aktiverad

en: Turned Off
sv: Inaktiverad

en: Saved Section
sv: Sparade Avsnitt

en: Saved Row
sv: Sparade Rad

en: Saved Module
sv: Sparade Modul

en: Page
sv: Sida

en: Split Testing
sv: Delningstestning

en: Settings
sv: Inställningar

en: on Phone
sv: på telefon

en: on Tablet
sv: på surfplatta

en: on Desktop
sv: på skrivbord

en: The valentis Builder
sv: valentis-byggaren

en: % Comments
sv: % Kommentarer

en: by
sv: av

en: Rename
sv: Byt namn

en: Paste After
sv: Klistra In Efter

en: Split Test
sv: Delningstest

en: End Split Test
sv: Avsluta delningstest

en: Expand
sv: Expandera

en: Collapse
sv: Kollaps

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Enter a new name for this module
sv: Ange ett nytt namn för denna modul

en: See History
sv: Se Historia

en: View Stats
sv: Visa statistik

en: View Split Testing Stats
sv: Visa statistik för delningstest

en: Clone Section
sv: Duplicera sektion

en: Unlock Section
sv: Låsa Upp Avsnitt

en: Expand Section
sv: Expandera Avsnittet

en: Standard Section
sv: Standardsektion

en: Clone Row
sv: Duplicera rad

en: Change Structure
sv: Ändra struktur

en: Unlock Row
sv: Låsa Rad

en: Expand Row
sv: Expandera Raden

en: Add Row
sv: Lägg till rad

en: Insert Column(s)
sv: Infoga kolumn(er)

en: Clone Module
sv: Duplicera modul

en: Remove Module
sv: Ta bort modul

en: Unlock Module
sv: Låsa Upp Modul

en: Save & Add To Library
sv: Spara & lägg till i bibliotek

en: Load Layout
sv: Ladda layout

en: Insert Module(s)
sv: Infoga modul(er)

en: Disable Builder
sv: Avaktivera byggare

en: All content created in the valentis Builder will be lost. Previous content will be restored.
sv: Allt innehåll skapat i valentis-byggaren kommer förloras. Tidigare innehåll kommer återställas.

en: Do you wish to proceed?
sv: Vill du fortsätta?

en: All of your current page content will be lost.
sv: Allt ditt nuvarande innehåll på sidan kommer att förloras.

en: All advanced module settings in will be lost.
sv: Alla avancerad modulinställningar kommer att förloras.

en: Layout Name:
sv: Layout-namn:

en: Save And Add To Library
sv: Spara och lägg till i bibliotek

en: Add To Categories:
sv: Lägg till i kategorier:

en: Include General settings
sv: Inkludera allmänna inställningar

en: Include Advanced Design settings
sv: Inkludera avancerade design-inställningar

en: Here you can save the current item and add it to your valentis Library for later use as well.
sv: Här kan du spara det aktuella föremålet och även lägga till det i ditt valentis-bibliotek för senare användning.

en: Save as Global:
sv: Spara som global:

en: valentis Builder Settings
sv: Inställningar för valentis Builder

en: End Split Test?
sv: Avsluta delningstest?

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
sv: När ditt delningstest avslutas kommer du att bli ombedd att välja vilken subjektvariation du vill behålla. Återstående subjekt kommer att raderas.

en: Note: this process cannot be undone.
sv: Obs: denna process kan inte upphävas.

en: An Error Occurred
sv: Ett fel uppstod

en: For some reason, you cannot perform this task.
sv: Av någon anledning kan du inte utföra denna åtgärd.

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Save as Global Item
sv: Spara som globalt objekt

en: Set Winner Status
sv: Ange vinnarstatus

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
sv: Du använde ett globalt objekt som vinnare för delningstestet. Därför måste du välja mellan:

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the valentis Library)
sv: Spara vinnaren som ett globalt objekt (det valda subjektet kommer att synkroniseras och ditt globala objekt kommer att uppdateras i valentis-biblioteket)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
sv: Spara vinnaren som ett icke-globalt objekt (det valda subjektet kommer inte längre att vara ett globalt objekt och dina ändringar kommer inte att ändra det globala objektet)

en: Last 24 Hours
sv: De senaste 24 timmarna

en: Last 7 Days
sv: De senaste sju dagarna

en: Last Month
sv: Den senaste månaden

en: All Time
sv: Hela tiden

en: Summary &amp; Data
sv: Sammanfattning och data

en: Statistics are still being collected for this time frame
sv: Statistik samlas fortfarande in för denna tidsram

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
sv: Statistik kommer att visas då tillräckliga data samlats in

en: Split Testing Statistics
sv: Statistik för delningstest

en: Bounces
sv: Avvisningar

en: Goal Engagement
sv: Målengagemang

en: Conversions
sv: Omräkningar

en: Statistics are being collected
sv: Statistik samlas in

en: Refresh Stats
sv: Uppdatera statistik

en: End Split Test &amp; Pick Winner
sv: Slutför split-test och välj vinnare

en: Add Specialty Section
sv: Lägg till specialsektion

en: Mobile
sv: Mobil

en: Tablet
sv: Tablett

en: Desktop
sv: Skrivbordet

en: Enable Split Testing
sv: Aktivera delningstestning

en: Bounce Rate Limit
sv: Gräns för avvisningsfrekvens

en: Stats refresh interval
sv: Uppdateringsintervall för statistik

en: Hourly
sv: Per timme

en: Daily
sv: Daglig

en: Shortcode Tracking
sv: Kortkodsspårning

en: Shortcode for Tracking:
sv: Kortkod för spårning:

en: Color Picker Color Pallete
sv: Färgväljarens palett

en: Gutter Width
sv: Avstånd mellan kolumner

en: Light Text Color
sv: Ljus textfärg

en: Dark Text Color
sv: Mörk textfärg

en: Content Area Background Color
sv: Bakgrundsfärg för innehållsfältet

en: Section Background Color
sv: Bakgrundsfärg för avsnitt

en: Connecting...
sv: Ansluta...

en: Connection failed
sv: Anslutning misslyckades

en: Removing connection...
sv: Ta bort anslutning...

en: Done
sv: Gjort

en: Step 1:
sv: Steg 1:

en: Generate authorization code
sv: Skapa behörighetskod

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
sv: Steg 2: Klistra in behörighetskoden och klicka på "upprätta en anslutning" - knappen:

en: Make a connection
sv: Göra en anslutning

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
sv: Aweber är korrekt inställt. Du kan ta bort anslutningen här om du vill.

en: Remove the connection
sv: Ta bort anslutningen

en: Read more
sv: Läs mer

en: Theme Customizer
sv: Tema-anpassare

en: Module Customizer
sv: Modul-anpassare

en: Page Options
sv: Sidan Alternativ

en: Plugin Options
sv: Plugin Alternativ

en: Theme Options
sv: Tema Alternativ

en: valentis Library
sv: valentis-biblioteket

en: Builder Interface
sv: Interface Builder

en: Add/Delete Item
sv: Lägg Till/Ta Bort Objekt

en: Edit Item
sv: Redigera Objekt

en: Move Item
sv: Flytta Objekt

en: Disable Item
sv: Inaktivera Objekt

en: Lock Item
sv: Lås Objekt

en: Toggle valentis Builder
sv: Växla valentis Builder

en: Library Settings
sv: Inställningar För Dokumentbibliotek

en: Edit Global Items
sv: Redigera Globala Objekt

en: Settings Tabs
sv: Inställningar För Flikar

en: Advanced Settings
sv: Avancerade Inställningar

en: Settings Types
sv: Inställningar Typer

en: Edit Colors
sv: Redigera Färger

en: Edit Content
sv: Redigera Innehåll

en: Edit Fonts
sv: Ändra Teckensnitt

en: Edit Buttons
sv: Redigera-Knappar

en: Edit Configuration
sv: Redigera Konfigurationen

en: Module Use
sv: Modulen Använder

en: Administrator
sv: Administratör

en: Editor
sv: Redaktör

en: Author
sv: Författare

en: Contributor
sv: Bidragsgivare

en: valentis Role Editor
sv: valentis Roll Redaktör

en: Save valentis Roles
sv: Spara valentis Roller

en: Using the valentis Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
sv: Med hjälp av valentis Roll Editor, kan du begränsa de typer av åtgärder som kan vidtas av WordPress-användare av olika roller. Detta är ett bra sätt att begränsa de funktioner som är tillgängliga dina kunder eller gäst författarna för att säkerställa att de bara har den nödvändiga alternativ som är tillgängliga för dem.

en: Reset Roles
sv: Återställ Roller

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
sv: Alla dina nuvarande roll inställningar att sättas till standardvärden. Vill du fortsätta?

en: no
sv: inga

note: translators: 1: date, 2: time
en: on %1$s at %2$s
sv: på %1$s på %2$s

en: (Edit)
sv: (Redigera)

en: Reply
sv: Svara

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar moderering.

en: Enable Visual Builder
sv: Aktivera visuellt kontruktionsverktyg

en: Built For Any
sv: Byggd för vilken som

en: Built For
sv: Byggd för

en: Global Layout
sv: Global layout

en: Homepage Basic
sv: Webbsida - basic

en: Homepage Shop
sv: Webbsida - butik

en: Homepage Portfolio
sv: Webbsida - portfolio

en: Homepage Company
sv: Webbsida - företag

en: Homepage Corporate
sv: Webbsida - bolag

en: Homepage Extended
sv: Webbsida - utvidgad

en: Page Fullwidth
sv: Sida - helbredd

en: Page Right Sidebar
sv: Sida - höger sidofält

en: Page Left Sidebar
sv: Sida - vänster sidofält

en: Page Dual Sidebars
sv: Sida - dubbla sidofält

en: Portfolio Grid
sv: Portfolio - rutnät

en: Portfolio 1 Column
sv: Portfolio - en kolumn

en: Portfolio Fullwidth Carousel
sv: Portfolio - helbreddskarusell

en: Portfolio Fullwidth Grid
sv: Portfolio - helbreddsrutnät

en: Project Extended
sv: Projekt - förlängd

en: Project Extended 2
sv: Projekt förlängd 2

en: Blog Masonry
sv: Blogg - rutnät

en: Blog Standard
sv: Blogg - standard

en: Shop Basic
sv: Butik - basic

en: Shop Extended
sv: Butik - utvidgad

en: Splash Page
sv: Välkomstsida

en: Maintenance Mode
sv: Underhållsläge

en: Coming Soon
sv: Kommer snart

en: Landing Page
sv: Landningssida

en: About Me
sv: Om mej

en: About Us
sv: Om oss

en: Contact Us
sv: Kontakta oss

en: Our Team
sv: Vårt team

en: Creative Agency
sv: Kreativ byrå

en: Sales Page
sv: Försäljningssida

en: Case Study
sv: Fallstudie

en: Product Features
sv: Produktens egenskaper

en: Image
sv: Bild

en: Left To Right
sv: Vänster till höger

en: Right To Left
sv: Höger till vänster

en: Top To Bottom
sv: Uppifrån och ner

en: Bottom To Top
sv: Nerifrån och upp

en: Fade In
sv: Tona in

en: No Animation
sv: Ingen animation

en: Image URL
sv: Bildens URL

en: Choose an Image
sv: Ange som bild

en: Set As Image
sv: Ange som bild

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
sv: Ladda upp din önskade bild eller skriv in URL till bilden du vill visa.

en: Image Alternative Text
sv: Alternativ bildtext

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
sv: Detta anger den alternativa bildtexten. En kort beskrivning av din bild kan ges här.

en: Image Title Text
sv: Rubriktext för bild

en: This defines the HTML Title text.
sv: Detta anger HTML-titeltexten.

en: Open in Lightbox
sv: Öppna i Lightbox

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
sv: Här kan du välja om bilden borde öppnas i Lightbox eller inte. Observera: om du väljer att öppna bilden i Lightbox kommer URL-alternativen nedan att ignoreras.

en: Link URL
sv: Länkens URL

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
sv: Om du vill att din bild är en länk, ange destinationens URL här. Ingen länk kommer att skapas om detta fält lämnas tomt.

en: Url Opens
sv: URL öppnas

en: In The Same Window
sv: I samma fönster

en: In The New Tab
sv: I den nya fliken

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
sv: Här kan du välja om din länk öppnas i ett nytt fönster eller inte

en: Image Overlay
sv: Bildövertäckning

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
sv: Om aktiverad, kommer en övertäckande färg och ikon att visas när en besökare håller musen över bilden.

en: Overlay Icon Color
sv: Färg på övertäckningsikon

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
sv: Här kan du ange en skräddarsydd färg för övertäckningsikonen

en: Hover Overlay Color
sv: Färg på överlagring vid hovring

en: Here you can define a custom color for the overlay
sv: Här kan du ange en skräddarsydd färg för övertäckningen

en: Hover Icon Picker
sv: Ikonväljare vid hovring

en: Here you can define a custom icon for the overlay
sv: Här kan du ange en skräddarsydd ikon för övertäckningen

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
sv: Detta kontrollerar animationens riktning.

en: Remove Space Below The Image
sv: Ta bort tomrummet under bilden

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
sv: Här kan du välja ifall bilden borde ha tomrum under den eller inte.

en: Image Alignment
sv: Bildjustering

en: Here you can choose the image alignment.
sv: Här kan du välja justeringen av bilden.

en: Image Max Width
sv: Maximal bredd på bild

en: Force Fullwidth
sv: Sätt full bredd

en: Always Center Image On Mobile
sv: Centrera alltid bild i mobil

en: Disable on
sv: Avaktivera på

en: Phone
sv: Telefon

en: This will disable the module on selected devices
sv: Detta kommer att avaktivera modulen på valda verktyg

en: Admin Label
sv: Adminetikett

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
sv: Detta förändrar modulens etikett i byggaren för enkel identifikation.

en: Gallery
sv: Galleri

en: Caption
sv: Bildtext

en: Title
sv: Rubrik

en: Gallery Item
sv: Galleriföremål

en: Overlay
sv: Överlagring

en: Overlay Icon
sv: Överlagringsikon

en: Gallery Item Title
sv: Titel på galleriföremål

en: Gallery Item Caption
sv: Föremålsrubrik i galleri

en: Gallery Pagination
sv: Paginering i galleri

en: Pagination Active Page
sv: Paginering aktiv sida

en: Gallery Images
sv: Galleribilder

en: Slider
sv: Växlare

en: Grid
sv: Rutnät

en: Toggle between the various blog layout types.
sv: Växla mellan olika typer av blogglayouter.

en: Images Number
sv: Antal bilder

en: Define the number of images that should be displayed per page.
sv: Ange antalet bilder som visas per sida.

en: Show Title and Caption
sv: Visa rubrik och bildtext

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
sv: Här kan du välja att visa bildernas rubrik och bildtext om bilden har dem.

en: Show Pagination
sv: Visa paginering

en: Enable or disable pagination for this feed.
sv: Aktivera eller inaktivera paginering för detta flöde.

en: Dark
sv: Mörk

en: Light
sv: Ljus

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
sv: Här kan du välja om du vill att texten ska vara ljus eller mörk. Om du använder en mörk bakgrund bör texten vara ljus. Om din bakgrund är ljus bör texten vara mörk.

en: Automatic Animation
sv: Automatisk animering

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
sv: Om du vill att växlaren automatiskt går framåt, utan att besökaren behöver trycka på nästa-knappen, aktivera detta alternativ och justera växlingshastigheten nedan om du så vill.

en: Automatic Animation Speed (in ms)
sv: Automatisk animeringshastighet (i millisekunder)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
sv: Här kan du ange hur snabbt växlaren tonas bort mellan varje bild om du aktiverat 'Automatisk animering' ovan. Ju större nummer, desto längre paus mellan byten.

en: Zoom Icon Color
sv: Färg på inzoomad ikon

en: Video Icon
sv: Videoikon

en: Video MP4/URL
sv: Video MP4 URL

en: Upload a video
sv: Ladda upp en video

en: Choose a Video MP4 File
sv: Välj en video .MP4-fil

en: Set As Video
sv: Ange som video

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
sv: Ladda upp den önskade videon i .MP4-format eller skriv in videons URL

en: Video Webm
sv: Video .WEBM

en: Choose a Video WEBM File
sv: Välj en .WEBM-videofil

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
sv: Ladda upp .WEBM-versionen av din video här. Alla videoklipp bör laddas upp i både .MP4- och .WEBM-format för att säkerställa maximal kompatibilitet i alla webbläsare.

en: Image Overlay URL
sv: Bildoverlay URL

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
sv: Ladda upp bilden du önskar projicera över din video eller ange bildens URL. Du kan också skapa en stillbild från din video.

en: Play Icon Color
sv: Färg på spelarikon

en: Video Slider
sv: Videoväxlare

en: Play Button
sv: Spela-knapp

en: Thumbnail Item
sv: Miniatyrföremål

en: Slider Arrows
sv: Sliderpilar

en: Display Image Overlays on Main Video
sv: Visa bildoverlays på huvudvideo

en: Hide
sv: Dölj

en: Show
sv: Visa

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by valentis.
sv: Detta alternativ täcker spelarens gränssnitt på huvudvideon. Bilden kan endera laddas upp för varje videoinstallation eller skapas automatiskt av valentis.

en: Arrows
sv: Pilar

en: Show Arrows
sv: Visa pilar

en: Hide Arrows
sv: Dölj pilar

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
sv: Denna inställning slår på och av navigationspilarna.

en: Slider Controls
sv: Växlingskontroller

en: Use Thumbnail Track
sv: Använd rutnät för miniatyrer

en: Use Dot Navigation
sv: Använd punktnavigering

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
sv: Med denna inställning kan du välja mellan att använda rutnätet för miniatyrer under växlaren eller punktnavigering i växlarens nedre del.

en: Slider Controls Color
sv: Färg på växlingskontrollen

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
sv: Med denna inställning kan du göra växlingskontrollens färg endera mörk eller ljus. Växlingskontrollerna är endera pilarna i rutnätet för miniatyrer eller cirklarna i punktnavigeringen.

en: Thumbnail Overlay Color
sv: Miniatyr-överlagringsfärg

en: New Video
sv: Ny video

en: Video Settings
sv: Videoinställningar

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
sv: Detta byter videons etikett i byggaren för enkel identifikation.

en: Slider Arrows Color
sv: Färg på växlarens pilar

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
sv: Denna inställning gör växlingspilarnas färg endera mörk eller ljus.

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
sv: Här kan du välja färgen på din text. Om du använder en mörk bakgrund bör texten vara ljus. Om din bakgrund är ljus bör texten vara mörk.

en: Text Orientation
sv: Textens orientering

en: This controls the how your text is aligned within the module.
sv: Detta kontrollerar var din text placeras i modulen.

en: Here you can create the content that will be used within the module.
sv: Här kan du skapa innehållet som används inom modulen.

en: Max Width
sv: Maximal bredd

en: Blurb Image
sv: Blurb-bild

en: Blurb Title
sv: Blurb-titel

en: Blurb Content
sv: Blurb-innehåll

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
sv: Blurbens rubrik kommer att visas i fet stil under din Blurb-bild.

en: Url
sv: URL

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
sv: Om du vill göra en länk av din Blurb kan du ange URL:s destination här.

en: Use Icon
sv: Använd ikon

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
sv: Här kan du välja om den nedan angivna ikonen ska användas.

en: Icon
sv: Ikon

en: Choose an icon to display with your blurb.
sv: Välj en ikon att visa med din Blurb.

en: Icon Color
sv: Ikonens färg

en: Here you can define a custom color for your icon.
sv: Här kan du ange en anpassad färg för din ikon.

en: Circle Icon
sv: Cirkelikon

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
sv: Här kan du välja om den ovan valda ikonen ska visas i en cirkel.

en: Circle Color
sv: Cirkelns färg

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
sv: Här kan du ange en anpassad färg för cirkeln runt ikonen.

en: Show Circle Border
sv: Visa cirkelns kant

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
sv: Här kan du ange om du vill att cirkelns kant ska synas.

en: Circle Border Color
sv: Cirkelkantens färg

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
sv: Här kan du ange en anpassad färg för ikoncirkelns kant.

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
sv: Ladda upp en bild att visa i övre kanten av din blurb.

en: Image Alt Text
sv: Alternativ bildtext

en: Define the HTML ALT text for your image here.
sv: Ange den alternativa bildtexten här.

en: Image/Icon Placement
sv: Bild-/ikonplacering

en: Here you can choose where to place the icon.
sv: Här kan du välja var ikonen placeras.

en: Image/Icon Animation
sv: Bild-/ikonanimation

en: This will control how your blurb text is aligned.
sv: Detta kontrollerar placeringen av din blurbtext.

en: Input the main text content for your module here.
sv: Ange det huvudsakliga textinnehållet för din modul här.

en: Use Icon Font Size
sv: Använd typsnittsstorlek för ikon

en: Icon Font Size
sv: Typsnittsstorlek för ikon

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tab
sv: Flik

en: Tabs Controls
sv: Flik-kontroller

en: Active Tab
sv: Aktiv flik

en: Tabs Content
sv: Innehåll i tabbar

en: Active Tab Background Color
sv: Bakgrundsfärg för aktiv flik

en: Inactive Tab Background Color
sv: Bakgrundsfärg för inaktiv flik

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Tab Settings
sv: Flikinställningar

en: The title will be used within the tab button for this tab.
sv: Rubriken kommer att användas för flikknappen för denna flik.

en: Button
sv: Knapp

en: Slide Description
sv: Slide-beskrivning

en: Slide Title
sv: Slide-titel

en: Slide Button
sv: Slide-knapp

en: Slide Controllers
sv: Slide-kontroller

en: Slide Active Controller
sv: Aktiv kontroll för slide

en: Slide Image
sv: Diabild

en: Slide Arrows
sv: Slidepilar

en: Show Controls
sv: Visa kontroller

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
sv: Denna inställning slår på och av cirkelknapparna i nedre delen av växlaren.

en: Continue Automatic Slide on Hover
sv: Att fortsätta Automatisk Bild på Hover

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
sv: Vänder på detta kommer att möjliggöra automatiska skjut-för att fortsätta på musen.

en: Use Parallax effect
sv: Använd parallax-effekt

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
sv: Aktivering av detta alternativ ger din bakgrundsbild en fixerad position när du bläddrar neråt.

en: Parallax method
sv: Parallaxmetod

en: Define the method, used for the parallax effect.
sv: Ange metoden som används för parallaxeffekten.

en: Remove Inner Shadow
sv: Ta bort inre skugga

en: Background Image Position
sv: I Bakgrunden På Bilden Position

en: Top Left
sv: Överst Till Vänster

en: Top Right
sv: Överst Till Höger

en: Center Right
sv: Mitten Till Höger

en: Center Left
sv: Center-Vänster

en: Bottom Left
sv: Längst Ned Till Vänster

en: Bottom Center
sv: Längst Ner I Mitten

en: Bottom Right
sv: Längst Ner Till Höger

en: Background Image Size
sv: I Bakgrunden På Bilden Storlek

en: Fit
sv: Passar

en: Actual Size
sv: Verklig Storlek

en: Top Padding
sv: Topp-padding

en: Bottom Padding
sv: Botten-padding

en: Hide Content On Mobile
sv: Göm innehåll på mobil

en: Hide CTA On Mobile
sv: Göm CTA på mobil

en: Show Image / Video On Mobile
sv: Visa bild / video på mobil

en: New Slide
sv: Ny diabild

en: Slide Settings
sv: Inställningar för diabilder

en: Slide Description Container
sv: Beskrivningscontainer för bildspel

en: Heading
sv: Sidhuvud

en: Define the title text for your slide.
sv: Ange rubriktexten för din diabild.

en: Button Text
sv: Knapptext

en: Define the text for the slide button
sv: Ange texten för växlingsknappen

en: Button URL
sv: Knappens URL

en: Input a destination URL for the slide button.
sv: Ange en destination för växlingsknappens URL.

en: Cover
sv: Täcka

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
sv: Använd färgväljaren för att ange en bakgrundsfärg för denna modul.

en: Choose a Slide Image
sv: Välj en diabild

en: Set As Slide Image
sv: Ange som diabild

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
sv: Om en sådan angivits kommer denna bild att synas till vänster om din texten i din diabild. Ladda upp en bild eller lämna tom för en diabild med bara text.

en: Use Background Overlay
sv: Använd bakgrundsövertäckning

en: yes
sv: ja

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
sv: När aktiverad, kommer in skräddarsydd övertäckande färg att läggas över din bakgrundsbild och bakom dina slidersinnehåll.

en: Background Overlay Color
sv: Överlagringsfärg i bakgrunden

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
sv: Använd färgväljaren för att välja en färg till bakgrundsövertäckningen.

en: Use Text Overlay
sv: Använd textövertäckning

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
sv: När aktiverad, kommer en bakgrundsfärg att läggas bakom bildspelstexten för att göra läsbarheten lättare överbakgrundsbilder.

en: Text Overlay Color
sv: Färg på textövertäckning

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
sv: Använd färgväljaren för att välja färg till textövertäckningen.

en: Slide Image Vertical Alignment
sv: Vertikal placering av diabild

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
sv: Med denna inställning kan du ange den vertikala placeringen av din diabild. Din bild kan endera vara vertikalt centrerad eller placerad i nedre delen av din diabild.

en: Slide Video
sv: Diabildsvideo

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
sv: Om en sådan angivits kommer denna video att visas till vänster om texten i din diabild. Ange URL för Youtube eller Vimeo, eller lämna tom för en diabild med bara text.

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
sv: Ange din alternativa bildtext här om du angivit en diabild.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
sv: Här kan du välja om du vill att texten ska vara ljus eller mörk. Om du använder en mörk bakgrund bör texten vara ljus. Om din bakgrund är ljus bör texten vara mörk.

en: Background Video MP4
sv: Bakgrundsvideo .MP4

en: Choose a Background Video MP4 File
sv: Välj en bakgrundsvideo .MP4-fil

en: Set As Background Video
sv: Ange som bakgrundsvideo

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
sv: Alla videoklipp bör laddas upp i både .MP4- och .WEBM-format för att säkerställa maximal kompatibilitet i alla webbläsare. Ladda upp .MP4-versionen här. Observera: videobakgrunder är inaktiverade på mobila enheter. Din bakgrundsbild kommer att användas istället. Av denna orsak bör du ange både en bakgrundsbild och en bakgrundsvideo för att garantera ett gott slutresultat.

en: Background Video Webm
sv: Bakgrundsvideo .WEBM

en: Choose a Background Video WEBM File
sv: Välj en bakgrundsvideo .WEBM-fil

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
sv: Alla videoklipp bör laddas upp i både .MP4- och .WEBM-format för att säkerställa maximal kompatibilitet i alla webbläsare. Ladda upp .WEBM-versionen här. Observera: videobakgrunder är inaktiverade på mobila enheter. Din bakgrundsbild kommer att användas istället. Av denna orsak bör du ange både en bakgrundsbild och en bakgrundsvideo för att garantera ett gott slutresultat.

en: Background Video Width
sv: Bredden på bakgrundsvideo

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
sv: För att videoklipp ska få rätt dimensioner bör du ange ditt videoklipps exakta bredd (i pixlar) här.

en: Background Video Height
sv: Höjden på bakgrundsvideo

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
sv: För att videoklipp ska få rätt dimensioner bör du ange ditt videoklipps exakta höjd (i pixlar) här.

en: Pause Video
sv: Pausa video

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
sv: Tillåt videon att pausas av andra spelare när de börjar spela

en: Input your main slide text content here.
sv: Ange huvuddiabildens textinnehåll här.

en: Arrows Custom Color
sv: Anpassad färg på pilar

en: Dot Nav Custom Color
sv: Anpassad färg på Dot Nav

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
sv: Detta kommer att ändra etikett för den bild i builder för enkel identifiering.

en: Text Overlay Border Radius
sv: Gränsradie för textövertäckning

en: Post Slider
sv: Inläggsslider

en: Meta
sv: Metadata

en: Posts Number
sv: Antal inlägg

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
sv: Välj hur många inlägg du vill visa i slidern.

en: Include Categories
sv: Inkludera kategorier

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
sv: Välj vilka kategorier du vill lägga in i slidern.

en: Order By
sv: Ordna efter

en: Date: new to old
sv: Datum: nytt till gammalt

en: Date: old to new
sv: Datum: gammalt till nytt

en: Title: a-z
sv: Titel: a-z

en: Title: z-a
sv: Titel: z-a

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
sv: Här kan du justera i vilken ordning som inläggen visas.

en: Show Read More Button
sv: Visa knappen Läs Mer

en: This setting will turn on and off the read more button.
sv: Denna inställning sätter på och stänger av knappen Läs mer.

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
sv: Ange texten som ska visas på knappen \"Read More\". Lämna blankt för grundinställning (Läs mer)

en: Content Display
sv: Visat innehåll

en: Show Excerpt
sv: Visa utdrag

en: Show Content
sv: Visa innehåll

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
sv: Att visa hela innehållet kommer inte att skära av dina inlägg i slidern. Att visa utdrag kommer bara visa utdragen text.

en: Use Post Excerpt if Defined
sv: Använd inläggsutdrag om angett

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
sv: Avaktivera detta alternativ om du vill ignorera manuellt angedda utdrag och alltid generera automatiskt.

en: Automatic Excerpt Length
sv: Automatisk utdragslängd

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
sv: Ange längden för automatiskt genererade utdrag. Lämna blankt för grundinställning (270)

en: Show Post Meta
sv: Visa metainlägg

en: This setting will turn on and off the meta section.
sv: Denna inställning sätter på och stänger av metasektionen.

en: Choose a Background
sv: Välj en bakgrund

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
sv: Ladda upp önskad bild eller skriv in URL för bilden du vill ha som bakgrundsbild i slidern.

en: Show Featured Image
sv: Visa presenterad bild

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
sv: Denna inställning sätter på och stänger av huvudbilden i slidern.

en: Image Placement
sv: Bildplacering

en: Background
sv: Bakgrund

en: Select how you would like to display the featured image in slides
sv: Välj hur du vill visa huvudbilden i slider.

en: Show Image On Mobile
sv: Visa bild på mobil

en: by %s
sv: av %s

en: Testimonial
sv: Omdöme

en: Testimonial Portrait
sv: Vittnesmålsporträtt

en: Testimonial Description
sv: Beskrivning av vittnesmål

en: Testimonial Author
sv: Författare av vittnesmål

en: Testimonial Meta
sv: Metadata för vittnesmål

en: Author Name
sv: Författarens namn

en: Input the name of the testimonial author.
sv: Ange namnet på omdömets författare.

en: Job Title
sv: Befattning

en: Input the job title.
sv: Ange befattning.

en: Company Name
sv: Företagets namn

en: Input the name of the company.
sv: Ange företagets namn.

en: Author/Company URL
sv: Författarens/företagets URL

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
sv: Ange författarens webbsida eller lämna tom.

en: URLs Open
sv: URL öppnas

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
sv: Välj om URL:n ska öppnas i ett nytt fönster.

en: Portrait Image URL
sv: Porträttbildens URL

en: Quote Icon
sv: Citatikon

en: Visible
sv: Synlig

en: Hidden
sv: Dold

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
sv: Välj om citatikonen ska vara synlig.

en: Use Background Color
sv: Använd bakgrundsfärg

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
sv: Här kan du välja om inställningen för bakgrundsfärg här nedan ska användas eller inte.

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
sv: Här kan du ange en anpassad bakgrundsfärg för din uppmaning till handling.

en: This will adjust the alignment of the module text.
sv: Detta justerar placeringen av modultexten.

en: Quote Icon Color
sv: Ikonfärg för citat

en: Portrait Border Radius
sv: Radie för porträttram

en: Portrait Width
sv: Porträttbredd

en: Portrait Height
sv: Porträtthöjd

en: Pricing Tables
sv: Jämförelsetabeller

en: Pricing Table
sv: Prissättningstabell

en: Pricing Heading
sv: Underrubrik på jämförelsetabell

en: Pricing Title
sv: Titel på jämförelsetabell

en: Pricing Subtitle
sv: Prissättning undertext

en: Pricing Top
sv: Topp på jämförelsetabell

en: Price
sv: Pris

en: Currency
sv: Valuta

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Pricing Content
sv: Innehåll i jämförelsetabell

en: Pricing Item
sv: Prissättning föremål

en: Excluded Item
sv: Exkluderat föremål

en: Pricing Button
sv: Köpknapp i jämförelsetabell

en: Featured Table
sv: Framhävd tabell

en: Subheader
sv: Underrubrik

en: Currency &amp; Frequency
sv: Valuta &amp; Frekvens

en: Featured Table Background Color
sv: Bakgrundsfärg på framhävd tabell

en: Table Header Background Color
sv: Bakgrundsfärg på tabellhuvud

en: Featured Table Header Background Color
sv: Bakgrundsfärg på tabellhuvud i framhävd tabell

en: Featured Table Header Text Color
sv: Färg på rubriktext i framhävd tabells huvud

en: Featured Table Subheader Text Color
sv: Färg på underrubrikstext i framhävd tabell

en: Featured Table Price Color
sv: Färg på priser i framhävd tabell

en: Featured Table Body Text Color
sv: Färg på Body-text i framhävd tabell

en: Show Bullet
sv: Visa punkter

en: Bullet Color
sv: Punktfärg

en: Featured Table Bullet Color
sv: Punktfärg i framhävd tabell

en: Remove Featured Table Drop Shadow
sv: Ta bort dropshadow i framhävd tabell

en: Center List Items
sv: Centrera listade föremål

en: New Pricing Table
sv: Ny pristabell

en: Pricing Table Settings
sv: Inställningar för pristabell

en: Make This Table Featured
sv: Presentera denna tabell

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
sv: Att presentera en tabell betyder att den framträder från alla andra.

en: Define a title for the pricing table.
sv: Ange en rubrik för pristabellen.

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Define a sub title for the table if desired.
sv: Ange en underrubrik för tabellen om så önskas.

en: Input your desired currency symbol here.
sv: Ange den önskade valutasymbolen här.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
sv: Om din prissättning baseras på prenumerationer kan du ange prenumerationens betalningsperiod här.

en: Input the value of the product here.
sv: Ange produktens värde här.

en: Input the destination URL for the signup button.
sv: Ange registreringsknappens URL här.

en: Adjust the text used from the signup button.
sv: Justera texten som används på registreringsknappen.

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
sv: Ange en lista över funktioner som hör till/inte hör till produkten. Separera artiklar med en ny rad och inled med endera en + eller - symbol:

en: Included option
sv: Inkluderat alternativ

en: Excluded option
sv: Exkluderat alternativ

en: Excluded Item Color
sv: Exkluderad objektfärg

en: Call To Action
sv: Uppmaning till handling

en: Promo Description
sv: Beskrivning

en: Promo Button
sv: Knapp

en: Promo Title
sv: Reklamtitel

en: Input your value to action title here.
sv: Ange din rubrik för uppmaning till handling här.

en: Input the destination URL for your CTA button.
sv: Ange uppmaning till handling-knappens URL.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
sv: Ange din önskade knapptext eller lämna tom för avsaknad av knapp.

en: Input the destination URL for your button.
sv: Mata in måladressen för din knapp.

en: Input your desired button text.
sv: Mata in önskad knapptext.

en: Button alignment
sv: Placering av knappar

en: Here you can define the alignemnt of Button
sv: Du kan ange placeringen av knappar här

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio Cover Art
sv: Ljud-bild

en: Audio Content
sv: Ljud-innehåll

en: Audio Title
sv: Ljudtitel

en: Audio Meta
sv: Metadata för ljud

en: Player Buttons
sv: Spelarknappar

en: Player Timer
sv: Timer till spelare

en: Player Sliders
sv: Spelarsliders

en: Player Sliders Current
sv: Aktuella spelsliders

en: Upload an audio file
sv: Ladda upp en ljudfil

en: Choose an Audio file
sv: Välj en ljudfil

en: Set As Audio for the module
sv: Ange som modulens ljud

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
sv: Ange ljudfilen som ska användas i modulen. För att ta bort en ljudfil från modulen kan du helt enkelt radera URL från inställningsfältet.

en: Define a title.
sv: Ange en rubrik.

en: Artist Name
sv: Artistens namn

en: Define an artist name.
sv: Ange artistens namn.

en: Album name
sv: Albumets namn

en: Define an album name.
sv: Ange ett namn för albumet.

en: Cover Art Image URL
sv: Omslagsbildens URL

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
sv: Ange en anpassad bakgrundsfärg för din modul eller lämna tom för att använda standardfärgen.

en: Email Optin
sv: E-Optin

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Newsletter Description
sv: Beskrivning av nyhetsbrev

en: Newsletter Form
sv: Formulär för nyhetsbrev

en: Newsletter Fields
sv: Nyhetsfält

en: Newsletter Button
sv: Knapp för nyhetsbrev

en: Select the list
sv: Välj lista

en: Service Provider
sv: Tjänsteleverantör

en: Here you can choose a service provider.
sv: Här kan du välja en tjänsteleverantör.

en: Feed Title
sv: Flödets rubrik

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
sv: Ange <a href="%1$s" target="_blank">flödesnamn</a>.

en: MailChimp lists
sv: MailChimp-listor

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
sv: Här kan du välja MailChimp-lista att lägga till kunder i. Om du inte ser någon lista här, se till att API-nyckeln till MailChimp är inställd på %1$s och att du har minst en lista på ett MailChimp-konto. Om du lägger till en ny lista men den inte dyker upp här, aktivera alternativet ’Återskapa MailChimp-lista’ i %1$s.%2$s

en: valentis Plugin Options
sv: valentis plugin-alternativ

en: ePanel
sv: e-Panel

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
sv: Glöm inte att avaktivera det så snart listan har återskapats.

en: Aweber lists
sv: Aweber-listor

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
sv: Här kan du välja Aweber-lista att lägga till kunder i. Om du inte ser någpn lista här, se rill att Aweber fungerar som det ska i %1$s och att du har minst en lista på ett Aweber-konto. Om du lägger till en ny lista men den inte dyker upp här, aktivera alternativet ’Återskapa Aweber-lista’ i %1$s.%2$s

en: Choose a title of your signup box.
sv: Välj en rubrik för ditt registreringsfält.

en: Here you can change the text used for the signup button.
sv: Här kan du byta texten som används för registreringsknappen.

en: Here you can adjust the alignment of your text.
sv: Här kan du justera textens placering.

en: Form Field Background Color
sv: Bakgrundsfärg för formulärfält

en: Form Field Text Color
sv: Textfärg för formulärfält

en: Focus Background Color
sv: Bakgrundsfärg för formulärfält i fokus

en: Focus Text Color
sv: Textfärg för formulärfält i fokus

en: Use Focus Border Color
sv: Använd ramfärg för formulärfält i fokus

en: Focus Border Color
sv: Ramfärg för formulärfält i fokus

en: Login Description
sv: Inloggningsbeskrivning

en: Login Form
sv: Inloggningsformulär

en: Login Fields
sv: Inloggningsfält

en: Login Button
sv: Inloggningsknapp

en: Choose a title of your login box.
sv: Välj en rubrik för ditt inloggningsfält.

en: Redirect To The Current Page
sv: Omdirigera till aktuell sida

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
sv: Här kan du välja om användaren ska omdirigeras till den aktuella sidan.

en: Logged in as %1$s
sv: Inloggad som %1$s

en: Portfolio Image
sv: Portfolio-bild

en: Portfolio Title
sv: Portfoliorubrik

en: Portfolio Post Meta
sv: Metadata för Portfolio-inlägg

en: Choose your desired portfolio layout style.
sv: Välj din önskade layoutstil för din portfolio.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
sv: Ange antalet projekt som ska visas per sida.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
sv: Välj de kategorier du vill inkludera i flödet.

en: Show Title
sv: Visa rubrik

en: Turn project titles on or off.
sv: Slå på eller av projekttitlar.

en: Show Categories
sv: Visa kategorier

en: Turn the category links on or off.
sv: Slå på eller av kategori-länkarna.

en: &laquo; Older Entries
sv: &laquo; Äldre inlägg

en: Next Entries &raquo;
sv: Nästa Inlägg &raquo;

en: Filterable Portfolio
sv: Filtrerbar portfolio

en: Portfolio Filters
sv: Portfolio-filter

en: Active Portfolio Filter
sv: Aktivt Portfolio-filter

en: Portfolio Pagination
sv: Portfoliopaginering

en: Bar Counters
sv: Stapelräknare

en: Bar Counter
sv: Stapeldiagram

en: Percent
sv: Procent

en: Counter Title
sv: Titel på stapel

en: Counter Container
sv: Stapel

en: Counter Amount
sv: Siffra på stapel

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
sv: Här kan du justera tomrummets färg i stapeln (för tillfället grå).

en: Bar Background Color
sv: Stapelns bakgrundsfärg

en: This will change the fill color for the bar.
sv: Detta förändrar stapelns fyllnadsfärg.

en: Use Percentages
sv: Använd procentsatser

en: Bar Top Padding
sv: Padding över stapeldiagram

en: Bar Bottom Padding
sv: Padding under stapeldiagram

en: Border Radius
sv: Radie på ram

en: New Bar Counter
sv: Ny stapelräknare

en: Bar Counter Settings
sv: Inställningar för stapelräknare

en: Input a title for your bar.
sv: Ange en rubrik för din stapel.

en: Define a percentage for this bar.
sv: Ange en procentsats för denna stapel.

en: Label Color
sv: Etikettfärg

en: Percentage Color
sv: Färg på procentsatser

en: Circle Counter
sv: Cirkelräknare

en: Number
sv: Siffra

en: Percent Container
sv: Procenthållare

en: Circle Counter Title
sv: Titel på cirkeldiagram

en: Percent Text
sv: Procenttext

en: Input a title for the circle counter.
sv: Ange en rubrik för cirkelräknaren.

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
sv: Ange en siffra för cirkelräknaren (inkludera inte procenttecknet, använd alternativet nertill). <strong>Obs: du kan endast använda heltal från 0 till 100</strong>

en: Percent Sign
sv: Procenttecken

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
sv: Här kan du välja om procenttecknet ska visas efter siffran som angivits ovan.

en: Circle Color Opacity
sv: Färgens opacitet i cirkeldiagram

en: Number Counter
sv: Sifferräknare

en: Number Counter Title
sv: Titel på diagram

en: Input a title for the counter.
sv: Ange en rubrik för räknaren.

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
sv: Ange en siffra för räknaren (inkludera inte procenttecknet, använd alternativet nertill).

en: Counter Text Color
sv: Färgen på räknarens text

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
sv: Här kan du välja om din rubriktext ska vara ljus eller mörk. Om du använder en mörk bakgrund bör texten vara ljus. Om din bakgrund är ljus bör texten vara mörk.

en: Accordion
sv: Dragspel

en: Toggle
sv: Växla

en: Open Toggle
sv: Öppna brytare

en: Toggle Title
sv: Titel på brytare

en: Toggle Icon
sv: Ikon för brytare

en: Toggle Content
sv: Innehåll för brytare

en: Open Toggle Background Color
sv: Bakgrundsfärg för öppen brytare

en: Open Toggle Text Color
sv: Textfärg för öppen brytare

en: Closed Toggle Background Color
sv: Bakgrundsfärg för stängd brytare

en: Closed Toggle Text Color
sv: Textfärg för stängd brytare

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
sv: Växlingstiteln kommer att synas ovanför innehållet och då växlingen är av.

en: State
sv: Tillstånd

en: Close
sv: Stäng

en: Open
sv: Öppna

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
sv: Välj om denna växling ska börja i på- eller av-läge.

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: Field
sv: Fält

en: Form Field
sv: Formulärfält

en: Contact Title
sv: Kontakt-titel

en: Contact Button
sv: Kontakt-knapp

en: Form Fields
sv: Fältformulär

en: Message Field
sv: Meddelandefält

en: Captcha Field
sv: Captchafält

en: Captcha Text
sv: Captchatext

en: Display Captcha
sv: Visa Captcha

en: Turn the captcha on or off using this option.
sv: Slå på och av Captcha här.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
sv: Mata in e-postadressen dit meddelanden ska skickas <br /> <br /> Obs: e-postleverans och spamskydd är komplexa processer. Vi rekommenderar att du använder en leveransservice såsom <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a> eller andra liknande tjänster för att säkerställa leveransen av meddelanden som skickas in via detta formulär

en: Define a title for your contact form.
sv: Ange en rubrik för ditt kontaktformulär.

en: Message Pattern
sv: Meddelandemönster

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
sv: Här kan du ange ett skräddarsytt mönster för mejlmeddelanden. Fälten bör läggas in efter följande format: <strong>%%field_id%%</strong>. Om du till exempel vill lägga in fält med id = <strong>phone</strong> och fält med id = <strong>message</strong>, så kan du använda följande ern: <strong>Mitt meddelande är %%message%% och telefonnumret är %%phone%%</strong>. Lämna blankt för grundinställningar.

en: Enable Redirect URL
sv: Aktivera omdirigering av URL

en: Redirect users after successful form submission.
sv: Omdirigera användare efter lyckad formuläröverföring.

en: Redirect URL
sv: Omdirigera URL

en: Type the Redirect URL
sv: Skriv in omdirigering av URL

en: Success Message
sv: Meddelande om lyckad överföring

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
sv: Skriv in meddelandet som ska visas vid lyckad formuläröverföring.

en: Form Background Color
sv: Bakgrundsfärg för formulär

en: Input Border Radius
sv: Kantradie för svarsfält

en: Make sure you entered the captcha.
sv: Kontrollera att du angett robotfiltret.

en: Make sure you fill in all required fields.
sv: Var noga med att fylla i alla obligatoriska fält.

en: Invalid Email.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Please refresh the page and try again.
sv: Uppdatera sidan och försök igen.

en: New Message From %1$s%2$s
sv: Nytt meddelande från %1$s%2$s

en: New Field
sv: Nytt fält

en: Field Settings
sv: Fältinställningar

en: Field ID
sv: Fält-id

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
sv: Ange den unika id för det här fältet. Använd bara engelska karaktärer utan specialkaraktärer eller mellanslag.

en: Input Field
sv: Inmatningsfält

en: Email Field
sv: Mejlfält

en: Choose the type of field
sv: Välj typ av fält

en: Required Field
sv: Obligatoriskt fält

en: Define whether the field should be required or optional
sv: Ange om fältet ska vara obligatoriskt eller valfritt

en: Make Fullwidth
sv: Skapa full bredd

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
sv: Om aktiverad kommer fältet att ta 100 % av bredden av innehållsområdet. Annars kommer det att ta 50 %

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Orientation
sv: Orientering

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
sv: Välj på vilken sida sidofältet ska vara. Denna inställning kontrollerar textens orientering or kantens placering.

en: Widget Area
sv: Område för gränssnittskomponenter

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
sv: Välj ett område för gränssnittskomponenter som du vill visa. Du kan skapa nya områden för gränssnittskomponenter i fliken Utseende > Gränssnittskomponenter.

en: Remove Border Separator
sv: Ta bort gräns-separator

en: Divider
sv: Avdelare

en: Don't Show Divider
sv: Visa inte avdelare

en: Show Divider
sv: Visa avdelare

en: Color
sv: Färg

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
sv: Detta justerar lpx-avdelarlinjens färg.

en: Visibility
sv: Synlighet

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
sv: Denna inställning slår på och av lpx-avdelarlinjen men påverkar inte avdelarens höjd.

en: Height
sv: Höjd

en: Define how much space should be added below the divider.
sv: Definiera hur mycket utrymme som ska läggas till under avdelaren.

en: Divider Style
sv: Stil på avdelaren

en: Divider Position
sv: Position på avdelaren

en: Vertically Centered
sv: Vertikalt centrerad

en: Divider Weight
sv: Avdelarens höjd

en: Hide On Mobile
sv: Göm på mobil

en: Member Image
sv: Medlemsbild

en: Member Description
sv: Medlemsbeskrivning

en: Member Position
sv: Medlemsposition

en: Member Social Links
sv: Medlems sociala länkar

en: Input the name of the person
sv: Ange personens namn

en: Position
sv: Befattning

en: Input the person's position.
sv: Ange personens befattning.

en: Facebook Profile Url
sv: Facebook profil URL

en: Input Facebook Profile Url.
sv: Ange Facebook-profilens URL.

en: Twitter Profile Url
sv: Twitter profil URL

en: Input Twitter Profile Url
sv: Ange Twitter-profilens URL

en: Google+ Profile Url
sv: Google+ profil URL

en: Input Google+ Profile Url
sv: Ange Google+-profilens URL

en: LinkedIn Profile Url
sv: LinkedIn-profilens URL

en: Input LinkedIn Profile Url
sv: Ange LinkedIn-profilens URL

en: Description
sv: Beskrivning

en: Icon Hover Color
sv: Färg på ikon vid hovring

en: Blog
sv: Blogg

en: Post Meta
sv: Metadata för inlägg

en: Pagenavi
sv: Navigering på sida

en: Featured Image
sv: Huvudbild

en: Read More Button
sv: Läs mer-knapp

en: Choose how much posts you would like to display per page.
sv: Välj hur många inlägg du vill visa per sida.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
sv: Välj vilka kategorier du vill inkludera i flödet.

en: Meta Date Format
sv: Datumformat

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
sv: Om du vill justera datumformatet kan du ange lämpligt PHP-datumformat här.

en: This will turn thumbnails on and off.
sv: Detta slår miniatyrerna på och av.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
sv: Att visa hela innehållet kommer inte att avkorta dina inlägg på indexsidan. Att visa utdraget visar endast texten i ditt utdrag.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
sv: Här kan du ange om du vill visa en "läs mer-länk" efter utdragen eller inte.

en: Show Author
sv: Visa författare

en: Turn on or off the author link.
sv: Slå på eller av författar-länken.

en: Show Date
sv: Visa datum

en: Turn the date on or off.
sv: Slå på eller av datum.

en: Show Comment Count
sv: Visa Kommentar Räkna

en: Turn comment count on and off.
sv: Tur kommentar räkna på och av.

en: Turn pagination on and off.
sv: Slå på eller av paginering.

en: Offset Number
sv: Förskjutningsnummer

en: Choose how many posts you would like to offset by
sv: Välj hur många inlägg du vill förskjuta med

en: Featured Image Overlay
sv: Övertäckning av huvudbild

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
sv: Om aktiverad kommer en övertäckande färg och ikon att visas när en besökare håller musen över den tillhörande bilden i ett inlägg.

en: Grid Tile Background Color
sv: Bakgrundsfärg på rutnät

en: Use Dropshadow
sv: Använd Dropshadow

en: read more...
sv: läs mer...

en: read more
sv: läs mer

en: Shop
sv: Butik

en: Product
sv: Produkt

en: Onsale
sv: På rea

en: Rating
sv: Betyg

en: Old Price
sv: Gammalt pris

en: Recent Products
sv: Nya produkter

en: Featured Products
sv: Presenterade produkter

en: Sale Products
sv: Rea-produkter

en: Best Selling Products
sv: Bästsäljarprodukter

en: Top Rated Products
sv: Populära produkter

en: Product Category
sv: Produkten Kategori

en: Choose which type of products you would like to display.
sv: Välj vilken typ av produkter du vill visa.

en: Control how many products are displayed.
sv: Kontrollera hur många produkter visas.

en: Choose which categories you would like to include.
sv: Välja vilka kategorier du vill inkludera.

en: Columns Number
sv: Antal kolumner

en: default
sv: standard

en: %1$s Columns
sv: %1$s kolumner

en: 1 Column
sv: 1 kolumn

en: Choose how many columns to display.
sv: Välj hur många kolumner som ska visas.

en: Default Sorting
sv: Standardsortering

en: Sort By Popularity
sv: Sortera efter popularitet

en: Sort By Rating
sv: Sortera efter betyg

en: Sort By Date
sv: Sortera efter datum

en: Sort By Price: Low To High
sv: Sortera efter pris: lågt till högt

en: Sort By Price: High To Low
sv: Sortera efter pris: högt till lågt

en: Choose how your products should be ordered.
sv: Välj hur dina produkter ordnas.

en: Sale Badge Color
sv: Färg på rea-emblem

en: Countdown Timer
sv: Nedräkningstimer

en: Numbers
sv: Siffror

en: Label
sv: Etikett

en: Container
sv: Behållare

en: Timer Section
sv: Timer-sektion

en: Countdown Timer Title
sv: Rubrik för nedräkningstimer

en: This is the title displayed for the countdown timer.
sv: Det här är den visade rubriken för nedräkningstimern.

en: Countdown To
sv: Räkna ner till

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
sv: Detta är det datum då timern räknar ner till. Din timer är baserad på din tidszon i din <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress Allmänna Inställningar">WordPress Allmänna Inställningar</a>

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
sv: Här kan du ange en anpassad bakgrundsfärg för din nedräkningstimer.

en: Map
sv: Karta

en: Pin
sv: Klistra

en: Google API Key
sv: Google API-nyckel

en: Add Your API Key
sv: Lägg till din API-nyckel

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key inside the valentis Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
sv: Kartmodulen använder Google Maps API och kräver en giltig Google API-nyckel för att fungera. Innan du använder kartmodulen bör du se till att du har lagt till din API-nyckel under panelen valentis temainställningar. Läs mer om hur du skapar din Google API-nyckel <a href="%1$s" target="_blank">här</a>.

en: Map Center Address
sv: Adress för kartans centrum

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
sv: Ange en adress för centerpunkten på kartan varvid adressen kommer att geo-kodas och visas på kartan nedan.

en: Mouse Wheel Zoom
sv: Zoomning med mushjulet

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
sv: Här kan du välja om zoomnivån kontrolleras av mushjulet eller inte.

en: Draggable on Mobile
sv: Dragbar på mobil

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
sv: Här kan du välja om kartan ska vara dragbar eller inte på mobila enheter.

en: Use Grayscale Filter
sv: Använd gråskaligt filter

en: Grayscale Filter Amount (%)
sv: Nivå av gråskaligt filter (%)

en: New Pin
sv: Ny knappnål

en: Pin Settings
sv: Knappnålsinställningar

en: Map Pin Address
sv: Adressen för knappnålen på kartan

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
sv: Ange en adress för denna kartknappnål varvid adressen kommer att geo-kodas och visas på kartan nedan.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
sv: Här kan du ange innehållet som placeras i informationsfältet för knappnålen.

en: Social Media Follow
sv: Följning på sociala medier

en: Social Network
sv: Socialt nätverk

en: Social Follow
sv: Följ i sociala medier

en: Social Icon
sv: Sociala medier-ikon

en: Follow Button
sv: Följ-knapp

en: Link Shape
sv: Länkform

en: Rounded Rectangle
sv: Rundad rektangel

en: Circle
sv: Cirkel

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
sv: Här kan du välja formen på dina sociala nätverksikoner.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
sv: Här kan du välja om följknappens text ska finnas bredvid ikonen eller inte.

en: New Social Network
sv: Nytt socialt nätverk

en: Social Network Settings
sv: Inställningar för socialt nätverk

en: Select a Network
sv: Välj ett nätverk

en: facebook
sv: Facebook

en: flikr
sv: flickr

en: Choose the social network
sv: Välj det sociala nätverket

en: Account URL
sv: Kontots URL

en: The URL for this social network link.
sv: URL för länken till det sociala nätverket.

en: Account Name
sv: Konto Namn

en: The Skype account name.
sv: Skype-konto namn.

en: Skype Button Action
sv: Skype Knappen Action

en: Call
sv: Samtal

en: Chat
sv: Chatt

en: Here you can choose which action to execute on button click
sv: Här kan du välja vilken åtgärd att utföra på knappen klickar du på

en: This will change the icon color.
sv: Detta kommer att förändra ikonens färg.

en: Follow
sv: Följ

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
sv: Här kan du välja om du vill visa inläggstiteln eller ej

en: Show Meta
sv: Visa metadata

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
sv: Här kan du välja om du vill visa inläggets metadata eller ej

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
sv: Här kan du välja om du vill visa författarens namn i inläggets metadata eller ej

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
sv: Här kan du välja om du vill visa datumet i inläggets metadata eller ej

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
sv: Här kan du definiera datumformatet i inläggets metadata. Standard är 'M j Y'

en: Show Post Categories
sv: Visa inläggskategorier

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
sv: Här kan du välja om du vill visa kategorierna i inläggets metadata eller ej. Notera: Det här valet fungerar inte med anpassade inläggstyper.

en: Show Comments Count
sv: Visa kommentarsräknare

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
sv: Här kan du välja om du vill visa kommentarsräknaren i inläggets metadata eller ej.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
sv: Här kan du välja om du vill visa den framhävda bildern eller ej

en: Featured Image Placement
sv: Placering av framhävd bild

en: Below Title
sv: Under titel

en: Above Title
sv: Över titel

en: Title/Meta Background Image
sv: Titel-bakgrundsbild

en: Here you can choose where to place the Featured Image
sv: Här kan du välja var du vill placera den framhävda bilden

en: Use Parallax Effect
sv: Använd parallaxeffekt

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
sv: Här kan du välja hur titeltexten ska justeras

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
sv: Här kan du välja färgen för titeltexten

en: Use Text Background Color
sv: Använd bakgrundsfärg för text

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
sv: Här kan du välja om du vill använda bakgrundsfärg för titeltexten eller inte

en: Text Background Color
sv: Bakgrundsfärg för text

en: 0 comments
sv: 0 Kommentarer

en: 1 comment
sv: 1 kommentar

en: comments
sv: Kommentarer

en: Input
sv: Inmatning

en: Exclude Pages
sv: Exkludera Sidor

en: Turning this on will exclude Pages from search results
sv: Att sätta på denna kommer exkludera Sidor från sökresultat

en: Exclude Posts
sv: Exkludera inlägg

en: Turning this on will exclude Posts from search results
sv: Att slå på denna kommer exludera Inlägg från sökresultat

en: Exclude Categories
sv: Exkludera kategorier

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
sv: Välj vilka kategorier som du vill exkludera från sökresultaten.

en: Hide Button
sv: Göm knapp

en: Turning this on will hide the Search button
sv: Att slå på denna kommer att gömma sökknappen

en: Placeholder Text
sv: Platshållartext

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
sv: Skriv in texten som du vill använda som platshållare i sökfältet.

en: Button and Border Color
sv: Färg på knappar och gränser

en: Input Field Background Color
sv: Bakgrundsfärg i inmatningsfältet

en: Placeholder Color
sv: Platshållarfärg

en: Comment
sv: Kommentar

en: Field border
sv: Fältgräns

en: Comments Count
sv: Antal kommentarer

en: Comment Body
sv: Kommentartext

en: Comment Meta
sv: Meta för kommentarer

en: Comment Content
sv: Kommentarens innehåll

en: Comment Avatar
sv: Avatar för kommentarer

en: Reply Button
sv: Svara-knapp

en: New Comment Title
sv: Ny rubrik för kommentar

en: Name Field
sv: Namnfält

en: Website Field
sv: Webbplatsfält

en: Submit Button
sv: Skicka in-knapp

en: Show author avatar
sv: Visa skaparens avatar

en: Show reply button
sv: Visa svarknapp

en: Show comments count
sv: Visa antal kommentarer

en: Fields Background Color
sv: Bakgrundsfärg i fält

en: Fields Border Radius
sv: Gränsradie i fält

en: Post Navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Links
sv: Länkar

en: Previous Link
sv: Föregående länk

en: Previous Link Arrow
sv: Föregående länkpil

en: Next Link
sv: Nästa länk

en: Next Link Arrow
sv: Nästa länkpil

en: In the same category
sv: I samma kategori

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
sv: Här kan du ange om föregående och nästa inlägg måste vara inom samma systematik som nuvarande inlägg

en: Custom Taxonomy Name
sv: Skräddarsy namn på systematiken

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
sv: Lämna blankt om du använder denna modul i ett projekt eller inlägg. Om inte, skriv in namnet på systematiken för att ’I samma kategori’-alternativet ska fungera korrekt

en: Hide Previous Post Link
sv: Göm länk till föregående inlägg

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
sv: Här kan du välja om du vill gömma eller visa länken till föregående inlägg

en: Hide Next Post Link
sv: Göm länk till nästa inlägg

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
sv: Här kan du välja om du vill gömma eller visa länken till nästa inlägg

en: Previous Link Text
sv: Text till föregående länk

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Ange skräddarsydd text för föregående länk. Du kan använda variabeln <strong>%title</strong> för att lägga in inläggsrubriker. Lämna blankt för grundinställningar.

en: Next Link Text
sv: Text till nästa länk

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Ange skräddarsydd text för nästa länk. Du kan använda variabeln <strong>%title</strong> för att lägga in inläggsrubriker. Lämna blankt för grundinställningar.

en: Fullwidth Header
sv: Sidhuvud - helbredd

en: Title Styling
sv: Stil på titel

en: Subhead Styling
sv: Stil på subhead

en: Content Styling
sv: Stil på innehåll

en: Subhead
sv: Underrubrik

en: Button One
sv: Knappen En

en: Button Two
sv: Knappen Två

en: Header Container
sv: Header-Behållare

en: Header Image
sv: Frontbild

en: Logo
sv: Logotyp

en: Scroll Down Button
sv: Knapp för att skrolla ner

en: Enter your page title here.
sv: Ange din sidas rubrik här.

en: Subheading Text
sv: Text för underrubrik

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
sv: Om du vill använda en underrubrik, ange den här. Din underrubrik kommer att synas under din rubrik i mindre teckensnitt.

en: Text & Logo Orientation
sv: Placering av text & logga

en: Make Fullscreen
sv: Gör till fullskärm

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
sv: Här kan du välja om du vill att sidhuvudet ska expanderas till fullskärmsstorlek.

en: Show Scroll Down Button
sv: Visa knapp för nedskrollning

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
sv: Här kan du välja om du vill att nedskrollningsknappen ska visas eller ej.

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
sv: Välj en ikon som ska symbolisera nedskrollningsknappen.

en: Scroll Down Icon Color
sv: Färg på Nedskrollningsikon

en: Scroll Down Icon Size
sv: Storlek på nedskrollningsikon

en: Title Font Color
sv: Typsnittsfärg i titel

en: Subhead Font Color
sv: Typsnittsfärg i subhead

en: Content Font Color
sv: Typsnittfärg för innehåll

en: Text Max Width
sv: Sms: A Max Bredd

en: Button %1$s Text
sv: Knapp %1$s text

en: Enter the text for the Button.
sv: Skriv in texten för knappen.

en: Button %1$s URL
sv: Knapp %1$s URL

en: Enter the URL for the Button.
sv: Skriv in  URL:n för knappen.

en: Background Image URL
sv: URL till bakgrundsbild

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
sv: Aktivering ger dina bakgrundsbilder en fixerad position då du rullar neråt på sidan, vilket skapar en rolig parallaxeffekt.

en: Logo Image URL
sv: URL till logga

en: Logo Image Alternative Text
sv: Logotyp-Alternativ Text

en: Logo Title
sv: Logotyp Titel

en: Text Vertical Alignment
sv: Textens vertikala justering

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
sv: Den här inställningen avgör den vertikala justeringen av ditt innehåll. Ditt innehåll kan antingen vara vertikalt centrerat eller justerat mot botten.

en: Header Image URL
sv: URL till bild i sidhuvud

en: Image Vertical Alignment
sv: Vertikal justering av bild

en: This controls the orientation of the image within the module.
sv: Detta kontrollerar bildens placering i modulen.

en: Fullwidth Menu
sv: Meny - helbredd

en: Menu
sv: Meny

en: Menu Link
sv: Menylänk

en: Active Menu Link
sv: Aktiv menylänk

en: Dropdown Menu Container
sv: Hållare i rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Links
sv: Länkar i rullgardinsmeny

en: Select a menu that should be used in the module
sv: Välj en meny som ska användas i modulen

en: Click here to create new menu
sv: Klicka här för att skapa en ny meny

en: Sub-Menus Open
sv: Undermenyer öppnas

en: Downwards
sv: Neråt

en: Upwards
sv: Uppåt

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
sv: Här kan du välja i vilken riktning dina undermenyer öppnas. De kan öppnas uppåt eller neråt.

en: Make Menu Links Fullwidth
sv: Göra Meny Länkar Fullwidth

en: Active Link Color
sv: Färg på aktiv länk

en: Dropdown Menu Background Color
sv: Bakgrundsfärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Line Color
sv: Linjefärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Text Color
sv: Textfärg på rullgardinsmeny

en: Dropdown Menu Animation
sv: Animering på rullgardinsmeny

en: Fade
sv: Blekna

en: Flip
sv: Vänd

en: Mobile Menu Background Color
sv: Mobil Menybakgrunder

en: Mobile Menu Text Color
sv: Mobil Menyn Text Färg

en: Home
sv: Hem

en: Fullwidth Slider
sv: Växlare - helbredd

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
sv: Med denna inställning kan du slå på och av navigationspilarna.

en: Controls
sv: Kontroller

en: Show Slider Controls
sv: Visa växlingskontrollerna

en: Hide Slider Controls
sv: Dölj växlingskontrollerna

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
sv: Inaktivering av detta alternativ avlägsnar cirkelknappen på växlarens nedre del.

en: Fullwidth Portfolio
sv: Portfolio - helbredd

en: Portfolio Item
sv: Föremål i portfolio

en: Item Overlay
sv: Övertäckning av föremål

en: Item Title
sv: Titel på föremål

en: Navigation Arrows
sv: Navigeringspilar

en: Title displayed above the portfolio.
sv: Rubrik visad ovanför portfolien.

en: Carousel
sv: Karusell

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
sv: Kontrollera hur många projekt som visas. Lämna tom eller använd 0 för att lämna antalet obegränsat.

en: Turn the date display on or off.
sv: Slå på eller av datumvisningen.

en: Automatic Carousel Rotation
sv: Automatisk karusellrotation

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
sv: Om du valt alternativet för karusellayout och du vill att växlaren automatiskt går framåt utan att besökaren behöver trycka på nästa-knappen, aktivera detta alternativ och justera växlingshastigheten nedan om du så vill.

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
sv: Automatisk rotationshastighet för karusell (i millisekunder)

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
sv: Här kan du ange hur snabbt karusellen roterar om 'Automatisk rotationshastighet för karusell' aktiverats. Ju högre siffran är desto längre är pausen mellan rotationerna (t.ex. 1000 = 1 s).

en: Fullwidth Map
sv: Karta i helbredd

en: Code
sv: Kod

en: Fullwidth Code
sv: Full bredd-kod

en: Fullwidth Image
sv: Bild med full bredd

en: Open In Lightbox
sv: Öppna i Lightbox

en: Fullwidth Post Title
sv: Inläggstitel med full bredd

en: Fullwidth Post Slider
sv: Fullbreddsslider för inlägg

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
sv: Ange texten som ska visas på knappen "Read More". Lämna blankt för grundinställning (Läs mer)

en: Transparent Background Color
sv: Genomskinlig bakgrundsfärg

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
sv: Aktivering av detta val kommer ta bort bakgrundsfärgen i den här sektionen och tillåta webbsidans bakgrundsfärg eller bakgrundsbild att lysa igenom.

en: Show Inner Shadow
sv: Visa inre skugga

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
sv: Här  kan du välja om din sektion har en inre skugga eller inte. Det kan se jättebra ut om du har färgade bakgrunder eller bakgrundsbilder.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
sv: Om den aktiveras kommer din bakgrundsbild att förbli fixerad då du rullar neråt på sidan, vilket skapar en rolig parallax-lik effekt.

en: Keep Custom Padding on Mobile
sv: Behåll anpassad padding på mobil

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
sv: Tillåt anpassad padding att behållas på mobilskärmar

en: Make This Section Fullwidth
sv: Gör Det Här Avsnittet Fullwidth

en: Use Custom Width
sv: Använd anpassad bredd

en: Unit
sv: Enhet

en: px
sv: pixlar

en: Custom Width
sv: Anpassad bredd

en: Equalize Column Heights
sv: Utjämna höjden i kolumnen

en: Use Custom Gutter Width
sv: Använda Anpassade Rännstenen Bredd

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
sv: Detta kommer att ändra avsnittets etikett i byggaren för enkel identifiering när det är hopfällt.

en: Make This Row Fullwidth
sv: Låt denna rad ha full bredd

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
sv: Aktivera detta val för att förlänga bredden för denna rad till gränsen av webbläsarens fönster.

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
sv: Ändra till Ja om du vill juster bredden för denna rad till en icke-standard bredd.

en: Define custom width for this Row
sv: Definiera anpassad bredd för denna rad

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
sv: Aktivera det här alternativet för att definiera egna rännstenen bredd för den här raden.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
sv: Justera avståndet mellan varje kolumn i den här raden.

en: Keep Column Padding on Mobile
sv: Hålla Kolumn Utfyllnad på Mobilen

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
sv: Detta kommer att ändra etikett för den raden i builder för enkel identifiering när det är hopfällt.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
sv: Autentisering misslyckades. Du kan förhandsgranska i denna post.

en: Authentication failed. You are not logged in.
sv: Autentisering misslyckades. Du är inte inloggad.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
sv: Autentisering misslyckades. Du har inte behörighet att förhandsgranska denna artikel.

en: Loading preview...
sv: Laddar förhandsgranska...

en: Link Disabled
sv: Länk Funktionshindrade

en: During preview, link to different page is disabled
sv: Under förhandsgranskning, länk till annan sida är funktionshindrade

[ctx: Layout type general name]
en: Layouts
sv: Layouter

[ctx: Layout item]
en: Add New
sv: Lägg till ny

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
sv: av <strong>%1$s</strong>

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: %s kommentarer
